Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listeleri ve Çeşitleri

Kilo Problemi Yaşayanların Kaçınılmaz Beslenme Disiplini: Diyet

Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vücutta biriken yağlar, şişmanlığa ve bazı kronik hastalıklara neden olur. Sağlıklı beslenme kuralları doğrultusunda uygulanan diyet programları kişilerin ideal kilosuna ulaşmasını sağlayarak hem fiziki görünümleri hem de psikolojik durumlarını düzenler.

Diyet terimleri arasında yer alan ideal kilo ise birçok şekilde tanımlanabilir. En çok kullanılan ve en çok güvenilen ideal kilo hesaplama yöntemi ise beden kitle indeksi olarak kabul edilir. Kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesiyle elde edilen sonuç BKİ olarak nitelendirilir. BKİ değerinin 19’un altında olması zayıf, 20 ile 25 arası olması normal, 25-30 arası kilolu, 30-35 arası şişman, 35-40 arası obez ve 40’ın üstü ise morbid obez olarak tanımlanır.

Diyet Nedir?

Kelime anlamı beslenme biçimi olan diyet zayıflama için atılması gereken ilk adım olarak büyük önem taşır. Bir canlı metabolizması tarafından tüketilen yiyeceklerin tümü anlamına gelen diyet, belirli kurallar çerçevesinde yoğun ya da kısıtlı gıda tüketimine dayanır.

Gıda seçimleri uygulanan diyetin içeriğine göre değişiklik gösterir. Dinle alakalı uygulanan diyetler, hastalıklara bağlı olarak uygulanması gereken diyetler ve bağımlılık problemine sahip olanların bir anda tercih ettiği diyetler en çok uygulanan diyet çeşitleri arasındadır.

Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yapmak kararlılık gerektirir ve esası sağlıklı bir beslenme metabolizmasına sahip olmaya ayrıca vücut ağırlığını dengeli seviyede tutmaya dayanır. Kilo vermek uğruna vücudu aç bırakarak yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesi için gereken makro ve mikro besin öğelerinin alınmasının önlenmesi geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir.

Sağlık nedeniyle acil kilo verme nedeni dışında diyet listelerinin yeterli ve dengeli olarak hazırlanması gerekir. Diyet listesi kişinin yeme alışkanlıklarına, boyuna, yaşına, kilosuna, varsa kronik hastalığına, mesleğine ve fiziksel aktivite durumuna göre hazırlanmalıdır. Kalorisi düşük ve metabolizmayı hızlandıran diyet çorbaları, diyet atıştırmalıklar ve diyet ekmekleri yapmak diyet yapmayı daha eğlenceli bir hale getirerek motivasyonu arttırabilir.

En Etkili Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Kısa sürede kilo verme konusunda en etkili diyetler şok diyet çeşitleridir. Ancak şok diyetler kısa sürede kilo vermeyi sağlamada başarılıdır. Ancak çok kısa sürede de kiloların geri alımına neden olur.

Tek gıda rejimine bağlı olan yumurta diyeti, patates diyeti gibi diyetler ise diğer besin gruplarından gelen vitamin ve minerallerin alınmasını engelleyerek önemli sağlık problemleri oluşmasına neden olabilir.

Kilo verme konusunda etkili diyet kitapları arasında yer alan Karatay diyeti ve Dukan diyeti gibi kitaplar yüksek proteinli diyetler hakkında bilgi vermektedir. Her iki kitapta da diyet ürünler ve diyet içecekleri kullanımı pek önerilmemektedir.

Sağlıklı Diyet Listeleri

Kişiye özel olarak hazırlanan %55-60 karbonhidrat, %12-15 protein ve %25-30 yağ içeren düşük kalorili ve sağlıklı diyet listeleri yeterli ve dengeli beslenmeyi destekleyerek sağlıklı kilo vermeyi amaçlar. Kilo verme amaçlı olarak yapılan zayıflama diyetleri mutlaka doktor ya da diyetisyen kontrolü altında yapılmalıdır.

Kişinin metabolizmasına uygun olarak yapılan kontrollü diyetlere eklenen uygun egzersiz programları hem sağlığın korunması hem de diyet sonucu oluşan vücut deformasyonlarının giderilmesini destekler. Ayrıca düzenli yapılan egzersiz vücudun iskelet ve kas sistemini korurken diğer yandan da kilo verme sürecinde motivasyon sağlar.

Diyet Programları Nasıl Uygulanır?

Diyet programlarının kişiye özel olması uygulamayı da kolaylaştırır. Diyete başlamadan önce hedef belirlenmesi başarılı kilo verme sürecini etkileyen faktörlerin başında gelir. Belirlenen hedefin yakalanabilir olması büyük önem taşır.

Çok büyük hedefler konularak kilo vermede başarısız olmak motivasyonu etkileyerek diyetin sürdürülebilir olmasını engeller. Kişisel özelliklere uygun olarak diyet uzmanı tarafından hazırlanan yeterli ve dengeli diyet menüsü ve diyet önerileri hem uygulanabilirliği hem de sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

Diyet ve spor birlikteliği günlük harcanan kaloriyi de motivasyonu da arttırarak zayıflama programının başarılı olmasını destekler. Genellikle sağlıklı bir diyet kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak düzenlenir.

Sağlıklı, Hafif ve Doyurucu Diyet Yemekleri

1) Muhteşem Aroması ile Zayıflatan İksir (Ayda 12 Kilo)

Yeşil elma, limon, kabuk tarçın, karabiber, karanfil ve su kullanılarak hazırlanan karışım, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımı sağlar. Yüksek oranda antioksidan içeren karışım toksin maddelerin ve vücutta biriken fazla suyun atımını kolaylaştırır. Sabah aç karnına ve öğünlerden önce gün boyu içilen zayıflama iksiri kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflatan İksir (Ayda 12 Kilo)

Tarif: Zayıflatan İksir (Ayda 12 Kilo)

2) Diyet Yapmanın En Lezzetli Yolu: Brokoli Salatası

Brokoli, salatalık turşusu, konserve mısır, köz kırmızı biber, yeşil soğan, 2-3 diş sarımsak, zeytinyağı, tuz ve limon kullanılarak hazırlanan diyet salata hem içerdiği lif oranı ile kabızlığı önler hem de yüksek vitamin ve mineral içeriği ile sağlıklı öğünler hazırlamanıza yardımcı olur. Brokoli Salatası

Tarif: Brokoli Salatası

3) Maden Suyu ve Salatalığın Mükemmel Uyumu: Kalça ve Göbek Yakan Kür

Maden suyu, salatalık ve limon kullanılarak hazırlanan karışım, bölgesel yağların yakımını kolaylaştırarak kilo vermeye destek olur. Yemeklerden önce tüketildiğinde mide hacmini etkileyerek tok tutmayı sağlayan kalça ve göbek yakan kür, ödem atılmasına yardımcıdır. Kalça ve Göbek Yakan Kür

Tarif: Kalça ve Göbek Yakan Kür

4) Kuru Erik ve Suyun Mucizesi: Kilo Verdiren İçecek

Diyet meyveleri arasında bulunan kuru erik ve su kullanılarak hazırlanan içecek, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Sabah aç karnına tüketilmesi önerilen kilo verdiren içecek bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak zararlı ve toksin maddelerin vücuttan atımını destekler. Kilo Verdiren İçecek

Tarif: Kilo Verdiren İçecek

5) Hem Sağlıklı Hem Besleyici: Fırında Kabak Mücver Yapımı

Kabak, yumurta, dereotu, maydanoz, yeşil soğan, beyaz peynir, un, kabartma tozu, sıvı yağ, baharat ve kaşar peyniri kullanılarak hazırlanan fırında kabaklı mücver, muhteşem lezzeti ve besleyici özellikleri ile diyet yemek tarifleri arasında başı çeker. İçeriğinde yer alan besinlerin vitamin ve mineral değerleri sayesinde sağlıklı bir öğün hazırlamanıza yardımcı olan fırında kabak mücver, ikindi çaylarınızda da yer alabilir. Fırında Kabak Mücver

Tarif: Fırında Kabak Mücver

6) Lezzetli ve Sağlıklı Bir Öğün İçin: Patatesli Tavuk Baget

Tavuk baget, patates ve baharat kullanılarak hazırlanan patatesli tavuk baget yemeği yağsız olduğundan dolayı düşük kalori içerir. Yüksek protein içeriğine sahip olan yemek, uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Hem aileniz hem de kendiniz için oldukça sağlıklı bir ana öğün seçeneği olan patatesli tavuk baget, mutlaka demeniz gereken yemekler arasındadır. Patatesli Tavuk Baget

Tarif: Patatesli Tavuk Baget

7) Diyet Yapmanın En Keyifli Hali: Peynirli Kabak Sandalı

Kabak, yumurta, beyaz peynir, maydanoz ve baharat kullanılarak hazırlanan peynirli kabak sandalı, hem görünümüyle hem de besleyici özellikleri ile dikkat çeker. Pratik ve kurtarıcı bir yemek olan peynirli kabak sandalını diyet yaparken gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Peynirli Kabak Sandalı

Tarif: Peynirli Kabak Sandalı

8) Mis Gibi Kokan Diyet Lezzeti: Tavuk Yahnisi (Haşlama)

Tavuk bonfile, havuç, patates, kuru soğan, baharat ve sarımsak kullanılarak hazırlanan tavuk yahnisi, kendine has lezzeti ve hoş aroması ile özellikle kış akşamlarının vazgeçilmez yemekleri arasındadır. Yağ eklenmeden hazırlandığından dolayı düşük kalorili bir yemek olan tavuk yahnisi kolay ve pratik hazırlanması nedeniyle en çok tercih edilen diyet yemekleri arasında yer alır. Tavuk Yahnisi (Haşlama)

Tarif: Tavuk Yahnisi (Haşlama)

9) Yağ Yakmanın En Lezzetli Yolu: Kilo Verdiren Çay

Taze zencefil, karanfil, tarçın ve su kullanılarak hazırlanan kilo verdiren çay, toksin maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırarak ödem atmayı da sağlar. Metabolizmayı hızlandıran diyet çayları arasında lezzeti ile ön plana çıkan kilo verdiren çayı gün boyu içerek yağlarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Kilo Verdiren Çay

Tarif: Kilo Verdiren Çay

10) Yoğurt ve Maden Suyu Mucizesi: Göbek Yağını Eriten Karışım

Maden suyu, limon ve yoğurt kullanılarak hazırlanan göbek yağını eriten karışım, metabolizma hızlandırıcı etkiye sahiptir. Özellikle göbek bölgesindeki yağları eritmede önemli fonksiyonu olan karışım diyete destek olarak düzenli kullanıldığında kilo vermeyi de destekler. Göbek Yağını Eriten Karışım

Tarif: Göbek Yağını Eriten Karışım

11) Tarçın ve Suyun Detoks Etkisi: Zayıflatan Kür

Su ve tarçın kullanılarak hazırlanan zayıflatan kür, sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce günde 2 kez uygulanır. Yaklaşık 2 hafta uygulanması gereken diyet kürleri ile hem vücutta biriken fazla suyun atımını hem de metabolizmanın hızlanmasını destekleyerek kilo vermeye yardımcıdır. Zayıflatan Kür

Tarif: Zayıflatan Kür

12) Diyete Yardımcı Tam Bir Vitamin Deposu: Yeşil Mercimek Salatası

Yeşil mercimek, soğan, maydanoz dereotu, kırmızı kapya biber, havuç, zeytinyağı, nar ekşisi ve limon kullanılarak hazırlanan yeşil mercimek salatası içerdiği vitamin ve mineral desteği ile öğünlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Yüksek oranda lif içeren yeşil mercimek salatası sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına da yardımcı olarak diyet yaparken oluşabilecek kabızlık problemine karşı vücudu korur. Yeşil Mercimek Salatası

Tarif: Yeşil Mercimek Salatası

Diyet yemekleri tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şık Ve  Diyet İkramlıklar Tarifi
Şık Ve Diyet İkramlıklar6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama64
Diyet Kumpir Tarifi
Diyet Kumpir1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama21
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama32
Diyet Smoothie Tarifi
Diyet Smoothie1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama6
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata2-4 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama6
Diyet Sandviç Tarifi
Diyet Sandviç1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Diyet Sütlaç Tarifi
Diyet Sütlaç1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama29
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama9
Diyet Salata Tarifi
Diyet Salata1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama26
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri