Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar?

Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği özel bir dönemdir. Anne adayının içinde bulunduğu yaşam koşulları bebeğin ve annenin sağlığını etkiler. Bu süreçte pek çok hamile, doktoruna yaşadığı şişliği danışır. Gebeliğin ortak sorunlarından biri olan hamilelikte şişkinlik durumu anne adaylarını tedirgin etmektedir. Ancak gebelikte şişkinlik durumu herkes için geçerli değildir. Pek çok kadın yaşarken kimisi ise hiç şişkinlik yaşamadığını dile getirir.

Gebelik döneminde vücudun birçok hormonu değişmektedir. Kan değerleri ve hormonlar, vücudun gebeliğe göre şekil almasına da yardım eder. Bebeğin en iyi şekilde büyümesi ve annenin rahat etmesi için vücut özel bir mekanizmada çalışır. Bu döngü içinde bazı anneler ellerinin, ayaklarının ve yüzünün şiştiğini sık sık dile getirir. Şimdi sizlere hamilelikte şişkinlik ve gaz nasıl geçer sorusunun yanıtlarını vereceğiz. Eğer bir gebelik düşünüyorsanız burada ifade edilen hamilelikte şişkinlik nasıl giderilir bilgileri size rehber olabilir.

Gebeliğinin herhangi bir döneminde oluşan şişkinliği gidermek isteyen tatlı telaşlı anneler hamilelikte şişkinlik için ne yapılmalı sorularını hamileliklerini takip eden uzman doktora yöneltebilir.

En doğru ve sağlıklı bilgiler için doğum sürecinizi kontrol eden uzman doktorunuza başvurunuz.

hamilelikte şişkinlik

Hamilelikte Şişkinlik Neden Olur?

Gebeliğin herhangi bir döneminde el, ayak, mide ve yüzde şişlik hissedebilirsiniz. Hamilelikte şişkinlik ne zaman başlar dediğinizde sizlere herkes için geçerli olan bir dönem veremeyiz ancak ortalama 12. haftada yani 3. ayın sonunda vücutta ödem birikmeye başlar.

Oluşan ödem vücudun geneline yayılır ve şişlik hissedilir. Ödeme neden olan faktörler incelenmelidir. Çok tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi kısa sürede ödem birikmesini sağlar. Bu durum ise doktorlar tarafından istenen bir durum değildir.

Yetersiz protein alımı vücudun şişmesini hızlandırır. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Çok sıcak ortamda bulunmak ve sıcak şehirlerde yaşamak vücudun şişmesinde etkilidir. Hamileliğini sıcak şehirlerde geçirenlerin şişkinlik şikayeti daha fazladır.

Gebelik boyunca çalışmak zorunda kalan ve dinlenmek için fırsat bulamayanlar şişkinliği daha yoğun hisseder. Özellikle de ayaklarda oluşan şişlik, bazen ayakkabının giyilmesini bile zorlaştırır seviyede hissedilir. Uzun süre ayakta kalmak şişkinlik ihtimalini artırır.

Yetersiz uyku da vücudun şişmesine neden olur. Genellikle yüzün daha şiş görünmesi uyku problemi yaşayan annelerde görülmektedir. Gebelikte yaşanan şişkinliğin en temel nedeni ise değişen hormonlardır. Kan basıncı gebelik öncesine göre daha fazladır. Bu sebepten ötürü damarların daha belirgin görülmesi de yaygındır. Özellikle de progesteron hormonu artacağı için bedendeki düz kas hücreleri gevşer. Gevşeme yaşandığı için vücudun genelinde şişkinlik hissedilir.

Maddeler halinde özetleyecek olursak:

Hamilelikte Şişkinlik Nedenleri

  • Gün boyu ayakta kalmak ve aktif olmak.
  • Sıcak hava koşulları.
  • Kafein ve sodyum kaynaklarından zengin beslenme.
  • Potasyum eksikliği.

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

1) Sık Sık Dinlenin

Hamilelikte şişkinlik yaşamamak için kendinize bolca vakit ayırmalısınız. Eğer çok yoruluyorsanız vücudunuz ödem toplamaya başlayabilir. Çalışan bir anne adayıyım diyorsanız ofis ortamında ve iş yerinde her fırsatta oturup dinlenmelisiniz.

Dinlenme esnasında ara öğünler yapıp ayaklarınızı uzatarak sonraki günlerde oluşacak şişliği önleyebilirsiniz. Ev işleri için kendinizi çok yormayın. Her boşlukta koltuğa ve yatağa uzanıp kan akışını dengeleyin. Yorgunluk, hamilelikte şişkinlik oluşmasına neden olur.

hamilelikte şişkinlik

2) Tuzsuz Beslenmeye Dikkat Edin

Gebelik sürecinize göre planladığınız beslenme programında olabildiğince az tuza yer verin. Eğer çok fazla tuzlu gıda tüketirseniz hamilelikte şişkinlik olabilir. Çünkü tuz ve tuzlu yiyecekler vücudun çok fazla su toplamasına neden olmaktadır.

Tuz yerine bazı baharatlar ödemin atılmasını kolaylaştırır. Nane, kekik ve sumak gibi… Yemeklerinizi lezzetlendirmek için faydalı baharatlar tercih edebilirsiniz.

hamilelikte şişkinlik nasıl geçer

3) Bol Sıvı Alın

Gün içinde tüketilen besinlerin rahatça sindirilmesi ve hazımsızlığa neden olmaması için su içmeyi ihmal etmeyin. Bol sıvı alırsanız metabolizmanızı da aktif hale getirmiş olursunuz. Böylece hamilelikte şişkinlik oluşmasına da engel olursunuz.

Doğal meyve suyu, çorbalar, meyveli içme suyu ve süt ürünlerinden damak zevkinize göre olanını seçip gün içinde almanız gereken sıvıyı alabilirsiniz.

hamilelikte şişkinliğe ne iyi gelir

4) Antioksidan Besinleri Tüketin

Ödemden kurtulmanın yollarından biri de antioksidan besinleri tercih etmektir. Özellikle de hamilelikte şişkinlik yaşamamak için maydanoz, nane, marul, kabak, elma, kivi, limon, ıspanak, pırasa gibi antioksidan besinleri tercih edebilirsiniz.

Mor meyveler ve mor sebzeler de ödemin kolayca atılmasına yardım edeceği için hamilelikte şişkinlik durumunu önlemek adına tüketebilirsiniz. Besin tüketmeden önce doktor onayı alınız.

Detaylı bilgi için: Antioksidan Nedir? Faydaları Nelerdir?

hamilelikte şişkinlik neden olur

5) Rafine Şekerden Uzak Durun

Her öğünde zararlı olan rafine şeker gebelik sürecinde de sizi risk altında bırakan bir madde olacaktır. Daha rahat bir bedenle doğuma girmek için hamilelikte şişkinlik durumuna neden olan basit şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Tüketilen meyvelerin yapısında bulunan doğal şekerler size yeteceğinden dolayı rafine şekeri evinize sokmanız önerilmez. Şeker anında vücudu şişiren, midenin rahatsız olmasına neden olan bir besin maddesidir.

hamilelikte şişkinlik

6) Günlük Yürüyüşleri İhmal Etmeyin

Gebeliğiniz riskli bir gebelik değilse ve doktorunuza yürüyüş için onay verdiyse gün içinde yürümeye dikkat edebilirsiniz. Aktif bir şekilde dinlenerek yapılan hamilelik yürüyüşleri el ve ayaklarda şişlik oluşmasına engel olacaktır. Şayet gebeliğiniz bir risk oluşturmuyorsa hamilelik döneminde önerilen yogayı deneyebilirsiniz.

Detaylı bilgi: Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları Neler?

hamilelikte şişkinliğe ne iyi gelir

7) Gazlı İçeceklerden Kaçının

Gaz oranı yüksek içecekler hamilelikte şişkinlik oluşturan bir etkendir. Öğünlerinizde ya da terlediğinizde buz gibi bir gazlı içecek içmek isterseniz; akşam vücudun şişmesi sizi şaşırtmamalıdır.

Çünkü hamilelikte şişkinlik oluşturan faktörlerden biri de gazlı içeceklerdir. Bu tür içeceklerin içinde hem şeker hem de yüksek oranda asit olduğu için bebeğin sağlıklı büyümesine engel olur. Ayrıca midenin ve yüzün şişmesi de gazlı içeceklerin etkisidir.

hamilelikte şişkinlik neden olur

8) Maden Suyunu Ölçülü Tüketin

Doğal mineral kaynağı olan maden suyu hamilelikte şişkinlik sorununu önlemek için tüketilebilir. Şeker içermeyen doğal mineralli maden suyunu günde 2 şişe içebilirsiniz. Bu şekilde hem midede oluşan hem de genel ödemi önleyebilirsiniz.

Yemekten ortalama 30 dakika sonra içilen maden suyu sayesinde pek çok anne adayının yaşadığı hamilelikte şişkinlik sorununun önüne geçilebilir. Midede yanma ve şişkinlik olduğu anlarda bir dilim limonla maden suyunu içebilirsiniz. Böylece mide asitleri dengelenir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Maden Suyu Faydaları, Cilde Faydaları – Çok Şaşıracağınız Bilgiler

hamilelikte şişkinliğe ne iyi gelir

9) Sebzeli Yemeklere Ağırlık Verin

Sağlıklı gebelik için sebzeli yemeklerin önemi büyüktür. Sebzeler lif içerdiğinden dolayı hamilelikte şişkinlik sorunu yaşaması önlenebilir. Hamurlu, kızarmış, yağlı yemeklerden kaçınıp zeytinyağı ile pişen sebzeli yemekleri tüketerek daha sağlıklı bir gebelik geçirebilirsiniz.

Sebzeli yemeklerin doyurucu olması için içine tavuk eti ya da kırmızı et ekleyebilirsiniz. Etleri sebzeyle tüketmek hamilelikte şişkinlik oluşmasını önleyecektir.

hamilelikte şişlik

10) Turşu Tüketmemeye Çalışın

Hamilelik döneminin bilindik yiyeceklerinden biri olan turşu, ölçüyü kaçırma durumunda vücudun genelinde hissedilen şişkinlik meydana gelebilir. Anne adaylarımız, bu isteğini bastırmak adına sebze söğüş tüketebilir.

Turşunun tadını birebir vermese de limon, nar ekşisi, sumak, kekik ve zeytinyağı eklenen sebzeler sayesinde daha sağlıklı bir öğün yapılabilir. Ayrıca mevsim sebzelerine eklenen limon ve zeytinyağı bebeğin de gelişimine destek olacağı için vücudun şişmesine karşı iyi bir seçim olacaktır.

Turşunun acılığı, tuz oranı, sirke ölçüsü çok fazla olduğunda gebelikte mide yanması ve şişkinlik kaçınılmaz son olacaktır. Mümkünse çok az porsiyon tüketilmesi daha sağlıklı saatler sunacaktır

hamilelikte şişlik nasıl geçer

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için mutlaka hamileliğinizi takip eden uzman doktorunuza başvurunuz. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Kaçıncı Haftada Anlaşılır?

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Tarifler Geri
Videolar Geri