Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı?

Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok anne adayını bedenen ve ruhen rahatlatmaktadır. Hamilelik döneminin vermiş olduğu değişimlerden dolayı annenin bedeninde birtakım değişimler meydana gelir. Vücut ağırlığının artışı, el ve ayaklarda oluşan ödemler, bel ağrısı ve ayak ağrısı gibi durumlar tatlı telaşlı anne adayının biraz stresli günler geçirmesine neden olabilir. Hamile pilatesi egzersizleri ile daha rahat şekilde doğum yapılması hedeflenir.

Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan hamile pilatesi, artık ülkemizde de kendini duyurmaya başlamıştır. Pek çok şehirde pilates uzmanlarının koçluğu ile yapılan hamile pilatesi, sayısız anne adayının dikkatini çekmektedir. Bu yazımız ile sizlere hamilelik döneminde yapılan pilatesin faydalarını ifade edeceğiz. Ev içinde kolayca uygulanabilen birkaç hareket ile hamile pilatesinden faydalanmanızı da sağlayacağız. Anne adaylarının hamile pilatesi hakkında merak ettiği tüm detaylar bu satırlarda!

Gebelik hassas bir süreçtir. Hamilelik döneminde uygulayacağınız tüm egzersizler uzman gözetiminde yapılmalıdır. Egzersizleri uygulamadan önce pilates hocası ile iletişime geçmelisiniz.

hamile pilatesi nasıl yapılır

Hamile Pilatesine Ne Zaman Başlamalı?

Hamile pilatesi yapacak anne adaylarının kendi durumlarına göre özel olarak hazırlanan pilates programını uygulaması gereklidir. Gebeliği takip eden doktorun onayı olduğu andan itibaren pilates için harekete geçebilir.

Anne adayının sağlık durumuna göre şekillenen pilates programı genellikle 14. haftadan sonra tavsiye edilmektedir. Doktorunuzun onay verebileceği dönemler 14. ve 16. haftalar olabilir. Hamile pilatesini haftada 2 veya 3 defa deneyebilirsiniz.

Bu aralıklar sizin için de ideal seanslar olacaktır. Dinlenmeye ve kendinize vakit ayırmaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Doğuma yakın haftaya yaklaştığınızda nefes egzersizleri ile pilates programı devam eder. Daha rahat bir doğum gerçekleştirebilmeniz için nefes ve esneme hareketlerinin olduğu pilates programı size iyi gelebilir.

Gebelik döneminde pilates yapmak isteyenlerin mümkünse profesyonel destek alması önerilir. Olası bir kas yırtılması ya da gebeliği etkileyen riskli hareketlerin yaşanmaması için, bu konuda uzman yardımı almanız sizin ve bebeğiniz için daha iyi olacaktır.

Şayet daha önce pilates yapmışsanız ve az çok bilginiz varsa; doktorunuza danışıp gebeliğiniz için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Zira, hamile pilatesi riskli gebelik süreçleri için tehlikeli olan bir egzersiz türüdür. Hamilelik pilatesi fiyatları seanslara göre farklılık göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Sağlığınız için pilates ve yoga eğitmenlerinin gözetimi olmadan egzersizleri denemeyiniz.

Kimler Hamile Pilatesi Yapabilir?

 • Düşük riski olmayan gebeler,
 • Tansiyon, diyabet rahatsızlığı olmayan anne adayları,
 • Erken doğum riski olmayan hamileler pilates yapabilir.

Hamile pilatesi egzersizleri haftada ortalama 3 gün, yaklaşık 30-45 dakikalık periyotlar eşliğinde eğitmen gözetiminde uygulanabilir. Eğer anne adayı daha önce hiç pilates yapmamış ise bu süre daha kısa tutulmalıdır. Vücut ısındıkça ortalama 30 dakikalık periyotlara ilerlenebilir.

Hamile pilatesi ne zaman yapılmalı? Anne adayları 1. trimester yani ilk 3 aylık süreci sağlıklı atlattıktan sonra 14. haftadan itibaren doktor onay verirse pilatese başlayabilir. Bu egzersizler evde bilinçsizce değil; mutlaka eğitmen gözetiminde yapılmalıdır. 1. trimester hamilelik döneminin en hassas dönemidir bu süreçte pilates her anne adayı için önerilmez.

Hamilelik döneminde relaksin hormon oranı yüksek olduğundan eklemler gevşer. Bu nedenle anne adayını çok zorlayacak pilates egzersizlerinden kaçınmak gerekir. Her hareket sonrası vücudun verdiği sinyaller izlenerek adım adım ilerlenmelidir.

2. trimester yani 3.-6. aylar arasında karın iç kaslarına ve pelvik kaslarına yönelik egzersizler uygulanabilir. Pilates topu ile bel bölgesi rahatlatılabilir. Bebeğin giderek büyümeye başladığı bu dönemde bel ve sırt ağrıları arttığından dinlenerek egzersiz yapabilirsiniz.

3. trimester yani son 3 aylık dönemde boyun, sırt ve bel bölgeleri muhakkak desteklenmelidir; çünkü bebek bu dönemde maksimum ağırlığına ulaşacaktır.

Sağlığınız için pilates ve yoga eğitmenlerinin gözetimi olmadan egzersizleri denemeyiniz.

Hamile Pilatesi Faydaları, Ne İşe Yarar?

Spor hayatın her döneminde oldukça önem arz eden bir etkinliktir. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürme, ip atlamak ve aletler ile spor yapmak vücut direncini korur. Hamile pilatesi de anne adaylarının genel sağlığı için etkili olmaktadır. Günden güne büyüyen bebeği daha rahat taşıması ve sağlıklı bir doğum yapabilmesi için arzu eden anneler uzman gözetiminde pilates deneyebilir.

Hamile pilatesi yapacak olan anne adaylarının şu faydaları göreceğini açıklamak gereklidir:

 • Omurgada, belde ve sırt bölgesinde oluşan ağrıları hafifletir. Anneyi daha sağlıklı bir doğuma hazırlar.
 • Hamile pilatesi ile anne adayı vücut duruşunu yani postürü düzeltebilir.
 • Dolaşım bozukluklarını düzenleyen hamile pilatesi ile kabızlık ve şişkinlik sorunları hafifletilebilir.
 • Nefes ve esneme hareketleri ile geçen pilates seansları sayesinde anne doğum anında ağrıyı çok hissetmez.
 • Kasları kontrol etmeyi öğrenen anne, doğum anında ve sonrasında daha rahat hareket edebilir.
 • Doğum sırasında oluşabilecek yırtılmaları en aza indirir.
 • Gebelik döneminde sık sık yaşanan idrar kaçırma problemini önler. Rahim kaslarının kendini toparlamasına yardımcı olur.
 • Sadece fiziksel bir aktivite değil; hamile pilatesi ve yogası doğum anındaki stresi de azaltabilir.
 • Yapılan egzersizler sayesinde anne adayı geceleri ağrısız uyuyabilir ve gece uykuları daha verimli hale gelir.
 • Hormonların etkisiyle göğüs kaslarında ağrı oluşmaktadır. Üst bölge için yapılan pilates hareketleri sayesinde anne adayının genel olarak ağrısı en aza inebilir.
 • El ve ayaklarda oluşan ödem, pilates sayesinde azalabilir.

Hamile Pilatesi Ne İşe Yarar?

 • Hamilelik süreciniz gayet sağlıklı devam ediyorsa; doğumu kolaylaştırmak için tercih edebilirsiniz.
 • Anne ve bebek psikolojisini desteklemek ve vücudu dinç tutmak için pilates yapabilirsiniz.
 • Gebelik sürecinde kendiniz için sosyal bir alan istiyorsanız; sağlığınıza iyi gelecek pilates programını salonlarda uygulayabilirsiniz.
 • Vajinal (normal) ya da sezaryen doğum anında kendinizi iyi hissetmek için hamile pilatesini yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Bel Ağrısı: 6 Popüler Soruda Tüm Merak Edilenler

hamile pilatesi

Hamileyken Pilates Yapmak Zayıflatır Mı?

Pek çok anne adayı, gebelik sürecinde kilo almaktan endişe duyabilir. Gebelikte kilo alımı beklenen bir gelişimdir. Ancak alınacak kiloyu kontrol etmek anne adayının elinde olabilir. Sağlıklı beslenme programı ve doktorun onay verdiği sporlar sayesinde daha sağlıklı bir süreç yaşanabilir. Pilates de risk olmayan gebelikler için önerilen egzersizlerden biridir. Kilo kontrolü üzerindeki etkisi de oldukça fazladır.

Hamileliğinde risk olmayan ve doktorun onayladığı pilates hareketlerini yapan anne adaylarında, metabolizma hızı daha hızlıdır. Metabolizma sık sık çalıştığı için kilo alımı kontrol edilebilir. Bu egzersizler kilo vermek için değil kilo vermeyi kolaylaştırmak için uygulanmaktadır. Vücudun sıkılaşmasını ve daha da esnek hareketler yapmasını sağlayan pilates, anne adaylarını pozitif doğuma da hazırlar.

hamilelikte pilates zayıflatır mı

Hamile Pilatesi İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası

İstanbul’da yaşayan ve doğuma hazırlık yapan anne adayları için hamile pilatesi Anadolu Yakası bilgilerini eklerken Avrupa Yakası’nda yaşayan anneleri de unutmadık ve hamile pilatesi Avrupa Yakası iletişim bilgilerini derledik. Bu listedeki bilgilerden yola çıkarak evinize en yakın noktada bulunan pilates merkezine ulaşıp hamilelik pilatesi fiyatları ve ders içerikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Noa Pilates Studio
 • Yoga Evim Hamile Pilates Merkezi
 • Club Newada
 • 361 Pilates Studio
 • Studio Fit Ataşehir
 • Beylerbeyi Pilates
 • Yoga Academy Küçükyalı
 • Grudwara Ashram Yoga
 • Studio 5 Pilates

İlginizi çekebilir: Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

hamile pilatesi nasıl yapılır

Hamilelikte Aşerilen 9 İlginç Yiyecek, Çok Şaşıracaksınız!

Hamilelikte Beslenme: Hamileler Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Diyetisyen Onaylı Hamile Diyeti Listesi ve Sağlıklı Gebeliğin 5 Sırrı

Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında En Popüler 7 Soru ve Cevapları

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne Zaman Başlar? Nedenleri, Tedavisi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sarıkanat Zamanı Tarifi

Sarıkanat Zamanı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Turşu Zamanı Tarifi

Turşu Zamanı

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Hamsili Pilav (Tam Zamanı) Tarifi

Hamsili Pilav (Tam Zamanı)

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Mercimekli Kapuska (Tam Zamanı) Tarifi

Mercimekli Kapuska (Tam Zamanı)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban Tarifi
Et Kavurma Kaç Kalori? Kurban, Dana, Kuzu, Sac, Çoban

Kurban Eti Kavurması Kalori ve Besin Değerleri Kurban Bayramı, Müslümanlar için Allah'a yakınlaşmak ve ihtiyaç…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Eti Görmek, Dağıtmak, Yemek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Eti Görmek Neyi İfade Eder? Rüyalarda görülen nesneler ve eylemler, uyanınca akıllarda soru…

Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir? Tarifi
Rüyada Kurban Kesmek, Kurbanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Kurban Kestiğini Görmek Neye İşaret? Rüyada kurban kesmek ne anlama gelir, merak edenler için…

Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi Tarifi
Kurban Bayramı Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı, Önemi

Kurban Bayramının Dinimizdeki Fazileti Kurban Bayramı anlamı, önemi ve kurban kesme ibadetinin dinimizdeki yeri ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri