Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Her Derde Deva Tatlı Şurup: Pekmez

Soğuk kış günlerinde büyüklerimizin şifa niyetine kaşıkla burnumuza dayadıkları pekmez pek çok derde devadır. Genellikle üzüm, dut veya keçiboynuzundan elde edilen tatlı şurup, tüm marketlerde satılmasının yanı sıra evde yapıldığında da tadı bir başkadır.

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrıları gibi rahatsızlıklarda gırtlak kısmını yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisi bulunan pekmez besin değeri bakımından çılgın bir enerji kaynağı ve kanser düşmanıdır. Pekmez hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pekmez Nedir? Nasıl Yapılır?

Pekmez yapılışı, farklı türdeki birçok meyvenin ezilip suyunun kaynatılmasıyla gerçekleştirilir. Akışkan ve yapışkan genellikle koyu renkli bir yiyecektir. Genel olarak jöle kıvamında olan pekmez üzüm, ardıç, keçiboynuzu ve duttan elde edilir. En tatlı olanının üzüm pekmezi olduğu bilinir. Yoğun kıvamı ve çeşitli tatları olan pekmezin her zaman bal gibi olmayan çeşitleri de vardır. Özellikle duttan elde edilen pekmezler hafif acımsı bir tada sahip olabilir.

Pekmez fabrikaları içerisinde pekmez makinesi bulunsa da evde hazırlanmak bambaşkadır. Her yörenin pekmez kaynatmak şekli hemen hemen aynıdır. Pekmez malzemeleri şeker konulmadan hazırlanmalıdır. Şekerle hazırlanan pekmezin kalitesi düşer. Pekmez, seçilen meyvenin posası dışındaki süzülmüş suyun pekmez toprağı ile kaynatılmasıyla yapılır.

Pekmez toprağı adı toprağın şırayı durultmak için kullanıldığı pekmezden gelir. Suyu çıkarılan meyve şırası pekmez kazanı veya tencerede kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayan şıra pekmez olmaya başladıkça miktarında azalma olacağından üzerine şıra eklenmesi gerekir. Kokusu iyice yayıldıktan ve pekmez köpüğü belirginleştikten sonra pekmez yapımı tamamlanmış olur.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

Pekmez isimleri piyasada pek çok çeşitte bulunabilir. Pekmez türleri arasında andız pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, şeker kamışı pekmezi, katı üzüm pekmezi, doğal pancar pekmezi, karadut pekmezi, üzüm pekmezi ve dut pekmezi yer alır.

Pekmez fiyatları açısından makul olan bir yiyecek türüdür. Yapıldığı meyveden aldığı ismiyle anılan türleri dışında diğer yiyeceklerle olan sağlıklı karışımlarıyla da ün salmıştır.

Pekmez kan yapar mı fikri için pekmez polen karışımı önerilir ve bu karışım kansızlık ile anemiye iyi gelirken, pekmez ceviz karışımı faydaları arasında hem cinselliğe hem de kanser riskine olumlu etkileri olan gücünden söz edilir.

  • Üzüm pekmezi üzümün çok yetiştirildiği bölgelerde üzümü değerlendirmek amacıyla yapılır. Kan yapıcı ve iştah açıcı özellikleri vardır.
  • Dut pekmezi ise anemiye iyi gelir. Acımsı, buruk bir tadı vardır.
  • Harnup pekmezi olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezi kış aylarında grip vb. rahatsızlıklara birebirdir. Nefes darlığına iyi gelir, balgam sökücü etkisi vardır.
  • Andız pekmezi, andız (ardıç) ağacından meydana gelen kozalak özü ve ağacın meyveleri kullanılarak elde edilir. Mide bulantısını geçirir.

Pekmez Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Pekmez protein değeri bakımından zengin bir yiyecek iken, besin değeri 100 gram olan pekmezde ortalama; 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat ve 3.5 gram madensel maddeler ile protein bulunur.

Pekmez kalori bakımından her çeşidinde farklılık gösterir. 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi yaklaşık olarak 54 kalori, 1 yemek kaşığı dut pekmezi yaklaşık 29 kalori ve 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi 24 kalori civarındadır.

Bu değerler göz önüne alınarak içinde şeker de olduğu düşünülürse pekmez kilo yapar mı sorusunun cevabı ne yazık ki evet, pekmez zayıflatır mı sualine yanıt hayır olur.

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Pekmez faydaları saymakla bitmez. Peki, pekmez neye iyi gelir?

  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan pekmez, içerisinde yüksek oranda bulundurduğu karbonhidrat & demir & yağ üçlemesi sayesinde bedene enerji sağlar.
  • Kan dolaşımını dengeleyerek karaciğer hastalıklarında tamamlayıcı tedavi olarak kullanılır.
  • Kanser hücrelerinin büyümesini ve oluşmasını engeller.
  • Pekmez kalsiyum bakımından da son derece zengin bir yiyecek olmasının yanı sıra bünyesinde yoğun miktarda magnezyum, selenyum, B6 vitamini ve potasyum barındırır.
  • Kolon kanserindeki destekleyici etkisinden de söz ettiren pekmez bağırsak temizliğinde etken rol oynar.
  • Pekmez ateşi yükseltir mi konusunda kesin bir bilgi bilinmez iken pekmez yararları farklı konularda dikkate alınabilir.

Pekmez Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Zührevi hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılan pekmez akciğer sıkıntılarını iyileştirmeye yardımcı olur. Çok eski kocakarı ilaçları bilinen pek çok ev yapımı öksürük şurubunda pekmez kullanılır. Pekmez öksürük giderici özelliği bulunduğundan bu tarz şikayeti olan kişilere pekmez içmek tavsiye edilir.

Öksürük pekmez karabiber ve bal ile hazırlanabilir ya da pekmez ve limon karabiber şeklinde ya da sadece pekmez karabiber olarak kaşıkla yutulabilir.

Pekmez Çocuğa Nasıl Verilmeli?

Ebeveynler arasında en çok merak edilen konulardan bazıları pekmez bebeğe ne zaman verilir ve pekmez süt yapar mı sorularıdır. Uzmanların görüşüne göre pekmez çocuğa en erken 6 aylıktan sonra ve yoğurt, yumurta gibi diğer besinlerle karıştırılarak veya pekmez tahin, pekmez süt olarak verilebilir.

Aynı zamanda emzirme döneminde süt artışına sebep olan besinlerden biridir. Gaz ise tamamen kişiye özel seyreden bir etkidir. Pekmez gaz yapar mı fikrini kişi deneyimleyerek edinmelidir.

Pekmez Nasıl Saklanır?

Pekmezin doğru koşullarda saklanması gerekir. Pekmez neden donar veya pekmez şekerlenmesi nedir gibi sorulara doğru yanıtlar bulabilmek için pekmezin özelliklerinden ve onu saklama koşullarından haberdar olmak gerekir.

Pekmezi serin ve güneş almayan bir ortamda, cam kenarlarında veya buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu durum yaz mevsiminde çok idealdir; ancak kış mevsiminde pekmezde donmalara yol açabilir. Bu gibi olası problemleri engellemek adına, pekmezlerinizi hava almayan cam kavanozların içerisinde ısısı sabit ve güneş almayan serin bir odada -tercihen kilerde- saklayabilirsiniz. Pekmez bu şekilde doğru muhafaza yöntemi ile 6 ay gibi uzun bir süre sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Pekmez ne kadar tüketilmeli konusunda ise kesin bir bilgi olmamakla beraber, pekmez zehirlenmesi ancak diğer gıdalarda da olduğu gibi bozuk ürün dolayısıyla kaynaklanabiliyor.

Kesin Sonuç Veren Farklı Pekmez Tarifleri ve Pekmezli Tatlılar

Pekmezle yapılan bir sürü lezzetli pekmezli tatlılar vardır. Bunlardan bazıları pekmez peltesi, pekmez sucuğu ve pekmez şerbeti olarak bilinir. Pekmez özü veya pekmez üzümü ile hazırlanan tatlılar hanımların mutfağına neşe katarken sağlıktan da geri çekilinmiyor.

1) Üzüm Pekmezi Olmazsa Olmaz!

Türk mutfağında en sık tercih edilen pekmez türü olan üzüm pekmezi, marketten satın almak yerine kolayca evde hazırlanabilir. Pekmez şeker oranı arzuya göre ayarlanabilen tarif, bir evin olmazsa olmazlarını ayağınıza getiriyor. Üzüm Pekmezi Yapımı

Tarif: Üzüm Pekmezi Yapımı

2) Dut Pekmezi Tarifi Farklı Lezzet Severlere

Mis gibi buram buram dut kokan ve evde 5 dakikada hazırlayabileceğiniz dut pekmezi tarifi ile farklı lezzet arayanlar seviniyor. Ev Yapımı Dut Pekmezi

Tarif: Ev Yapımı Dut Pekmezi

3) Kuşburnu Pekmezi ile Hastalıklara Veda

Pekmez ve C vitamini ayrılmaz ikili iken, kuşburnu pekmezi ile pekişen dostluk sayesinde hastalıklara veda edilir. Soğuk algınlığı ve gribe müthiş iyi gelen bu pekmez, evde hemencecik hazırlanabilir. Kuşburnu Pekmezi

Tarif: Kuşburnu Pekmezi

4) Karadut Pekmeziyle Damağınızı Şımartın

Karadutun pastası, tatlısı, reçeli olur da pekmezi olmasın mı? Karadut ile pratik bir şekilde hazırlanan bu pekmez lezzetiyle tadını damağınızda bırakırken sizi pek çok hastalığa karşı da korur. Karadut Pekmezi

Tarif: Karadut Pekmezi

5) Helva Tadında Tahinli Pekmezli Tatlı Tarifi ile Güne Enerjik Başlayın

Pekmez protein bakımından son derece zengin bir gıda iken bir de arkadaşı tahin ile karşılaştıklarında ortaya muhteşem bir enerji deposu çıkar. Kısa bir sürede hazırlayacağınız bu tarif ile güne enerjik başlayın. Helva Tadında Pekmezli Tahinli Tatlı

Tarif: Helva Tadında Pekmezli Tahinli Tatlı

6) Bu Pekmezli Simit Davetsiz Misafirleri Arttırabilir

Lezzeti ve görüntüsüyle pastane simitlerini aratmayan bu simit tarifi içerisine bir de pekmez eklendi mi komşuları beş çayına çağırmamak için başka hiçbir sebep kalmaz.  Simit Yapımı

Tarif: Simit Yapımı

7) Pekmezli Atom Kurabiye Bir Başka

Klasik tariflerden bunalmış ev hanımlarına farklı, sağlıklı ve lezzetli tariflerle yanaşan pekmez güzelleri, tombik ve yuvarlak görüntüsüyle sizi etkileyecek şirin mi şirin bir atom kurabiye farkıyla listeye girer. Yarım saatte hazırlanıp pişirilebilen kurabiyeler, lezzetiyle de çok konuşulur. Pekmezli Atom Kurabiye

Tarif: Pekmezli Atom Kurabiye

8) Pekmezli Bebek Muhallebisi Karşınızda

Pekmezin kışkırtıcı tatlılığı ve pirinç ununun sade, kibar lezzetiyle yapılan pekmezli bebek muhallebisi, mutfakların en kibar ama bir o kadar da lezzetli tatlısı. Az malzemeyle çok performans arayan hanımların elit tarifi. Pekmezli Bebek Muhallebisi

Tarif: Pekmezli Bebek Muhallebisi

9) Pekmezli Tahinli Çaylı Kek Tiryakilere Özel

Sadece 20 dakikanızı ayırıp pişirebileceğiniz pekmez içeriği dışında tahin ve çayda katılmış olan bu kek, çay tiryakilerine özel olarak hazırlanır. Pekmezli Tahinli Çaylı Kek

Tarif: Pekmezli Tahinli Çaylı Kek

10) Tarçınlı Pekmezli Kış Kurabiyesi İsteyen Var Mı?

Bu kurabiye için kışı beklemeye gerek yok! Yılın her mevsimi kısa sürede hazırlanan bu tarif ile kurabiyeler midede hayat bulur. Tarçınlı Pekmezli Kış Kurabiyesi

Tarif: Tarçınlı Pekmezli Kış Kurabiyesi

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Keçiboynuzu Pekmezi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pekmez tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pekmez Kreması Zile Pekmezi Tarifi

Pekmez Kreması Zile Pekmezi

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil) Tarifi

Pekmez Pestili (Üzüm Pekmezinden Pestil)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Pekmez Pestili Tarifi

Pekmez Pestili

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Yağlı Pekmez Tarifi

Yağlı Pekmez

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Pekmez Helvası Tarifi

Pekmez Helvası

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Pekmez Çikolatası Tarifi

Pekmez Çikolatası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Pekmezi Muhallebi Tarifi

Pekmezi Muhallebi

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Pekmez Tatlısı Tarifi

Pekmez Tatlısı

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Bağırsak Tembelliğine İyi Gelen 10 Doğal Çözüm Tarifi
Bağırsak Tembelliğine İyi Gelen 10 Doğal Çözüm

Bağırsak Tembelliği Evde Tedaviyle Nasıl Geçer? Toplumun büyük bölümünü hayatında en az bir kez etkileyen…

Regl Ağrısına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm Tarifi
Regl Ağrısına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Regl Ağrısı Evde İlaçsız En Hızlı Nasıl Geçer? Adet (regl) döneminden önce veya kanama başlar…

Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası Tarifi
Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası

Mucizevi Enginar Sirkesi Faydaları ve Kullanımı Enginar sirkesi, ilkbahar mevsiminin mucize sebzelerinden enginardan elde edilen…

Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif
Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif

Patates Maskesi ile Cildinizi Yenileme Zamanı! Cildinize iyi bakmak için birçok bitkisel özlü kremler kullanmış…

Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm Tarifi
Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm

Doğal Yöntemlerle Mide Fıtığı Nasıl Geçer? Hareketli geçen iş ve yaşam şartlarından dolayı zaman zaman…

Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet Tarifi
Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet

Kore Mutfağı: Alışılmamış Tatlara Hazır Olun! Kore, en eski medeniyetlerden biridir. Zamanında siyasi farklılıklardan dolayı…

Bağırsak Tembelliğine İyi Gelen 10 Doğal Çözüm Tarifi
Bağırsak Tembelliğine İyi Gelen 10 Doğal Çözüm

Bağırsak Tembelliği Evde Tedaviyle Nasıl Geçer? Toplumun büyük bölümünü hayatında en az bir kez etkileyen…

Regl Ağrısına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm Tarifi
Regl Ağrısına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Regl Ağrısı Evde İlaçsız En Hızlı Nasıl Geçer? Adet (regl) döneminden önce veya kanama başlar…

Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası Tarifi
Karaciğeri Koruyan Enginar Sirkesinin 7 Faydası

Mucizevi Enginar Sirkesi Faydaları ve Kullanımı Enginar sirkesi, ilkbahar mevsiminin mucize sebzelerinden enginardan elde edilen…

Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif
Patates Maskesi Nasıl Yapılır? 6 Doğal Tarif

Patates Maskesi ile Cildinizi Yenileme Zamanı! Cildinize iyi bakmak için birçok bitkisel özlü kremler kullanmış…

Arap Yemekleri: Farklı ve Leziz 28 Tarif Tarifi
Arap Yemekleri: Farklı ve Leziz 28 Tarif

Kendi mutfağımızdan ortak tatlar bulacağımız bugünkü enfes tarifler de konu: Arap yemekleri! Baharat, nohut, tahin…

Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm Tarifi
Mide Fıtığı Bitkisel Tedavisi, İyi Gelen 5 Çözüm

Doğal Yöntemlerle Mide Fıtığı Nasıl Geçer? Hareketli geçen iş ve yaşam şartlarından dolayı zaman zaman…

Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet Tarifi
Geleneksel Kore Yemekleri: Sıra Dışı 10 Lezzet

Kore Mutfağı: Alışılmamış Tatlara Hazır Olun! Kore, en eski medeniyetlerden biridir. Zamanında siyasi farklılıklardan dolayı…

Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?
Demi Glace Sos Nedir? Nasıl Yapılır?

Fransız Mutfağından Kahverengi Sos: Demi Glace Bugün sizi Fransız mutfağına götürüyoruz ve “demi glace sos…

Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç! Tarifi
Karanfilli Suyun 6 Faydası: Doğal İlaç!

Karanfilli Su İçmek Neye İyi Gelir? Her canlı için hayati önem taşıyan su ile, bu…

Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Pamukçuk Nasıl Geçer? İyi Gelen 6 Bitkisel Çözüm

Doğal Tedavi: Pamukçuk Nasıl Temizlenir? Genellikle ağız içinde görülen pamukçuk, belirtileri ve acısıyla kişinin zor…

Beyaz Kil Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır? 5 Tarif
Beyaz Kil Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır? 5 Tarif

Beyaz Kil Maskesi: Cildi Arındıran Doğal Çözüm Her kadın için önemli olan cilt bakımını gerek…

Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı: 9 Maske Tarifi
Hindistan Cevizi Yağı Saç Bakımı: 9 Maske

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır? Hindistan cevizi yağı saç ve cilt bakımı konusunda harikalar…

Tarifler Geri
Videolar Geri