Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kadın Hastalıkları Uzmanı Civanperçemi

Binbir yaprak anlamına gelen ve Latince adı Achillea millefolium olan civanperçemi, adi merkep ketesi, kandil çiçeği, akbaşlı, binbiryaprak otu, barsam otu adları ile de bilinmektedir. Şifalı bitkiler arasında özel bir yere sahip olan bitkinin tarihi antik Yunanlılara dayanır. İnsanoğlunun kullandığı ilk medikal bitki olarak literatürlere geçen civanperçemi ile yapılan civanperçemi hapı, merhemi, yağı, çayı ve esansları da kullanılmaktadır.

Civanperçemi yararları ile özellikle kadınlar için mucizeler yaratır. İster adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun ister menopoz dönemindeki kadın olsun, civanperçemi çayı kadın hastalıkları üzerindeki olumlu etkileri ile dikkat çekicidir.

Kadın rahminde meydana gelebilecek tüm rahatsızlıklarda etkin bir rol oynayan civanperçemi bitkisi yumurtalık iltihapları, miyomlar, menopoz döneminde görülen depresyon belirtileri ve daha birçok kadınsal rahatsızlıklarda olumlu etkilere sahiptir.

Civanperçemi Nedir?

Papatyagiller familyasına ait bir bitki olan civanperçeminin 80 çeşidi vardır. Çok yıllık bir bitki olan civanperçemi otu beyaz ve kırmızımsı renge çalan çiçeklere, yumuşak tüylü yapraklara ve tek dallı dik bir gövdeye sahiptir. Her bölgeye göre farklı isimlere sahip olan civanperçeminin ülkemizde 40 farklı çeşidi yetişir.

Seskiteren, pinen, borneoli sineol, limonen, azulen gibi maviye çalan uçucu yağ asitleri taşıyan civanperçemi potasyum açısından zengindir. Millefolin, cumarine ve tanen gibi antioksidan bileşenleri civanperçeminin değerini arttıran bileşenlerdir. Kendine has bir kokuya sahip olan bitkinin körpe yaprakları ve yeni açmış çiçekleri kullanılır. Gölgede kurutularak saklanan civanperçemini kökü ile birlikte çıkartarak dilerseniz bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Her türlü toprakta kolay yetişebilir bir bitki olan civanperçemi yemeklerde de baharat olarak kullanılabilir.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişebilen civanperçemi bitkisi ne işe yarar?

 • Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan civanperçemi hazımsızlığı giderir. Mide yanması, ülser ve gastrit gibi problemlerde mide koruyucudur. Hatta mide kanamalarını durdurucu etkiye sahiptir.
 • Bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kabızlığı önler ve gaz sorunlarını giderir
 • Yüksek potasyum oranından dolayı kansızlık üzerinde pozitif etkiye sahiptir ve kanın temizlenmesinde etkin bir rolü vardır.
 • Civanperçeminin flavonoid içeriği kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Kan pıhtısı oluşumunu engeller. Kan damarlarını güçlendirici etkisinden dolayı varis, tromboz, inflamasyon rahatsızlıklarının tedavisini destekleyici etkisi vardır.
 • Civanperçemi çay olarak kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonların tedavisine destek olur. Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • İçeriğinde yer alan uçucu yağ asitleri stres, gerginlik, anksiyete, huzursuzluk ve halsizlik gibi rahatsızlıklara karşı vücuda destek olur.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahip olan civanperçemi böbrek taşlarının düşürülmesinde de etkindir.
 • Civanperçemi regl döneminde yaşanan ağrıların ve semptomların azalmasında önemli rol oynar.
 • Civanperçemi basur tedavisinde kullanılır.
 • Civanperçemi saç gürleştirme için birebirdir. İçeriğinde yer alan aromatik yağlar saç derisini ve köklerini besler.
 • Civanperçemi sivilce, yara ve yanık tedavisinde merhem olarak kullanılır.

Civanperçemi ve Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıklarına faydaları ile ön plana çıkan civanperçemi adet düzensizliği yaşayan kadınlar tarafından sıklıkla kullanılır. Civanperçemi adet dönemi gecikmesinde adet söktürücüdür.

Peki,civanperçemi kaç günde adet söktürür? Bu konun ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her kadının hormonal yapısı birbirinden farklıdır. Kadınların adet dönemlerinin düzenli ve sağlıklı geçmesini destekleyen civanperçemi yumurtalık kisti tedavisinde de olumlu etkiye sahiptir.

Ayrıca civanperçemi miyom olarak bilinen zararsız rahim kistlerinin küçülmesinde de etkilidir. Yumurtalık iltihaplarında, rahim sarkması ve rahim içi kanalarda civanperçemi kullanılarak hazırlanan oturma banyolarının faydası vardır. Vajinal kaşıntılar için civanperçemi kaynatılarak hazırlanan su ile vajinal banyo yapılması önerilir.

Civanperçemi hamilelik döneminde kullanılması önerilmeyen bir bitkidir. Bu durum hemen akla civanperçemi düşüğe sebep olur mu sorusunu getirir. Civanperçeminin yağ asidi içeriği anne karnındaki bebeğin temel fonksiyonlarını engelleyebilir. Civanperçemi hamilelikte kullanımı istenmeyen sonuçlara sebep olan bir bitkidir.

Civanperçemi Zayıflatır Mı?

Antioksidan özelliklere sahip olan civanperçemi toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Toksin maddeler genel olarak yağ dokularında depolandıkları için bu maddelerin vücuttan atılımı yağ dokusu kaybını kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahip olan civanperçemi detoks etkisi ile vücutta oluşan fazla suyun atılmasını da sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi ile kilo verme problemi yaşayanlara destek olur. Yeterli ve dengeli bir diyet ile birlikte yılda birkaç kez civanperçemi kürü uygulaması zayıflamaya yardımcı olur.

Tadı oldukça acı olan civanperçemi tohumu çayına şeker ya da bal gibi tatlandırıcılar eklenmemesi gerekir. Civanperçemi alerjik bünyeye sahip olanlar tarafından dikkatle kullanılması gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle beyaz tene sahip bireylerin uzun süre civanperçemi kullanmaları güneşe karşı hassasiyetlerini arttırabilir. Zayıflama kürü için civanperçemi kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gereklidir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır? Civanperçemi Kürü

Civanperçemi İbrahim Saraçoğlu tarafından da sıklıkla önerilen bir bitkidir. Özellikle İbrahim Saraçoğlu’nun civanperçemi kürü adet söktürücü ve adet sancıları için birebirdir.

Civanperçemi kürü için 1 tatlı kaşığı civanperçemi kurusu, 1 su bardağı ocakta kaynayan suya atılır. Ağzı kapatılarak kısık ateş üzerinde 2-3 dakika kadar daha kaynatılır. Daha sonra ateşten alınan civanperçemi soğutulur ve soğuduktan sonra süzülür. Hazırlanan civanperçemi çayı adet döneminden 3 gün önce günlük olarak sabah ve akşam birer bardak şeklinde tüketilir. Günlük taze olarak hazırlanması etkinliği için önemlidir. Regl dönemi bitinceye kadar uygulanan civanperçemi kürü her adet döneminde tekrarlanır.

Civanperçemi Nerede Bulunur?

Anavatanı Kuzey Yarım Küre olan civanperçemi, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa ile İngiltere’den Çin ‘e kadar hemen hemen her ülkede yetişebilir. Ülkemizde Doğu Anadolu ve Karadeniz’de yaygın olarak yetişir. Özellikle dağ yamaçlarında, çayırlarda ve yol kenarlarında sıklıkla konumlanan civanperçemi güneşli ve sıcak ortamları sever. Yol kenarında yetişen civanperçemlerinin egzoz dumanına maruz kaldığı için tüketilmesi önerilmemektedir.

Tahıl tarlalarından duvar diplerine kadar her yerde yetişebilen civanperçemi, güneşin etkin olduğu öğle saatlerinde uçucu yağların buharlaşması ile etrafına kendine özgü keskin bir koku yayar. Civanperçeminin daha etkili olması için tam öğlen saatlerinde toplanması önerilir. Halk arasında öğle saatlerinde toplanan civanperçeminin şifa gücünün daha yüksek olduğuna inanılır.

Dayanıklı bir yapıya sahip olan civanperçemi, bahar aylarında büyüyüp serpilmeye başlar. Mayıs ayı ile Ekim ayları arasında tam olarak olgunlaşan bitki yapraklarının arasındaki sarı rozet şeklindeki çiçekleri ile dikkat çeker. Kurutmak için toplanan çiçek ve yapraklar güneç görmeyen gölge alanlarda kurutulur ve hava geçirmeyen cam bir kavanozda karanlık bir ortamda saklanır.

Civanperçemi Fiyat Bilgisi

Sıra dışı aroması ve antioksidan bileşenleri ile yemeklere de farklı bir anlam katan civanperçemi otantik bir bitkidir. Taze ya da kuru olarak tüketilen civanperçeminin kurusu daha çok tercih edilir. Büyük marketlerde, pazarlarda, aktarlarda, organik ürün satan dükkânlarda ve internette satışı yapılan civanperçemi özellikle çay olarak tüketilmektedir.

Civanperçemi kilo fiyatı 75 lira ile 200 lira arasında değişir. Kiloluk paketlerde satışa sunulduğu gibi 50,100, 200, 250, 500 gramlık paketlerde ve çay poşetleri olarak da satışı yapılabilir. Semt pazarlarında taze veya kuru olarak demetler halinde de satışa sunulmaktadır.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Civanperçemi Nedir? Faydaları Nelerdir? 20.10.2017 tarihinde yayınladı.