Gliserin Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl, Nerelerde Kullanılır?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin

Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek çok ürün kullanmış olabilirsiniz. Bazı ürünlerden memnun kalırken bazıları için verdiğiniz paraya acıdığınız bile olmuştur. İstediğiniz değişim anında etki ve sağlık olacaktır elbette. Cildinizi nemlendiren, yüzünüzü hastalıklardan ve lekelerden koruyan, saçlarınıza canlılık ve sağlık katan bir ürün söyleyin desek belki bir an düşünebilirsiniz. Tüm bu etkilere sahip bir şey daha var: Gliserin

Gliserin, sağlığınız için pek çok derde derman olacak özelliklere sahiptir. Saç, cilt, ağrı, ağız bakımı ve daha niceleri! Şimdi gliserini daha iyi tanımak için ufak bir yolculuğa çıkalım. Yazımızı okumayı bitirdikten sonra gliserinin ne kadar etkili olduğunu anlayıp siz de evinizde bulundurabilirsiniz. Söz konusu sağlığınız ise, ihtiyacınız olan yardımcılardan biri de gliserin olacak!

gliserin nedir

Gliserin Nedir?

Gliserin oksijen, karbon ve hidrojenden meydana gelen organik bir bileşiktir. İlk olarak 1779 yılında Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilmiştir. Öncelikle alkol bir madde olduğunu söylese de tatlı ve şekerli tadından dolayı bu maddeye gliserin adını verdiğini belirtmiştir. Renksiz, sıvı ve tatlı bir tadı olan bu sıvı, su ile karışabilme özelliğine sahiptir. Gliserin formülü incelendiğinde %35 gliserin, %20 metanol, %30 yağ, %10 su, %5 sodyum tuzları dikkat çeker. C3H8O3 şeklinde formüllenir.

Gliserinin bir diğer adı “gliserol” olarak ifade edilir. Hayvan ve bitki yağlarından elde edilmektedir. İnsan sağlığı için çok ciddi zararları yoktur. Cilde temasa uygundur. Sadece cilt için değil pek çok alanda kullanımı yaygın olan bir maddedir.

gliserin fiyatı

Gliserin Faydaları Nelerdir?

 • Gliserin ve gül suyundan oluşan bir karışımla yüzünüzü makyajdan önce temizlerseniz, makyajınız daha kalıcı bir hal alacaktır.
 • Gliserin tırnak bakımında epey etkili bir maddedir. Gül suyu ve gliserin ile bir karışım içinde tırnaklarınız beklerse, gliserin tırnaklarınızın kırılmasını ve çatlamasını önler. Daha canlı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.
 • Gliserin cilt bakımı ve sağlığı konusunda olumlu etkilere sahiptir. Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlığı yaşıyorsanız, gliserin cildinizi koruyacaktır. Saf su ile gliserini bir bardak içinde karıştırıp uygulama yaptığınızda bu hastalıkların etkisini hafifletebilirsiniz. Cildinizi nemlendirecek ve rahatlatacaktır.
 • Saç derisinde oluşan yaralar için gliserin ve aloe vera ikilisini deneyin. Cildinizi iyileştirip saç derinizi rahatlatacaktır.
 • Gliserin antiseptik özelliklere sahip bir maddedir. Bu yönüyle ağız içinde oluşan yaraları iyileştirecektir. Son zamanlarda aft rahatsızlığı ile uğraşıyorsanız, çareniz gliserin olacaktır.
 • Ayak derisini iyileştirir ve yeniler. Ayaklarda oluşan yaraları özellikle de nasır problemini giderir.
 • Gliserin dudakları soğuktan korur ve nemlendirir.
 • Cildinize güneşten dolayı ton farkı oluşmuşsa, gliserin cilt tonunu eşitleme özelliğine sahiptir. Bu noktada gliserin yağı kullanmanızı öneririz.
 • Piyasada pek çok nemlendirici ürün yer almaktadır. Bu ürünlerin içeriğine bakarsanız gliserini fark edebilirsiniz. Çünkü gliserin cildi en doğal haliyle nemlendiren bir maddedir. Siz de evinizde gliserin ile cildinizi doğal yoldan nemlendirebilirsiniz. Dirsekler, topuklar ve eller için çok etkili olacaktır.
 • Saç bakımı toplumda sıkça gündeme gelen bir konudur. Hangi ürünü kullansak, saçımıza ne sürsek diyenleri duyduk ve hemen yetiştik. Saçlarınızın sağlığı için size gliserin önereceğiz. Gliserin saça nem verir, canlılık katar.

gliserin faydaları

Gliserin Nasıl, Nerelerde Kullanılır?

 • Saç İçin Kullanımı: Haftada birkaç defa tekrarlanmak üzere nemli saça doğrudan uygulanır. Nemli saçlarınıza gliserin ile masaj yapın ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve kurutun. Gliserin saç sağlığınız için etkili olacaktır.
 • Cilt İçin Kullanımı: Cildinizi nemlendirmesi için gliserini bir pamuk yardımı ile dilediğiniz bölgeye sürün. Dirsekler, diz kapağı ve topukları bu şekilde nemlendirebilirsiniz.
 • Dudak Koruyucu: Bir miktar bal, limon suyu ve gliserini karıştırın. Uykudan önce dudaklarınıza çok az miktarda sürün.
 • Cilt Tonunu Eşitlemek İçin: Gül suyu ve gliserinden bir sıvı karışım elde edin ve ton farkı olan bölgelere pamuk yardımı ile sürün. Dudak üstü ve göz çevresi en çok uygulanan yerlerdir. Gliserin cilde faydaları ile birçok kozmetik ürünün yerini alacak gibi görünüyor.
 • Ayak Bakımı: Ayaklarınızı ılık suda bir süre bekletin. Nasırların yumuşadığı anda ayak törpüsü ile nasırları törpüleyin. Daha sonra gliserin ile ayaklarınızı yıkayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yeni bir çorap giymelisiniz. Düzenli kullanımda nasır gibi ayak problemlerini yok eder.
 • Ağız Sağlığı İçin: Bir bardağın yarısını içme suyu yarısını da gliserin ile doldurun. Bu karışımı gargara yapın ve tükürün. Bu şekilde uygulama ile hem ağız kokusu ortadan kalkar hem de ağız içindeki yaralar yok olur.
 • Tırnak Bakımı: Ufak bir kabın içinde bir miktar gliserin, gül suyu ve oksijenli suyu karıştırın. Tırnaklarınızı 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Bu suyun etkisi tırnaklarınıza parlaklık ve canlılık katmaktır.
 • Kulak Temizliği: Gliserin kulak damlası amaçlı kullanılmaktadır. Bir iki damla kulak içine damlatıldığında kulakta yer alan tozları akıtacaktır.
 • Çiçek Saklamada: Gliserin ile çiçek kurutma yöntemi sıkça uygulanmaktadır. Evinizde canlı çiçekleri uzun süre boyunca saklamak için gliserinli bir su hazırlayın ve kalın saplı çiçekleri bu suyun içinde vazoda saklayın. Bir süre sonra solacak çiçekleriniz çöpe gitmeyecek ve evinizin bir dekoru olacak.

Ayrıca gliserin şu amaçlarla da kullanılmaktadır:

 • Gıdaların korunması için nem tutucu olarak
 • Gliserin göz damlası içeriğinde yardımcı madde olarak
 • Dondurmalarda kıvam vermek ve yapıyı düzeltmek için
 • Öksürük şuruplarında
 • Leke çıkarmada
 • Mum yapımında
 • Sabun yapımında,
 • Kozmetik ürünlerinde nem tutucu amaçlı
 • Fitillerin içeriğinde kullanılmaktadır.
gliserin
www.gliserin.org

Gliserin göz çevresine sürülür mü?

Evet göz çevresindeki ton farklılığı için kullanıma uygundur.

Gliserin içilir mi?

Gliserin pek çok gıda ürününde yardımcı malzeme olduğu için bir şekilde içilmektedir. Doğrudan saf haliyle içilmesi uygun değildir.

Gliserin temizlikte nasıl kullanılır?

Genellikle cam temizleme konusunda büyük yardımcı olacak gliserin, su ile karıştırılıp kullanılabilir. Bir sprey şişe içinde yarısı su yarısı gliserin olacak şekilde karışım hazırlayın ve cam gibi yüzeylere sıkıp temizleyin.

Gliserin buruna damlatılır mı?

Burun tıkanıklığı konusunda gliserin kullanılabilir. Bu amaçla burun deliklerinden birine bir iki damla gliserin damlatılır ve deliklerden biri kapatılıp burun içinde tıkanıklığa neden olan mukuslar dışarı atılır. Nefesinizi kısa sürede açacaktır.

Gliserin bozulur mu?

Kapağı açılan gliserin eğer uzun süre hava ile temas ederse veya yüksek sıcakta kalırsa bozulma ihtimali olacaktır. Bu nedenle serin yerde saklamanız tavsiye edilir.

gliserin sabun

Gliserin Yan Etkileri ve Zararları

Gliserinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Cildiğiniz çok hassas bir yapıya sahipse, doğal olarak kullanacağınız gliserini biraz su ile inceltmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yoğun kullanmaktan da kaçınmak gereklidir. Fazla miktarda kullanılan gliserin, cilt gözeneklerini kapatabilir. Çok sıcak ve güneşli günlerde gliserini kullanmamalısınız.

gliserin formülü

Gliserin Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Gliserin almak istediğinizde size en yakın eczaneye gidebilirsiniz. Kullanım amacınızı belirttiğiniz takdirde daha kolay şekilde temin edebilirsiniz. Saf ve doğal gliserini ortalama 5 TL gibi bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz. Eczanelerde bulamadığınız durumlarda internet alışverişi yaparak, gliserin satışı yapan sanal eczanelerden bu ürünü alabilirsiniz. Cilt bakımı için üretilen gliserinli sabun ise yaklaşık 20 TL’den satılmaktadır.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri Tarifi
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkeklere Özel Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif Tarifi
Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif

Salataları, mezeleri, leziz yemekleri ve zeytinyağlıları ile bilinen bir mutfak, Akdeniz yemekleri listesi! Listede Akdeniz…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri En özel günlerde, 14 Şubat Sevgililer Günü ve partnerinizin doğum…

Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman? Hikayesi Tarifi
Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman? Hikayesi

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde aşkla ve…

Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021 Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive Tarifi
Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive

14 Şubat Sevgililer Günü Evde Neler Yapılabilir? 14 Şubat Sevgililer Günü’ne az bir zaman kaldı.…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Günü’ne Özel Sofra Hazırlıkları 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik akşam…

Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel Tarifi
Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel

Sevgililer Gününe Özel Romantik Seçkin Sözler Birbirini seven insanlar arasında her sene Şubat ayının 14.…

Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif Tarifi
Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif

Akdeniz iklimine özgü sebzeleri, ada kültürü ve yörenin sevilen baharatları ile hazırlanmış tariflerden oluşan leziz…

Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı Tarifi
Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı

Farklı Ciltlere Özel Ev Yapımı Yüz Temizleme Jeli Yüz temizleme jelleri, cilt bakımında en sık…

Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif Tarifi
Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif

Bugünkü enfes konu: Medeniyetler şehri Adıyaman'ın meşhur yemekleri! Bulgurun, kırmızı etin, sebzelerden özellikle patlıcanın bolca…

Tarifler Geri
Videolar Geri