Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler

1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 1 vote, average: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler Tarifi

Çikolata Damlalarının Mutluluk Veren Dünyası

Çikolatanın taneciklerini temsil eden damla çikolataya çeşitli kurabiye, pasta türü ürünlerde sıklıkla rastlayabilirsiniz. Tatlıların içindeki diğer malzemeler ile bütünleşerek ağzınızda hoş bir tat bırakır. Damla çikolatasını kendiniz yaparak veya satın alarak enfes tarifler yaratabilirsiniz.

Çikolatanın mutluluk hormonlarını harekete geçirdiği bilinen bir gerçektir. Damla çikolatanın tariflere yaptığı etki de benzer şekildedir. Çikolata tanelerini hissettikçe kendinizi mutlu, huzurlu ve iyi etkileşimler içinde bulabilirsiniz.

Damla Çikolata Nedir?

Hazır olarak paketlerde satılan veya çikolatayı bölerek yapabileceğiniz çikolata taneciklerine damla çikolata ismi verilir. Farklı malzemeleri karıştırarak elde edilen damla çikolata tarifleri de vardır. Pastalarda ve kurabiyelerde gördüğünüz çikolata parçacıklarının gerçek ismi damla çikolatadır. Tatlıyı yerken ağızda erimesi ve içinde yer aldığı yiyeceklere değer katmasıyla dikkat çeken bir üründür.

Damla Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

Damla çikolata çeşitleri sütlü başta olmak üzere farklı biçimlerde karşınıza çıkabilir. Özellikle bitter damla çikolata çeşitleri revaçtadır ve sıklıkla satılmaktadır. Alternatif olarak beyaz damla çikolata çeşitleri de bulunmaktadır. Yapacağınız tarife göre hangi türünü satın alacağınıza karar verebilirsiniz. Pasta ve tatlılarınıza sevimli, iç açıcı bir görünüm katmak istiyorsanız pembe renkli damla çikolata türleri de sizi beklemektedir.

Damla Çikolata Nasıl Yapılır?

Damla çikolatayı hazır olarak marketlerden satın almanız mümkündür. Pastacılık malzemelerine yoğunlaşan online alışveriş siteleri de ürünleri arasına damla çikolata türlerini eklemektedir.

Mutfağınızda kendi damla çikolatanızı yapmak istiyorsanız pratik ve kolay bir yöntem vardır. İstediğiniz türdeki çikolatayı satın aldıktan sonra benmari usulü ile eritebilirsiniz. Ardından pasta kreması aparatına veya deldiğiniz bir poşete erimiş çikolatayı koyabilirsiniz. Çikolatayı damlalar halinde bir tabağa dökerek damla çikolata elde edebilirsiniz. Damla çikolata yapımı süreci mutfak işlerine ilginiz varsa severek yapacağınız bir uğraş olabilir.

Daha yoğun kıvamda damla çikolata yapmak için ise kakao yağı, hindistan cevizi yağı, bal ve vanilya kullanabilirsiniz. Yağı benmari usulünde eritip diğer malzemeleri karıştırdıktan sonra damla çikolata karışımına kavuşabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı bir tabağın üstüne tanecikler halinde döktükten sonra buzdolabında bir süre bekletmeniz gerekir. Sürenin sonunda tariflerinizde keyifle kullanacağınız damla çikolatalar karşınızda olacaktır.

Damla Çikolata Nasıl Eritilir?

Damla çikolatayı eritmenin en iyi yolu benmari usulü eritme yöntemini uygulamaktır. Farklı boyutlara sahip iki tane tencereden büyük olanına su koyarak işe başlayabilirsiniz. Alt tenceredeki suyun buharıyla üst kapta bulunan damla çikolata kısa süre içinde erimeye başlar.

Erimenin daha kıvamlı olmasını sağlamak için damla çikolataları karıştırmanız önerilir. Ayrıca isteğe bağlı olarak tereyağı takviyesi yapabilirsiniz. Eritme işlemini gereğinden fazla sürdürmemeye dikkat etmeniz faydalıdır. Aksi takdirde çikolata karışımı yanabilir ve zarar görebilir.

Damla çikolatayı eritmeden önce sütle karıştırıp belirli bir kıvama getirmeyi de tercih edebilirsiniz. Böylelikle çikolatanın erimesi daha kolay olacaktır. Sonrasında ise istediğiniz gibi tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Özellikle iç kısmı akışkan olan pasta ve tatlı tariflerinde bu erimiş karışımı kullanma şansınız vardır. Katı halinden olduğu kadar erimiş şeklinden de keyif alabilirsiniz.

Damla Çikolata Nerede Satılır?

Damla çikolatanın minik paket versiyonlarını büyük marketlerde bulma imkanınız vardır. Gurme pastacılık konusunda hizmet veren birçok mekan damla çikolataya ürünleri arasında yer verir. Ayrıca günümüzde internet alışverişinin popüler hale gelmesiyle online alışveriş sitelerinde damla çikolata bulmak mümkün hale gelmiştir.

Özellikle pastacılık ve tatlı malzemelerine yönelik sitelerde ürüne rastlama şansınız bir hayli yüksektir. Damla çikolata fazla miktarda satın alınarak tariflerde kullanılmak üzere buzdolabında tutulabilir. Böylelikle ürün devamlı elinizin altında bulunduğu için istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Damla Çikolata Fiyatları Nelerdir?

Damla çikolata fiyatı satın aldığınız ürün türüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel anlamda kesenizi fazla zorlamadan alacağınız türde ürünlerdir. Minik paketler halindeki market ürünlerinin fiyatı 8 TL civarındadır.

Pastacılık aktiviteleri açısından tercih edilebilen beyaz ve pembe renkli damla çikolata türleri de 10 TL gibi ekonomik fiyatlara sahiptir. Biraz daha yüksek fiyatlar karşılığında satın alacağınız damla çikolata türleri de vardır.

Marka ve gramaj gibi özellikler nedeniyle fiyatlarda yükselme görülmektedir. 25 ve 45 TL etrafında fiyatlara sahip olan bu ürünler tüm tatlılarınızın lezzetini iki katına çıkaracaktır. Az miktarda damla sakızlı çikolata benim için yeterli diyorsanız 3 TL’lik paketlerden almayı da seçebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken hangi damla çikolatayı kullanacağınızı seçmektir.

Mutluluk Damlalarıyla Çikolatalı 10 Tarif

Damla çikolata parçalarını değerlendirmek için ideal tarifler ile muhteşem sonuçlar alabilirsiniz. Hazır atıştırmalıklar almaktan sıkıldıysanız ve kendi tariflerinizi yapmak istiyorsanız söz konusu tatlılar ihtiyacınızı karşılar.

Damla çikolatasının tariflere kattığı değeri gördükçe sürekli olarak bu malzemeye sahip tarifler yapmak isteyebilirsiniz. Bir başka deyişle damla çikolatasının üzerinizde bağımlılık yaratacağını iddia etmek doğru bir yaklaşım olur.

1) Damla Çikolata Katkılı Muffin Tarifi

Klasik tatlı türlerinden biri olan muffin, damla çikolata parçaları ile bambaşka bir boyuta taşınır. Damla Çikolatalı Muffin

2) Pratik ve Bisküvi Tatlı, Damla Çikolatalı Kurabiye

Kıtır kıtır bisküvi tadını alacağınız damla çikolata eklemelerine sahip kurabiye ile kısa zamanda büyük işler başarabilirsiniz. Tarifin yanında kahve veya limonata türü içecekler de iyi eşlikçilerdir. Bisküvi Tadında Damla Çikolatalı Tepsi Kurabiye

3) Pamuk Kıvamlı Nefis Kurabiye

Damla çikolatalı tarifler içinde yumuşak ve pamuk gibi kıvamıyla dikkat çeken nefis kurabiyeleri günün her saatinde keyifle tüketebilirsiniz. Damla çikolata taneciklerini tadarken kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Damla Çikolatalı Pamuk Kurabiye

4) Marketten Aldığınız Enfes Brownie Kurabiyeleri Kendiniz Yapın

Koyu renginin ardındaki nefis tatlı kıvamıyla dikkat çeken brownie kurabiyeler market reyonlarında önemli bir konumdadır. Yaratıcılığınızı konuşturmak ve bu kurabiyeleri siz de yapmak istiyorsanız pratik tarifteki adımları izlemeniz iyi bir fikirdir. Damla Çikolatalı Brownie Kurabiye

5) Mutluluk Garantili Çikolatalı Muffin

Leziz damla çikolatalı muffin tarifiyle kendinizi mutlu ve iyi hissedebilirsiniz. Çikolatadan yayılan mükemmel enerji sayesinde tüm gününüz keyifli geçecektir. Damla Çikolatalı Kakaolu Muffin

6) Damla Çikolata ile Süslenmiş Enfes Kek

Mutfağınızda damla çikolata bulunuyorsa ve ürünü kullanarak sıra dışı bir tarif yaratmak istiyorsanız bu keki deneyebilirsiniz. Sonuçları etkileyici ve tatmin edici olacaktır. Damla Çikolatalı Kek

7) Pofuduk ve Şirin, Meyveli, Damla Çikolatalı Kek

Kuru meyve parçacıkları ve damla çikolata tanecikleri ile pofuduk duruma gelen keki yemeye doyamayabilirsiniz. Link aracılığıyla keki daha başarılı şekilde yapmanın püf noktalarını elde edebilirsiniz. Kuru Meyveli Damla Çikolatalı Şölen Kek

8) Portakal Aromalı Damla Çikolatalı Kek

Portakal aromasıyla dört bir yanı kaplanmış olan kekin damla çikolata taneleri de lezzetine lezzet katmaktadır. Limonata veya meyve suları ile tüketirseniz hafif bir keki daha ağzınıza layık duruma getirebilirsiniz. Portakallı Damla Çikolatalı Kek

9) Damla Çikolata ile Daha Tatlı Kurabiyeler

Kurabiye yapmayı mutfakla ve tatlı işleriyle haşır neşir olan birçok kişi bilir ve sever. Klasik kurabiyelerinizde çığır açmak ve yenilik yaratmak için tariflere damla çikolata ekleyebilirsiniz. Böylelikle daha tatlı kurabiyeler ile buluşabilirsiniz. Damla Çikolatalı Cookies Kurabiye

10) Puf Puf Damla Çikolatalı Kurabiye

Çikolatanın yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar üzerinde etkisi de büyüktür. Pofuduk görünümlü, yemesi kolay bu kurabiyeleri etrafınızdaki herkes bayılarak tadacaktır. Pofuduk kurabiyeler ile nefis tatlı tabaklarını süsleyebilir ve değer katabilirsiniz. Damla Çikolatalı Pofuduklar

Damla çikolatalı tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Damla Çikolata Nasıl Eritilir? Damla Çikolatalı Tarifler 14.11.2017 tarihinde yayınladı.