Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır?

Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur kurban kesmek. Allah’ın varlığını kabul edip O’nun için bir şeyler yapmak, yılın belirli günlerinde kurban kesimi ile gerçekleşir. Bu sene ilk defa kurban kesecekleri veya kurban kesimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanları aydınlatacak, bu bilgileri daha önce duymuş olanlar için de bilgileri tazeleyecek bir yazı ile geldik.

Kurban kesimi teknikleri ve kurban derisi yüzmenin püf noktalarının yer aldığı bu yazımız sayesinde kurban kesimi 2019 bayramında daha kolay geçecek. Parmağınızda bir çizik bile olmamasını temenni eder, kurbanlık hayvanların evinize bereket ve birlik getirmesini dileriz.

İyi bayramlara!

adak kurban nasıl kesilir

Kurban Nasıl Kesilir?

Hemen hemen herkesin bir bilgisi olduğu fakat bir sonuca ulaşamadığı kurban nasıl kesilir diyanet tarafından yayımlanan kitapta en net haliyle açıklanmıştır. Kurban kesmek için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Öncelikle kurban kesen kişi Müslüman olmalıdır. Ergin ve akıl sağlığı da yerinde olmalıdır.

Kurban kesilirken veya herhangi bir niyetle kurban adanırken kurban tekbiri getirilmesi gereklidir. İslami kurallara göre kurbanlık hayvanın yemek ve nefes boruları ile iki atardamardan en az birinin kesilmesi gerekir. Omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Hayvan, eziyet edilmeden, tecrübeli kişiler tarafından kesilmelidir. Bu kişiler kasap veya işinin ehli insanlar olabilir.

Kurban kesecek kişinin abdestli olması daha fazla sevap kazandırır. Çünkü kurban kesmek Allah’a yakın olmanın bir yolu olduğu için, Allah’ın huzurunda abdestli olmak gereklidir. Kesim alanının temizliğine de önem verilmesi vurgulanır. Öncelikle kurbanın kesileceği yerde derin bir çukur hazırlanır. Büyükbaş kurban nasıl kesilir ve küçükbaş kurban nasıl kesilir sorunuza tek cevabı vermek daha uygun olacaktır. Her iki kurbanlığın da gözleri bir tülbent ile bağlanırsa uygun olur. Ayrıca diğer kurbanlık hayvanların, kesim anını görmesi de uygun görülmez.

Kurbanlık hayvanın ayakları bağlanır. Bu durum kaçmasını önler. Kesime hazır olunduğunda 3 defa bayram tekbiri okunmalıdır. Sonrasında “bismillahi Allahü ekber” denilir ve hayvanın boğazı kesilir. Besmele çekildikten sonra hemen hayvanın kesilmesi gereklidir. Ayrıca kurban kesen kişinin kıbleye dönerek kesmesi de sünnettir. Her hayvan kesilirken yeniden besmele çekilmelidir.

büyükbaş kurban nasıl kesilir

Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olmaz? Hangileri Olur?

Dinimize göre kurban nasıl kesilir sorusuna aranılan ilk cevaplardan biri de hayvanın cinsi olacaktır. Büyükbaş hayvanlardan hangileri kesilmez? Küçükbaş hayvanlardan hangileri kesime uygundur? gibi soruları yine dini kaynaklardan faydalanarak burada sizlere ifade etmek gereklidir. Öncelikle kurbanlık hayvanın sağlıklı ve organlarının tam olması gereklidir. Doğuştan gelen bir boynuz eksikliği veya kulak yırtıklığı gibi rahatsızlığı olan hayvanlar kurbanlık kabul edilir. Fakat sonradan oluşan ve etin sağlığını etkileyecek hayvanlar kurbanlık olarak kabul edilmez.

Kurbanlıkların yaşı da önemli bir konudur. Kameri yıl hesabına göre hesap yapıldığında:

 • Devede 5,
 • Sığır ve mandada 2,
 • Koyun ve keçide 1,
 • 6 ayını dolduran gösterişli koyun ve keçiler kurban edilebilir.

Dinen dişi hayvanların kesilmesi uygun görülmez. Bunun nedeni ise cinsin soy devamını korumaktır. Deve, sığır, manda, koyun ve keçi dışındaki hayvanlar kurbanlık olarak kabul edilmemektedir. Maliki ve Şafi mezhebine göre erkek hayvanların kurbanlık olarak seçilmesi uygun görülür. Hanefi mezhebinde ise dişi hayvanların daha faziletli olduğu ifade edilir.

Ayrıca verilen fetvalarda “Kurbanlık hayvanın şaşı, topal, uyuz ve deli olmasında, doğuştan boynuzlu veya boynuzsuz veya boynuzunun azı kırık bulunmasında, kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olmasında, kulaklarının uçlarından kesilip sarkık bir halde bulunmasında, dişlerinin azı düşmüş olmasında, cinsel organı bulunmamasında, vurulmuş olarak bulunmasında bir sakınca yoktur; bu hayvanlar kurban edilebilirler.” ifadesi yer almaktadır.

kurban kesmek

Kurban Kesimi Ne Zaman Biter? Kaç Gün Sürer?

Kurban kesimi, Kurban Bayramı namazı kılındıktan sonraki 3 veya 4 gün içinde yapılmalıdır. Bu süre, mezhepler arasında değişmektedir. Bayram namazının kılındığı yerlerde, namaz kılındıktan sonra kurbanlar kesilmek için hazırlanır. Hanefi mezhebine göre en son kesim süresi bayramın 3. günüdür. Şafi mezhebinde ise 4. güne kadar kesmek için süre ayrılmıştır.

Kurban Nerede Kesilir?

Kurbanın en çok sevap gördüğü yer Hac kutsal topraklarıdır. Hacılar kurbanlarını Mina Bölgesi’nde kesebilir. Kurban istenilen her yerde kesilebilir. Keserken çevreye zarar vermeden, kirletmeden kesim işlemini bitirmek gereklidir. İşkembe gibi iç organlarını da kesim sonrasında etrafa bırakmamalıdır. Temiz başlayan kurban kesimi, temiz şekilde bitirilmelidir. Bu nedenler açık ortamlarda veya kesim için uygun olan kapalı ortamlarda kurban kesilebilir.

kurban nasıl kesilir

Kurban Kesecek Kişinin Yapması Gerekenler

 • Kurban kesecek kişi öncelikle kurban kesimi için uygun giyinmelidir.
 • Kesim için hazırlanan hayvanı keserken “Bismillahi Allahü ekber” denilmelidir. Ve hemen sonrasında kurban kesilmelidir.
 • Hızlı ve iyi şekilde kurban kesilmesi için kurban bıçağı bilenmiş olmalıdır.
 • Çevre temizliği için gerekli önlemler alınırsa daha iyi koşullarda kurban kesilmiş olur.
 • Ayrıca kurban kesen kişinin abdestli olması gereklidir.
 • Kurban kesildikten sonra şükür amaçlı namaz kılabilir.
 • Kurban kesecek kişinin bayramın ilk günü oruçlu gibi bir şey yememesi belirtilir. O gün yiyeceği ilk lokma kurban etinden olursa büyük sevap işlemiş olur.
 • İhtiyaç sahiplerine ve kurban kesemeyenlere pay dağıtımı için temiz et poşetlerini hazırlaması da işini kolaylaştıracaktır.

kurban kesimi duası

Kurban Duası: Kurban Keserken Okunacak Dua ve Anlamı

“Allahü ekber, Allahü ekber, lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahilhamd.”
“Ben hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’am Suresi, 6/79)
“De ki: “Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. İşte ben bununla emrolundum. Ben Müslümanların ilkiyim.” (En’am Suresi, 6/162-163)
“Allah’ım ben senden geldim ve sana döneceğim, Muhammed ve ümmetinden bunu kabul et.” (İbn Mâce, Edahi, 2)
Bu dualar okunduğunda kurban sevabı daha makbule geçecektir.

kurban nasıl yüzülür

Kurban Nasıl Yüzülür?

 • Öncelikle derinin dış yüzünün etlerle teması engellenmelidir.
 • Yüzme işlemine önce ayaklardan, sonra gövdeden ve en son baş kısmından devam edilir.
 • Küçükbaş hayvanların derisi yüzülürken bilek tarafından küçük bir delik açılır. Bu delikten bir hortum sokulması ile deri yüzme işlemi daha kolay hale gelebilir. Hortum ile derinin altına hava verilir. Hava verilen deriyi küçük yırtıklar ile yüzebilirsiniz.
 • Aynı işlem büyükbaş hayvanlar için de uygulanabilir. Adım adım ilerleyerek deri yüzme bıçakları ile et ve deriyi birbirinden ayırabilirsiniz.
 • Kurban derisini yüzmenin bir kolay yolu da hayvanın bacaklarından bir yere asılmasıdır. Bir çengele geçirilen bacaklardan aşağıya doğru ufak darbeler ile deriyi kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Kurban derisinin bir hayır kurumuna bağışlanması makbuldür. Veya bir yoksula da bağışlanabilir. Eğer bir hayır kurumuna bağışlanıyorsa, bedelinin bir yoksula verilmesi büyük sevap kazandırır. Çünkü kurban derisinin satılması caiz değildir. Satıldığı durumda bedel sadaka olarak verilmelidir.

Kurban Bayramı Nedir? Neden Kurban Kesilir? Fazileti ve Önemi

Kurban Kesmek Farz Mı, Vacip Mi? Kime Düşer?

Kurban Duası, Kurban Keserken Okunacak Dua, Kurban Ayetleri

Kurban Bayramı Gelince Herkesin Mutlaka Yaşadığı 12 Durum

20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Bağış Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Akika Kurbanı Nedir? Ne Zaman Kesilir? Yenir Mi?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi 08.08.2018 tarihinde yayınladı.