E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Faydaları Nelerdir? Tarifi

Vitamini Kabuğunda Bilgiler Serisi: E Vitamini

E vitamini badem, fındık yağı, brokoli ve pazı gibi gıdaların içinde bol miktarda bulunmakla birlikte, kapsül, tablet ya da losyon gibi formlarda da üretilir. Hem bağışıklık sistemi hem de sağlıklı bir cilt açısından birçok faydası bulunan E vitamini, eksikliği durumunda sağlık sorunlarına neden olabilir.

E VİTAMİNİ özellikleri arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudun kemik yapısını desteklemesi ve hafızanın bozulmasını engellemesi yer alır. Dolayısıyla E vitamini temel vitaminlerin başında gelir.

E vitamini yiyecekleri ile vitamini alamayanların, E vitamini kapsülü ya da ampulü kullanması önemlidir. A, B, C ya da D vitamini gibi, E vitamini eksikliği de vücutta yıkıma neden olabilir. Ayrıca E vitamini cinsellik açısından da önemlidir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da doku tamirinin yapılamaması durumunda, cinsel fonksiyonlarda ya da cinsel istekte azalma görülebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için ise E vitamini selenyum ile birlikte kullanılabilir. Cinsel sağlığın yanı sıra, E vitamini, beyin sağlığı açısından da önemlidir. Yapılan araştırmalar, E vitamini eksikliği yaşayanlarda Alzheimer ya da demans gibi hafıza sorunlarının daha fazla görüldüğünü gösterir.

E Vitamini Nedir?

E vitamini, yağda eriyen ve vücutta depolanabilen vitamin çeşitleri arasında yer alır. Antioksidan özelliğine sahip olan, kas yapısı için fonksiyonel bir görev yapan ve diğer vitaminlerin depolanmasına yardımcı olan E vitamininin birçok faydası bulunur.

Bununla birlikte E vitamini eksikliği, vücut fonksiyonlarının bozulmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hafıza ile ilgili sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla temel vitamin grubu içerisinde yer alan E vitamininin besinlerden karşılanması gerektiği gibi, E vitamini eksikliğinde ise ampul ya da ilaç kullanılarak takviye yapılması önem taşır.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  • E vitamini kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Düz ve çizgili kas yapısı üzerinde de etkisi bulunan E vitamini faydaları arasında kan basıncının düzenlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı ağrıların azalması gibi etkiler de yer alır.
  • Bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için E vitaminine ihtiyaç vardır. Antikor üretimi ve vücudun savunma mekanizmasının güçlendirilmesini açısından E vitamini önemlidir.
  • E vitamini görevleri arasında beyni desteklemek de yer alır. Bu açıdan E vitamini, demans gibi hafıza bozukluğu hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Şeker hastalığı sebebiyle ortaya çıkan sorunların tedavisi için E vitamini sıklıkla kullanılır. Diyabet ve buna bağlı etkilerin daha az hissedilmesi E vitamini yararları arasında yer alır.
  • Canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü için E vitaminine ihtiyaç vardır. E vitamini sivilce gibi sorunları azaltarak cildi besler.
  • Cinsel sağlığını korumak isteyenler açısından da E vitamini önemli işlevlere sahiptir. E vitamini sperm sayısının ve niteliğinin artmasına yardımcı olan etkiler sağlar.

E vitamini eksikliği, vücut sistemlerinin bozulmasına neden olabileceği gibi, E vitamini fazlalığı da vücuda zarar verebilir. E vitamini çeşitleri vücutta depolanabildiğinden, takviye ilaçların sürekli kullanılması zararlıdır.

E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini yeşil sebzelerde ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunur. Özellikle badem ve ayçiçeği E vitamini bakımından oldukça zengindir. Meyve ve sebzelerdeki vitamin içeriğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüm bitkileri zamanında tüketmek gerekir. Bu nedenle E vitamini içeren besinler de doğru şekilde ve zamanında tüketilmelidir. Yiyeceklerin yanlış pişirilmesi ya da vitaminin etkisini azaltacak gıdalarla birlikte tüketilmesi, vitamin eksikliğine neden olabilir.

E vitamini meyveler ile alınması zor olan bir vitamindir. Elma, armut, kiraz, erik ya da çilek gibi meyveler E vitamini bakımından oldukça fakirdir. Bunun yanı sıra brokoli, pazı, zeytin E vitamini içeren besinler arasında yer alır. Ayçiçeği, zeytin ve kanola E vitamini içeren yağlar arasında bulunur. Aynı zamanda fındık yağı da E vitamini bakımından çok zengindir. Soğuk yemeklerde ya da salatalarda bu tür yağlar kullanılabilir.

E vitamini kullanımı sadece gıdalarla sınırlı değildir. Tablet, yağ ya da serum içeren takviyeler ile E vitamini eksiliğinin giderilmesi mümkündür. Meyve, sebze ya da yağ bakımından zengin beslenemeyenler ya da yeterli beslendiği halde vitamin eksikliği yaşayanlar ise E vitamini takviyesi alabilir. E vitamini tableti ya da serumu ile vitamin eksikliğine karşı çözüm sağlanabilir.

E Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

Vitamin ve mineraller, vücudun çalışma sistemi başta olmak üzere, kas ve kemik yapısı, görme becerileri, zihin performansı gibi etkilere sahiptir. Dolayısıyla vitamin ya da mineral bakımından eksik beslenme fiziksel ve zihinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olur. E vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminler arasında yer alır. Eksikliği durumunda çizgili ve düz kasların çalışmasında sorunlar meydana gelebileceği gibi, bağışıklık sistemi de yavaşlar.

Çocuklarda, yaşlılarda ya da kronik hastalıklara sahip olan insanlarda bağışıklık sisteminin güçlü olması önemlidir. Bağışıklığın azalması, virüs ve mikroplardan daha kolay etkilenmeye neden olur. E vitamini yetersizliği vücudun savunma sistemini yavaşlatacağından, birçok soruna neden olabilir. Vücuttaki E vitamini kaynakları tükendiğinde, hastalığa yakalanmak kolaylaşacağı gibi, kas ve kalp damar sorunları da artabilir. Aynı zamanda diyabet nedeniyle ortaya çıkan sorunların etkileri de E vitamini eksikliği durumunda daha fazla hissedilebilir.

Genel sağlığın yanı sıra, deri sağlığı açısından da E vitamini önemlidir. E vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk, sivilce oluşumu, kuru saç ya da kirpiklerin dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Cilt yapısının beslenmesi için, E vitamini eksikliğinde, kapsül ya da yağlar kullanılarak deri ile ilgili sorunlar ortadan kaldırılabilir. Daha canlı ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için E vitamini losyon şeklinde direkt olarak deriye de uygulanabilir. E vitamini kapsülü fiyat konusunda değişiklik gösterir. Fiyatlar kapsül boyutlarına göre 25 ile 150 lira arasında seyreder.

E Vitamini Maskesi Ne İşe Yarar?

E vitamini göz çevresi, saç uzatma ve cinsel performansın artırılması için sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda birçok kişi E vitamini zayıflatır mı diye merak eder. Vitaminlerin zayıflatıcı etkileri üzerine kapsamlı çalışmalar olmadığından bu soruya yanıt vermek zordur. Ancak E vitamini cilt maskesi olarak kullanıldığında, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

E vitamini cilt için sıklıkla kullanılır. Özellikle E vitamini ampulleri; sperm sayısını artırma, saç çıkarma ya da sivilceleri önlemek için tercih edilen takviyeler arasında yer alır. Saçların uzaması konusunda faydalı olduğundan, birçok insan E vitamini saç çıkarır mı diye merak eder.

Deri yapısını besleyen E vitamini kirpik ve saçların daha güçlü çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle cilt bakımı yapmak isteyen birçok kişi saç ve kirpikleri için E vitamini ampul ya da kapsülleri kullanır. Ancak takviye vitaminlerin kullanım şekline ve sıklığına dikkat etmek gerekir. E vitamini günlük doz aşımında vücuda zarar verebildiği gibi, takviyelerin fazla kullanımı da cilt yapısının bozulmasına neden olabilir.

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini serumu ya da kapsülü doğrudan ağız yoluyla vücuda alınabileceği gibi, cilde de sürülebilir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye alanlar vitamini ağız yoluyla alırken, daha sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler E vitaminini maske olarak kullanır. E vitamini göz altı morluklarına ve sivilcelere iyi geldiğinden, bu bölgeye doğrudan maske olarak uygulanabilir.

Bunun yanı sıra E vitamini saç uzatma için kullanılırken de doğrudan saç diplerine sürülür. Maske ya da serum olarak kullanılan tüm vitaminlerin cilde uygulanması gerekir. Bununla birlikte vitaminlerin vücut sistemlerinde etki göstermesi için iğne olarak vurulması daha hızlı etki gösterir. Aynı şekilde doğal yollarla alınan E vitamini sivilce, göz altı morlukları gibi sorunlar üzerinde daha yavaş etki sağlar.

E vitamini yağı hem ağız yoluyla hem de vücuda krem gibi sürülerek kullanılabilir. E vitamini yağı, vücut tarafından hızlı bir şekilde emildiği için kısa sürede etki gösterir. Ancak yağ kullanmak deride yapışıklık hissi yarattığından, yağ yerine E vitamini serumu ya da losyonu kullanılabilir. Kullanım sırasında, cildin yağı ya da losyonu tamamen emmesi önemlidir. Bu nedenle E vitaminini vücuda uyguladıktan sonra bir süre beklemek gerekir. Uygulamadan sonra duş almak için en az 2-3 saat beklemek ise etkiyi artırır.

Hem cilt sağlığı hem de genel vücut sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan E vitamininin gereğinden fazla kullanıldığında sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
E Harfi Kurabiye Tarifi

E Harfi Kurabiye

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası Tarifi

Vitamini İçinde Brüksel Lahanası

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
D Vitamini Ispanak Çorbası Tarifi

D Vitamini Ispanak Çorbası

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Vitamini Bol Kış Çorbası Tarifi

Vitamini Bol Kış Çorbası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Vitamini Dolu Kış Çorbası Tarifi

Vitamini Dolu Kış Çorbası

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Vitamini İçinde Demleme Makarna Tarifi

Vitamini İçinde Demleme Makarna

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri