Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey, Çok Şaşıracaksınız! Tarifi

Hamilelikte Aşerilen En Tuhaf Yiyecekler

Söz konusu hamilelik olduğunda her şey mübahtır, desek hiç de abartmış olmayız. Kadınların yaratılıştan gelen doğurganlık mucizesinin kutsal bir sonucu olan gebelik, sağlıklı durumlarda dokuz ay kadar süren uzun ve hassas bir maceradır. Anne adaylarının bu süreçte zihinsel ve bedensel açıdan karşılaştığı birtakım yenilikler ve değişimler, bebeğin gelişimi ve annenin fiziksel yapısına göre farklı şekillerde seyredebilir.

Hamilelikte Aşerilen İlginç Şeyler

 • Toprak
 • Et ve Meyve
 • Tebeşir
 • Deterjan
 • Boya
 • Lastik veya Köpük
 • Tuz
 • Baharatlı Soslar
 • Hamburger

Bu yazımızda ele alacağımız konu, hamilelik dendiğinde akla gelen ilk üç şeyden biri olan aşerme ve aşerilen ilginç yiyecekler olacak. Bakalım, hamilelikte aşerilen en tuhaf şeyler nelermiş?

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka hamileliğinizi takip eden uzman doktorunuza başvurunuz. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

aşerme ne zaman başlar

Aşermek Ne Demek?

Hormonal dengenin yeni bir sürece girdiği gebelikte, normal olarak her kadının yaşayabileceği aşerme krizleri, herhangi bir yiyeceğe karşı duyulan aşırı yeme isteğidir. Elbette bu istek ‘geliyorum’ demez; bilhassa gecenin geç vakitlerinde ya da sabahın erken saatlerinde, hazırlıksız bir zamanda kendini gösterebilir.

Hamilelerin yakınlarını özellikle de baba adaylarını tatlı bir telaşa sürükleyen aşerme istekleri, kimi zaman oldukça yaratıcı boyutlara ulaştığı gibi, kimi zaman da mevsimi dışında bulunması mümkün olmayan yiyecekleri aramayı gerektirebilen imkansızı zorlama gücünü doğurabilir.

Üstelik, anne adayının aşerdiği yiyeceği yiyememesinden kaynaklı, yeni doğan bebeğin vücudunda bu yiyeceğe benzer ufak doğum lekelerinin oluşabileceği konusunda da batıl inançlar geçmişten günümüze yayılmış ve bu durum, anne adayının isteklerini muazzam bir hızla karşılama ihtiyacını beraberinde getirmiştir.

Şunu da önemli belirtelim, aşerme krizi yaşamak hamilelik sürecinizin sağlıklı gittiğine dair bir ölçüt değildir; yani aşermiyor olmanız sizi anormal kılmaz. Dengeli beslenmek, aşerilen ‘sağlıksız’ ya da vücuda zarar verebilecek gıdaların fazlaca tüketilmemesi veya bu konunun kadın doğum doktoruna danışılması en doğru seçim olacaktır.

hamilelikte aşerilen şeyler

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk üç ayında yoğun olarak, belirli aralıklarla kendini gösterebilen aşerme, 4. ay itibarıyla kesilmeye başlarken kimi bünyelerde beşinci aya kadar sarkabilir; bu durum elbette her kadının hormonal yapısına ve yaşam biçimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Hamilelikte aşerme çoğunlukla 7 ile 16. haftalarda seyreder.

Aşerme durumu genel anlamda normal ve olağan karşılanır. Ancak bu durumun yoğunluğunda veya aşerilen gıda ya da maddelerin besin değerlerine göre vücut birtakım sinyaller veriyor olabilir. Protein ağırlıklı beslenen gebelerde karbonhidrata karşı bir meyil gözlemlenirken tam tersi de olabilir.

Kalabalık bir aile ortamında ilgiden mahrum kalarak hamilelik süreci geçiren anne adayı, psikolojik boşluğu yiyeceklerle tamamlama yoluna da gidebilir. Bu tarz durumlarda mutluluk verici tatlı, çikolata gibi besinlere yönelme mümkün olabilir.

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Şey

1) Toprak

Toprak yeme isteği, anne adayının yeterli vitamin ve mineralleri almadığının göstergesi olabilir. Toprak yemeye karşı bir istek duyuluyorsa bu durum demir ya da iyot eksikliğine işaret ediyor olabilir.

toprak

2) Et ve Meyve

Farklı tatları aynı anda yemek isteyen anne adaylarımızın bazı durumlarda yaşayabildiği bir çeşit aşerme krizi denebilir. Hamsi ve böğürtlen, çilek ve ton balığı bu birlikteliklerden örnek olarak gösterilebilir.

et meyve

3) Tebeşir

Yanlış okumadığınıza emin olabilirsiniz :) Canı fena halde tebeşir çeken anne adaylarına tavsiyemiz, Mevlana şekeri ;) Tebeşir zararlı olduğu için bu dürtülerine karşı koymaları gerektiğini önemle belirtmek isteriz.

tebeşir

4) Deterjan

Evet, deterjan. Çeşitli meyve esanslarıyla zenginleştirilmiş yeni nesil deterjanların kokusu anne adaylarını cezbetmiş olmalı. Lütfen deterjanlarınızı hamilelerin erişemeyeceği yerlere kaldırın. Sağlığınız için kesinlikle zararlıdır.

deterjan

5) Boya

Tiner, zift gibi yoğun kokulu maddelerden biri olan boya, elbette görünüşüyle ya da lezzetiyle değil ama kokusuyla hamileleri kendine çekiyor demek ki. Boya yememeniz gerekiyor hanımlar, gıda boyası önersek?

boya

6) Lastik veya Köpük

Çiğnenebilen ama yenilemeyen maddeler olarak anne adaylarının sertçe çiğneme dürtüsünü uyandırmış olabilir. Ama bizim tavsiyemiz sakız çiğnemeniz yönünde :)

lastik

7) Tuz

Aslında uzak durulması gereken üç beyazdan biri; ancak belki de listemizdeki en masumu. Baharatlı, tuzlu gıdaların yanında salt olarak tuzun kendisini aşeren anne adaylarına aşırıya kaçmamalarını tavsiye ediyoruz.

tuz

8) Yiyeceklerin Üzerine Baharatlı Soslar Eklemek

Çıtır patates kızartması ya da sandviçlerin arasına eklenen ketçap, mayonez ya da hardaldan bahsetmiyoruz tabii ki, konumuz biraz olağan dışı, tahmin etmişsinizdir :) Ama mercimek çorbasına da ketçap eklenebilir, hamilelikte her şey mübahtır demiştik en başından. Soslu, aşırı tuzlu ve karışık sosların mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceğini de ekleyelim.

soslu meyve

9) Hamburger

Bu aşermenin üzerinde reklamların etkisi çok tabii. Gece reklamlarında çıkan hamburger menüleri ve çeşitleri, anne ve babaları iştaha getirir. Aslında çok normal bir aşerme olan hamburger, gebelik sürecinde tuz – şeker – yağ içerdiği için risk oluşturabilir.

Hamburger aşerenler için evde daha doğal ve temiz içerikli ev yapımı hamburgerler önerilir. Köftesinde yer alan baharatlar, fırında pişen patatesler ve doğal ayran ile bu aşermenin önüne ev yapımı güvenli bir seçimle geçilebilir. Şayet doktorunuz fast food gıdalara karşı size bir yasak getirmediyse; afiyet olsun :)

hamburger

Hamilelikte Aşerilen İlginç Yiyecekler

Hamilelikte aşerilen ilginç şeyler nelerdir sorunuza belki de hiç aklınıza gelmeyecek tuhaf maddelerle yanıt verdikten sonra şimdi sıra hamilelikte aşerilen ilginç yiyecekler listesinde!

 • Ekmek Arası Cips
 • Kek ve Cips
 • Acı Soslu Meyveler
 • Fıstık Ezmesi ve Turşu
 • Ketçaplı Krem Peynirli Sandviçler
 • Tuzlu Limon Dilimleri
 • Mayonezli Salçalı Turşulu Spagetti
 • Meyve ve Turşu
hamilelikte aşerilen yemekler

Aşerme Neden Olur?

Aşerme, her kadının hormonal yapısına ya da beslenme biçimine göre farklılıklar gösterebilir. Konunun uzmanlarınca, aşermenin temel sebebi hamilelikle birlikte yükselişe geçen östrojen ve gebelik hormonu olan beta HCG’dir.

Hormonlarla ilgili olarak şekillenen aşerme, anne adayının beslenme biçimine bağlı olarak da çeşitlilik gösterebilir. Vücut yapısının yanı sıra tat ve duyu düzenini de etkileyen bu hormonlarla birlikte gelişen yemek yemeye istek veya bazı gıdalara ya da kokulara karşı tiksinme, hassaslaşma yalnızca hamilelikte değil regl dönemi öncesinde yahut menopoz döneminde de görülebilir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka hamileliğinizi takip eden uzman doktorunuza başvurunuz. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

hamilelikte aşerilen gıdalar

Hamilelikte Aşerme Cinsiyet Belirler Mi?

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı… Doğruluğunu ispatlayan bilimsel bir rapor yoktur lakin; gelenekselleşmiş olarak kabul gören, bilirkişi teyzelerin çokça kullandığı bir tabir olduğu muhakkak.

Hamilelikte aşerme denilince akla gelen asil üyelerden erik, turşu gibi ekşi gıdaların aşerilme oranının daha yüksek olduğu istatistiklere göre doğrulanmıştır. Ancak bu tarz isteklere cinsiyet testi görevi yüklememek en doğrusu olacaktır, hamilelikte aşerme cinsiyet belirleyen bir faktör değildir.

hamilelikte aşerilen yiyecekler

Hamilelikte En Çok Aşerilen Yiyecekler

Hamilelikte erik aşermek ya da sık sık turşu yemek, limon tüketimini artırmak ekşiye karşı zaafı oluşturur. Ekşileri takip eden yiyeceklerin başında baharat oranı yüksek, tuzlu ya da acılı yoğun tatlar içeren yiyecekler geliyor. Daha sonra, elbette ki her kadının olmazsa olmaz besin kaynağı tatlılar geliyor, bu listede de başı hiç şüphesiz çikolata çekiyor.

Vücut ısısı yükselen anne adayı, kışın ortasında dahi dondurma ya da buz aşerebilir. Buzun soğukluğu ve çıtırtısı, dondurmanın kremsi soğuk aroması karşı konulmaz istekler doğurabilir. Çabuk yorulabilen, enerjinin kolayca düşebildiği bir dönem olarak hamilelikte tatlı aşermek olağan bir durumdur. Gebe kadınların canı normalden daha çok şeker ve şekerli gıdalar tüketmek isteyebilir. Lakin, bu durumun aşırıya kaçırılmaması sağlık açısından faydalı olacaktır.

Hamilelikte et aşerme, protein eksikliğinin belirtisi olabilir, bu tarz durumlarda doktorunuza başvurabilirsiniz. Yoğun kokusu ve lezzetiyle aşerilen içecekler arasında kahve ve hatta kahve çekirdeği yer alabilir. Hamilelikte aşerilen en masum yiyecek meyvedir. Meyve, bu dönemde ihtiyaç duyulan vitaminler için doğru ve lezzetli bir kaynak olacaktır, tabi mevsimi olmayan meyveler de aşerilebilir. Dışarıda kar yağarken annenin canı birden sulu ve tatlı bir karpuz da isteyebilir, bizden söylemesi :)

aşermek ne demek

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka hamileliğinizi takip eden uzman doktorunuza başvurunuz. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Her Şeyden Bir Kaşık Çorbası Tarifi

Her Şeyden Bir Kaşık Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
1 Hamurdan Neler Yapılıcana Şaşıracaksınız Tarifi

1 Hamurdan Neler Yapılıcana Şaşıracaksınız

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
9 Kaşık Tatlısı Tarifi

9 Kaşık Tatlısı

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
9 Kaşık Tatlısı Tarifi

9 Kaşık Tatlısı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
+9 Bebek Omlet Tarifi

+9 Bebek Omlet

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kızımın Kahvaltısı (+9) Tarifi

Kızımın Kahvaltısı (+9)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramında kurban etinin bir miktarı komşuya, ihtiyaç sahiplerine…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2024 yılında Kurban Bayramı haziran ayına denk…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Resimli Tebrik Mesajları Birlik, beraberlik ve desteğin pekiştiği mübarek Kurban Bayramı günlerinde,…

Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet Tarifi
Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet

Kurban Vekâleti Verirken ve Alırken Ne Söylenmeli? Kurban vekaleti ne demek bu konuda kısaca bilgi…

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024

Kurban Bayramı Namazı Saatleri ve Kılınışı Kurban Bayramı namazı ne zaman hangi saatlerde okunacak diye…

Tarifler Geri
Videolar Geri