E Vitamini Faydaları Nelerdir?

Vitamini Kabuğunda Bilgiler Serisi: E Vitamini

E vitamini badem, fındık yağı, brokoli ve pazı gibi gıdaların içinde bol miktarda bulunmakla birlikte, kapsül, tablet ya da losyon gibi formlarda da üretilir. Hem bağışıklık sistemi hem de sağlıklı bir cilt açısından birçok faydası bulunan E vitamini, eksikliği durumunda sağlık sorunlarına neden olabilir.

E VİTAMİNİ özellikleri arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücudun kemik yapısını desteklemesi ve hafızanın bozulmasını engellemesi yer alır. Dolayısıyla E vitamini temel vitaminlerin başında gelir.

E vitamini yiyecekleri ile vitamini alamayanların, E vitamini kapsülü ya da ampulü kullanması önemlidir. A, B, C ya da D vitamini gibi, E vitamini eksikliği de vücutta yıkıma neden olabilir. Ayrıca E vitamini cinsellik açısından da önemlidir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da doku tamirinin yapılamaması durumunda, cinsel fonksiyonlarda ya da cinsel istekte azalma görülebilir. Bu sorunun önüne geçebilmek için ise E vitamini selenyum ile birlikte kullanılabilir. Cinsel sağlığın yanı sıra, E vitamini, beyin sağlığı açısından da önemlidir. Yapılan araştırmalar, E vitamini eksikliği yaşayanlarda Alzheimer ya da demans gibi hafıza sorunlarının daha fazla görüldüğünü gösterir.

E Vitamini Nedir?

E vitamini, yağda eriyen ve vücutta depolanabilen vitamin çeşitleri arasında yer alır. Antioksidan özelliğine sahip olan, kas yapısı için fonksiyonel bir görev yapan ve diğer vitaminlerin depolanmasına yardımcı olan E vitamininin birçok faydası bulunur.

Bununla birlikte E vitamini eksikliği, vücut fonksiyonlarının bozulmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hafıza ile ilgili sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla temel vitamin grubu içerisinde yer alan E vitamininin besinlerden karşılanması gerektiği gibi, E vitamini eksikliğinde ise ampul ya da ilaç kullanılarak takviye yapılması önem taşır.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  • E vitamini kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Düz ve çizgili kas yapısı üzerinde de etkisi bulunan E vitamini faydaları arasında kan basıncının düzenlenmesi, damar tıkanıklığına bağlı ağrıların azalması gibi etkiler de yer alır.
  • Bağışıklık sisteminin daha iyi çalışması için E vitaminine ihtiyaç vardır. Antikor üretimi ve vücudun savunma mekanizmasının güçlendirilmesini açısından E vitamini önemlidir.
  • E vitamini görevleri arasında beyni desteklemek de yer alır. Bu açıdan E vitamini, demans gibi hafıza bozukluğu hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Şeker hastalığı sebebiyle ortaya çıkan sorunların tedavisi için E vitamini sıklıkla kullanılır. Diyabet ve buna bağlı etkilerin daha az hissedilmesi E vitamini yararları arasında yer alır.
  • Canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü için E vitaminine ihtiyaç vardır. E vitamini sivilce gibi sorunları azaltarak cildi besler.
  • Cinsel sağlığını korumak isteyenler açısından da E vitamini önemli işlevlere sahiptir. E vitamini sperm sayısının ve niteliğinin artmasına yardımcı olan etkiler sağlar.

E vitamini eksikliği, vücut sistemlerinin bozulmasına neden olabileceği gibi, E vitamini fazlalığı da vücuda zarar verebilir. E vitamini çeşitleri vücutta depolanabildiğinden, takviye ilaçların sürekli kullanılması zararlıdır.

E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini yeşil sebzelerde ve kuruyemişlerde bol miktarda bulunur. Özellikle badem ve ayçiçeği E vitamini bakımından oldukça zengindir. Meyve ve sebzelerdeki vitamin içeriğinden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüm bitkileri zamanında tüketmek gerekir. Bu nedenle E vitamini içeren besinler de doğru şekilde ve zamanında tüketilmelidir. Yiyeceklerin yanlış pişirilmesi ya da vitaminin etkisini azaltacak gıdalarla birlikte tüketilmesi, vitamin eksikliğine neden olabilir.

E vitamini meyveler ile alınması zor olan bir vitamindir. Elma, armut, kiraz, erik ya da çilek gibi meyveler E vitamini bakımından oldukça fakirdir. Bunun yanı sıra brokoli, pazı, zeytin E vitamini içeren besinler arasında yer alır. Ayçiçeği, zeytin ve kanola E vitamini içeren yağlar arasında bulunur. Aynı zamanda fındık yağı da E vitamini bakımından çok zengindir. Soğuk yemeklerde ya da salatalarda bu tür yağlar kullanılabilir.

E vitamini kullanımı sadece gıdalarla sınırlı değildir. Tablet, yağ ya da serum içeren takviyeler ile E vitamini eksiliğinin giderilmesi mümkündür. Meyve, sebze ya da yağ bakımından zengin beslenemeyenler ya da yeterli beslendiği halde vitamin eksikliği yaşayanlar ise E vitamini takviyesi alabilir. E vitamini tableti ya da serumu ile vitamin eksikliğine karşı çözüm sağlanabilir.

E Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

Vitamin ve mineraller, vücudun çalışma sistemi başta olmak üzere, kas ve kemik yapısı, görme becerileri, zihin performansı gibi etkilere sahiptir. Dolayısıyla vitamin ya da mineral bakımından eksik beslenme fiziksel ve zihinsel sağlığın olumsuz etkilenmesine neden olur. E vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğu temel vitaminler arasında yer alır. Eksikliği durumunda çizgili ve düz kasların çalışmasında sorunlar meydana gelebileceği gibi, bağışıklık sistemi de yavaşlar.

Çocuklarda, yaşlılarda ya da kronik hastalıklara sahip olan insanlarda bağışıklık sisteminin güçlü olması önemlidir. Bağışıklığın azalması, virüs ve mikroplardan daha kolay etkilenmeye neden olur. E vitamini yetersizliği vücudun savunma sistemini yavaşlatacağından, birçok soruna neden olabilir. Vücuttaki E vitamini kaynakları tükendiğinde, hastalığa yakalanmak kolaylaşacağı gibi, kas ve kalp damar sorunları da artabilir. Aynı zamanda diyabet nedeniyle ortaya çıkan sorunların etkileri de E vitamini eksikliği durumunda daha fazla hissedilebilir.

Genel sağlığın yanı sıra, deri sağlığı açısından da E vitamini önemlidir. E vitamini eksikliğinde ciltte kuruluk, sivilce oluşumu, kuru saç ya da kirpiklerin dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Cilt yapısının beslenmesi için, E vitamini eksikliğinde, kapsül ya da yağlar kullanılarak deri ile ilgili sorunlar ortadan kaldırılabilir. Daha canlı ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için E vitamini losyon şeklinde direkt olarak deriye de uygulanabilir. E vitamini kapsülü fiyat konusunda değişiklik gösterir. Fiyatlar kapsül boyutlarına göre 25 ile 150 lira arasında seyreder.

E Vitamini Maskesi Ne İşe Yarar?

E vitamini göz çevresi, saç uzatma ve cinsel performansın artırılması için sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda birçok kişi E vitamini zayıflatır mı diye merak eder. Vitaminlerin zayıflatıcı etkileri üzerine kapsamlı çalışmalar olmadığından bu soruya yanıt vermek zordur. Ancak E vitamini cilt maskesi olarak kullanıldığında, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

E vitamini cilt için sıklıkla kullanılır. Özellikle E vitamini ampulleri; sperm sayısını artırma, saç çıkarma ya da sivilceleri önlemek için tercih edilen takviyeler arasında yer alır. Saçların uzaması konusunda faydalı olduğundan, birçok insan E vitamini saç çıkarır mı diye merak eder.

Deri yapısını besleyen E vitamini kirpik ve saçların daha güçlü çıkmasına yardımcı olur. Bu nedenle cilt bakımı yapmak isteyen birçok kişi saç ve kirpikleri için E vitamini ampul ya da kapsülleri kullanır. Ancak takviye vitaminlerin kullanım şekline ve sıklığına dikkat etmek gerekir. E vitamini günlük doz aşımında vücuda zarar verebildiği gibi, takviyelerin fazla kullanımı da cilt yapısının bozulmasına neden olabilir.

E Vitamini Nasıl Kullanılır?

E vitamini serumu ya da kapsülü doğrudan ağız yoluyla vücuda alınabileceği gibi, cilde de sürülebilir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için takviye alanlar vitamini ağız yoluyla alırken, daha sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyenler E vitaminini maske olarak kullanır. E vitamini göz altı morluklarına ve sivilcelere iyi geldiğinden, bu bölgeye doğrudan maske olarak uygulanabilir.

Bunun yanı sıra E vitamini saç uzatma için kullanılırken de doğrudan saç diplerine sürülür. Maske ya da serum olarak kullanılan tüm vitaminlerin cilde uygulanması gerekir. Bununla birlikte vitaminlerin vücut sistemlerinde etki göstermesi için iğne olarak vurulması daha hızlı etki gösterir. Aynı şekilde doğal yollarla alınan E vitamini sivilce, göz altı morlukları gibi sorunlar üzerinde daha yavaş etki sağlar.

E vitamini yağı hem ağız yoluyla hem de vücuda krem gibi sürülerek kullanılabilir. E vitamini yağı, vücut tarafından hızlı bir şekilde emildiği için kısa sürede etki gösterir. Ancak yağ kullanmak deride yapışıklık hissi yarattığından, yağ yerine E vitamini serumu ya da losyonu kullanılabilir. Kullanım sırasında, cildin yağı ya da losyonu tamamen emmesi önemlidir. Bu nedenle E vitaminini vücuda uyguladıktan sonra bir süre beklemek gerekir. Uygulamadan sonra duş almak için en az 2-3 saat beklemek ise etkiyi artırır.

Hem cilt sağlığı hem de genel vücut sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan E vitamininin gereğinden fazla kullanıldığında sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
E Harfi Pasta Tarifi
E Harfi Pasta12-14 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 2 saat Hazırlama12
E Harfi Pasta Tarifi
E Harfi Pasta12-14 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 2 saat Hazırlama17
Vitamini Dolu Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Dolu Kış Çorbası8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama39
Limonata (C Vitamini Deposu) Tarifi
Limonata (C Vitamini Deposu)2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama2
D Vitamini Ispanak Çorbası Tarifi
D Vitamini Ispanak Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama48
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası Tarifi
Vitamini İçinde Brüksel Lahanası1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama6
Vitamini Bol Kış Çorbası Tarifi
Vitamini Bol Kış Çorbası6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama145
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri