Kızılcık Faydaları Nelerdir? Kızılcığın Hiç Duyulmamış Mucize Faydaları

Doğadan Mayhoş Kızıllık: Kızılcık

Sonbaharın en güzel ayı olan Eylül’ün en kırmızı meyvesi kızılcık farklı yörelerde eğren, ergen, kiran, kızılcık kirazı ve kiren gibi isimlerle anılır. Sadece Eylül ve Ekim aylarında taze olarak tüketilebilen kızılcığın dört mevsim tüketilebilmesi için reçeli, marmelatı ve tarhanası yapılır.

Kendine özgü bir tadı olan kızılcık zeytin büyüklüğünde ve mayhoş bir lezzete sahiptir. Farklı bir aromaya sahip olan meyvenin ekşi tadı bazı kimseler tarafından beğenilmese de sağlığa faydaları nedeniyle tüketilmesi önerilir. Meyvenin sadece kendisi değil kızılcık ağacının gövdesi, kökü, yaprağı ve kabuğu da faydalı bileşenler içerir.

Asırlar öncesine ait tarihi meyvelerden biri olan kızılcık Doğu Avrupa, Anadolu ve Asya kültürüne aittir. Dünyanın büyük bir bölümünde bilinmeyen meyve yüzyıllar önceki hali ile kalmış olabildiğince doğal nadir besinlerden biridir. Kızılcık bitkisi Yunanistan, Sırbistan, Moldova, Bulgaristan, Hırvatistan ve Türkiye’de yetişir.

Kızılcık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Geçmişi çok eskilere dayanmasına rağmen pek bilinmeyen kızılcık, kırmızı rengi ile dikkat çeken sonbaharın en faydalı meyvelerinden biridir. Yüksek lif oranına sahip, etli ve sulu küçük bir meyvedir.

Mutfaklarda öncelikli tüketimi taze meyve olan kızılcık K,E, C, A vitaminleri ve B grubu vitaminleri olan tiamin, riboflavin ve piridoksin açısından zengindir. Bunlara ek olarak kızılcık iyi bir sodyum ve potasyum kaynağıdır.

Ayrıca manganez, bakır, demir ve kalsiyum mineralleri de içeren kızılcığı asıl önemli yapan ise melatonin hormonu içeriğidir. Fruktoz ve glikoz içeren kızılcık müsilajlı maddeler, flavonoidler, sitrik ve malik asit de içerir. Tüm dünyada yaklaşık olarak 50 kızılcık otu çeşidi yer alır. Türkiye iklimine ve toprağına uygun olan yabani kızılcık otu olarak bilinen C. Sanguinea L. kızılcık türüdür.

kızılcık faydaları

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Mucizeler Yaratan Bilgiler!

 • Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur yüksek tansiyonu önler. Bu iki özelliği ile de kalp ve damar hastalılarına yakalanma riskini azaltır. Kalp ve damar hastaları, felç ve kalp krizi geçirenlerin iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kızılcık ve şeker hastalığı arasında olumlu bir ilişki vardır. Kızılcık tüketiminin diyabeti ve kolesterol yüksekliğini önlediğini gösteren çalışmalar vardır.
 • Kızılcık kirazı bağışıklık sistemini destekleyerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır ve vücudu mikroplardan korur.
 • Antioksidan maddeler içeren kızılcık, vücutta yer alan zararlı maddelerin dışarıya atımını kolaylaştırır.
 • Kızılcığın içeriğinde yer alan melatonin hormonu, uykusuzluk problemini önlemede etkindir uyku düzenini sağlar ve vücudun biyoritmini düzenler.
 • Kızılcıkta yer alan proantosiyanidin maddesi diş etlerinin üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak dişleri korur. Özellikle tartar, plak gibi diş rahatsızlıklarını engeller ve asitli yiyecek tüketimi sonucu dişlerde görülen rahatsızlıkları minimuma indirir.
 • Vücutta oluşan iltihapların tedavisinde önemli rol oynar. Yaraların daha çabuk iyileşmesine katkıda bulunur ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde etkindir.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu ve oluşan kanser hücrelerinin yayılmasını önler.
 • Aşırı yemek yeme ve yediklerini sindirememe problemlerini ortadan kaldırır. Hatta ülser gibi mide rahatsızlıklarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.
 • Antioksidan içeriği sayesinde cilde zarar veren ajanları yok ederek cildin parlamasına ve yaşlanma etkilerinin minimuma inmesini sağlar. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz kızılcık maskesi ile cildinize sağlıklı bir dokunuş sağlayabilirsiniz.
 • Kızılcık böbrek taşı oluşumunu engeller. Böbrek taşlarını düşürmek için kızılcık suyu tüketilmesi önerilir.
 • Faydaları ile ön plana çıkan kızılcık hamilelikte zararlı mı sorusu akılları kurcalayabilir. Ciddi kronik rahatsızlığı olanlar, hamile olanlar veya kızılcığa alerjisi olanların doktora danışmadan kullanmamaları gerekir.

Kızılcık Nerede Yetişir? Ne Zaman Olur?

Kızılcıkgiller familyasına ait olan kızılcık ağacının boyu 4-8 metre uzunluğundadır. Kızılcık ağacının gövdesi pembemsi gri küçük pullarla kaplıdır. Belirgin damarlara sahip, kısa saplı parlak yeşil renge sahip kızılcık yaprağı sonbahar ayında pembe ve kızıl renge dönüşerek dökülür. Mart- Mayıs ayında kızılcık fidanı henüz yaprağını dökmeden her dalında 10-15 tanesi bir arada bulunan açık sarı renkte çiçekler verir.

Peki, kızılcık ne zaman meyve verir? Kızılcık çiçeği, zeytin büyüklüğünde önceleri yeşil renkli ve acımsı tada sahip olan meyveye dönüşür. Daha sonra Ağustos ve Eylül aylarında bu meyveler olgunlaşarak renkleri kırmızıya dönüşür.

Kızılcığın kendine has aroması Eylül ayında ortaya çıkar. Yaklaşık 100 yıl yaşayabilen kızılcık ağacı, birden çok gövdeye sahip bir çalı görünümünde de olabilir. Kızılcık ağacının özellikleri arasında en dikkat çeken ise çok erken çiçek açmasına karşın meyvesinin yani kızılcığın geç olgunlaşmasıdır. Tohum ya da çelikle üretimi yapılan kızılcık ağacı her tür toprakta yetişebilir. Nemli, güneşli, kireçli toprakları seven ağaç, -25 derece soğuğa dayanıklıdır.

Dünyada Kuzey yarım kürede yetişen kızılcık ülkemizde Trabzon, Tekirdağ, Kütahya, Kahramanmaraş, İstanbul, İçel, Isparta, Erzurum, Çorum, Bursa, Bolu, Artvin, Antalya ve Ankara başta olmak üzere Anadolu’nun her köşesinde yetiştiriciliğine rastlanabilir.

Kızılcık Nasıl Kurutulur?

Kızılcığı her mevsim tüketebilmek için kızılcık kurusu hazırlanır. Kızılcık iki şekilde kurutulur. Birincisi güneş ışığında diğeri ise fırında kurutmadır. Her iki kurutma yönteminde de kızılcık kendine has ekşimsi tadını korur ve rengi açık kırmızıdan koyu kırmızı siyaha çalan bir renge dönüşür.

Güneş ışığında kurutma için kızılcıklar toplanır. Su ile yıkandıktan sonra iyice kurulanır. Ezilmemelerine dikkat edilerek temiz bir bez branda üzerine güneş ile direkt teması sağlanacak şekilde kızılcıklar serilir.Sabah, öğle ve akşam birer kez olmak üzere karıştırılır. Bir hafta boyunca güneşte bekletilen kızılcıklar saklama kaplarına alınarak muhafaza edilir.

Fırında kızılcık kurutma işleminde kızılcıklar yıkandıktan sonra büyük bir tencereye alınır ve üzerilerine kaynar su dökülür. Bu işlem sonucunda kızılcıkların kabukları çıkar ve bu durum kurutulmaya hazır olduklarının göstergesidir. Kızılcıkların suyunu süzdükten sonra fırın tepsisine fırın kâğıdı sererek kızılcıklar dizilir. 175 derece sıcaklıktaki fırında dakika kadar kurutmak kızılcık kurusu hazırlamak için yeterlidir.

Peki, kurutulan kızılcık nasıl saklanır? sorusuna gelelim. Kuruttuğunuz kızılcıkları dilediğiniz miktarlarda buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ya da rutubet içermeyen serin bir odada saklamayı tercih edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kızılcık kurusu ile baharat türünü bir arada tutmamanız gerekliliğidir. Baharat kokusu kızılcık ile birleşebilir ve bu durum kızılcığın lezzetini bozar.

Kızılcık Zayıflatır Mı?

Yarım su bardağı yani yaklaşık olarak 100 gram kızılcık meyvesi 64 kaloridir. Kızılcık kalori açısından diğer meyvelerden pek de farklı değildir. Ancak yüksek lif içerir. Son yıllarda çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin tedavisinde de sıklıkla karşımıza çıkan kızılcığın kilo vermeye yardım ettiğine dair çalışmalar bulunmaktadır.

Özellikle kızılcıktan elde edilen kızılcık suyu faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisi ile gündemdedir. Kızılcığın yüksek kalorili olmaması ve lifli yapısından dolayı mideyi geç terk etmesi tokluk hissi yaratabilir. Ayrıca meyvenin içinde yer alan antioksidan bileşenler ve kızılcık vitaminleri metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Vücutta yer alan yağların üzerinde etkin olan yağ asidi içeriği sayesinde yağ yakımını hızlandıran kızılcık ayrıca vücuttaki toksinlerinden atımını hızlandırır. Tüm bu etkiler birleştiğinde kızılcığın zayıflama diyetlerinde bulunması diyetin etkinliğini arttırır denilebilir. Kızılcığın zayıflama diyetlerinde yer alması ile kızılcık gaz yapar mı, kızılcık ishal yapar mı, kızılcık kabız yapar mı? gibi sorular da karşımıza çıkmaktadır.

Kızılcık kabızlık yapar yani başka bir deyişle ishali önleyici etkiye sahiptir. Bağırsak problemi ve alerjisi olanların gaz yapma özelliğini de göz önüne alarak kızılcık tüketirken dikkatli olmaları gerekebilir.

Kızılcık Nerede Satılır?

Yöresel bir meyve olan kızılcık özellikle eylül ve ekim aylarında pazarlarda satışa sunulur. Türkiye’de yabani olarak her yerde yetişebilen meyveyi taze olarak tüketmek istiyorsanız bu aylarda pazarlardan bulmanız mümkündür.

Organik beslenmeye verilen önemin artması ile birlikte kızılcığa da rağbet arttığından dolayı son zamanlarda büyük marketlerde de sıkça kızılcığa rastlayabilirsiniz. Taze olarak yılın birkaç ayı tüketebileceğiniz meyvenin kurusuna, reçeline, marmeladına, tarhanasına ve suyuna aktarlardan, büyük marketlerden, şifalı ot satan dükkânlardan, organik ürün satan mağazalardan ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Kızılcık Fiyatı Ne Kadar?

Taze kızılcık fiyatları yöresel olarak farklılık göstermektedir. Genel olarak yetiştiği bölgelerde oldukça ucuz olan meyvenin kilosu 7-10 lira arasında satışa sunulur. Ancak kuru kızılcık fiyatı tazeye oranla biraz daha fazladır. 1 kilogram kuru kızılcığın kilosu 75 lira ile 250 lira arasında değişiklik gösterir. Kurutulduğunda su oranı oldukça düştüğünden dolayı taze kızılcık ile kuru kızılcık arasında fiyat farkı olması olağandır.

Kıpkırmızı 3 Kızılcık Tarifi

1) Kırmızının En Lezzetli Tonu Kızılcık Marmelatı

Kendine has mayhoş tadı ile kahvaltılara yeni bir lezzet getiren kızılcık marmelatı özellikle ekşi sevenlerin ilgi odağıdır. Püre haline getirilen kızılcıkların muhteşem kırmızı rengi ekşimsi bir tat ile birleştiğinde kahvaltı sofralarına bambaşka bir hava gelir. Kızarmış ekmeğin üstüne kırmızının en güzel tonunu denemeye var mısınız? Muhteşem Kızılcık Marmelatı

Tarif: Muhteşem Kızılcık Marmelatı

2) Geçmişe Kısa Bir Yolculuk: Kızılcık Şerbeti

Zengin vitamin ve mineral içeriği ile sağlıklı beslenenlerin göz bebeği olan kızılcık ile yapılan kızılcık şerbeti eminiz ki lezzeti ile de sofralarınızı süsleyecektir. Özellikle pilav, makarna ve et yemeklerinin yanına yakışan kızılcık şerbeti ile hem lezzetli hem de sağlıklı öğünlere merhaba demelisiniz. Kızılcık Şerbeti

Tarif: Kızılcık Şerbeti

3) Renkli Kahvaltı Seçeneği: Kızılcık Reçeli

Hem kalp sağlığınızı hem cildinizi hem de dişlerinizi korumanın ne kadar lezzetli olduğuna inanamayacaksınız. Tane tane dökülen kızılcık reçeli ile kahvaltılarınıza sağlıklı ve lezzetli dokunuşlar getirmelisiniz. Kızılcık Reçeli

Tarif: Kızılcık Reçeli

Kızılcık tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti Tarifi
Kızılcık Şerbeti1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama20
Kızılcık Reçeli Tarifi
Kızılcık Reçeli12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 5dk Hazırlama89
Kızılcık Marmaleti Tarifi
Kızılcık Marmaleti12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 35dk Hazırlama13
Kızılcık Marmelatı Tarifi
Kızılcık Marmelatı4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama67
Kızılcık Şerbeti Tarifi
Kızılcık Şerbeti10-12 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama24
Kızılcık Reçeli Tarifi
Kızılcık Reçeli10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama39
Kızılcık Marmeladı Tarifi
Kızılcık Marmeladı2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama36
Kızılcık Reçeli Tarifi
Kızılcık Reçeli6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama42
Kızılcık Marmelatı Tarifi
Kızılcık Marmelatı12-14 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama30
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri