Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri

Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir konudur. Ramazan ayı geldiğinde sahur ve iftar sofralarını tatlandıran aynı zamanda bereketlendiren hurmalar, sağlık için faydalarıyla da kendinden söz ettirir. Hurma çeşitleri nelerdir, hurma çeşitleri ad listesi olsa da şöyle bir genel göz atsam diyorsanız istediğiniz listeyi hemen sunalım.

Hurma Çeşitleri ve İsimleri

 • Bağdat Hurması
 • Medine Hurması
 • İran Hurması
 • Acve Hurması
 • Kudüs Hurması
 • Tunus Hurması
 • Sukkari Hurması
 • Sugay Hurması
 • Berni Hurması
 • Şelebi Hurması
 • Cennet – Trabzon Hurması

Tarif için: Sağlıklı Çikolata Tadında Cevizli Hurma Topları

Sağlıklı Çikolata Tadında Cevizli Hurma Topları

Rafine şekerler ile kıyaslandığında oldukça sağlıklı bulunan hurma, diyet beslenmelerinde ve sağlıklı ara öğünlerinde tüketilmektedir. Kan şekerini dengeleme ve uzun süre tok tutma özelliği olan hurmalarla midenizi memnun edebilirsiniz. Üstelik kan değerlerinize zarar vermeden!

Özellikle diyet ve kilo verme söz konusu olduğunda hurma çeşitleri ve kalorileri de merak edilen bir konu olur. Hurmaların türlerine göre kalorileri çok değişkenlik göstermemekle birlikte diyette yaş hurmaların tercih edilmesi önerilir. Yaş hurma kuru hurmaya göre daha az kalorilidir.

Şimdi sizlere piyasada adı geçen, özellikleri ile merak uyandıran hurmanın çeşitleri hakkında bilgiler vereceğiz. Hurma çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, bu yazımızı okuduktan sonra pek çok hurmanın detaylarına ulaşacak.

İşte; hurma çeşitleri ve isimleri!

Tarif için: Hurmalı Sütlü Tatlı

Hurma Çeşitleri: En Lezzetli ve Kaliteli 11 Hurma

1) Bağdat Hurması

Bağdat hurması, hurma çeşitleri isimleri arasında sık sık adı geçen bir hurmadır. Rengi açık sarıdır. Parlak bir görüntüsü olan Bağdat hurmasının şekli de diğer hurmalara göre biraz daha kısa ve topludur.

Bağdat hurması boyut olarak küçük hurma çeşitleri arasında sayılabilir. Çöl güneşi sayesinde olgunlaşan Bağdat hurması, Irak ve çevresinde yetişmektedir. Lifli olması nedeniyle bağırsak sistemi üzerine olan faydaları büyüktür.

bağdat hurması

2) Medine Hurması

Atıştırmalık hurmalar arasında yerini alan Medine hurması, minik ve kibar bir görünüme sahiptir. Açık rengi olan Medine hurmasında yer yer lekeler görünür. Bu lekeler Medine hurmasının özelliğidir.

Medine hurması uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle diyet yapanların ve sık sık acıkanların atıştırmalığı olarak tercih edilebilir. Ara öğünlerde 2 veya 3 adet tüketeceğiniz Medine hurması, kan şekerinizi dengeleyecektir.

Medine hurma çeşitleri Medine bölgesi ve çevresinde yetişen hurmalara genel olarak da verilebilen bir isimdir. Bunlar arasında ince kabuklu Sufri Hurma sevilen cinsler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Medine Hurması Faydaları, Fiyatları, Nasıl Kurutulur?

medine hurması

3) İran Hurması

İran hurmasının kabuğu çok incedir. Ülkemizde ise sık sık tüketilir. Büyük hurma çeşitleri arasında olan İran hurması boyutu ortalama 2,5 – 4,5 cm arasında değişkenlik gösterir. Sağlıklı beslenenlerin çay ve kahve saatine eşlik eden İran hurması, kendine has bir aromaya sahiptir.

Yumuşak bir dokusu olan İran hurması, çikolata gibi besinlere göre daha düşük kalori taşır. Tatlı krizlerinde İran hurması tercih ederek kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz. Siyah hurma çeşitleri arasında olan İran hurması hem rengi hem büyüklüğüyle albenisi yüksek bir hurma türüdür.

iran hurması

4) Acve Hurması

Acve hurması, Peygamber hurması olarak bilinir. En pahalı hurma çeşitleri arasında sayılabilir. Acve hurmasını ülkemizde yaşayanlar yakından tanır. Çünkü bu hurma, Hac görevi için gidenlerin dönerken sevdiklerine hediye olarak getirdiği bir hurma türüdür.

Şekli ile kuru üzüm veya erik zannedilen Acve hurması, oldukça minik yapılıdır. Kuru yemiş saatlerinize Acve hurmasını eklediğinizde, lifli ve vitaminli yapısı sayesinde bolca enerji de katabilirsiniz. Rivayetlere göre tüm hurma çeşitleri arasında Acve hurmasının yeri ayrıdır zira peygamberimizin diktiği hurma ağacı acve hurmasıdır.

acve hurması

5) Kudüs Hurması

Kudüs hurması, yumuşak ve parlak bir dokuya sahip hurmadır. Bu hurma türü çeşitli tatlıların yapımında tercih edilmektedir. Kolay şekil alan ve ezilen Kudüs hurması, tatlı aroması ile eklendiği tariflere farklı bir tat vermektedir. Kudüs hurması, bağırsakların sağlığını koruyan ülkemizde de bolca temin edilen bir hurmadır.

İlginizi çekebilir: Kudüs Hurması Nedir? Faydaları, Fiyatları

kudüs hurması

6) Tunus Hurması

Tunus hurması, açık sarı renkli biraz buruşmuş dokulu bir hurmadır. Hurma tezgahlarında açık rengiyle dikkat çeker. Potasyum oranı yüksek olan Tunus hurması, kısa sürede yüksek enerji verme özelliğine sahiptir.

Tatlı krizlerinde paket paket çikolata yemek yerine birkaç adet Tunus hurması tercih ederseniz, sağlığınız için iyi bir karar vermiş olursunuz. Tunus hurması, mideyi koruyan kan şekerini dengeleyen bir besindir.

tunus hurması

7) Sukkari Hurması

Yaş hurma çeşitleri arasında yerini alan sukkari hurması, şeker oranının yüksek olmasıyla bilinir. Kabuğu ince, rengi açık, dokusu yumuşak bir hurmadır. Tıpkı diğer hurmalar gibi lif oranı yüksektir. Riyad civarında yetişen sukkari hurması, şeker oranı yüksek olduğundan dolayı ölçülü tüketilmelidir.

sukkari hurması

8) Sugay Hurma

İri hurma çeşitleri arasında sayılan bu hurma sarı ve beyaz renklerdedir. Sindirim sistemini güçlendirme ve koruma konusunda başarılı olan sugay hurma, kalın ve etli bir biçimdedir. Diğer hurmalara göre daha az şeker içerdiği için, diyabet hastalığında da önerilmektedir.

sugay hurması

9) Berni Hurma

Berni hurma pek çok kişinin beslenmesine uygun nitelikleri taşıyor. Lif oranı yüksek olan berni hurması, emziren annelerin süt kalitesini çoğaltmaktadır. Berni hurma açık sarı renkli, ince kabuklu bir hurmadır. Ara öğünlerde birkaç adet tüketerek bağırsaklarınızı ve midenizi koruyabilirsiniz.

berni hurma

10) Şelebi Hurma

Şelebi hurma, Medine ve çevresinde bolca yetişmektedir. Eğer kansızlık rahatsızlığınız varsa şelebi hurmasını bol bol tüketebilirsiniz. Şelebi hurması, ince kabuklu ve tatlı aromalıdır. Kan yapıcı özelliği olduğu için pek çok kişi tarafından severek tüketilir.

şelebi hurma

11) Cennet Hurması / Trabzon Hurması

Bu hurma Türkiye’de yetişen hurma çeşitleri listesindedir. Şu ana kadar açıkladığımız hurmalardan renk ve görünüm itibariyle farklılık gösterir. Akdeniz ikliminin hissedildiği topraklarda yetişen cennet hurması, kan yapar ve bağırsakları temizler. Yaş ve kuru şekilde tüketilen cennet hurması, domates büyüklüğündedir ve turuncu renklidir. A vitamini ve pek çok mineral açısından zengin olan bu hurmayı ölçülü tüketmeniz önerilir.

Trabzon hurma çeşitleri ve isimleri kategoriler altında sıralanabilir: 1. grupta rengi sabit tadı buruk olmayanlar, 2. grupta rengi kararlı tadı buruk olanlar, 3. grupta rengi değişken tadı buruk olmayanlar, 4. grupta rengi değişken ve tadı buruk olanlar.

 • 1. Grup: Fuyu, Hana Fuyu, Maxim, Jiro
 • 2. Grup: Hachiya, Persimmon Seedless, Seedless Mardon, Costata, Türkay
 • 3. Grup: Kaki Tipo, Vainiglia, Mikatani O’Gosho, Nishimura Wase, Ghora Gali, Moralı, Harbiye
 • 4. Grup: Rojo, Brillante, Sharon (Triump), Yerli Hachiya
cennet hurması

Hurmanın En İyisi Hangisi?

Hurma türleri tatlarına göre ayrılır. Herkesin damak tadı farklı olduğu için birine güzel gelen hurma bir diğerine iyi gelmeyebilir. Şeker oranı düşük olan ve Medine çevresinde yetişen, Medine hurması kategorisinde sayılabilen Safavi hurma sağlık açısından iyi bir tercih olabilir.

Kaç Tane Hurma Çeşidi Var? Hurma Türleri Nelerdir?

Yazımızda hurma çeşitleri sıraladık ancak bazı kategorilerin altında özel hurma türleri de bulunduğu için hurma türleri sayısını net belirlemek zordur.

Peygamber Hurması Hangisi?

Acve hurması, Peygamber hurması olarak bilinir.

resimli hurma çeşitleri

Hurma ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yaş, Kuru Hurma Kaç Kalori? Besin Değerleri

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetisyen Listeleri

Hurma Sirkesi Faydaları, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Trabzon Hurması Nasıl Kurutulur? Faydaları Nelerdir?

Hurmanın Faydaları: Ramazanda Yemek Neye İyi Gelir?

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hurma Ve Cevizli Magnolia Tarifi

Hurma Ve Cevizli Magnolia

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurma Topları Tarifi

Hurma Topları

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, Pişirme yok
Cevizli Hurma Tarifi

Cevizli Hurma

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Çikolatalı Hurma Tarifi

Çikolatalı Hurma

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Hurma Pestili Tarifi

Hurma Pestili

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Lokumu Tarifi

Hurma Lokumu

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Dolması Tarifi

Hurma Dolması

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Hurma Tatlısı Tarifi

Hurma Tatlısı

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2023 yılında mübarek Kurban Bayramı, haziranı sonu…

Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023 Tarifi
Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023

Kurban Bayramı Ayın Kaçında? 2023 Kurban Bayramı telaşına az bir süre kaldı. Zaman daraldıkça vatandaşların…

Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen Kökü: Güçlü Sinir Sisteminin Sırrı! Böğürtlen meyvesinin kendisi de yaprakları da kökü de sağlık…

En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri Tarifi
Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri

Babalar Gününde Ne Yapılır? En İyi Aktivite Fikirleri Babalar Günü her yıl haziran ayının 3.…

Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Arefesi Ne Zaman, Tatil Mi? Oruç Tutulur Mu?

Kurban Bayramı Arefesi Resmi Tatil mi? Kurban ve ramazan bayramlarından bir önceki güne arife günü…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu?

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2023 yılında mübarek Kurban Bayramı, haziranı sonu…

Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023 Tarifi
Kurban Bayramı Ne Zaman, Bayram Tatili Kaç Gün? 2023

Kurban Bayramı Ayın Kaçında? 2023 Kurban Bayramı telaşına az bir süre kaldı. Zaman daraldıkça vatandaşların…

Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Böğürtlen Kökü Faydaları, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Böğürtlen Kökü: Güçlü Sinir Sisteminin Sırrı! Böğürtlen meyvesinin kendisi de yaprakları da kökü de sağlık…

En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları ve Özellikleri

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri Tarifi
Babalar Günü Etkinlikleri: Aktivite ve Eğlence Önerileri

Babalar Gününde Ne Yapılır? En İyi Aktivite Fikirleri Babalar Günü her yıl haziran ayının 3.…

En İyi Ankastre Fırın Markası ve Modelleri Tarifi
En İyi Ankastre Fırın Markası ve Modelleri

En İyi Ankastre Fırın Hangisi? Ankastre fırın, mutfakta ekstra alan oluşturmanıza gerek kalmadan özel dolabın…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri, kesinlikle babalar günü. Babalarımıza olan sevgiyi ve saygıyı göstermenin…

Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Tatlıları: Tam Not Alan 20 Tarif

Babalar günü telaşı yavaş yavaş başladı. Ne hediye almalı? En sevdiği tatlıyı evde mi yapmalı,…

Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Yemekleri: En Özel 20 Tarif

Haziran ayında takvimler çok değerli bir günü işaret ediyor; babalar günü! Kutlamaktan çok mutlu olduğumuz,…

2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi
2023 Mayıs Ayının 30 Popüler Tarifi

Mayıs ayını geride bırakıyoruz... Bu güzel ayı tamamlarken de her ayın son günü olduğu gibi…

Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir? Tarifi
Türk Kahvesi Faydaları: Her Gün İçmek Neye İyi Gelir?

Türk Kahvesinin Sizi Şaşırtacak Faydaları Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri