Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Tarifi

Sağlıklı Kiraz Sapı Çayı ve Kullanım Önerileri

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan kiraz, Potasyum, A vitamini ve lif içeriği ile besin değeri açısından zengin bir meyvedir. Diüretik etkiye sahip olan kirazın sapları da kurutularak çay olarak tüketilebilir. 12-13 adet kiraz 1 porsiyon olarak değerlendirilir ve 1 porsiyon kiraz sadece 63 kaloridir.

Düşük kalori içeriği ve yüksek lif değeri ile diyet listelerinin baş tacı konumunda olan kiraz yüksek antioksidan içeriği ile de dikkat çekmektedir. Yaz sofralarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kiraz, taze olarak tüketildikten sonra geriye kalan sapları da mucizevi etkilere sahiptir. Siz siz olun kiraz saplarını çöp olarak nitelendirmeyin!

Kiraz saplarını kurutarak çayını demleyebilir ya da bitkisel çayların içine eleyerek antioksidan özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen özel bir çaydır. Saraçoğlu kiraz sapı çayının romatizmal nedenle oluşan ağrıların tedavisinde etkin bir rolü olduğunu belirtmektedir.

Kiraz sapı çayı içilmesinin yanı sıra banyosu da yapılabilen bir çaydır.

Vücutta yüzde, gözde ve ayak bölgelerinde oluşan şişlikler için kiraz banyosu tedavi edici fonksiyona sahiptir. 5 yemek kaşığı kiraz sapı ile yaklaşık 3,5 litre kaynamış suyun karıştırılması sonucu elde edilen kiraz sapı suyu ile şişliğin olduğu bölgeler yıkandığında kısa sürede şişkinlik ortadan kalkar. Kiraz sapı banyosu içerisine eklenen tarçın ile banyonun etkinliği arttırılabilir. Bu banyo ile cilt hücrelerinin nefes alması kolaylaşır ve şişliklerin tedavisi sağlanabilir.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Kiraz sapı çayı antioksidan özelliği ile vücuttan toksin maddelerin atımını kolaylaştırarak böbreklerin ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahip olan kiraz sapı çayı ödem atılmasını sağlar.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarını önlemesi kiraz sapı çayının faydaları arasındadır.
  • Yüksek antioksidan içeriği ile vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı direncini artırır.
  • Böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesinde etkin bir rol oynar.
  • Metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir ve uzun süre tokluk hissi sağlar.
  • Bağırsak hareketlerini hızlandıran kiraz sapı çayı kabızlık problemleri ve şişkinliği önleyici etkiye sahiptir.
  • Yüksek potasyum içeriğine sahip olan kiraz sapı çayı vücudun sıvı elektrolit dengesinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.
  • Eklem iltihapları ve romatizmal kaynaklı iltihaplarda iltihap söktürücüdür ve anı zamanda vücudun uyku düzeninin sağlanmasında etkindir.

Kiraz Sapı Çayı Neye İyi Gelir?

Özellikle son dönemlerde gündemde olan kiraz sapı çayı ne işe yarar? Kiraz sapı çayı idrar yapmada karşılaşılan sorunlara, dolaşım bozukluklarına, regl döneminde yaşanan ödem artışına, prostat büyümesine iyi gelir.

Yüksek miktarda K, A, C, E vitamini ve potasyum, magnezyum gibi mineraller içeren kiraz sapı çayı neye iyi gelir? Toksin maddelerin deposu olan karaciğerin fonksiyonlarını tam olarak yapmasına yardımcı olan kiraz sapı çayı adet söktürücü özelliği ile regl döneminde yaşanan problemlerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Adet döneminden birkaç gün önce içilen kiraz sapı çayı vücutta oluşan şişliklerin ve ödemin giderilmesinde de etkindir.

Kan dolaşımını hızlandıran kiraz sapı çayı kandaki kolesterol yüksekliğine iyi gelir. Sakinleştirici etkisi ile ön plana çıkan kiraz sapı çayı özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda oluşan semptomlara iyi gelir.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır Mı?

İçeriğinde yer alan antioksidan vitamin ve mineraller ile metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan kiraz sapı çayı zayıflama uygulamalarında da sıklıkla başvurulan bir çay çeşididir. Yemeklerden önce kiraz sapı çayı içilmesi iştahı engelleyerek daha fazla besin tüketilmesini önler. Ayrıca uzun süre tokluk hissi yaratan kiraz sapı çayı diyeti uygulamayı kolaylaştırır.

Yemekle birlikte alınan yağların bağırsaklardan sindirimini önleyebilen kiraz sapı çayı tüketimi kilo kontrolü sağlayarak zayıflama diyetlerini destekleyici özellik gösterir. Yağ hücreleri etrafında biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan kiraz sapı çayı, yağ yakımını hızlandırır. Vücuda ekstra zindelik ve canlılık verdiği için özellikle sabah kalkar kalkmaz içilmesi önerilen kiraz sapı çayı ile hem sağlıklı bir gün geçirebilir hem de kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Büyük bir keyif ile yediğiniz kirazların saplarını bir kaba ayırarak bol su ile iyice yıkayın. Yıkadığınız kiraz saplarını temiz bir bez üzerinde gölgede birkaç gün kurumaya bırakın. Kiraz saplarının iyice kurutulması önemlidir. Nemli kalan saplar çabucak küflenir. Kuruttuğunuz kiraz saplarını koyu renk bir cam kavanozda kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

Kiraz sapı çayının hazırlanışı oldukça kolaydır. Büyük bir bardak kiraz sapı çayı için sadece 1 yemek kaşığı kiraz sapı kurusu yeterlidir. 1 bardak suyu tencerede ya da su ısıtıcıda kaynatın. 1 yemek kaşığı kuru kiraz sapının üzerine kaynattığınız suyu ekleyerek 5-10 dakika demlemeye bırakın. Kiraz saplarını suyun içinde kaynatmanız yararlı antioksidanların yok olmasına neden olur. Demleme süresini uzun tutmamanız önemlidir. Uzun süre demlenen kiraz sapları acılaşır.

Peki, kiraz sapı çayı aç karnına mı içilir? Kiraz sapı çayı sabah ve akşam aç karnına tüketilir.

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

Kiraz sapı çayı kendinizi halsiz hissettiğinizde, şişkinlik ve gaz problemi yaşadığınızda, idrar yolları enfeksiyonu gibi durumlarda ve kilo problemi yaşadığınızda rahatlıkla kullanılır. Kiraz sapı çayı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de kiraz sapı çayı nasıl kullanılır? sorusudur.

Kiraz sapı çayı aç karnına içildiğinde daha etkili bir sonuç vermektedir. Ancak mide problemi yaşanıyorsa yemekten sonra da içilebilir. Aç karnına yemeklerden önce tüketilmesi sindirimi kolaylaştırdığı için daha uygundur. Kiraz sapı çayı sabah 10, öğlen 15 ve akşam 21’de düzenli olarak birer bardak tüketildiğinde maksimum fayda sağlar.

Kiraz Sapı Çayı Ne Kadar Süre İçilmeli?

Bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi kiraz sapı çayının da uzun süreli ve aşırı tüketimi önerilmez. Peki, kiraz sapı çayı kaç gün içilmeli? En fazla 14 gün süre ile içilmesi önerilen kiraz sapı çayı önerilenden uzun süre kullanıldığında sağlık problemlerine yol açabilir.

Aşırı tüketilen kiraz sapı çayı vücuttan su atımını hızlandırarak dehidratasyona neden olabilir. Vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin bozulması başta böbrekler olmak üzere sindirim sitemi ve dolaşım sisteminde hasarlara yol açabilir. Özellikle kan sulandırıcı etkisi nedeniyle uzun süre tüketimi kanamayı arttırabilir. Belirli dozlarda ve sürelerde tüketildiğinde yan etkileri yok denecek kadar az olan kiraz sapı çayı özellikle kronik hastalıklara sahip olanlar tarafından dikkatli tüketilmesi gereken çay çeşitleri arasında yer almaktadır.

Kiraz Sapı Çayını Kimler İçemez?

Kiraz sapı çayının faydaları ve zararları göz önünde bulundurularak içilmesi önemli bir detaydır. Diyabet, böbrek hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon problemleri olanların kiraz sapı çayı tüketirken mutlaka doktora danışmaları önerilmektedir.

Özellikle düşük tansiyonu olanların kiraz sapı çayı tüketmeleri önerilmemektedir. Tansiyonu düşürücü etkiye sahip olan çay, düşük tansiyona sahip olanlarda önemli problemlere yol açabilir. Ayrıca uzun süreli ilaç kullananlar ve kan sulandırıcı ilaç kullananların kiraz sapı çayını tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır.

Peki, kiraz sapı çayı hamileler içebilir mi? Kan sulandırıcı etkiye sahip olan kiraz sapı çayı hamilelik döneminde kanamayı arttırarak düşüğe neden olabilir. Hamile olan anne adaylarının ve emziren annelerin kiraz sapı çayı tüketmeleri önerilmemektedir.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? 15.11.2017 tarihinde yayınladı.