Kurban Eti Dağıtımı: Kimlere Verilir? Nelere Dikkat Edilmeli?

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kurban Eti Dağıtımı: Kimlere Verilir? Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi

Kurban Eti Dağıtılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurban Bayramı zamanı geldiğinde pek çok evde büyük bir telaş başlar. Kurban Bayramı için giyilecek temiz kıyafetler, eve gelecek misafirler için evin temizlenmesi, damaklarda unutulmaz lezzet bırakan baklava hazırlığı derken evin kokusunu tazeleyen kolonyaları da almayı unutmamak gerekir. Eh kurbanlıklar kesildikten sonra da bu telaşlar devam edecektir haliyle. Poşetleme ve paketleme işleminden geçen kurban etleri, bir şekilde yıl içinde tüketilmek için hazırlanacaktır. Kurban Bayramı’nın bereketininn daim olması için de kurban eti dağıtımı ihmal edilmemelidir.

Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan kaynakta ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bu bilgileri hatırlamak adına sizlere, kurban eti dağıtılırken dikkat edilecek konuları sunmak istedik. Sayılı günler kalmışken bayram gününe, bu bereketli heyecanı hep birlikte yaşayalım ne dersiniz? Kurban eti dağıtımı, saklanması ve tüketimi hakkında merak edilen sorular sizlerle…

kurban eti dağıtımı nasıl yapılır

Kurban Eti Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Kurban etleri kesildikten sonra dağıtılmalıdır. Ne kadar çok kişiye verilirse o kadar çok bereketli bir kurban kesilmiş olur. Kurbanlık etin 3 bölüme ayrılması önerilmiştir. 3 bölümden 2 bölümü evin dışındakiler için, kalan 1 bölümü ise ev halkı için ayrılmalıdır. Aile üyeleri dışında kalan insanlara ayrılan 2 bölümlük kurban payı, ihtiyaç sahibi olan insanlar için ve komşular için ayrılmalıdır. Kurban Bayramı’nın en büyük sevinçlerinden biri kardeşlik ve birlik duygusudur. Her evde et kokusunun olması, tüm insanlık için huzur nedenidir.

Kurban etleri dağıtılırken, yoksul ve ihtiyaç sahiplerine de etlerin yenilebilir kısımlarından verilmesi uygundur. Etsiz ve kuru kısımlarından ayrılan payların ne sevabı vardır ne de vicdani açıdan doygunluğu olacaktır. Ayrıca kurban etleri dağıtılırken tartılmadan ve gönülden geldiği kadar verilmesi uygundur.

Eğer kurban kesecek kişinin bakmakla yükümlüğü olduğu kişi sayısı çoksa, kurban etini dağıtmak zorunda değildir. Tüm İslami kaynaklarda, kurban kesilmesinin temel amacı yoksul insanların hatırlanması ve mutlu edilmesidir. Bu ibadeti gerçekleştirmenin hem manevi hem de sevap kazancı oldukça fazladır.

Kurban eti parçalama konusu da kurban ortakları arasında eşit şekilde yapılmalıdır. Her bir kurban ortağına aynı miktarda kurban eti verilmelidir. Hak geçmemesi adına etin her bölümünden aynı büyüklükte et verilmelidir.

Kurban etinin dağıtımı ile ilgili hadisler ve ayetler de kurban etinin bereketini yansıtmaktadır:

“Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yiyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.”

kurban eti kime verilmez

Kurban Eti Kimlere Verilir, Kime Verilmez?

Kurbanlık etler dinlendi, kesildi derken kime vereceğinizi düşünebilirsiniz. İslami açıdan kurban etleri öncelikle yoksul ailelere verilmelidir. Kurbanlık hayvanın derisi veya kemikleri kişiye gelir kazandıracak ise bu durum caiz değildir. Kurban etinin ve derisi gibi diğer kısımlarının hayır kurumlarına ve ihtiyaç sahiplerine verilmesi dinen uygundur.

Kurban eti kimlere verilmez diye soracak olursanız; kurban etini satıp ticaret yapmak isteyenlere verilmez cevabını alabilirsiniz. Din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan kurban etinin dağıtılmasının fazileti çoktur.

kurban eti dağıtımı

Kurban Eti Dağıtımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Kurban eti pay edilirken kesinlikle tartılmamalıdır. Önemli olan gramajı değil gönülden dağıtımının yapılmasıdır.
  • Kurban etlerinin kanı, safra kesesi ve koç yumurtası gibi kısımları yenilmediği için bu kısımların paylara eklenmemesi gereklidir.
  • Kurban Bayramı’nın huzur ve birlik içinde geçmesi için ihtiyaç sahiplerini rencide etmeden paylar verilmelidir.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban Bayramı’nın telaşları arasında kurban eti saklama da yer almaktadır. Nasıl saklanır? Nerede saklanır? gibi sorular genellikle ev hanımlarında bir endişe oluşturur. Etin uzun ömürlü olması ve pratik şekilde hazırlanması için en uygun saklama koşulu tercih edilmelidir. Bu duruma açıklık getirmek için sizlere en iyi şekilde kurban eti saklama yöntemleri hakkında bilgi vermek istedik.

Kurban etinin saklanması, Peygamberler döneminde en fazla 3 gün olarak emredilmiştir. Yoksulların çok fazla olduğu dönemlerde, kurban etinin bir evde uzun süre kalması hem günah hem de ahlaka aykırı bir davranış olarak bilinirdi. Bu yasağın tek amacı her kesimden insanın kurban etinden faydalanmasıydı. Fakat günümüzde değişen hayat ve iş koşullarından dolayı; kurban etleri daha uzun süre saklanabilir hale gelmiştir.

Genellikle kurban etleri, daha sonra kullanılmak üzere kavurma yapılarak saklanır. Hazırlanan kurban eti kavurması da her yemek için gerekli olacak şekilde buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır. Örnek verecek olursak her yemeğe bir orta boy kase kavurma ekliyorsanız, o ölçüde poşetlere ekleyip derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Çok fazla miktarda saklanan etler, daha sonra çözdürülüp yeniden dondurulduğunda faydasını ve proteinini kaybedecektir.

Daha sonra çeşitli yemeklerde kullanmak üzere hazırlanan etler; yılın herhangi bir zaman diliminde kurban eti yemek için iyi şekilde saklanmalıdır. Etler buzdolabı poşetinde en fazla 3 gün, buzlukta -4 derecede en fazla 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede en fazla 3 ay saklanmalıdır. Etleri kıyma olarak hazırlayıp yine aynı şekilde tek kullanımlık paketlerde saklanabilir. Kıymaların çiğ şekilde, kavurmaların ise kendi yağlarında ve az tuzlu şekilde saklanması sağlık açısından daha iyi bir seçim olacaktır.

Kurbanlıklardan kalan kemikler ile yemeklerinize lezzet vermek amacıyla, kemik suyu hazırlayıp derin dondurucu için uygun olan saklama kaplarında veya poşetlerinde saklayabilirsiniz. Hazır ve işlenmiş et suyu kullanmak yerine bu işlem daha iyi sonuç verecektir.

Detaylı bilgi için: Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban Eti Nasıl Pişirilir?

Kurban etini kavurma olarak pişirmek için öncelikle etin dinlenmesi gereklidir. Daha sonra kuşbaşı büyüklüğünde doğranıp kendi yağında yavaşça ve karıştırılarak pişirilmelidir. Tuzlama işlemi ise ocağın altını kapattıktan sonra yapılmalıdır. Saklanacak etler, sıcağı geçtikten sonra derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Sıkça merak edilen sorulardan biri olan kurban eti ile oruç açmak dinen uygun mudur sorusuna cevap verelim. Kurban eti ile oruç açmanın herhangi bir sakıncası dinen yoktur. Bayram gününde oruç açmak dinen emredilmemiştir. O günler şenlik ve ziyafet günleridir. Fakat gün içinde bir şey yemeyip ilk yemeği kurban eti ile yemek sünnettir.

Detaylı bilgi için:

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Nefis Püf Noktası

Kurban Eti ile Yapılan 10 Muhteşem Kıymalı Yemek Tarifi

Kurban Eti Yıkanır Mı?

Kurban etinden sağlıklı şekilde faydalanmak için öncelikle etlerin yıkanması gereklidir. Kesim sonrasında açık havadan etlerin üzerinde bakteriler oluşabilir. Bu durumu önlemek için etleri soğuk su ile yıkamak gereklidir. Eğer bayramın ilk gününde et yemek isterseniz, etleri buzlu su içinde birkaç saat beklettikten sonra pişirim için hazırlayabilirsiniz. Özellikle kıyma yapılacaksa etlerin çok iyi şekilde yıkanmasına özen gösterilmelidir. Etin içindeki kanlar tamamen temizlenene kadar etinizin yıkanmasına dikkat etmelisiniz.

kurban eti

Kurban Eti Ne Kadar Dinlenmeli?

Sağlık açısından kurban eti dinlendirme önemli bir role sahiptir. Bu dinlendirme süresi en az 5 saat olabilir. Fakat bayramın verdiği o tatlı heyecan ve telaş ile kurban kesildikten sonra hemen etler kavurma olarak hazırlanır. Bu durum her ne kadar lezzetli de olsa aslında sağlığı tehdit eden bir durumdur. Uzmanlar etlerin buzlu su içinde bir süre beklemesini ve kanını iyice bırakmasını tavsiye etmektedir. Büyükbaş kurbanlıkların etlerini 24 saat, küçükbaş etlerini ise 8 saat dinlendirdikten sonra pişirip lezzetli bir şekilde tüketebilirsiniz.

kurban eti ne kadarı dağıtılır

Kurban Eti Kaç Günde Tüketilmeli?

Kurban etinin tüketim süresi saklama koşulu ile doğru orantılıdır. Buzdolabı poşetinde çiğ şekilde dolap içinde en fazla 3 gün bekleyebilir ve 3 gün içinde tüketebilirsiniz. Buzluk kısmında ise en fazla 7 gün bekleterek tüketebilirsiniz. Fakat derin dondurucuda sakladığınız etleri yaklaşık 3 ay boyunca tüketebilirsiniz. Bayramda kesilen etlerin tüketimi için bir süre sabır gösterip dinlendirmelisiniz. Ertesi gün kurban etinizi dilediğiniz gibi hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Kurban Bayramı Nedir? Neden Kurban Kesilir? Fazileti ve Önemi

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Bağış Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları

Kurban Duası, Kurban Keserken Okunacak Dua, Kurban Ayetleri

20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

En Komik Kurban Bayramı Karikatürleri

Kurban Kesmek Farz Mı, Vacip Mi? Kime Düşer?

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Kaynak: www.diyanet.gov.tr

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kurban Eti Dağıtımı: Kimlere Verilir? Nelere Dikkat Edilmeli? 16.08.2018 tarihinde yayınladı.