En Güzel Çay Nasıl Demlenir? Püf Noktaları, Lezzet Sırları

Tavşan Kanı Çay Demleme Yöntemleri

Dünya üzerinde var olan tüm kültürlerde özel bir yere sahip olan çay, her kültürde farklı içilir. Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen çay, kahvaltıda, dost meclislerinde, ikindi ve kuşlukta kısacası günün her saatinde içilen milli içeceğimizdir.

Tavşan kanı olarak tanımlanan çay, renginin kırmızıya çaldığı çay çeşididir. Diğer bir anlatışla iyi demlenmiş çay tavşan kanı çaydır. Tavşan kanı çay demleme tekniği için temel kural çaydanlığın kireçsiz ve tertemiz olmasıdır.

Çay Nedir?

Çiçek açan bir bitki olan çay, tropikal iklimleri sever. Kenarları dişli, uzun ve sivri uçlu, derimsi yapılı, kısa saplı ve almaşık dizili yaprakları vardır. Güzel kokulu ve beyaz renkli çiçekleri olan çay bitkisi doğada büyümeye bırakıldığında zamanla ağaç görünümüne bürünür ve uzun ömürlüdür. Çay üretimi için dal sayısını arttırmak ve kısa kalmasını sağlayarak hasadı kolaylaştırmak için bitki budanır. Yaprağını dökmeyen bir bitki olduğundan dolayı neredeyse her yıl sürgün verir.

Çay bitkisinin yaprakları tek tek el ile toplanır. Toplanan yapraklar mayalanma olmadan kavrulur ve soldurulur. Soldurma işleminden sonra çay yaprakları kıvrılır ve kurutulur. Kurutulduktan sonra demlenerek sofralarımıza gelen çay, yeşil ve siyah olmak üzere iki ana çeşide ayrılır. Siyah çay bizim ülkemizde daha çok sevilir.

Çay yapraklarında az miktarda B vitamini, uçucu yağlar, tanen, teobromin alkolitleri, teofillin, tein ve kafein bulunur. Dünyada en çok tüketilen sıcak içeceklerin başını çeken çaya bağımlı hale getiren içeriğinde yer alan tein ve kafein maddeleridir.

Tavşan Kanı Çay Demlemek için Dikkat Edilecek Hususlar

 • Çeşme suyu ile berrak ve kırmızı renkte çay demlemek mümkün olmayabilir. Riske atmamak için çay demleme için kullandığımız suyun içme suyu olması önemlidir. Çaydanlığın altına 2/3 oranında içme suyu ekleyerek ocağa yerleştirin.
 • Eğer Seylan çayı gibi yurtdışı menşeli çaylar ile yerli çayı karıştırarak kullanıyorsanız su kaynadığında çaydanlığın üstüne 7-8 tatlı kaşığı çay yeterli olur.
 • Yurtdışından gelen çaylardan kullanıyorsanız 5-6 çay kaşığı, sadece yerli çay kullanıyorsanız 10 tatlı kaşığı çay kullanabilirsiniz.
 • Demlediğiniz çaya 1 tatlı kaşığı şeker eklemek çayın acısını almaya yardımcı olur.
 • Kaynayan suyu çaydanlığın üstüne boşaltarak, çaydanlığın altına içme suyu ekleyin. Orta ateşte çaydanlığın altındaki su kaynayana kadar bekletin ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak çayı demlenmeye bırakın.
 • Çayın demlendiğini çaydanlığın üst kapağını açarak anlayabilirsiniz. Eğer çay taneleri dibe çöktüyse tavşan kanı çayınız hazır demektir.

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

 • İyi çay demleme için su, çay ve çay takımı ya da çaydanlık gereklidir. Çayı demlediğimiz materyalin metal olmaması ve deterjanla yıkanmaması iyi çay demlemenin sırrı ve püf noktalarından biridir. Lezzetli çay demleme için kullanılan demlik cam, porselen ya da topraktan yapılma olmalıdır. Gümüş çaydanlıkların içinin porselen olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Çayı saklama yöntemi de çayın dem kalitesini artırır. Cam bir kavanozda sıcak ve nemli ortamlardan uzakta çayın saklanması uygundur. Uzun süre geçmeden çayı taze olarak kullanmak çayın berraklığı üzerinde etkilidir.
 • En iyi çay demleme tekniği için çay suyunun asla bekletilmemiş olması önem taşır. Mineral açısından zengin sularla demlenen çayın kokusu, berraklığı ve rengi mükemmelleşir.
 • Çay suyunu 10 saniye gibi kısa bir süre kaynatmanız yeterlidir. Kaynayıp soğuyan su ile çay demlemeyin, çaya bulanık ve acı bir tat verir.
 • Demliği önceden ısıtmak çayın ısı ile oluşan renk verme reaksiyonunu tamamlar.
 • Çay demleme ölçüsü her çay çeşidi için farklılık içerse de genel olarak 100 mililitre su için yaklaşık 2 gramdır.
 • Siyah çay demleme süresi yaklaşık 5 dakikadır. Yeşil çay demleme süresi siyah çaya oranla daha düşüktür. Yeşil çay demleme süresi arttıkça içinde bulunan kafein miktarı da artar. Kafeinsiz tüketmek istiyorsanız içmek için 1 – 2 dakika beklemeniz yeterlidir.
 • Hızlı çay demleme için çay demleme bardakları ve çay demleme aparatı kullanabilirsiniz. Özel olarak tasarlanan bardak ve aparatlar, çay demlemeyi daha kolay bir hale getirmektedir.

Çay İçme Kuralları Nelerdir?

 • Çay tiryakilerinin olmazsa olmaz çay içme kuralları vardır.
 • Çay mutlaka ve mutlaka cam bardakta içilir. İçini göremediğiniz bardakta çay içilmez. İnce belli cam bardakta berraklığını ve rengini görerek çay içmek bir tiryaki için son derece önemlidir. İnce belli cam bardağın alt kısmı çayın ısısını korur ve çay hemen soğumaz. Çay tabağı rengi olarak çayın rengini ortaya çıkaran kırmızı ve beyaz renkler seçilmelidir.
 • Çay bardağı ağzına kadar doldurulmaz, mutlaka dudak payı olmalıdır. Çünkü çay dudakları yakacak kadar sıcak olduğu için rahat içilmesi gerekir.
 • Çay bittikten sonra bir bardak daha içme isteğini belirtmek için çay kaşığı bardağın üstüne açık olarak kapatılır. Kapalı bırakılan çay kaşığı “çay bana yeterli geldi, daha fazla istemiyorum,” anlamını taşır.
 • Sıcak ve demli çay efe çayı, soğuk su eklenerek servis edilen çay ise paşa çayıdır. Çay demlendikten sonra iki saat içinde tüketilmelidir. Yurtdışında özellikle Birleşik Krallık’ta sıklıkla görülse de çaya süt eklenmesi pek uygun değildir. Eklenecekse bir iki damla limon eklenir.

Çayın Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler kansere yakalanma riskini azaltır ve kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
 • Vücudun su ve mineral dengesini korur.
 • Sakinleştirici etkisi vardır, gerginliği alır. Depresyonu engeller.
 • İçeriğinde yer alan uçucu yağ asitleri sindirimi kolaylaştırır.
 • Kireçlenmeyi önler ve kemikleri korur.
 • Damar sertliğini önler.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Böbreklerin çalışmasını düzenler.
 • Yorgunluğu alır. Metabolizmayı hızlandırır. Konsantrasyon kabiliyetini artırır.

Aşırıya Kaçmamak Gerek: Çayın Zararları Nelerdir?

Sağlığa yararları ve lezzeti ile ön plana çıkan çay günde 4 bardaktan fazla tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

 • Çay içerisinde yer alan tanenin vücut içinde bulunan demiri bağlayıcı özelliği vardır. Aşırı tüketiminde kansızlık oluşabilir. Kan dolaşımını arttırarak çarpıntıya neden olur.
 • Tansiyon problemi olanlarda tansiyonu yükseltici etki yapar. Böbreklerin çalışmasını hızlandırdığından dolayı üre yüksekliği yaşanabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale yol açabilir.
 • Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. İçeriğinde yer alan kafein aşırı tüketimde gebelerde risk yaratabilir.
 • Aşırı çay tüketiminde sinir bozukluğu, uykusuzluk, el titremesi ve mide bulantısı gibi etkiler görülebilir.
 • Yüksek kiloya sahip olanlar, kalp, mide, karaciğer ve sinir hastalığı olanlar ile böbreklerinde kum ve taş olanlar, yüksek tansiyon hastaları ve romatizma hastalarının çay tüketimlerine dikkat etmeleri önerilir.

Çay Demleme Tarifi

Güzel Çay Demleme Teknikleri: Demleme Çay

Modern dünyanın getirdiği yeniliklerden bir de sallama çaylardır. Günümüz toplumunda çabuk demlenebilirliği açısından poşet çaylar tercih edilse de çayın asıl ve geleneksel tüketim yöntemi demlemedir. Çayın tadını tam olarak almak için usulüne uygun demlenmesi önemlidir. Çay demlerken önemli olan demleme süresini ayarlamaktır. Çaydanlıkta çay demlemedeki en büyük problem çay tanelerinin bardağa geçmesi ve temizlenmesinin zorluğudur. Bu problemin üstesinden süzgeç, çay demleme poşeti ve çay demleme torbası kullanarak gelebilirsiniz. Güzel çay demleme teknikleri ile çay aşkınızı pekiştirebilirsiniz.  Demleme Çay

Tarif: Demleme Çay

Tavşan Kanı Çay Demleme Fotoğraflı Anlatım yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çay Faydaları ve Zararları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çay Saati Menüleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çay Kaç Kalori? yazımızı inceleyebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yeşil Çay Nasıl Demlenir Tarifi
Yeşil Çay Nasıl Demlenir1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama29
Yaprak Sarma (En Lezzetlisinden) Püf Noktalarıyla Tarifi
Yaprak Sarma (En Lezzetlisinden) Püf Noktalarıyla12-14 kişilik, 50dk Pişirme, 1 saat Hazırlama5
Simit (Püf Noktalarıyla) Tarifi
Simit (Püf Noktalarıyla)12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama262
Profiterol (Püf Noktasıyla) Tarifi
Profiterol (Püf Noktasıyla)8-10 kişilik, 1 saat Pişirme, 25dk Hazırlama161
Bamya (Püf Noktasıyla) Tarifi
Bamya (Püf Noktasıyla)6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama65
Sırın Tarifi
Sırın4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama28
Püf Noktalarıyla Pandispanya Tarifi
Püf Noktalarıyla Pandispanya6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama80
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Tarifi
Migren Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Migren: Tanıdan Tedaviye Faydalı Bilgiler Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda…

Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya Tarifi
Doğum Çantasında Olması Gereken 10 Eşya

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi Doğum çantasında olması gerekenler listesi hem anne hem de baba…

Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Tarifi
Mart Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir?

Mart Ayında Ne Yenir? Kış, usul usul evlerden uzaklaşırken ardında yepyeni meyve ve sebzeler bırakıyor.…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi
Hazır Yufkadan 45 Değişik Börek Tarifi

Bazen vakit darlığından bazen de lezzetinin her zaman garanti olmasından börek yaparken akla gelen ilk…

Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuklu – Etli Keşkek Kalori ve Besin Değerleri

Anadolu Mutfağının Kutlama Yemeği Keşkek Kaç Kalori? Pek çok yörede çeşitli tariflerde hazırlanan keşkek, özellikle…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi
Giresun Yemekleri: Yörenin 15 Harika Tarifi

Doğası, denizi, kültürü sayesinde mutfağında farklı yemeklerin piştiği Giresun'un nefis lezzetlerine davetlisiniz. Zengin doğa şartlarından…

Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu Tarifi
Cheesecake Kaç Kalori? San Sebastian, Çikolatalı, Frambuazlı, Limonlu

Çeşitlerine Göre Cheesecake Kalori Değerleri Bisküvi tabanında yumuşacık peynir ve enfes meyve aroması! Benzersiz lezzeti…

Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri Tarifi
Soda – Maden Suyu Kaç Kalori? Sade, Limonlu, Meyveli Soda Kalorileri

Soda ve Maden Suyu Kalori Değerleri Sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatmak amacıyla tükettiğiniz soda aslında…

Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mutfaklardan Eksik Olmayan Tereyağı Kaç Kalori? Tereyağı diğer yağlar gibi yemeklerin yapımında kullanılan ve yiyecekleri…

Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri Tarifi
Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri

Krep Kaç Kalori? Krep kalori bilgisi içeren bu yazımızı krep sevdalıları için hazırladık. Kahvaltıda, acıktığınız…

Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?
Gıda Boyası Nasıl Yapılır, Kullanılır? Nerede Satılır?

Gıda Boyası: Yapımı ve Kullanımına Dair İpuçları Mutfakta yaratılan tariflerin lezzeti kadar görünümünün ilgi çekici…

En Güzel Tatlı Tarifleri Damaklarınızı Şenlendirecek Şık Sunumlu 22 Tatlı Tarifi
En Güzel Tatlı Tarifleri Damaklarınızı Şenlendirecek Şık Sunumlu 22 Tatlı

Tatlı tariflerinin mutlulukla doğrudan bir ilişkisi mutlaka olmalı! İster yemekten önce ister yemekten sonra ağızları…

Tarifler Geri
Videolar Geri