İftar Sofrası Nasıl Olur? İftar Sofrasında Neler Olmalı?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İftar Sofrası Nasıl Olur? İftar Sofrasında Neler Olmalı? Tarifi

Ramazan Günlerinin Tatlı Telaşı İftar Sofrası

11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir. Dolaplar yenilenir, en taze meyve ve sebzeler alınır. El açması börekler, eş dost sohbetleri ile afiyetle yenilir. İftar sofralarının en güzel yönü barıştırıcı ve birleştirici olmasıdır.

Bu yazımızda sizler için samimi ve lezzetli iftar sofralarınız olması adına fikir alabileceğiniz iftar sofrası yemekleri ve iftar sofrasında neler olmalı hakkında bilgileri derledik. Aileniz ve misafirleriniz için güzel bir izlenim bırakmak istiyorsanız, iftar sofrası düzenleme püf noktaları içeren yazımız, sizler için burada olacaktır.

ramazan pidesi

İftar Sofrası Düzenleme Önerileri

Oruç açma vaktinden birkaç saat önce başlanan hazırlıklar, ezan okunma saatine kadar devam etmektedir. Önce tatlılar yapılır, sonra etli yemekler. İftara kalan son dakikalarda ise tazeliğini koruması için çorba ve salatalar masada yerini almak için bekler. Peki kusursuz ve keyifli bir iftar sofrası düzenleme için neler yapılmalıdır?

İşte tüm endişenizi giderecek püf noktaları:

 • Evinizde iftar sofrası hazırlama oldukça telaşlı ve neşeli olacaktır. Masada kaç kişi olacaksa, o kadar sayıda servis açmalısınız. Menünüzde sıcak ve soğuk yemekler olacaksa çorba kasesi, yemek tabağı, servis tabağı masanızda bulunmalıdır.
 • Çatal, kaşık ve bıçak düzeni ise dikkat edilmesi gereken bir husustur. Şık iftar sofrası için, çatalları zarif bir peçete üzerine dizebilirsiniz.
 • Oruçlar suyla açıldığından mutlaka kişiye özel su bardağı, servis tabaklarının sağ üst köşesinde yer almalıdır. Bardakların tamamı değil de biraz boşluk kalacak şekilde su doldurulmalıdır.
 • Yemek esnasında meşrubat gibi içecekler ikram edilecekse, su bardağından farklı bir içecek bardağı eklenmelidir.
 • Ara sıcak ve ara soğuk mezelerinizi, masada yer alacak kişilerin kolaylıkla ulaşmasını sağlamalısınız. Yemek esnasında servis trafiğini önlemek için sağ ve sol olmak üzere ufak tabaklarla mezelerinizi ikram edebilirsiniz.
 • Ramazanın ekmek kültürünü lezzetlendiren pidelerinizi, ezan vaktine yakın bir zamanda dilimleyip ikram edebilirsiniz.
 • Şık iftar sofrası hazırlamak adına, yemeklerinize ulaşımı engellemeyecek şekilde ufak bir vazoda çiçek koyabilirsiniz.
 • Tabaklarınızın ve yemeğinizin şıklığını biraz daha göstermek için masanıza, sade ve açık tonlarda bir masa örtüsü örtebilirsiniz.
 • Tuz ve baharat kullananlar için, rahat kullanımlı tuzluk ve baharatlık eklenebilir. Dilerseniz ufak sosluklara çeşitli baharatları koyabilirsiniz. Kullanmak için ise şık bir çay kaşığı tercih edebilirsiniz.

iftar sofrası

İftarda Sofra Nasıl Olur?

 • Ramazan kültürü ve oruç tutmak İslam dininde kıymet gören ve önemsenen konulardandır. İslamın 5 şartından biri olan oruç tutmak, baştan başa kişiyi huzurlu eden ve manevi duyguları pekiştiren bir dini görevdir. Oruçların açıldığı, duaların edildiği iftar sofraları ise neredeyse her evi huzurlu kılan en önemli andır.
 • İftar sofrası, Osmanlı döneminde de önem verilen ve halkın heyecan ile hazırlık yaptığı yemek zamanıdır. O dönemden beri oruçları açmak için patlatılan top, iftar sofrası başındakilere tatlı bir heyecan vermekteydi. Osmanlı iftar sofralarında oruç açmak birkaç aşamadan oluşurdu. İlk aşama orucun açıldığı, suyun içildiği ve iftariye adı verilen hafif yiyeceklerin yenildiği andır. İkinci aşama ise ana yemeklerin yenildiği kısımdır.
 • Osmanlı iftar sofralarında çorba ile başlayan yemek faslı, mutlaka güllaç ile biterdi. Bu sebeple güllaç Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar gelen ramazan kültürü kabul edilmektedir. İftar sofrası hazırlama geleneği Osmanlı’dan bize kalan manevi bir miras olmuştur. İftar sofrası menüsü zenginliği de yine aynı şekilde çok eskiden gelen bir kültürel mirastır.
 • Ezan beklenirken tüm aile masanın başında olmalıdır. Tüm gün gösterilen sabır ve bekleyiş, yemekler masada iken de gösterilmelidir. Ezan okunana kadar geçen sürede iftar duaları okunur. Verilen nimetler için şükran ve minnet dile getirilir. İftar sofrasına gösterilen özen ve düzen, ramazana olan saygıyı ifade etmektedir.
 • Oruç açıldıktan sonra, yemeklerin yenmesi için acele edilmemelidir. Acele yemek yemek hem ahlaki açıdan hoş karşılanmaz hem de boş kalan mideye sağlık açısından zarar vermektedir. Uzmanlar dinlenerek ve yemekler arasında 15 dakika ara vererek beslenmeyi tavsiye etmektedir.

iftar sofrası düzenleme

İftar Sofrasında Neler Olmalı?

Yemeklerin pişeceği saatler yaklaşırken, mutfaktaki aşçıların aklındaki en önemli sorudur “İftar sofrasında neler olmalı?” Davetlilerin ve ev halkının sofradan karnı tok ve memnun kalkması için birkaç detaya dikkat edilmelidir. Ramazan sofralarında bereketli yemekler yemek için iftar sofrasında olması gerekenler işte sizlerle:

 • İftar sofrası menüsü öncelikle herkese hitap edecek yiyeceklerden oluşmalıdır. Gün boyu yavaşlayan ve sakin kalan metabolizmayı canlandıracak besinleri tercih ederseniz, kilo alma riskiniz de ortadan kalkar. Sıcak bir çorba, limonlu bir salata ve etli sulu sebze yemekleri, midenize iyi gelecek tercihler olabilir.
 • Oruç etkisiyle kan şekeriniz ve tansiyonunuz düşecektir. İftar sofrasında orucunuzu açmak için çerez ve zeytin gibi iftariyelikleri bulundurmayı unutmayın. Bu ufak atıştırmalıklar şeker ve tansiyon değerlerinizi, sakince ideal dengeye getirecektir.
 • İftar sonrasında çay Türk kültüründe olmazsa olmazdır. Çayı demlemek için acele etmeyin. Birden yenilen yemeklerden sonra çay içmek için muhakkak 30 dakika geçmesini bekleyin. Sindirim problemleri yaşamamak adına maddeyi bir köşe not edin.
 • Çayın yanına ağızları tatlandırması için tatlı isteyen nefsinize hakim olup, sütlü tatlıları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Yoğun ve fazla şekerli tatlılar kan şekeriniz birden yükseltebilir. Bu durum ise sizi sahur vakitlerinde hastane koridorlarına götürebilir. Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için tuz oranına dikkat edildiği gibi, şekerli yiyecekler konusuna da özen gösterilmelidir.
 • Sofranın olmazsa olmazı suyu da gözden kaçırmamak gerekir. Sindirimin daha rahat gerçekleşmesi için sürahinize bir iki dilim limon ekleyebilirsiniz.
 • Estetik açıdan şık bir iftar sofrası hazırlamak isterseniz, iftar sofrası süslemeleri için ufak çiçeklerden faydalanabilirsiniz. Midenizi doyururken çiçeklerle de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. İftar sofrası düzenleme işini ise yemekler demini alırken yapabilirsiniz.

Bereketli Aya Yaraşır İftar Sofrası Yemekleri

“İftara ne yapacağım?” diye düşünürken, bizler Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak sizlere yardım etmek için kolları sıvadık. Doyurucu ve kolay tariflerden oluşan iftar sofrası yemekleri listesi işte karşınızda:

1) Heyecanla Beklenen İftara Lezzetli Börekçikler

İftar sofrası menüsü içinde doyurucu ve lezzetli bir börek olmazsa olmazdır. Fırından çıktığı gibi masada yerini alması, tüm aileyi iştahlandırır. Bu tarifimizle kıymalı nefis bir böreği iftar sofranızda kısa bir süre için misafir edebilirsiniz. Çünkü bir yiyen bir daha yiyecek! İftara Lezzetli Börekçikler

2) İftar İçin Sarma Tavuk Göğsü Tatlısı

Kilo kontrolü sağlamak istediğinizde hafif iftar sofrası hazırlamayı tercih etmelisiniz. Sağlıklı ve hafif yiyecekler ile yapılan iftar yemekleri sizi daha iyi hissettirecektir. Bu tatlı tarifimiz de yemekten sonra demli bir çayla tüketildiğinde hem hafif hem de lezzetli bir tercih olacak! İftar İçin Sarma Tavuk Göğsü Tatlısı

3) İçinizi Isıtan Lezzetiyle Domates Çorbası

Oruç açmak için tercih edilmesi gereken sıcak yemeklerden biridir çorba. Sıcacık kokusu ezan vaktinde tüm evi saracaktır. Fırından alınan taze ekmekler ile de lezzetini katlayacaktır. İftar sofranızı lezzetlendiren domates çorbası tarifini sizler için hazırladık. Afiyetle! Domates Çorbası

4) Damakları Lezzetlendiren İftar Sofralarının Favorisi: Etli Pilav

Ramazan sofralarında en özenli ve lezzetli yemekler yapılır. Her şey oruca olan saygıdan ve önemdendir. Hep bir arada yenilen yemeklerin lezzeti, uzun süre unutulmaz. Unutulmayacak bir lezzet olan etli pilavı denemeniz için tarifimiz sizlerle. Etli Pilav

Tarif: Etli Pilav

5) İftarda Farklı Lezzetlere Açık Olun: Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

Alışılmış lezzetler dışında bir iftar sofrası hazırlamak istediğinizde, bu tarifimiz size yardım etmek için burada. Sebzeli pilavı bir de kuskus ile denemeye ne dersiniz? O halde buyurun çok sevilecek tarifimiz: Sebzeli Nefis Kuskus Pilavı

6) İftar Sofranızı Lezzetlendiren Lokum Gibi Harika Tavuk Sarma

İftara çok az bir zaman kalmışken kolay iftar sofrası hazırlamak için tavuklu tarifimizi denemek için daha fazla geç kalmayın. Pratik ve kolay tarifi ile akşama nefis bir yemek hazırlayabilirsiniz. Üstelik tavuk eti ile daha hafif bir iftar menüsü, midenizi daha iyi hissettirecek. Harika Tavuk Sarma

7) Ramazan Pidesiz Olmaz: Orijinal Yumuşacık Ramazan Pidesi

Ramazan sofralarını diğer günlerden ayıran en önemli özellik, sadece ramazan ayında yapılan pidelerdir. Pidenin mis gibi kokusu iştahları fazlasıyla açar. Sahurda ve iftarda afiyetle tüketeceğiniz ramazan pidesi tarifimizi deneyince çok seveceksiniz. Orijinal Yumuşacık Ramazan Pidesi

8) Bir Osmanlı İftar Klasiği: Güllaç

Güllaç tatlısını anlamlı kılan özelliği, ramazan ayında yapılmasıdır. Osmanlı Dönemi ramazan günlerinde de iftariyeliklerle başlayan iftar sofraları, güllaç ile bitermiş. Bir klasik olan bu tatlıyı sizler de evinizde deneyebilirsiniz. İşte kolay ve nefis tarif sizlerle. Osmanlı Usulü Güllaç

9) İster Sıcak İster Soğuk: İftar İçin Ayran Çorbası

Oruç tutan kişi ezan vaktine kadar susuz kaldığı için kendini halsiz hisseder. Bu tarifimizi sıcak şekilde deneyerek iftar vaktinde yeniden canlanabilirsiniz. Soğuk şekilde tüketerek de sıcak ramazan günlerinde içinizi ferahlatabilirsiniz. Afiyetle. İftar İçin Ayran Çorbası

10) İftara Hazırlık Devam Ediyor: Tart Kalıbında Patates Salatası

İftar yemeklerinin yanında salata, neredeyse herkes tarafından tercih edilen bir ara yemektir. Salataları da çeşitlendirip lezzetlendirmek, mutfaktaki aşçının en büyük zevkidir. Patates salatasıyla iftar sofranıza renk ve lezzet katabilirsiniz. Buyurun leziz tarifimiz: Tart Kalıbında Patates Salatası

11) Ramazan Lezzetlerine Bir Yenisi Daha Eklendi: Soğan Dolması

Kalabalık ve şen iftar sofralarınızı çeşit çeşit yemeklerle lezzetlendirmek istediğinizde, soğan dolması aklınıza gelsin. Pratik tarifi ile tadına hayran bırakan soğan dolması iftar sofrası menüsü hazırlarken size bir fikir olabilir. Soğan Dolması

12) Fırından Yeni Çıktı: Köfteli Patlıcan Kebabı

İftar lezzetlerinde köfteli yemeklerin yeri de köfte sevenler için ayrıdır. Özellikle de patlıcanla buluştuğunda damaklarda bıraktığı lezzeti tarif etmeye kelimeler yetmez. Karnıyarıktan sonra en çok yapılan köfteli patlıcan kebabı tarifimiz sizlerle. Afiyetle. Köfteli Patlıcan Kebabı

İftar Mesajları En Güzel İftar Sözleri Hayırlı Dilekler

İftar Nedir? İftar Anlamı ve İftar ile İlgili Hadisler

İftar Duası Nasıl Yapılır? İftar Duası Arapçası ve Anlamı

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

Üsküdar İftar Mekanları Kız Kulesi Eşliğinde 8 Enfes Mekan

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
İftar Sofrası Nasıl Olur? İftar Sofrasında Neler Olmalı? 30.04.2018 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: