Karantina Sonrası Sağlıklı Beslenmenin 5 Yolu

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Karantina Sonrası Sağlıklı Beslenmenin 5 Yolu Tarifi

Normalleşme Sürecinde Dengeli Beslenme İpuçları

Evde kaldığımız bu dönemde yaşam şartlarımızın değişmesi, beslenme alışkanlıklarımızda da değişiklikler getirdi. Öğün saatlerimizdeki değişiklik, daha fazla hamur işi yoğun karbonhidrat tüketimi, ramazan sürecindeki gece beslenmesi düzenimizi olumsuz etkiledi.

Buna bağlı olarak birçok kişide kilo alımı, ödem sıkıntısı ve sindirim problemleri gibi sıkıntılar oluştu. Yavaş yavaş normalleştiğimiz şu süreçte kilo vermek ve sindirim problemlerinden kurtulmak isteyenlerin neler yapması gerektiğini 5 adımda özetleyebiliriz.

karantina sonrası yaz aylarında sağlıklı beslenme

1) Güne Mutlaka Kahvaltı ile Başlayın

 • Saat kaçta uyanırsanız uyanın, yağ yakımını desteklemek ve ödem atabilmek için günün ilk öğünü, düşük kalorili bol proteinli ve renkli sebzelerle desteklediğiniz bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz.
 • Bu sayede sindirim sisteminiz düzenli çalışır, güne tok ve zinde başladığınız için kan şekeriniz dengede kalır böylece kilo verme sürecini desteklemiş olursunuz.

karantina sonrası sağlıklı beslenme

2) Bol Su Tüketin

 • Suyun kalorisi olmadığı gibi, dokularda oksijen salımını sağlar ve yağ yakımını destekler. Genellikle su tüketimi ortalama 2–2,5 litre olmalıdır. Ancak her insanın metabolizması farklı çalıştığı için su ihtiyacı farklılık gösterebilir.
 • Geride bıraktığımız dönemde yoğun karbonhidratlı yiyecekler ile beslenmiş olmanız vücutta ödem tutulmasına da yol açtığından, tartıdaki değerde ani artışlara sebep olup moralinizi bozmuş olabilir. Yeni sürece geçerken ödem problemini ortadan kaldırmak ve metabolizmayı hızlandırmak için yaklaşık 2,5-3 litre veya sıcak havalara bağlı olarak bu miktarın üstüne çıkabilirsiniz.
 • Ancak önemli bir nokta olan çay ve kahve tüketimine dikkat etmelisiniz. Çünkü bu içecekler su ihtiyacınızı karşılamadığı için vücuttaki suyun tutulmasına neden olmaktadır.
 • Suya ilaveten bitki çayları, şekersiz ev yapımı kompostolar ile de sıvı gereksiniminizi destekleyebilirsiniz.

su tüketimi

3) Öğle Yemeklerinizde Hayvansal Protein Kaynaklarına Yer Verin

 • Et, tavuk , balık gibi hayvansal protein kaynakları sindirim süresi daha uzun olduğu için bu süreçte öğle yemeklerinizde yer vermeniz sizi daha rahat hissettirecektir.
 • Akşam yemeklerinde ise zeytinyağlı sebze yemekleri ve kuru baklagiller ile posa, vitamin ve minerallerden zengin bir öğün oluşturabilirsiniz. Kuru baklagilleri bu süreçte yemek olarak değil de daha çok salatalarını yaparak tüketebilirsiniz.
 • Nohut, kuru börülce, yeşil mercimek salatası hem kabızlık için yardımcı hem de sağlıklı karbonhidratlar olarak tok tutucu besinler olacaktır.

karantina sonrası dengeli beslenme

4) Gün İçinde Çeşitli Renkte Sebze ve Meyveler Tüketin

 • Farklı renkteki meyve ve sebzeleri tükettiğimizde farklı antioksidanları vücudumuza almış oluruz. Aynı zamanda lif, vitamin ve minerallerden zengin olan bu besinler kabızlığa karşı koruyucu ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Özellikle öğle yemeklerinde hayvansal protein kaynaklarının yanına renkli bir salata veya sotelenmiş sebzeler ile yoğurdun karıştırıldığı besinler ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem gerekli vitaminlerin emilimi kolaylaşacaktır hem de sizi daha uzun süre tok tutmasına yardımı olacaktır.
 • Karantina ve bayramda tüketilen tatlıların ardından, bu süreçte tatlı ihtiyacınızı çeşitli meyvelerden veya evde meyveler ile yapacağınız dondurmadan karşılayabilirsiniz. Bu sayede kilo vermeniz kolaylaşır ve yoğun tatlı krizlerinin de önüne geçmiş olursunuz.

Ton Balıklı Salata

5) Egzersizi Hayatınıza Dahil Edin

 • Evdeki hareketsizlik sürecinden sonra hayatınıza düzenli egzersiz eklemek daha kolay kilo vermenize, kan şekeri ve kan kolesterol düzeyini azaltmaya, evdeki hareketsizliğe bağlı oluşan yorgunluğu da gidermeye yardımcı olacaktır.
 • Bu süreçte haftada en az 3 gün doğa yürüyüşleri ile destekleyebilir veya uygun fiyatlı ekipmanlar ile egzersizler yapabilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenme egzersizle desteklendiği sürece sizin daha kolay kilo vermenize ve genel sağlık durumunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

egzersiz

Dengeli Beslenmede Sürekliliğin Püf Noktaları

 • Tüm bunlara ek olarak sağlıklı sürece dönebilmek aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de güçlendirmek için şok- detoks diyetler ile zayıflamayın.
 • Bu tarz diyetler sizi sürekli “kilo al-ver” döngüsüne sokabileceği gibi, yağ kaybı da oluşturmayacaktır. Sizi sürekli aç hissettirerek de psikolojik olarak ve genel sağlık durumunuzu olumsuz etkileyecektir.
 • Bu yüzden mutlaka sağlıklı beslendiğiniz ve sizin için uygulanabilir sürdürülebilir bir beslenme ile bu sürece başlamalısınız.

Yukarıda bahsedilen önerileri kendiniz uygulayamadığınız ve eksik kaldığınızı düşünüyorsanız daha sağlıklı zayıflamak için mutlaka bir uzmandan yardım alınız.

karantina sonrası kilo almayı önleyen beslenme

Diyetisyen Hilal ERYİĞİT

Tarifleri için: Hilal ERYİĞİT

Instagram: @dyt.hilaleryigit

İletişim: dyt.hilaleryigit@gmail.com

 

Karantinada Kilo Almamanın 7 Basit Yolu

Karantina Sonrası Diyet, Zayıflama İpuçları

Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak İçin Ne Yemeliyiz?

Vücudunuzu Arındıracak 20 Antioksidan Besin

Diyetiniz Neden Başarısız? Gözden Kaçan 8 Gerçek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Karantina Sonrası Sağlıklı Beslenmenin 5 Yolu 03.06.2020 tarihinde yayınladı.