Civanperçemi Çayı Faydaları ve Adet Söktürücü Etkisi

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Civanperçemi Çayı Faydaları ve Adet Söktürücü Etkisi Tarifi

Kadın Hastalıklarına Doğal Çözüm Civanperçemi Çayı

Şifalı bitkiler arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan civanperçemi, papatya (Asteraceae) familyasından gelen ve Latince adı Achillea Millefolium olan şifa kaynağı bir bitkidir. Halk arasında oldukça yaygın olarak kullanılır. Bitki, kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde yetişir. Civanperçeminin 80’den fazla türü vardır. Haziran ayında çiçeklenmeye başlar. Kasım ayına kadar da beyaz, pembe ve kırmızıya yakın tonlarda çiçekler açar.

Civanperçemi bitkisi bir metreye kadar boy atabilir. Kadın rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiler gösteren, bünyesinde azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi maddeler taşıyan şifalı bir bitkidir. Ayrıca mavimtırak renkte uçucu bir yağı da içeriğinde barındırır. Güneşli ve sıcak iklimi seven civanperçemini çayırlarda, dağ yamaçlarında, yol kenarlarında görebilirsiniz. Sevdiği uygun alanlarda, hızla çoğalabilen bir bitkidir. En verimli toplama saati öğle saatleridir. Bu zamanlarda toplanan civanperçemi, tüm şifasını sizlere sunar.

Pek çok derde derman olan civanperçemi çayı hakkında öğrenmek isteyeceğiniz tüm bilgileri ve kullanım yerlerini bu yazıda bulabilirsiniz.

civanperçemi çayı faydaları

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kadın sağlığı konusunda pek çok yararı olan civanperçemi çayı bitkinin taze ve kurutulmuş yapraklarından, kabuğundan ve tohumlarından hazırlanabilir. Taze civanperçemi çayı yapmak isterseniz bir bardak su için 2 çay kaşığı bitki kullanmanız gerekir. Kabuk ve tohumlarından yapmak isterseniz, yine bir bardak su için 2 çay kaşığı tohum ile 1 çay kaşığı kabuk kullanabilirsiniz. Önce suyu kaynatıp altını kapattıktan sonra içerisine bitkiyi koyabilirsiniz. Beş dakika kadar demlenmeye bırakıp süzdükten sonra içebilirsiniz.

Civanperçemi çayını hazırlarken kaynatmamalısınız. Demleme yöntemini kullanmanız tavsiye edilir. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi bu çayı da taze olarak tüketmeniz önemlidir. İçmek istediğiniz her defasında yenisini hazırlamalısınız. Civanperçemi çayı çok acı bir tada sahiptir. Şekersiz içilmesi önerilir. Fakat bu şekilde tüketemezseniz, kaliteli bir bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

civanperçemi çayı adet söktürücü

Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir?

Çok şifalı bir bitki olduğu için civanperçemi çayı faydaları saymakla bitmez. Kadınlar için birçok yararı vardır. Bitkinin genel olarak sağladığı faydalar şöyle sıralanabilir:

 • Kadınlarda sıkça karşılaşılan beyaz akıntıyı keser. Genital bölge ve yumurtalık enfeksiyonlarında, rahim kanserinde faydalıdır.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı civanperçemi çayı içmek iyi sonuçlar verir. Mide kanamaları, ülser ve mide kanserinde kullanılması tavsiye edilir.
 • İştah açıcı ve gaz söktürücü özelliği vardır. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa karşı etkilidir. Hazımsızlıkları giderir.
 • Civanperçemi çayı soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkilidir. Ateş düşürücü ve balgam söktürücü özelliği bulunur.
 • Migren ağrıları, kalp damar hastalıkları, baş dönmesi ve yüksek tansiyon için faydalı olduğu hakkında görüşler vardır.
 • Cilt bakımında kullanılır. Sivilce tedavisinden sonra oluşan bozuklukların giderilmesinde etkilidir. Civanperçemi çay olarak hazırlanıp, düzenli biçimde cilt temizliğinde kullanılırsa, bu izleri yok edebilmektedir. Yüze pamuk yardımıyla uygulaması önerilir.
 • Yatıştırıcı etkisi olduğu için kaygı ve uykusuzluk bozukluklarında kullanılması tavsiye edilir.

Civanperçeminin sağlık üzerindeki etkileri konusunda yapılmış bilimsel araştırma sayısı çok değildir. Fakat eski çağlardan beri Avrupa’da ve ülkemizde geleneksel tıp alanındaki kullanımı yaygındır. Civanperçemi eski dönemlerde, çoğunlukla diş ağrılarında, kas spazmlarında ve kanamalı yaraların tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Diğer bitki çayları gibi bu çayın da kullanılmadan önce doktora danışılması gerekir. Düzenli ilaç kullananlar için bu uyarı daha da önem kazanır.

civanperçemi çayı

Civanperçemi Çayı Adet Söktürücü Etkisi

Civanperçemi, kadın hastalıkları tedavisinde mucizevi şifalar sunan bir bitki olarak kabul edilir. Geleneksel tıpta, birçok kadın hastalığının tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. Bu alanda, farklı uygulamalarla kullanılan bir bitkidir. Kadınlar arasında civanperçemi çayı adet söktürücü özelliği nedeniyle yaygın olarak kullanılır.

Geciken adet kanamaları, ergenlik ve menopoz döneminde görülen adet bozuklukları için fayda sağlayan bir çaydır. Sakinleştirici özelliği ile menopoz sürecinde yaşanan psikolojik sıkıntıların giderilmesinde kullanılır. Civanperçemi çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir çaydır. Profesör Saraçoğlu, kadınlarda yumurtlamayı düzenlediği ve adet söktürücü özelliği olduğu için çayın kullanımını tavsiye etmektedir.

İbrahim Saraçoğlu civanperçemi çayı şu şekilde hazırlanır: Bir tatlı kaşığı civanperçemi, bir bardak kaynamış içme suyunun içine atılır. Ağzı kapatılarak üç ila beş dakika arasında demlenmeye bırakılır. Daha sonra süzülerek soğuması beklenir ve içilir. Regl döneminin başlangıcından üç gün önce kullanmaya başlanmak gerekir. Her gün sabah ve akşam olmak üzere birer bardak içilir. Her kullanım için taze olarak hazırlanır ve reglin bitimine kadar düzenli olarak tüketilir. Adet sancıları için de etkili bir çaydır.

civanperçemi bitkisi

Civanperçemi Çayı Ne İşe Yarar?

Bu bitki çayının, civanperçemi çayı faydaları bölümünde sıralanan maddelere ek olarak şu hastalıkların tedavisinde de işe yaradığı söylenmektedir:

 • Antiseptik özellik taşıdığı için sistit enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 • Akciğerde meydana gelen kanamalara iyi geldiği hakkında görüşler vardır.
 • Böbreklerin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur.
 • Enfeksiyonlara iyi geldiği için akne tedavisinde kullanılır.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında karaciğerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Kemiklerin kuvvetlenmesi için faydalıdır. Ağrı kesici özelliği ile kemik ağrılarına karşı kullanılır.
 • Vajinal kaşıntılara karşı da işe yarar. İyi bir idrar söktürücüdür.

Civanperçemi bitkisi çayı, lapası ve suyu hazırlanarak kullanılır. Farklı kullanım şekilleriyle birçok hastalığın tedavisinde ondan faydalanır. Fakat doktorunuza danışmadan kullanmanız doğru olmaz. Alerjisi olanlar, düzenli olarak ilaç kullananlar ve kan pıhtılaşma sorunu olanlar doktor görüşü almadan kullanamazlar.

civanperçemi çayı adet söktürücü

Civanperçemi Çayı Zayıflatır Mı?

Bitki çayları direk olarak kilo verdirme özelliği göstermezler. Metabolizmayı hızlandırdıkları için sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardım ederler. Aynı özellikler civanperçemi çayı için de geçerlidir. İdrar söktürücü etkisiyle vücuttaki ödemin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Detoks etkisi gösterir. Kanı temizleyerek oksijenin daha iyi yayılmasını sağlar. Kilo verme çalışmaları yapan kişiler, diyet ve egzersiz programlarına civanperçemi çayını da eklerlerse daha hızlı kilo verebilirler. Fakat tek başına civanperçemi çayı içerek kilo vermek olası değildir.

civanperçemi çayı

Civanperçemi Çayı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Civanperçemi çayını kendiniz evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Yukarıda verilen çay tarifi ile ev yapımı çay yapabileceğiniz gibi, poşetlenmiş hazır çayları da kullanabilirsiniz. Civanperçemi tüm aktarlarda satılan bir bitkidir. Hazır çay paketlerini ise aktarlarda, doğal ve bitkisel ürünler satan marketlerde, büyük market zincirlerinde bulabilirsiniz. Dilerseniz internette satış yapan bitkisel ürün sitelerinden satın alabilirsiniz. Civanperçemi çayını süzen poşetler olarak veya kilogramlık poşetler olarak almanız mümkündür.

Fiyat seçenekleri ise çayın markasına, sunulduğu şekle ve gramajına göre değişim gösterir. Ortalama olarak bir kilogram fiyatı, 30 – 40 TL arasında değişir. Ambalajlanmış süzen poşet paketleri ise 20’li, 30’lu ve 40’lı paketler halinde satışa sunulur. Tüm bu ürünler, markalarına ve satış noktalarına göre farklı fiyatlar içerirler. Ülkemizde de çok miktarda ve kendiliğinden yetişen civanperçemi bitkisinin çayı, uygun fiyat aralıklarıyla satılmaktadır.

Şifalı bitkiler konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır. Otların ve bitkilerin mümkün olduğunca temiz havalı bölgelerden ve doğal ortamlardan toplanmış olması gerekir. Egzoz dumanına maruz kalmayan, yüksek yerlerde yetişen bitkiler gerçek anlamda şifalı olanlardır. Kirli havada yetişenler, otoyollara yakın yerlerden toplananlar şifa dağıtmaktan çok uzaktırlar.

Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Civanperçemi Çayı Faydaları ve Adet Söktürücü Etkisi 04.06.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: ,