Kamkat Meyvesi Nerelerde Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat

Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra da herkesin sempati beslediği kamkat, kabuğu ile yenen nadir meyvelerden biri. Enfes aroması ve zeytin boyutunda ufacık cüssesi ile daha ilk görüşte görenlerin sempatisini kazanan sevimli meyve, turunçgillerin küçük mücevheri olarak tanınır.

kumkuat

Kamkat Meyvesi Nedir?

Çinlilerin deyimi ile nam-ı diğer “altın portakal” ya da bilim dünyasındaki adıyla “fortunella” olarak tanınan kamkat meyvesi, görünümünden ve renginden anlaşıldığı üzere turunçgiller familyasına mensup. Portakala benzer rengi ve küçük çalımsı ağacı ile kamkat bitkisi bir meyveden ziyada bir süs bitkisini andırır.

Halk arasında pek tanınmadığı için kamkat ağacı nedir? diyenlere ortalama 2 metre ile 4 metre uzunluğunda boyu ile tıpkı diğer turunçgiller gibi bodur, dikensiz bir ağaç olduğu belirtilebilir. Söz konusu meyve süs mandalinası ismiyle de anılır. Küçük oval turuncu meyveleri ve bodur ağacı ile oldukça şık bir görünüme sahip olan kamkatı süslü görünümü ile evlerde ve iç mekanlarda süs bitkisi olarak yetiştirenlere hak vermek gerekir.

kumkat

Kamkat Faydaları Nelerdir?

  • Minikliğine rağmen faydaları boyundan büyük olan kamkat meyvesi, önemli bir C vitamini kaynağıdır. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı direnç kazandıran meyve, özellikle kabuğu ile birlikte yendiği için gribi önlemeye yardımcı olur.
  • B1, B2 ve B3 vitaminlerini içererek sinir sisteminin güçlenmesini destekler. Sinir sisteminden kaynaklanan baş ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelmesi kamkat meyvesinin faydaları arasında gösterilir.
  • Zengin lif içeriği ile sindirim sistemine destek olan meyve; idrar söktürücü etkisiyle kabızlık, gaz, şişkinlik, kramp, bağırsak huzursuzluğu gibi herkesin bir dönem yaşadığı sindirim sorunlarına iyi gelir.
  • İçerdiği kalsiyum ve vitaminler ile kemik ve diş gelişimini destekleyerek özellikle çocukların büyümesine katkı sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak vücudun demir emme kapasiteni arttırır.
  • Cilt sağlığını arttıran kamkat, cilt lekeleri ve yaşlılık lekelerine karşı daha aydınlık bir görünüme kavuşmaya yardım eder. Cilt üzerinde yaşlılıktan kaynaklanan bozulmalara ve güneşin zararlı ışınlarına karşı dayanıklılığı arttırır.
  • Doğal tadı ile tatlı bir besin olduğu için anlık enerji kaynağıdır, bol miktarda karbonhidrat ve kalori içerir. Kalori açısından yüksek olmasına rağmen tatlı yeme isteğini bastırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

 kamkat meyvesi

Kamkat Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Kamkat meyvesinin şeker eşliğinde pişirilerek hazırlanması ile yapılan kamkat reçeli, meyvenin taze haldeki vitaminlerini dört mevsim sofralara taşır. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan içeren yapısı ile özellikle meyvenin bulunmadığı mevsimlerde bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Kalsiyum içeriği ile özellikle kadınlar ve çocuklar için sağlıklı tarifler arasına giren kamkat reçeli, meyvenin faydalarından her daim yararlanmanızı sağlar.

kamkat reçeli

Kamkat Meyvesi ve Şeker Hastalığı Tedavisi

Kamkatın faydaları arasında en önemlisi diyabeti önlemedeki mucizevi rolüdür. Bu yönüyle şeker hastalarının bilhassa dikkatini çeken meyve, içeriğindeki lif sayesinde kandaki insülin ve glikoz düzeyini dengeleyerek şeker hastaları için büyük önem taşır. Düzenli tüketildiğinde şeker hastalığının gelişmesini engeller. Kamkat şeker hastalığı için faydalı bir besin olsa da diyabet hastalarının kullanmadan önce doktora danışmaları tavsiye edilir.

kamkat ağacı

Kamkat Ağacı Nerede Yetişir?

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen kamkat ağacı, kışın don olaylarının olmadığı ılıman bölgelerde büyüyebilir. Türkiye’de ağırlıklı olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilse de en iyi veriminin çay yöresi olarak tanınan Rize’den alındığı bilinir ve yaz mevsiminde yağmur sever. Havadar ve aydınlık yerlerde yeteri kadar güneş aldıktan sonra meyve vermeye başlayan kamkat, toprak seçiciliği ile de özel bir bitki olduğunu anlatır.

Türkiye’de yaygınlaşmadan önce Çin, Tayvan, Japonya gibi Asya ülkelerinde yetiştirilen kamkatın farklı türleri olduğunu da söyleyelim. Yetiştiriciliğinin yapıldığı Asya bölgelerinden ismini alan kamkat çeşitleri arasında Çin kökenli Hong Kong ve Nagami ile Japonya kökenli Marumi ve Meiwa türleri şimdilik bilinenler. Türleri çekirdek, yaprak ve meyveleri ile değişerek küçük yapısına rağmen büyük farklar taşır. Özellikle tat olarak farklılık gösteren çeşitleri aromatik ve baharatımsı lezzetlere erişir.

kamkat nedir

Kamkat Ne Zaman Meyve Verir?

Kamkat, familyasından da anlaşılacağı üzere bir sonbahar meyvesidir. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde bulunur ve kamkat çiçeği, temmuz ayının sonlarına doğru açar. Küçük ve sevimli bir meyve olması ile yeterince ilgi çekmiyormuş gibi tropikal çiçekleri andıran beyaz güzel kokulu çiçekleri ile de ayrı bir ilgi görür. Çiçekleri eylül ayına kadar meyveye dönüşür.

Kamkat ağacının herkesi şaşırtan belki de en önemli özelliği olgunlaşan meyvelerini dökmemesidir. Bir dondurucu edasıyla neredeyse bir yıl boyunca çürümeden meyvelerini üzerinde taşıyan kamkat ağacı her daim taze meyve sunar. Kamkat meyvesi ne zaman toplanır? diye merak edenler olgunlaştıktan sonra istediği zaman meyveleri toplayabilir.

kamkat nasıl yenir

Evde Kamkat Bakımı Nasıl Yapılır?

Küçük bodur bir ağaç türü olduğu için saksıda yetiştirilmesi mümkün olan kamkat ağacı, tohumundan ya da fidesinden kolayca evde büyütülebilir.  Kamkat tohumu ile yetiştirileceği zaman küçük bir saksıda tohumları çimlendirmek gerekir. Kamkat fidanı olarak alındığında ise 40 cm derinliğinde, 30 cm genişliğinde bir saksı işinizi görür. Saksıya yerleştirildikten sonra evde kamkat bakımı ise hiç de zor değil.

Meyve verene kadar saksı değişimine ihtiyaç duymaz fakat yetiştikten sonra her yıl toprağının değişimi daha sağlıklı büyümesini sağlar. Mekan seçiminde ise evin en güzel güneş alan yerini hak eden kamkat, ne kadar çok güneş alırsa o kadar verimli meyveler verir. Sulamasına ise yaz aylarında dikkat ister ve özenli bir yetiştiriciyseniz kireçsiz su kullanmanız tavsiye edilir.

kamkat bakımı

Kamkat Fiyatı Ne Kadar?

Kamkat meyve fiyatı ile bütçeleri zorlayabilir. Kamkat kilo fiyat olarak 20 ila 40 TL arasında değişir.

Kamkat Meyvesi Nasıl Yenir?

Zeytin büyüklüğünde, biçimce limonu andıran küçük meyveleri ile ilginç bir turunçgil olan kamkatın yenme şekli de farklıdır. Diğer turunçgiller gibi kabuğunun soyulması gerekmeyen meyve, kabuğu ile yenen tek turunçgil olarak farkını gösterir. Hafifçe suda yıkanarak yemeye hazır olan kamkatın tadı, tatlı ve mayhoşumsu aroması ile gönlünüzü fetheder.

kamkat fidanı

Enfes Aromasıyla 3 Farklı Kamkat Tarifi

1) Ferahlatan Aromalar Reçelle Buluştu: Limonlu Kamkat Reçeli

Ülkemizde ağırlıklı olarak çiğ halde tüketilen kamkat, lezzeti ve kokusu ile balık yemeklerinde, aromatik soslarda, zeytinyağlılarda kullanılır. Özellikle dünya mutfaklarının gözde salata soslarından biri olarak hazırlanan kamkat meyvesini yaz – kış sofralara taşıyan en güzel tarif ise marmelat ve reçel olur elbette. Kamkatla hazırlanan birbirinden farklı reçel tarifleri arasında limonlu kamkat reçeli, ilk sırayı alır. Aynı aileden iki turunçgili birleştiren tarif, limonun ferahlatıcı tadını ve kamkatın tatlılığını bir araya getirerek kahvaltının baştacı ilan edilir. Kamkat Reçeli

Tarif: Kamkat Reçeli

2) Hem Leziz Hem Sağlıklı: Zencefilli Kamkat Reçeli

Her derde deva zencefille hazırlanan nefis bir tarif ise ikinci sırada. Altın portakal yani kamkat portakalı reçeli olarak da geçen tarif, bütün haldeki kamkatların taze zencefil eşliğinde muhteşem uyumunu taşır. Hoş görünümü ile sizin için ayrı bir yere sahip olacak zencefilli kamkat reçelinin mis gibi lezzetinin ardından uzun süre başka reçel tatmak istemeyebilirsiniz. Kamkat Altın Portakal Reçeli

Tarif: Kamkat Altın Portakal Reçeli

3) Farklı Aromaların Birleşimi: Karanfilli Kamkat Reçeli

Diğer bir kamkat reçeli ise sofralara keskin bir aroma getiren karanfili kamkat reçelidir. Karanfilin güçlü aromasını kamkatın egzotik lezzetiyle harmanlayan reçel, kahvaltının renkli yüzü olup enerji verecek leziz tarifler arasına girer. Kumkat Reçeli

Tarif: Kumkat Reçeli

Turunçgiller Nelerdir? Nerede Yetişir?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kumkuat Kamkat Reçeli Tarifi
Kumkuat Kamkat Reçeli12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama41
Magnolia (Meyvesiz) Tarifi
Magnolia (Meyvesiz)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama98
Meyvesiz Aşure Tarifi
Meyvesiz Aşure10-12 kişilik, 3 saat 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama17
Yoğurtlu Yaz Meyvesi Tarifi
Yoğurtlu Yaz Meyvesi4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama6
Frenk Meyvesi Suyu Tarifi
Frenk Meyvesi Suyu6-8 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama3
Yumurtasız Meyvesiz Sade Magnolia Tarifi
Yumurtasız Meyvesiz Sade Magnolia4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama66
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarifler Geri
Videolar Geri