Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri

Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi

Hurma: İftar Sofralarının Yıldız Tatlısı!

Cennet meyvesi olarak bilinen hurma, güzel tadı ile evlere sık sık konuk olan besinlerden biridir. Ağırlıklı olarak oruç ayında tüketilse de faydaları ile dört mevsim masalarda yerini almaya başlayan besin, çeşit çeşit tarife eklenir ve severek tüketilir.

Hurma bitkisi ülkemizde Akdeniz iklimi olan yerlerde yetişmektedir. Hurmayı gereken özen gösterilirse evde yetiştirmek de mümkündür. Başka hiçbir besinde bulunmayan kendine özgü şekerli tadı ile lezzetli tatlılarda, atıştırmalıklarda ve ara öğünlerde lezzet kaynağı olan hurma, zengin besin değerlerine sahiptir.

hurma kalori

Kuru Hurma Kaç Kalori?

Oruç ayı ile sınırlı kalmayıp dört mevsim tüketilen kuru hurmanın kalorisi büyüklüğüne ve gramına göre değişir. 1 gramında 3 kalori bulunur. Kuru hurma kalori olarak bitter çikolata ile karşılaştırıldığında neredeyse yarısına karşılık gelir bu açıdan diyetlerde tatlı krizleri için çikolata yerine tüketilebilecek lezzetli bir alternatiftir.

Çok çeşitli büyüklük ve çeşitlerde satılan kuru hurmanın kalorisini hesaplamak için önemli olan gramajıdır. Kuru halde tüketilen bir hurma kaç kalori diye sorulursa öncelikle hurmanın kaç gram olduğunu bilmek gerekir. 1 hurma kaç kalori sorusunu hurmanın büyüklüğüne göre cevaplayabiliriz.

 • 10 gramlık küçük boy bir adet hurma yaklaşık 28 kaloridir.
 • 1 adet kuru hurma kaç kalori sorusunun cevabı 27,70 kalori; ortalama 28 kaloridir.
 • 15 gramlık orta boy bir adet hurma ise küçük boy hurmadan farklı olarak 42 kaloriye sahiptir ve ara öğünlerde tüketilebilir.
 • 1 adet Medine hurma kaç kalori diye merak ediyorsanız Medine hurmanın tanesinin ortalama 15 gram olduğu bilgisiyle sonuç 42 kalori olur.
 • Tek hurma ile yetinmek istemeyenler için ise 30 gramlık orta boy hurma porsiyonunda 83 kalori bulunur.
 • 100 gramlık bir porsiyon hurmada yaklaşık olarak 277 kalori vardır.
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 277
Toplam yağ 0,4 g
Doymuş Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 0 mg
Potasyum 656 mg
Karbonhidrat 75 g
Diyet Lifi 8 g
Şeker 63 g
Protein 2,5 g
C Vitamini 0,4 mg
Demir 1 mg
B6 Vitamini 0,2 mg
Magnezyum 43 mg
Kalsiyum 39 mg
D Vitamini 0 IU
Kobalamin 0 µg
hurma kalori

Hurma Besin Değerleri

Besin değeri ile mucizevi meyvelerden biri olan hurma, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Gramına göre besin değeri değişen ve doğal yollarla kurutulmuş kuru hurmanın 100 gramında 2,5 gr protein, 656 mg potasyum, 75 gr karbonhidrat, 43 mg magnezyum bulunur.

Vitamin açısından önemli bir A ve B grubu vitamin kaynağıdır. 100 gramında 0,4 gr C vitaminine sahip olan besin; B1, B2, B3, B6, B9 vitaminlerini içererek B grubu vitaminler açısından zengin bir kaynaktır.

Hurmanın faydaları zengin içeriğinde saklıdır. Hurmanın faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından şöyle özetlenir: Hurmanın çekirdekleri değirmende çekilip tülbent içinde gözlerde bekletilirse katarakta iyi gelir, hurma yemek kabızlığı önler, astıma ve kuru öksürüğü karşı ezilmiş hurma sütle ısıtılıp içilebilir. 12 parmak bağırsağı sorunları içinse özellikle Trabzon hurması yenmelidir.

İlginizi çekebilir: Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

hurma kalori

Yaş Hurma Kaç Kalori?

Genellikle kurutulmuş olarak görmeye alıştığımız hurma, taze haliyle de tüketilir. Yaş hurma, kalori değeri açısından kuru hurmadan farklı değerlere sahiptir. Hurma kalori yoğunluğu uygun olduğundan birçok diyet tatlı tariflerinde kullanılır.

Yaş hurmadan bahsedildiğinde akla turuncu rengi ve ince kabukları ile bilinen Trabzon hurması gelir. Trabzon hurma kaç kalori dendiğinde ise taze meyvenin düşük kaloriye sahip olduğu söylenebilir.

Peki, Trabzon hurma kaç kalori diğer adıyla cennet hurma kaç kalori?

80 gramlık orta boy bir adet Trabzon hurmada 58 kalori bulunur.

yaş hurma kalori

Hurma Zayıflatır Mı?

Vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerale sahip olan mucizevi besin hurma, doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Öğünlerden bir saat önce aç karnına yenildiğinde iştahı kapatıp bağırsakları çalıştırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca hurma, vücutta biriken toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Bu da zayıflama sürecini doğal olarak hızlandırır.

Çözülmeyen lifler açısından zengin bir kaynak olduğu için tokluk hissi vererek gereksiz yeme isteğini azaltır. Şeker bakımından yüksek bir besindir. Ara öğünlerde hazır atıştırmalıklar yerine 1- 2 tane hurma yemek enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olur ve gün içinde oluşan halsizliği azaltır.

Hurma iftarda orucu açarken yenilecek ise kilo almamak için 1 – 2 adeti geçmemek şartıyla tüketilebilir. Yoğurtlu hurma da diyetlerde tok tutucu ve metabolizmayı hızlandıran etkisinden dolayı tercih edilen karışımlar arasındadır. Hatta sadece yoğurt ve hurmanın tüketildiği kısa süreli diyetler de mevcuttur.

Tüm diyet listelerinin bir uzman eşliğinde kişiye özel hazırlanması elzemdir. Herhangi bir besinin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Diyet menüleri düzenli egzersiz ile desteklenmelidir.

İlginizi çekebilir: Hurmanın Faydaları: Ramazanda Yemek Neye İyi Gelir?

hurma kalori

Diyette Hurma Yenir Mi?

Hurma, doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya destek olduğu için diyet yaparken yenebilir. Şeker oranı yüksek bir besin olduğu için abartılmadan günde 1-2 adet tüketilebilir.

Gün içinde ara öğünlerde küçük bir atıştırmalık olarak bir tane yenilmesi diyetin verdiği halsizliği azaltır ve enerji seviyesini yükseltir. Diyet yaparken hurma tüketiminde miktara dikkat etmek gerekir ve abartılmadan günde en fazla 5 adet hurma tüketilmesi önerilir; hurma tüketildiğinde 1 porsiyon meyve ile değişim yapılmalıdır. Aç karnına tüketilmesi önerilir.

Hurmanın 5 adetten fazla tüketilmesi halinde tam aksine kilo almaya neden olacağı unutulmamalıdır. Diyetlere yardımcı olarak yendiği gibi kendi özel diyeti de olan hurma, lezzeti ve tadı ile zayıflamak isteyenlerin en sevdiği besinler arasındadır.

yaş hurma kalori

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği diyetlerden biri olan hurma diyeti 2 hafta süreyle yapılır. Diyet sırasında kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği gibi ana öğünlerde farklı besinlerle birlikte hurma tüketilir. 2 haftada ortalama 5 kilo verdirdiği belirtilen hurma diyeti metabolizmayı hızlandıracak besinler içerdiği için kilo vermeyi kolaylaştırır. Hurma diyetinde sabah 2 adet, öğlen 2 adet ve akşam 2 adet hurma yenir.

Tüm diyet listelerinin bir uzman eşliğinde kişiye özel hazırlanması elzemdir. Herhangi bir besinin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Diyet menüleri düzenli egzersiz ile desteklenmelidir.

Hurma Diyeti Listesi

1. Hafta

 • Kahvaltı: 2 adet hurma ve bir bardak süt.
 • Öğle yemeği: Yeşil yapraklı sebzeler eşliğinde ızgara balık, 1 dilim kahverengi ekmek, 1 bardak yoğurt, 2 adet hurma.
 • Öğleden sonra: 1 fincan yeşil çay ile 1 adet yulaflı şekersiz bisküvi.
 • Akşam yemeği: 2 tane hurma ve bir bardak süt, rendelenmiş sebzeler, haşlanmış fasulye.

2. Hafta

 • Kahvaltı: 2 tane hurma ve bir bardak süt.
 • Öğle yemeği: Izgara balık, sebze çorbası veya tavuk çorbası, 1 dilim kahverengi ekmek, 1 fincan ayran ve 2 adet hurma.
 • Öğleden sonra: 1 fincan yeşil çay ve 1 adet yulaflı şekersiz bisküvi.
 • Akşam yemeği: 2 tane hurma, bir bardak süt, mantar veya tavukla sotelenmiş sebzeler.

Hurmalı 5 Diyet Tatlı Tarifi

Mutfakta daha aktif rol almaya başlayan hurma, diyet yemeklerinin de lezzet kaynağı olur. Şekerli tadı ile birbirinden lezzetli tariflerin ana malzemesi olur ve diyet yapmayı sevmeyenlere bile diyeti sevdirir. Hurma tatlısı tarifleri sayesinde daha hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak mümkün olur.

1) Tatlı Krizine Son Veren Yulaflı Diyet Kurabiye

Diyet yaparken tatlı krizine girenler için harika bir atıştırmalık olan yulaflı diyet kurabiye şeker içermez. Şeker içermediği için kalorisi daha düşük olan kurabiye, lezzeti ile diyet sonrasında da vazgeçemediğiniz favori tarifler arasında yer alır. Hurma şekeri sayesinde tatlı ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanmış olur. Yulaflı Diyet Kurabiye

Yulaflı Hurmalı Diyet Kurabiye

2) Tam Bir Vitamin Deposu: Tok Tutan Sağlıklı Lezzet Topları

Hem diyette hem de günlük beslenmede sağlıklı bir atıştırmalık arayanların kurtarıcısı olan sağlıklı lezzet topları severek yiyeceğiniz tariflerden biri. Kısa sürede zahmetsizce hazırlanan tarif, yulaf ve kuru meyvelerin vitaminlerini de içererek tam bir vitamin deposu olur ve açlık hissini azaltıp tok tutar. Şekersiz Kayısılı ve Hurmalı Toplar

Şekersiz Kayısılı ve Hurmalı Toplar

3) Diyetin Kahramanı: Tahinli Hurmalı Tatlı

Diyet yaparken deneyeceğiniz en lezzetli tariflerden biri olan kilo aldırmayan çikolata hurmanın lezzeti ile kakaonun tadını bir araya getirir. Tarçın, fındık ve ceviz vitaminlerini taşıyan tarif, kilo aldırmayarak diyetin kahramanı olur. Özellikle hurma ceviz harika bir ikilidir ve lezzet patlaması yaşamak isteyenleri kesinlikle memnun edecek bir tadın ortaya çıkmasını sağlarlar. Tahinli Hurmalı Tatlı

Tahinli Hurmalı Tatlı

4) Kolay Hazırlanan Hurmalı Fındıklı Toplar

Az sayıda malzeme ile hazırlanan diyet tatlılarından en kolayı olan hurmalı fındıklı toplar lezzeti ve besleyiciliği ile en sevdiğiniz tariflerden biri olmaya aday. 5 dakikada kolayca hazırlanan atıştırmalık, diyet boyunca en büyük yardımcılarınızdan biri olur. Hurmalı Fındıklı Toplar

Hurmalı Fındıklı Toplar

5) İlk Görüşte Gönülleri Fetheden Diyet Hurma Topları

Görünümü ile daha ilk bakışta gönülleri çalan hurma topları şeker kullanılmadan hazırlanan tariflerden biri. Lezzetli olmasının yanında sağlıklı ve düşük kalorili içeriği ile diyete bakış açınızı değiştirir. Hurma Topları

Hurma Topları

Günde Kaç Hurma Yemeli?

Günde kaç tane hurma yemek gerekir sorusunun cevabı kişinin sağlık durumuna, yaşına göre değişkenlik gösterir. Günde ortalama 1-2 adet yenilebilir. Sağlıklı bir yetişkin günde en fazla 5 tane hurma yiyebilir. Ancak bu kadar hurma tükettikten sonra gün içinde daha fazla meyve ve şeker tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Hurma Kalorili mi? Hurma Kaç Kalori Faydası?

1 adet kuru hurmanın ortalama 28 kalori olduğu hesabına göre günlük kalori ihtiyacınıza göre bu leziz şifa deposunu öğünlerine ekleyebilirsiniz.

Hurma Kas Yapar mı?

Hurma vücut gelişiminde çok büyük bir etkiye sahip değildir; ama içindeki magnezyum sayesinde kasların güçlenmesini destekler diyebiliriz.

Hurma Hangi Besin Grubuna Girer? Hurma Bitki mi Meyve mi?

Hurma ağaçta yetişen bir meyve türüdür.

hurma kalori

Hurmalı Tarifler: 25 Enfes Lezzet

Kuru İncir Kaç Kalori? Besin Değeri

Cennet Hurması Kurusunun 14 Süper Faydası

Hurma Sirkesi Faydaları, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur? Faydaları Nelerdir?

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hurma Topları Tarifi

Hurma Topları

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Topu Tarifi

Hurma Topu

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Cevizli Hurma Tarifi

Cevizli Hurma

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Rüyası Tarifi

Hurma Rüyası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Çikolatalı Hurma Tarifi

Çikolatalı Hurma

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurma Pestili Tarifi

Hurma Pestili

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Lokumu Tarifi

Hurma Lokumu

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Dolması Tarifi

Hurma Dolması

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Tatlısı Tarifi

Hurma Tatlısı

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
2023 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri