Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri

Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi

Hurma: İftar Sofralarının Yıldız Tatlısı!

Cennet meyvesi olarak bilinen hurma, güzel tadı ile evlere sık sık konuk olan besinlerden biridir. Ağırlıklı olarak oruç ayında tüketilse de faydaları ile dört mevsim masalarda yerini almaya başlayan besin, çeşit çeşit tarife eklenir ve severek tüketilir.

Hurma bitkisi ülkemizde Akdeniz iklimi etkili yerlerde yetişmektedir. Hurmayı gereken özen gösterilirse evde yetiştirmek de mümkündür. Başka hiçbir besinde bulunmayan kendine özgü şekerli tadı ile lezzetli tatlılarda, atıştırmalıklarda ve ara öğünlerde lezzet kaynağı olan hurma, zengin besin değerlerine sahiptir.

hurma kalori

Kuru Hurma Kaç Kalori?

Oruç ayı ile sınırlı kalmayıp dört mevsim tüketilen kuru hurmanın kalorisi büyüklüğüne ve gramına göre değişir. 1 gramında 3 kalori bulunur. Kuru hurma kalori olarak bitter çikolata ile karşılaştırıldığında neredeyse yarısına karşılık gelir bu açıdan diyetlerde tatlı krizleri için çikolata yerine tüketilebilecek lezzetli bir alternatiftir.

Çok çeşitli büyüklük ve çeşitlerde satılan kuru hurmanın kalorisini hesaplamak için önemli olan gramajıdır. Kuru halde tüketilen bir hurma kaç kalori diye sorulursa öncelikle hurmanın kaç gram olduğunu bilmek gerekir. 1 hurma kaç kalori sorusunu hurmanın büyüklüğüne göre cevaplayabiliriz.

  • 1 adet 7 gram küçük hurma 19 kaloridir.
  • 10 gramlık orta boy bir adet hurma yaklaşık 28 kaloridir.
  • 1 adet kuru hurma kaç kalori sorusunun cevabı 27,70 kalori; ortalama 28 kaloridir.
  • 15 gramlık büyük boy bir adet hurma 42 kaloriye sahiptir.
  • 1 adet Medine hurma kaç kalori diye merak ediyorsanız Medine hurmanın tanesinin ortalama 15 gram olduğu bilgisiyle sonuç 42 kalori olur.
  • 100 gramlık bir porsiyon hurmada yaklaşık olarak 280 kalori vardır.
kuru hurma kalori

Hurma Besin Değerleri

Besin değeri ile mucizevi meyvelerden biri olan hurma, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Gramına göre besin değeri değişen ve doğal yollarla kurutulmuş kuru hurmanın 100 gramında 2,5 gr protein, 656 mg potasyum, 75 gr karbonhidrat, 43 mg magnezyum bulunur. Hurmanın faydaları zengin içeriğinde saklıdır.

Vitamin açısından önemli bir A ve B grubu vitamin kaynağıdır. 100 gramında 0,4 gr C vitaminine sahip olan besin; B1, B2, B3, B6, B9 vitaminlerini içererek B grubu vitaminler açısından zengin bir kaynaktır.

İlginizi çekebilir: Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşitleri ve İsimleri

Besin Değeri Miktar
Porsiyon Miktarı 100 g
Kalori (kcal) 281
Toplam Yağ 0.4 g
Doymuş Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 656 mg
Karbonhidrat 75 g
Diyet Lif 8 g
Şeker 63 g
Protein 2.5 g
C Vitamini 0.4 mg
Kalsiyum 39 mg
Demir 1 mg
D Vitamini 0 IU
B6 Vitamini 0.2 mg
Kobalamin 0 µg
Magnezyum 43 mg
kuru hurma kaç kalori

Yaş (Taze) Hurma Kaç Kalori?

Genellikle kurutulmuş olarak görmeye alıştığımız hurma, taze haliyle de tüketilir. Yaş hurma, kalori değeri açısından kuru hurmadan farklı değerlere sahiptir. Hurma kalori yoğunluğu uygun olduğundan birçok diyet tatlı tariflerinde kullanılır.

Yaş hurmadan bahsedildiğinde akla turuncu rengi ve ince kabukları ile bilinen Trabzon (cennet) hurması gelir. Trabzon hurma kaç kalori dendiğinde ise taze meyvenin düşük kaloriye sahip olduğu söylenebilir.

Peki, taze hurma kaç kalori diğer adıyla cennet hurma kaç kalori?

80 gramlık orta boy bir adet taze hurmada 57 kalori bulunur.

yaş hurma kalori

Hurma Zayıflatır Mı?

Herhangi bir besin tek başına zayıflatma etkisi taşımaz. Ancak ve ancak günlük beslenme rutinine dikkat etmek bu süreci egzersizle desteklemek gereklidir.

Vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerale sahip olan doğal tatlı atıştırmalık hurma, doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olabilir. Öğünlerden bir saat önce aç karnına yenildiğinde iştahı kapatıp bağırsakları çalıştırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ayrıca hurma, vücutta biriken toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Bu da zayıflama sürecini doğal olarak hızlandırır.

Çözülmeyen lifler açısından zengin bir kaynak olduğu için tokluk hissi vererek gereksiz yeme isteğini azaltır. Şeker bakımından yüksek bir besindir. Ara öğünlerde hazır atıştırmalıklar yerine 1- 2 tane hurma yemek enerji seviyesini yükseltmeye yardımcı olur ve gün içinde oluşan halsizliği azaltır.

Hurma iftarda orucu açarken yenilecek ise kilo almamak için 1 – 2 adeti geçmemek şartıyla tüketilebilir. Yoğurtlu hurma da diyetlerde tok tutucu ve metabolizmayı hızlandıran etkisinden dolayı tercih edilen karışımlar arasındadır.

Hurma, doğal olarak yüksek miktarda şeker içerir ve kalorisi oldukça yoğundur. Dolayısıyla, aşırı miktarda tüketildiğinde kilo alımına katkıda bulunabilir. Bu nedenle hurma tüketimini doğru planlamak önemlidir. Yani hurma sağlıklı bir atıştırmalık olarak ara öğünlerde veya tatlı ihtiyacınızı gidermek için ölçülü bir şekilde tüketilebilir. Ancak tek başına zayıflama etkisi oluşturmaz.

Tüm diyet listelerinin bir uzman eşliğinde kişiye özel hazırlanması elzemdir. Herhangi bir besinin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Diyet menüleri düzenli egzersiz ile desteklenmelidir.

İlginizi çekebilir: Hurmanın Faydaları: Ramazanda Yemek Neye İyi Gelir?

hurma kilo aldırır mı

Diyette Hurma Yenir Mi?

Hurma lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin bir besindir. Lif içeriği, sindirim sistemi sağlığını destekler ve tokluk hissini artırabilir, bu da aşırı yeme isteğini azaltabilir. Ayrıca, hurma, doğal olarak tatlı olduğu için tatlı krizlerini hafifletebilir ve tatlı ihtiyacınızı karşılayabilir.

Hurma, doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya destek olabilir, diyet yaparken ölçülü miktarda yenebilir. Şeker oranı yüksek bir besin olduğu için abartılmadan günde ortalama 1-2 adet tüketilebilir.

Gün içinde ara öğünlerde küçük bir atıştırmalık olarak bir tane yenilmesi diyetin verdiği halsizliği azaltır ve enerji seviyesini yükseltir. Diyet yaparken hurma tüketiminde miktara dikkat etmek gerekir ve abartılmadan günde en fazla 2-3 adet hurma tüketilmesi önerilir; hurma tüketildiğinde 1 porsiyon meyve ile değişim yapılmalıdır. Aç karnına tüketilmesi önerilir.

Hurmanın 2-3 adetten fazla tüketilmesi halinde tam aksine kilo almaya neden olacağı unutulmamalıdır. Diyetlere yardımcı olarak yendiği gibi kendi özel diyeti de olan hurma, lezzeti ve tadı ile zayıflamak isteyenlerin en sevdiği besinler arasındadır.

Hurmalı 5 Diyet Tatlı Tarifi

Mutfakta daha aktif rol almaya başlayan hurma, diyet yemeklerinin de lezzet kaynağı olur. Şekerli tadı ile birbirinden lezzetli tariflerin ana malzemesi olur ve diyet yapmayı sevmeyenlere bile diyeti sevdirir. Hurma tatlısı tarifleri sayesinde daha hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak mümkün olur.

1) Tatlı Krizine Son Veren Yulaflı Diyet Kurabiye

Diyet yaparken tatlı krizine girenler için harika bir atıştırmalık olan yulaflı diyet kurabiye şeker içermez. Şeker içermediği için kalorisi daha düşük olan kurabiye, lezzeti ile diyet sonrasında da vazgeçemediğiniz favori tarifler arasında yer alır. Hurma şekeri sayesinde tatlı ihtiyacı sağlıklı bir şekilde karşılanmış olur. Yulaflı Diyet Kurabiye

Yulaflı Hurmalı Diyet Kurabiye

2) Tam Bir Vitamin Deposu: Tok Tutan Sağlıklı Lezzet Topları

Hem diyette hem de günlük beslenmede sağlıklı bir atıştırmalık arayanların kurtarıcısı olan sağlıklı lezzet topları severek yiyeceğiniz tariflerden biri. Kısa sürede zahmetsizce hazırlanan tarif, yulaf ve kuru meyvelerin vitaminlerini de içererek tam bir vitamin deposu olur ve açlık hissini azaltıp tok tutar. Şekersiz Kayısılı ve Hurmalı Toplar

Şekersiz Kayısılı ve Hurmalı Toplar

3) Diyetin Kahramanı: Tahinli Hurmalı Tatlı

Diyet yaparken deneyeceğiniz en lezzetli tariflerden biri olan kilo aldırmayan çikolata hurmanın lezzeti ile kakaonun tadını bir araya getirir. Tarçın, fındık ve ceviz vitaminlerini taşıyan tarif, kilo aldırmayarak diyetin kahramanı olur. Özellikle hurma ceviz harika bir ikilidir ve lezzet patlaması yaşamak isteyenleri kesinlikle memnun edecek bir tadın ortaya çıkmasını sağlarlar. Tahinli Hurmalı Tatlı

Tahinli Hurmalı Tatlı

4) Kolay Hazırlanan Hurmalı Fındıklı Toplar

Az sayıda malzeme ile hazırlanan diyet tatlılarından en kolayı olan hurmalı fındıklı toplar lezzeti ve besleyiciliği ile en sevdiğiniz tariflerden biri olmaya aday. 5 dakikada kolayca hazırlanan atıştırmalık, diyet boyunca en büyük yardımcılarınızdan biri olur. Hurmalı Fındıklı Toplar

Hurmalı Fındıklı Toplar

5) İlk Görüşte Gönülleri Fetheden Diyet Hurma Topları

Görünümü ile daha ilk bakışta gönülleri çalan hurma topları şeker kullanılmadan hazırlanan tariflerden biri. Lezzetli olmasının yanında sağlıklı ve düşük kalorili içeriği ile diyete bakış açınızı değiştirir. Hurma Topları

Hurma Topları

Günde Kaç Hurma Yemeli?

Günde kaç tane hurma yemek gerekir sorusunun cevabı kişinin sağlık durumuna, yaşına göre değişkenlik gösterir. Günde ortalama 1-2 adet yenilebilir. Sağlıklı bir yetişkin günde en fazla 5 tane hurma yiyebilir. Ancak bu kadar hurma tükettikten sonra gün içinde daha fazla meyve ve şeker tüketmemeye özen göstermek gerekir.

Hurma Kalorili mi? Hurma Kaç Kalori Faydası?

1 adet kuru hurmanın ortalama 28 kalori olduğu hesabına göre günlük kalori ihtiyacınıza göre bu leziz şifa deposunu öğünlerine ekleyebilirsiniz.

Hurma Kas Yapar mı?

Hurma vücut gelişiminde çok büyük bir etkiye sahip değildir; ama içindeki magnezyum sayesinde kasların güçlenmesini destekler diyebiliriz.

Hurma Hangi Besin Grubuna Girer? Hurma Bitki mi Meyve mi?

Hurma ağaçta yetişen bir meyve türüdür.

hurma kalori

Hurmalı Tarifler: 25 Enfes Lezzet

Kuru İncir Kaç Kalori? Besin Değeri

Cennet Hurması Kurusunun 14 Süper Faydası

Hurma Sirkesi Faydaları, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur? Faydaları Nelerdir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yaş Hurma Tatlısı Tarifi

Yaş Hurma Tatlısı

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Çikolatalı Hurma Tarifi

Çikolatalı Hurma

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurmadan Lokum Tarifi

Hurmadan Lokum

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Tatlısı Tarifi

Hurma Tatlısı

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Hurma Lokumu Tarifi

Hurma Lokumu

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Topları Tarifi

Hurma Topları

1-2 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Pestili Tarifi

Hurma Pestili

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Hurma Ezmesi Tarifi

Hurma Ezmesi

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurma Toplarım Tarifi

Hurma Toplarım

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri, Kullanımı
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri, Kullanımı

Kapsül Kahve: Pratik & İşlevsel Kahve Deneyimi Kahve kültürü modern yaşamın vazgeçilmez rutinleri arasında yerini…

L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Tarifler Geri
Videolar Geri