Matcha Çayı Nedir? Faydaları, Nasıl Kullanılır? Tarifi

Matcha Çayı: Geleneksel Japon Yeşil Çayı

Yeşil çayın öğütülmüş ve toz haline getirilmiş hali olan matcha çayı faydalarıyla sizi kendine hayran bırakabilir. Toz çaylar arasında kendine has bir yeri olan bu lezzet, Japon gelenekleri için de oldukça önemlidir. Yetiştirilme süreci özel olan bu yeşil çay tozu, ünlü Japon çay seremonilerinde kullanılmaktadır. Besin değerinin yanı sıra rengiyle de ilgi çeken matcha tozu birçok yemeğe, latteye ve tatlıya dahil olabilmektedir.

Matcha Çayının Faydaları

 • Antioksidan Etkilidir
 • Konsantrasyonu Artırır
 • Kronik Hastalıklara Karşı Korur
 • Karaciğer Sağlığına İyi Gelebilir
 • Metabolizmayı Hızlandırır
 • Kolesterolü Dengeler
 • Kalp Sağlığını Korur

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı Nedir?

Matcha çayı yeşil çay gibi camellia sinensis adlı bitkiden üretilir. Yeşil çay ile farkı yetiştirilme şeklidir. Hasat vaktine yaklaşıldığında, yeşil çayların aldığı güneş ışığı çeşitli yöntemlerle azaltılır. Bu işlem bitkinin daha fazla klorofil üretmesini sağlar. Yoğun klorofil oranı sayesinde daha yeşil bir renge sahip olan kaliteli çay yaprakları, toplandıktan sonra da özenli bir biçimde kurutulur.

Kendine has bekletilme sürecinin ardından, ısıdan zarar görmemesi için geleneksel yöntemler kullanılarak yavaşça toz şekline getirilmesi daha uygun olacaktır. Bu aşamaların hepsi dikkatli bir şekilde gerçekleştirildiğinde, matcha çayı karakteristik tat ve aromasına kavuşacaktır.

Japonya’nın çay kültüründe önemli bir yeri olan bu çay, hazırlanırken özel bazı gereçler kullanılabilmektedir. Matcha çayı insan vücuduna sağladığı faydalar, sayesinde dünyada giderek daha popüler bir hale gelmektedir.

matcha çayı neye iyi gelir

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

 • Matcha çayı faydaları arasında ilk göze çarpan, antioksidan zengini bir yapıda olmasıdır. Bu sayede vücutta detoks etkisi oluşmasına yardımcı olur.
 • Konsantrasyonu arttıran matcha çayı, zihin açıcı etkisiyle sabahları tüketilebilir.
 • Matcha çayı yararları arasında, metabolizmanın hızlanmasına yardım etmesi de yer alır. İçinde birçok vitamin ve mineral barındıran çay, vücudun kendini yenilemesine de destek olur.
 • Aşırı yorgunluğa karşı da etkili olan matcha çayı, gün içinde halsizlik ile ilgili şikayetleri bulunanlar için de faydalı olabilmektedir.
 • Matcha çayı yüksek besin değeri sayesinde bağışık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklardan korunmasına yardım eder.
 • Cilt sağlığı için de oldukça faydalı olan matcha çayı, cildin daha canlı kalmasını sağlar.
 • Matcha çayı İbrahim Saraçoğlu gibi uzman isimlerin olumlu özelliklerinden bolca bahsettiği önemli bitki çayları arasında yer almaktadır.
 • Yapılan çalışmalara göre matcha çayını düzenli olarak tüketen kişilerin kandaki kolesterol seviyesi iyileşmekte. Özellikle de kötü kolesterolü yüksek çıkan kişilerin bir süre düzenli olarak bu çayı tüketmesinde fayda olduğu düşünülüyor.
 • Matcha çayı üzerine yapılan araştırmalar karaciğer sağlığına iyi gelebileceğini gösteriyor; ancak bu çalışmalar tamamlanmış değildir.

Matcha çayının bünyeden bünyeye göre değişebilen zararlı etkileri olabilmektedir. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi matcha çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı matcha tozu
 • 1 fincan sıcak su

Hazırlanışı:

 • Bir kaseye 1 fincan sıcak suyun yarısını ve matcha tozunu koyun.
 • Bambu matcha çayı fırçası ile karışımı kıvam alıncaya kadar karıştırın.
 • Geriye kalan suyu ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Çayın üzeri köpürünce servise hazır olacaktır.

Japonya’da matcha çayı hazırlanışı, özel malzemeler eşliğinde ve kendine has seremoniler ile birlikte yapılır. Matcha çayı seti olarak da birçok yerde bulunabilen bu gereçler, çayın ideal biçimde hazırlanmasını sağlar.

Yaprakların yerine toz halindeki çayın kullanılması, demleme şeklinde bir sürece gerek duyulmamasını sağlar. Bu nedenle kaynamış suyun biraz dinlendirilmesi gerekir. Gerekli miktarda matcha çayı seramik bir kaseye bambu kaşık ile konulduktan sonra bu tozun üzerine sıcak su yavaşça eklenir.

Bamboo whisk adı verilen matcha çayı karıştırıcı, kasedeki suyu karıştırmak için kullanılır. Bu gerecin Japon çay seremonisindeki ismi chasen olarak geçmektedir. Matcha çayı içindekiler, yani yeşil çay tozu ve su, yavaşça bu araçla karıştırılır.

Böylece çayda köpük de oluşur ve ardından kaseden fincana koyularak servis edilebilir. Japon kültüründe yer alan malzemeler olmasa da bu süreç takip edilerek evde içime hazır bir matcha çayı yapılabilir.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Matcha çayı vücudun metabolizmasının düzenlemeye yardımcı olur. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına destek olan matcha çayı, meditasyon öncesi de içilebilir. Japonların geçmişten beri meditasyon öncesi bünyelerini stresten arındırmak adına bu çayı kullandıkları birçok kaynakta belirtilmektedir.

Klorofil açısından oldukça zengin olan matcha çayının, konsantrasyon ve odaklanmayı artırma gibi yararları da bulunmaktadır. Matcha çayının işe yaradığı bir konu daha var. Eğer spordan önce 1 fincan matcha çayı tüketirseniz spor anında daha çok enerji harcayabilirsiniz. Ayrıca metabolizmayı hızlandırma gücü olduğu için spordan alacağınız verim daha fazla olabilir.

Kullanım öncesi doktor onayı alınız.

matcha çayı faydaları

Matcha ile Zayıflama: Matcha Çayı Nasıl Kullanılır?

Matcha çayı zayıflama açısından direkt bir etki göstermez; ama dolaylı yönden formda kalmaya katkı sunabilir. Metabolizmayı hızlandıran yönleriyle öne çıkan matcha çayı ile zayıflama süreci kolaylaşacaktır.

Metabolizmayı düzene sokması ve bunu yaparken zengin besin değeri ile vücut direncine destek olması, matcha çayının olumlu özellikleri arasında yer alır. Sağlıklı bir biçimde zayıflayabilmek için önce bir diyetisyene başvurmalı ve doktorunuzun izin verdiği diyetleri gerçekleştirmelisiniz.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Matcha çayı yan etkileri çeşitli durumlarda ortaya çıkabilen bir bitkisel üründür. Bazı bünyelerde zararlı ya da alerjik etkiler yaratabilmektedir. Kimi kullanıcılarda karaciğer ya da böbrekleri zorlayabilen matcha çayı, çok tüketildiğinde tansiyon üzerinde de olumsuz etkiler gösterilebilir.

Matcha çayı emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır. Sağlığınız için, matcha çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı Kullanımı: Matcha Çayı Nasıl İçilir? Ne Zaman İçilmeli?

Matcha çayının, hazırlandıktan hemen sonra tüketilmesi önerilir. Genel olarak sade şekilde içilir. Matcha çayı tadı herkese cazip gelmeyebileceğinden, içine çok az bal da koyulabilir. Tadına alışamayanlar soğuk çay olarak ya da matcha latte şeklinde tüketebilmektedir.

İçinde çok olmasa da kafein vardır ve bu yüzden gece geç saatlerde içilirse uyku sorunu yaratabilir. Farklı matcha çayı tarifleri ile değişik yiyecek ya da içecekler yapılabilir. Matcha çayının günde maksimum iki fincan içilmesi önerilmektedir. Tüm bitkisel çaylar gibi matcha çayını da doktorunuza danışarak tüketiniz.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı Kullananlar ve Zayıflayanların Yorumları

Matcha çayı ile zayıflayan ünlüler ve birçok kişi genel olarak bu çayı, metabolizmanın düzenlenmesine katkı sunan etkileri nedeniyle kullanmak istemektedir. İnternette yapılan yorumlar da çoğunlukla bu yöndedir.

Zayıflamak için doktor kontrolünde bir diyet ve hareketli yaşam temel gerekliliktir. Bunları yerine getirenler çeşitli bitkisel çayları destekleyici olarak, doktor gözetiminde tüketebilmektedir.

matcha çayı nasıl yapılır

Matcha Çayı Nerede Bulunur?

Matcha çayı ülkemizde de birçok yerde satılmaya başlanmıştır. Peki, matcha çayı nereden alınır?

Matcha çayı aktar ya da bitkisel ürün satılan büyük marketlerde bulunabilir. Matcha çayı orijinal yeşil çay yapraklarından tüm özel üretim süreçleri uygulanarak elde edilmiş olmalıdır. Bu çayın faydalarından ve tadından verim alabilmek için güvenilir yerelden alış veriş etmek önemlidir.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayının İçeriğinde Neler Var?

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz matcha çayının içeriğinde klorofil bulunuyor. Bu madde sayesinde vücutta detoks etkisi oluşmakta. Kanı temizlemek için bitki çayı saatinizde matcha çayı tercih edebilirsiniz. Yeşil çaya göre daha çok L-theanin içeren matcha çayı, hormonların sağlıklı şekilde salgılanmasına yardım ediyor.

Mutluluk hormonunu daha çok hissetmek için öğünlerinizde matcha çayına yer verebilirsiniz. Sağlıklı kafein içeren bu çay sayesinde daha dinç hissetmek de kolaylaşıyor.

matcha çayı faydaları

Matcha Çayı ile 3 Değişik Tarif

1) Farklı ve Lezzetli Bir Kek: Yeşil Çaylı Şifon Kek

Evinizde ağırlayacağınız misafirlere ikram edebileceğiniz kekleri matcha çayı ile ilginç bir hale getirebilirsiniz. Lezzetiyle konuklarınızın beğenisini kazanacak kekler, görünümleriyle de fark yaratacaktır. Yeşil çaylı şifon kek tarifi, matcha çayının kendine has tadını keşfetmek isteyenler için de iyi bir atıştırmalık olacaktır. Yeşil Çaylı Şifon Kek (Matcha Cake)

Yeşil Çaylı Şifon Kek (Matcha Cake)

2) İkramlarınızı Süsleyin: Dondurma Lokum Kurabiyesi (Halva Matcha Mochi)

Alışageldiğiniz tatlardan farklı bir kurabiye yapmak istiyorsanız bu tarif gereksinimlerinizi karşılayacaktır. İçindeki harcını damak zevkinize göre çeşitlendirebileceğiniz dondurma lokum kurabiyesi, ikramlarınıza zenginlik katacaktır. Davetlerinizde konuklarınızı şaşırtmak istiyorsanız dondurma lokum kurabiyesini deneyebilirsiniz. Dondurma Lokum Kurabiyesi (Halva Matcha Mochi)

Dondurma Lokum Kurabiyesi (Halva Matcha Mochi)

3) Matcha Latte ile Keyfiniz Yerine Gelsin!

Keyifli bir sohbete eşlik edecek değişik bir sıcak içecek hazırlamak isterseniz matcha latteyi tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize de ikram edebileceğiniz bu tarif, süt ve matchanın enfes tatlarını bir araya getirecektir. Günün yorgunluğunu atmak için kendinize ayıracağınız vakitlerde de kendinizi matcha latte ile ödüllendirebilirsiniz. Matcha Latte

Matcha Latte

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Nane Çayının Faydaları: Hastalıklara Şifa 7 Özelliği

Yasemin Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı?

Japon Yemekleri ve Mutfak Kültürü – Geleneksel Meşhur Tarifleri

Zayıflama Çayı – Diyetisyenden Detoks Etkili, Yağ Yakan 5 Mucize Tarif

Oolong Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Kullanımı ve Etkileri Protein tozu, sporcuların ve vücut geliştiren kişilerin sıklıkla başvurduğu besin…

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri Tarifi
Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri

Yağdanlık: Yağ Şişesi Modelleri ve Kullanımı Yemek hazırlık süreçlerinde en sık kullanılan malzemelerden biri yağdır.…

En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Protein Tozu Nasıl, Ne Zaman Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Kullanımı ve Etkileri Protein tozu, sporcuların ve vücut geliştiren kişilerin sıklıkla başvurduğu besin…

Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri Tarifi
Yağdanlık Nasıl Temizlenir? En Kullanışlı Yağdanlık Modelleri

Yağdanlık: Yağ Şişesi Modelleri ve Kullanımı Yemek hazırlık süreçlerinde en sık kullanılan malzemelerden biri yağdır.…

En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları Tarifi
En İyi Ankastre Set Markaları, Özellikleri ve Yorumları

En İyi Ankastre Set Modelleri Hangileri? Birçok elektrikli eşya firması, kendi üretim standartlarına göre ankastre…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif Tarifi
Babalar Günü Pastaları: Şık Sunumlu 20 Tarif

Haziran ayının en coşkulu günlerinden biri: Babalar Günü. Babalarımıza olan sevgi ve saygımızı göstermenin onlarca…

En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar Tarifi
En İyi Tost Makinesi Markaları, Karşılaştırmalı Özellikleri, Yorumlar

En İyi Tost Makinesi Modelleri Hangileri? Kahvaltı ve atıştırmalık lezzetler için kullanışlı bir ürün olan…

Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği Tarifi
Philips Airfryer XXL Kullanımı, Özellikleri, Temizliği

Philips Airfryer XXL Ürün İncelemeleri Philips Airfryer XXL, geleneksel fritöz kullanımının yerine geçebilecek bir ev…

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir? 2 Kolay Çözüm

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Bulaşık makinesi nasıl temizlenir diye düşünen okurlarımıza özel bir yazı…

Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?
Moka Pot Nedir, Nasıl Kullanılır? Kahve Nasıl Yapılır?

Moka Pot: Geleneksel İtalyan Kahve Cezvesi Tüm kahveseverleri, kahve hazırlamayı ve içmeyi adeta bir törene…

Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı? Tarifi
Silikon Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır, Temizlenir? Yağlanır Mı?

Silikon Kek Kalıbı: Esnek & Pratik Pişirici! Yüksek kaliteli gıda sınıfı silikonu içeren malzemelerden üretilen…

Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı? Tarifi
Döküm Tava Nasıl Temizlenir? İlk Kullanım, Sağlıklı Mı?

Döküm Tava: Uzun Ömürlü, Dayanıklı! Mutfak eşyaları satan mağazalarda döküm tavaları gördüğünüzde fiyatlarına dikkat ettiyseniz…

Tarifler Geri
Videolar Geri