Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları Tarifi

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Güne evde mis gibi kahve kokusuyla başlamayı kim istemez! Ulaşılması zor gibi gözükse de artık neredeyse her kahve çeşidi için evde kullanılabilen kahve makineleri mevcut. Bunlardan en pratik ve yaygın olanlardan biri: Filtre kahve makineleri. Öğütülmüş kahvenin bir filtreden geçerek demlenmesi ile oluşan filtre kahve, hem yumuşak içimi hem de pratik olması sebebiyle oldukça seviliyor. Üstelik filtre kahve makinesi sayesinde bu kahve evde de kolayca hazırlanabiliyor.

Piyasada birçok filtre kahve makinesi önerisi bulunsa da iyi bir filtre kahve yapmak için filtre kahve makinesi kullanımı konusunda işin inceliklerini bilmek çok önemli. Bunun için filtre kahve makinesi tavsiye kullanımı neler olabilir, filtre kahve makinesi kullanımı nasıl olmalıdır? Hep birlikte öğrenelim!

Filtre Kahve Makinesinde Kahve Nasıl Yapılır?

Adım 1: Doğru Filtre ve Kahveyi Seçin

 • Filtre kahve makinenize uygun boyutta bir filtre kağıdı seçin.
 • Kahve çekirdeklerini veya öğütülmüş kahveyi tercih ettiğiniz türden seçin.
 • Orta öğütme kahve çekirdekleri genellikle daha iyi sonuçlar verir.

Adım 2: Hazneye Su İlave Edin

 • Filtre kahve makinesine dökülecek suyu hazırlayın.
 • Temiz ve taze su kullanmaya özen gösterin.
 • Su miktarı, kaç fincan kahve yapmak istediğinize ve kahve makinesinin kapasitesine bağlıdır.
 • Genellikle 1 fincan kahve için yaklaşık 180 ml su kullanılır.

Adım 3: Filtre Kağıdını Yerleştirin

 • Filtre kağıdını filtrenin üzerine yerleştirin.
 • Genellikle 4 numara filtre kahve kağıdı kullanılır.
 • Bu adımda filtre kağıdının üzerine biraz su damlatarak kağıdın şeklini almasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu, filtre kağıdının daha iyi oturmasını ve kahve çekirdeklerinin üzerinden geçen suyu daha etkili bir şekilde süzmesini sağlar.

Adım 4: Kahve Ekleyin

 • Filtrenin içine kahve çekirdeklerini veya öğütülmüş kahveyi ekleyin.
 • Genellikle 1 fincan kahve için 1 yemek kaşığı kahve kullanılır.
 • Ancak damak zevkinize göre kahve miktarını ayarlayabilirsiniz.

Adım 5: Kahve Makinesini Çalıştırın

 • Filtre kahve makinesini açın ve suyun kahve üzerinden süzülmesini sağlayın.
 • Makinenin çalıştırma düğmesini veya anahtarını kullanarak kahve makinesini çalıştırın.
 • 2 kişilik kahve ortalama 4-5 dakika içerisinde demlenmiş olur.

Adım 6: Kahvenizi Servis Edin

 • Kahve makinesi suyu tamamen süzdüğünde, kahve demlenmiş demektir. Makineyi kapatın ve kahve potasını çıkarın.
 • Kahveyi fincana veya kahve bardağına dökün ve sıcak olarak servis yapın. İsteğe bağlı olarak, süt veya şeker gibi tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.

Tarif için: Dalgona Kahvesi (TikTok Kahvesi) Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı: 5 Adımda Püf Noktaları

1) Doğru Filtreyi Seçin

Lezzetli bir filtre kahveye ulaşmanın ilk yolu doğru filtreyi seçmekle başlar; çünkü tercih ettiğiniz filtrenin çeşidi kahvenizin aromasından demlenme süresine kadar önemli bir rol oynar.

Malzeme olarak kağıt, bez, metal, naylon gibi birçok filtre kahve makinesi filtresi mevcut olsa da en çok kağıt ve metal filtreler tercih edilir; çünkü hem kullanımları rahat hem de ekonomiktirler. Eğer siz de pratik, kullan at bir filtre isterseniz çanak şeklindeki kağıt filtreler sizin için ideal olabilir. Filtre kahve makinelerinde 4 numara filtre kağıdı tercih edilir.

Uzun ömürlü, yıka kullan olsun derseniz de metal filtreleri tercih edebilirsiniz. İdeal filtrenizi seçtikten sonra makineye filtreyi yerleştirebilirsiniz.

filtre kahve makinesi filtresi

2) Kahve Miktarını İyi Ayarlayın

Doğru filtremizi seçtik şimdi sıra en kritik noktada! Kahve çeşidi ne olursa olsun ideal kahve miktarını yakalamak çok önemli. Damak zevkine göre kahvenin yoğunluğu değişse de başlangıç için ortalama ölçüyü tutturmakta fayda var.

Bunun için de ölçü olarak bir bardak kahve için yaklaşık 9-10 gram (1 yemek kaşığı) kahve kullanabilirsiniz. İsteğe göre bu ölçüyü arttırıp azaltabilirsiniz elbette. Kahve miktarını ayarladıktan sonra kahveyi filtrenize koyabilirsiniz.

filtre kahve makinesi

3) Ölçüye Göre Su Ekleyin

Filtre kahveye koyduğunuz suyun fazla ya da az gelmesi kahvenizin tadını etkileyecektir. Bunun için göz kararı ölçü kullanmak yerine kahve oranı kadar su eklemek daha doğru olur.

Kahve demlenirken suyun buharlaşma oranını da hesaba katarak bir bardak kahve için bir bardaktan biraz daha fazla su koymak gerekir. Böylece kahveniz çok yoğun olmadan tam kıvamında ve istenilen miktarda demlenmiş olur. Artık kahveniz demlenmeye hazır!

filtre kahve makinesi

4) Kahve Hazır Olunca Biraz Bekleyin

Kahve makinenize suyu da koyduktan sonra artık düğmeye basıp kahvenizi demleyebilirsiniz. Kahve demlendikten sonra ise en önemli nokta kahveyi hemen tüketmemek! Çünkü kahve su oranının dengelenmesi ve aromanın iyice birbirine geçmesi için birkaç dakika beklemek gerekiyor.

Siz de bir süre bekleyerek enfes bir filtre kahve elde edebilirsiniz. Hazırladığınız filtre kahveyi birkaç saat içinde tüketmeniz gerektiğini unutmayın ve kahvenizi gereğinden fazla bekletip bayatlamasına izin vermeyin.

filtre kahve

5) Makinenizi Temizlemeyi Unutmayın

Filtreniz kağıt bile olsa kesinlikle makinede bırakmayın; çünkü bir süre sonra kahveden kalan tortular filtre haznesinde kötü bir koku yaratır ve bu koku kahvenize geçebilir. Özellikle metal filtreleri içinde bırakmamak ve her kullanımda yıkamak çok önemlidir.

Kahve makinesi haznesi temizliğini de ihmal etmemek gerekir. Cam olanlarda zamanla oluşan kahve lekelerini temizlemek için bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte her ne kadar içme suyu kullansanız da kahve makinenizde bir süre sonra kireçlenme meydana gelebilir. Bunun için de yılda 2-3 kez kireç temizliği yaparak makinenizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

filtre kahve makinesi kullanımı

Filtre Kahve Makinesinde Hangi Kahve Çekirdekleri Kullanılır?

 • Arabica Kahvesi: Arabica çekirdekleri genellikle filtre kahve makineleri için idealdir. Daha yumuşak ve kompleks bir tat profiline sahiptirler.
 • Kahve Karışımları: Farklı bölgelerden veya çeşitlerden gelen kahve çekirdeklerinin karışımları, filtre kahve makinelerinde lezzetli sonuçlar verebilir. Örneğin, Brezilya, Kolombiya, Etiyopya gibi kahve çeşitlerinin karışımları tercih edilebilir.
 • Single Origin Kahveler: Belirli bir coğrafyadan gelen tek bir çeşidin kahvesi, filtre kahve makinesinde kullanılmak üzere özel olarak seçilebilir. Her coğrafyanın kendi benzersiz tat profili vardır.
 • Orta Kavrulmuş Kahveler: Filtre kahve makineleri genellikle orta kavrulmuş kahve çekirdekleri için uygundur. Orta kavrulmuş kahveler, hafif asidik ve dengeli bir tat profiline sahiptir.
 • Öğütülmüş Kahveler: Filtre kahve makineleri, genellikle orta kalınlıktaki öğütme seviyeleri için tasarlanmıştır. Marketlerde “filtre kahve öğütme” olarak etiketlenmiş kahve çekirdekleri kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Resimli Kahve Öğütme Dereceleri, İpuçları

filtre kahve makinesi nasıl kullanılır

Çekirdeklerine Göre Filtre Kahve Tadı Nasıl Olur?

 • Arabica Çekirdekleri: Arabica çekirdekleri genellikle daha yumuşak, hafif asidik ve kompleks bir tat profiline sahiptir. Yüksek kaliteli kahveler genellikle Arabica türünden gelir ve çiçeksi, meyvemsi veya şekerli notalara sahip olabilir.
 • Robusta Çekirdekleri: Robusta çekirdekleri, genellikle daha güçlü, acı ve daha yüksek kafein içeriğine sahiptir. Robusta kahveleri genellikle daha yoğun bir tat profiline sahiptir ve çikolata, fındık veya odunsu notalar içerebilir.
 • Ethiopian Çekirdekleri: Etiyopya’dan gelen kahveler genellikle çiçeksi, meyvemsi ve baharatlı bir tat profiline sahiptir. Yerel olarak yetişen Arabica türleri, kahve dünyasında benzersiz ve karmaşık tatlar sunar.
 • Brezilya Çekirdekleri: Brezilya kahveleri genellikle düşük asiditeye sahip ve tatlı, fındıksı veya çikolatalı notalara sahip olabilir. Brezilya, dünya genelinde en büyük kahve üreticisi olmasıyla bilinir.
 • Kolombiya Çekirdekleri: Kolombiya kahveleri genellikle orta asiditeye sahip, dengeli ve temiz bir tat profiline sahiptir. Yerel olarak yetiştirilen Arabica çekirdekleri, çeşitli tat profilleri sunabilir.
filtre kahve makinesinde kahve yapımı

Filtre Kahve Makinesinde Sütlü Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve makinesinde sütlü kahve yapmak için hazır olan kahvenizi fincana koyduktan sonra üzerine damak tadınıza göre ılık-sıcak süt ilave etmeniz yeterli.

Kimi öğütücülü kahve makinelerinde süt ısıtma ve köpürtme özelliği bulunur. Bu makine türlerinde (tam otomatik) latte ve benzeri sütlü kahve çeşitlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: En İyi Kahve Makineleri Listesi: Karşılaştırmalı Özellikler

filtre kahve makinesi kullanımı

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste

Kahvenin Faydaları: Hangi Kahve Neye İyi Gelir?

Soğuk Kahve Çeşitleri: Evde Soğuk Kahve Tarifleri

En İyi Filtre Kahve Makinesi Hangisi? Marka ve Özellikleri

Kahve Çeşitleri Nelerdir? Türk ve Dünya Kahveleri Resimli Listesi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Yorumlar (2)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Filtre Kahve Tarifi

Filtre Kahve

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Soğuk Filtre Kahve Tarifi

Soğuk Filtre Kahve

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Buzlu Kahve (Makinesi Olmayanlar İçin) Tarifi

Buzlu Kahve (Makinesi Olmayanlar İçin)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Soğuk Filtre Kahve (Starbucks Tarifi)

Soğuk Filtre Kahve (Starbucks Tarifi)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Portakallı Limonata (Püf noktasıyla) Tarifi

Portakallı Limonata (Püf noktasıyla)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Tam Kıvamında, Püf Noktalarıyla Tiramisu Tarifi

Tam Kıvamında, Püf Noktalarıyla Tiramisu

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
5 Dakikada Hazır Buz Gibi Köpüklü Kahve Tarifi

5 Dakikada Hazır Buz Gibi Köpüklü Kahve

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Tarifler Geri
Videolar Geri