Mide Kanaması Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Tedavisi

Mide Kanaması Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler

Mide kanaması, gastrointestinal sistemin herhangi bir yerinde kanama olmasıyla oluşur. Sindirim yolu; yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak (kolon), rektum ve anüsü içerir. Mide kanaması bir hastalık değil semptomdur, bir ya da birden fazla hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle, tedaviye başlanmadan önce altta yatan neden anlaşılmalıdır.

Mide Kanaması Nedir?

Mide kanaması, sıklıkla hastaneye yatmayı gerektiren yaygın bir klinik problemdir ve sinir sistemindeki bir bozukluğun belirtisidir. Kan genellikle dışkıda veya kusmukta görülür, yine de her zaman görünür değildir; ancak dışkının siyah veya katran renginde görünmesine de neden olabilir.

Mide ya da kolondaki kanama genellikle kolayca tanımlanabilir, ince bağırsakta meydana gelen kanamanın ise nedenini bulmak zor olabilir. Birçok kanama atağı kendi başına iyileşir ancak kanama alanının tespit edilmesi zorunludur. Kesin bir tanı, kanamanın tekrarlanmasını önleyebilir ve gelecekteki atakları daha etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olabilir.

mide kanaması belirtileri

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Mide kanamasının nedenleri büyük ölçüde farklılık gösterirken, kanamanın akut veya kronik olup olmamasına bağlı olarak gastrointestinal kanama semptomları tutarlıdır. Kronik veya uzun süreli olarak kabul edilen mide kanaması belirtisi, fekal gizli kan testi gibi tıbbi bir test yapılmadan tespit edilemeyecek kadar küçük olabilir. Tedavi edilmeyen bu yavaş kanama, anemiye veya kan sayımının düşmesine neden olabilir. Öte yandan akut mide kanaması aniden olur ve yaşamı tehdit edebilir.

Belirtileri ise oldukça fark edilir şekildedir:

 • Dışkıda kan
 • Kahve telvesine benzer bir şekilde kan kusmak
 • Siyah, katran renginde dışkı
 • İshal
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Derinin solgunlaşması
 • Anemi (gizli kan kaybı yaşayan hastalarda)
 • Nefes darlığı
 • Parlak kırmızı veya bordo renkli dışkı (alt veya üst gastrointestinal kaynakta bir kanama olduğunda)

Peki mide kanaması ağrı yapar mı? Evet, çoğu durumda yukarıdaki belirtilerin yanı sıra karın krampları ve ağrı da görülebilir.

mide kanaması neden olur

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanaması sebepleri sindirim yolundaki yerine bağlı olarak üst veya alt olarak iki şekilde sınıflandırılır. Sindirim sisteminin farklı kısımları belirli koşullardan etkilenir. Bu nedenle farklı bölgelerde olan kanamanın da çeşitli nedenleri vardır.

1) Peptik Ülser Hastalığı

Peptik ülserler, sindirim kanalının mukoza astarının lokalize erozyonlarıdır. Ülser genellikle mide veya oniki parmak bağırsağında görülür. Mukozal astarın bozulması, kan damarlarına zarar verir ve mide kanamasına neden olur. Üst gastrointestinal sistem kanamasının en yaygın nedeni duodenumda (oniki parmak bağırsağı), mide astarının kendisinde veya yemek borusunda bulunan bir ülserdir.

2) Yemek Borusu Varisleri

Özofagus (yemek borusu) varisleri veya varisli damarlar, genellikle siroz gibi altta yatan kronik karaciğer hastalığının bir sonucudur ve hızlı bir şekilde kanamaya yol açar. Özofagus ve midenin birleşme yerindeki bir yırtılma bazen tekrarlanan kusma veya emilmenin bir sonucu olarak da ortaya çıkar.

3) Gastrit

Gastrit, midede kanama ile sonuçlanabilen mide astarının iltihaplanması durumudur ve mide astarının, ürettiği asitten korunmasını engelleyememesinden kaynaklanır. Gastrit nedenleri:

 • NSAID’ler yani nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar (örneğin ibuprofen (Advil, Excedrin, Çocuk Advil, Midol, Pamprin ve aspirin)
 • Stereoidler
 • Alkol
 • Yanıklar
 • Travma

4) Mallory-Weiss Sendromu

Yemek borusu ya da mide astarında, sıklıkla şiddetli kusma ya da çürümenin sonucu olarak lineer bir yırtık oluşur. Mukozal yırtıklar; nöbetler, şiddetli öksürme veya gülme, ağır cisim kaldırma, zorlama veya doğum sonrasında ortaya çıkabilir. Doktorlar, günümüzde düzenli olarak alkollü içecek tüketen insanlarda da bu yırtıklara rastlamaktadırlar.

5) İltihaplanma

Mukoza zarları bozulduğu zaman, mide asidinin sert etkilerine karşı koyamazlar. Steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar, aspirin, alkol ve sigara kullanımı gastrik ülser oluşumunu teşvik eder. Helicobacter pylori de ülser oluşumuna sebep olan bir bakteri türüdür.

6) Divertikülöz

Alt gastrointestinal sistem kanamasının en yaygın nedenlerinden biridir. Vakaların %40’ından fazlasını oluşturur. Küçük dış cepler veya divertiküller, genellikle bağırsak duvarının zayıflamış bir bölgesinde kolonun (kalın bağırsak) duvarında oluşur. Sık sık kabız olan veya bağırsak hareketleri düzensiz olan kişilerde daha çok görülür.

7) Hemoroidler ve Çatlaklar

Hemoroidler anüs içinde ve çevresindeki şişmiş damarlardır. Bağırsak hareketleri sırasında gerilmenin tekrarlanması, kanamalara neden olur. Bu kanamalar genellikle hafif, aralıklı ve parlak kırmızıdır. Anal duvardaki çatlaklar veya yırtıklar, anüste az miktarda parlak kırmızı kanamayı da tetikleyebilir. Sert bir dışkının geçişi sırasında zorlayıcı ıkınma genellikle çok ağrılı olabilen ve ameliyat gerektirebilecek türden yırtıklara neden olur.

mide kanaması tedavisi

Mide Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Endoskopik tedavi: Bu tedavi, kan damarını veya anormal dokuları yakarak (pıhtılaştırarak) ülser ve diğer anomali kanamalarını durdurabilir.
 • Endoskopik enjeksiyon: Endoskopik enjeksiyon ile doktorunuz kanamanın kaynağına, seyreltilmiş epinefrin gibi bir sıvı enjekte ederek kanamayı durdurabilir.
 • İlaç tedavisi: Mide asidini azaltmak için proton pompa inhibitörü gibi ilaçlar reçete edilebilir. Bakteri kaynaklı bir mide iltihabı mevcutsa genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Kolonoskopi: Alt gastrointestinal kanama için, endoskopi anüsten geçirilir. Bu süreç kolonoskopi olarak adlandırılır ve doktorun kimyasalları enjekte etmek, yakmak veya kanamayı kesmek için kalın bağırsağa ulaşmasını sağlar. Daha fazla kanama olmasını önlemek için ilaç reçete edilebilir. Kanama tedaviden sonra nüksederse, tekrar değerlendirme ve tedaviye ihtiyacınız olabilir. Bazı ciddi vakalarda nadiren de olsa mide kanaması ameliyatı gerekebilir.

mide kanaması nedir

Mide Kanaması Tehlikeli Mi? Kendiliğinden Geçer Mi?

Mide kanaması bir hastalık değil, başka bir hastalığın belirtilerinden biridir. Bu nedenle altta yatan neden mutlaka tanımlanmalı ve tedavi edilmelidir. Bazı kanama atakları kendi başına da iyileşebilir ancak eğer gizli bir kanama söz konusu ise ve uzun zaman tedavi edilmezse tehlikeli bir hal alabilir.

mide kanaması nasıl olur

Mide Kanaması Durmazsa Ne Olur?

Şiddetli mide kanaması vakalarında hastaneye yatmak gerekebilir. Geç kalındığı takdirde hasta ciddi derecede kan kaybedebilir ve şoka girebilir. Eğer aşağıdaki belirtiler görülüyorsa, acil tıbbi yardım gereklidir:

 • Baş dönmesi
 • Kalbin normalden daha hızlı atması
 • Kan kusmak
 • Dışkıda kan bulunması
 • Karında ağrı ve şişkinlik

mide kanaması sonrası

Mide Kanaması Sonrası Neler Yemeli, Nelerden Uzak Durmalı?

 • Alkol bağırsakları tahriş eder. Aşırı tüketimi, yemek borusundaki damarların genişlemesine ve sindirim yolunda kitlesel kanamaya neden olan varis oluşumuna yol açar. Bu nedenle hem aktif kanama süresince hem de kanama sonrası alkol tüketilmemesi gerekir. Aspirin ya da steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlarla birlikte alınması, ülser ya da mide tahrişi gelişme riskini de artırabilir.
 • Çoğu zaman mide kanaması beslenme programı oluşturulmasını zorunlu kılabilir. Yeterli miktarda lif almak dışkıların yumuşak kalmasına yardımcı olur ve bunları sindirim yolu boyunca hareket ettirir, böylece kabızlık engellenmiş olur. Lifli gıdalar arasında yeşil yapraklı sebzeler, meyve, kuru erik suyu, yüksek lifli tahıllar ve kepekli tahıllar bulunur. Bunlar ayrıca hasarlı dokularınızın iyileşmesine yardımcı olan vitaminler ve mineraller içerir.
 • Hastalarda mide kanaması sonrası halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu yüzden kanama dönemlerinde kaybedilen demir depolarını yeniden inşa etmek için protein ve demir içeren balık, yağsız et ve kümes hayvanları gibi protein yönünden zengin besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Non-heme demir kaynakları arasında fasulye ve diğer baklagiller, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar bulunur. Ayrıca yüksek C vitamini içeren yiyecekleri tüketmek de demir emilimini artırır.
 • Mide kanaması perhiz yapılmasını gerektiren bir durumdur. Kafein, baharatlı yiyecekler ve narenciye sindirim yolunu tahriş edebilir. Çikolata, çay, kahve, soda ve enerji veya spor içeceklerinin hepsi kafein içerir. Bu nedenle bu potansiyel irritanları sindirim kanalınızın bunlarla başa çıkabildiğinden emin oluncaya kadar beslenme programınıza eklememeniz tavsiye edilir. Ancak mide kanaması sonrası diyet listesi çıkarma işlemini doktorunuza danışarak yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Mide kanamasına Helicobacter pylori enfeksiyonu neden olduysa, antioksidanlar açısından zengin besinler faydalı olabilir. Yaban mersini, kiraz ve biber gibi yiyecekler antioksidan ile doludur. Lahana ve ıspanak gibi sebzeler ayrıca kalsiyum ve B vitaminleri içerir.
 • Mide kanaması bitkisel tedavi yöntemi olarak aloe vera bitkisinin yaprakları çiğnenebilir. Bir dilim yaprak yavaş yavaş çiğnenir ve bu sırada ağza gelen suyu da içilir. Bitkinin suyu bitince kalan lif tükürülür. Bu tedavi yöntemi bir ay boyunca uygulanabilir ancak bir ayın sonunda ara verilmelidir. Aloe vera bitkisine karşı bir alerji söz konusuysa kesinlikle uygulanmamalıdır.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Evde Çözüm

Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ülser Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtisi, Tedavisi, Diyeti

Mide Yanmasına Neler İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Puf Puf Poğaçalar Nasıl Olur? Tarifi
Puf Puf Poğaçalar Nasıl Olur?6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama135
Ispanaklı Kek Mi Olur Demeyin Hemde Şahane Oluyor Tarifi
Ispanaklı Kek Mi Olur Demeyin Hemde Şahane Oluyor6-8 kişilik, 35dk Pişirme, 20dk Hazırlama58
Enfes Güllaç (Anlaşılır Tarif) Tarifi
Enfes Güllaç (Anlaşılır Tarif)8-10 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama56
Kek Mi? Kurabiye Mi? Tarifi
Kek Mi? Kurabiye Mi?12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama1185
Teremyağlı Browni Mi? Kurabiye Mi? Tarifi
Teremyağlı Browni Mi? Kurabiye Mi?6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama4
Ne Dürüm Ne Börek Tarifi
Ne Dürüm Ne Börek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama52
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri