Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti Tarifi

Recep Ayı Orucu: Mübarek 3 Ayların Başlangıcı

Recep ayı, İslamiyet için önemli aylardan biridir. Bu ay geldiğinde Müslümanlar hal ve hareketlerine daha fazla dikkat eder, kendilerini ibadete verir. Recep ayı sağır ay olarak bilinir. Çünkü bu ayda Allah kullarının işlediği günahları duymaz, sadece ettiği duaları duyar.

Dini kaynaklarda yer alan ifadelere göre bu ayın bereketi çok fazladır. Recep ayı oruç tutmak için en uygun dönemlerden olduğu için sağlığı yerinde olanların oruç tutma isteğinin gerçekleştiği bereketli aylardan biridir.

Üç aylardan ilki olan recep ayı, günahlarından arınmak isteyen kişilerin bolca ibadet edeceği bir dönemdir. Yakınlaşmanın, bağışlanmanın ve tövbe etmenin ayı olarak bilinmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde Recep ayında tutulan oruçlar, günümüzde de aynı şekilde tutulmaktadır.

Sizlere hazırladığımız bu yazımız, aklınızdaki recep ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet açıklamaları nelerdir sorusuna yanıt verecek. 3 ayların başlangıcı orucu olarak tanımlanan Recep ayında oruç tutmak için hatırlamanız gereken bilgileri bu satırlarda görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

recep ayında oruç tutmak

Recep Ayında Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayı içinde tutulacak oruç için sahur yapmanız önerilir. Hürmeti bol bu ay için oruç tutarken Recep ayı orucunun niyeti edilmelidir. Recep ayı oruçlarını tutmadan önce niyet ederken şu cümleleri söyleyebilirsiniz:

“Allah’ım yarınki orucumu senin rızan için tutuyorum. Sen bağışlayıcısın. Affetmeyi seversin. Oruçlarımı kabul eyle! Recep ayının hürmetine, senin sonsuz merhametine şükürler olsun. Tutacağım oruçları kabul eyle Ya Rabb’im.! Amin.”

Yukarıda ifade edilen niyet cümleleri Recep ayında tutulacak oruçlar için dile getirilebilir. Recep ayında tutacağınız oruçların sevabını ve bereketini kazanmak için gönülden niyet edip iftar saatine kadar güzel davranışlarda bulunmanız tavsiye edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

recep ayı orucuna nasıl niyet edilir

Recep Ayında Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Recep ayı oruç tutmanın faziletleri cümlelere sığmayacak kadar boldur. Bu bereketli ayda günahlardan arınmak isteyenler kendilerini ibadete adarlar. Peygamber Efendimiz; Recep ayının ne kadar önemli bir ay olduğunu şu hadisle bize anlatır:

Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Beş gece vardır ki o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaip gecesi) Şaban ayının 15. gecesi (Berat gecesi). Cuma geceleri. Ramazan ve Kurban bayramları geceleri”

Bu ay içinde oruç tutanlar, imkanı varsa ihtiyaç sahiplerini de doyurabilir. İmkanı olmayanlar, edecekleri ibadetle sevap işlerler. Recep ayında aşağıdaki duayı 7 defa okuyanlar, büyük sevaba girer:

“Estağfirullâhe’l-Azîme’llezî la ilahe illâ hû el-Hay-yül1-Kayyûmu ve etûbü ileyh. Tövbete abdin zâlimin li-nefsihî lâ-yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.”

Türkçesi:

“Hayat sahibi olan, her şeyi idare edip ayakta tutan, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tan mağfiret dilerim. Kendi nefsine zulmetmiş kulun tövbesi gibi Ona tövbe ederim. Öyle bir kul ki, kendi nefsi adına ne ölüme, ne hayata ve ne de tekrar dirilmeye sahip değildir.” (Mecmuatü’l-ahzab, 1/599)

İlginizi çekebilir: Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Recep Ayı Orucu Ne Zaman, Kaç Gün Tutulur?

Recep ayının tamamını oruçlu geçirme zorunluluğunuz yoktur. Ancak bazı özel günlerde oruç tutarsanız daha çok sevap kazanırsınız. Dini kaynaklardaki açıklamalara göre Recep ayının ilk perşembesi oruç tutmak çok bereketli bir ibadettir. Bu konuyla ilgili bir hadis vardır:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ‘den rivayet edildiğine göre: “Receb’in ilk perşembesini oruçla geçireni cennete girdirmek Allah-u Te’âlâ üzerine bir hak olur.”

Önce Recep ayı ne zaman sorusunu yanıtlayalım. Recep ayı 2023 senesinde 23 Ocak Pazartesi ile başlar. 21 Şubat 2023 ile Şaban ayına devreder. Oruç tutmak isteyenler, bu sürede oruç tutabilir. Kesintisiz oruç tutulmamalıdır. Çünkü kesintisiz oruç sadece ramazan ayının bir özelliğidir. Recep ayında kaç gün oruç tutulur sorusuna istinaden şu bilgi önemlidir:

Recep ayında aralıksız oruç tutmak mekruh davranıştır. Bu nedenle 3 gün ara vererek oruç tutabilirsiniz. Eğer ramazan oruçlarınızdan borcunuz varsa ve kefaret orucu tutmak istiyorsanız; Recep ayını değerlendirebilirsiniz.

Kaç günlük oruç borcunuz varsa; içinde bulunduğunuz sene Recep ayında kefaret oruçlarınızı tutup sevaba girebilirsiniz. Bu orucu tutarken ramazan orucu gibi sahura kalkıp iftar zamanında orucu bozabilirsiniz.

Recep ayı orucu kadın ve erkekler için tutulduğunda sevap kazandıran oruçlardandır. Peş peşe tutmadan aralıklı şekilde tutmanız önerilen bu bereketli oruç, kişiye nefis kontrolü sağlar ve vaktinde tutulamayan oruç borçlarının tutulmasına imkan tanır.

Ramazan ayı orucunun neşesini ve heyecanını yine Recep ayı orucunda da yaşayabilirsiniz. İnsanlara yardım ederek, aç olanları doyurarak orucun sevabını daha da yüceltebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

recep ayı orucu fazileti

Recep Ayında Hangi Günler Oruç Tutulur?

Recep ayında özellikle oruç tutulması için önerilen günler vardır.

  • Recep ayının ilk 3 günü
  • İlk Perşembe günü yani Regaip Kandili
  • Recep ayı 13. 14. 15. günleri
  • Recep ayı son 3 günü

Bu zamanların anlamına kısa kısa değinelim:

İlk 3 günün fazileti 3 aylara girişi kutlamaktır. Recep ayının ilk günü oruç tutmanın sevabı ve mutluluğu manevi değer açısından yüksektir. Regaip Kandili Kuran’da Regaip kelimesiyle direkt geçmez ama geleneksel olarak Allah’ın yardımlarının katlandığı bir gece olarak kabul edilir.

Kameri ayların 13. 14. 15. günlerinin vücut sisteminin oruç tutmasının faydasını artırma ihtimali olduğu düşünülmektedir. 3 gün üst üste tutulan oruç ile ilgili önemli olduğuna dair bilgiler okuduysanız bunun temelinde bazı kişilerin, rivayetlerde Hz. Peygamberin birbirine eklediği oruçlara benzer bir uygulama yapabilmek adına 3 gün arka arkaya oruç tutması vardır.

Recep ayı son 3 gününün fazileti ise mübarek ayı uğurlamaktan ileri gelir. Recep ayında 10 gün oruç tutmanın fazileti nedir diye düşünüyorsanız ve 10 gün oruç tutmakla ilgili bilgiler karşınıza çıktıysa bunun sebebi saydığımız günlerin toplamının 10 olmasıdır.

recep ayında oruç tutmak

Recep Ayı Orucu Bağlantılı Hadisler

  • “Recep’in ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) kefaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü gününki ise bir senenin kefaretidir. Sonra her gün bir aydır.” (İbni Abbas Rivayeti)
  • “Recep’in ilk günü oruç tutan kimseden, günahları gökle yer arası kadar uzaklaşır.” (Selame ibni Kays Rivayeti)
  • “Recep’in ilk günü oruç tutandan, Allah iki senelik günahlarını sildirir.” (Enes İbni Malik Rivayeti)

Üç Aylar Orucu Nedir? Üç Aylar Orucu Ne Zaman Başlar?

Mübarek 3 aylar Recep ile başlar ve Şaban Ramazan olarak devam eder. Recep ayı başlamasıyla 3 aylar orucu da başlıyor denebilir. Ramazan ayı zaten orucun farz olduğu aydır. Recep ayında olduğu gibi isteyenler Şaban ayında da oruç tutabilir. Şaban ayı orucu için Recep ayı orucunda geçerli olan her şeyi aynı şekilde kabul edebilirsiniz. Recep ve Şaban aylarında Hz. Peygamberin (s.a.v.) nafile orucunu artırdığı ama ramazan gibi olacak şekilde diğer ayların tamamını oruçlu geçirmediği bilgisi bazı hadislerde mevcuttur. (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79).

Recep Ayında Oruç Tutulur Mu?

Recep ayında oruç tutulmasında bir sakınca yoktur; yazımızın tamamında tüm bilgilere ve dikkat edilmesi gerekenlere dair önemli noktalara da erişebilirsiniz.

Recep Ayının İlk Günü Oruç Tutmak İçin Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayında ilk gün oruç tutarken “Niyet ettim Allah rızası için Recep ayı ilk gün orucumu tutmaya, Allah’ım orucu hakkıyla tutabilmem için yardım eyle, orucumu kabul eyle.” şeklinde niyet edebilirsiniz.

Recep ayında Hangi Gün Oruç Tutulur? Recep Ayında Kaç Gün Oruç Tutmak Gerekir?

Recep ayında dini kural olarak koyulmuş şekilde belli günler oruç tutulması zorunluluğu yoktur ama yazımızın içinde de belirtilen, tavsiye edilen günlere göz atarak hangi günler oruç tutacağınızın kararını verebilirsiniz.

Peygamberimiz Üç Aylarda Nasıl Oruç Tutardı?

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Hz. Muhammed’in üç aylarda nafile oruçlar tuttuğu bilgisini yayınlarda aktarmıştır; ancak kaç gün oruç tuttuğuna dair net bilgi yoktur.

recep ayında oruç tutmak

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin 7 Bilimsel Faydası

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
İlaç Niyetine Çay Tarifi

İlaç Niyetine Çay

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Şifa Niyetine Etli Çorba Tarifi

Şifa Niyetine Etli Çorba

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İlaç Niyetine Zencefilli Macun Tarifi

İlaç Niyetine Zencefilli Macun

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Dut Şerbeti (Şifa Niyetine) Tarifi

Dut Şerbeti (Şifa Niyetine)

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Şipşak Kereviz (Kahvaltı Niyetine) Tarifi

Şipşak Kereviz (Kahvaltı Niyetine)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Terbiyeli Paça Çorbam (Şifa Niyetine) Tarifi

Terbiyeli Paça Çorbam (Şifa Niyetine)

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Ejder Meyvesi Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Ejder Meyvesi (Pitaya) ile Sağlığınıza Renk Katın! Ejder meyvesi, bir başka bilinen ismiyle "Dragon Fruit"…

Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Dut Yaprağının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Dut Yaprağı: Sağlıklı Yaşamın Doğal Şifresi! Dut yaprağı, dut ağacının (Morus) yapraklarıdır. Dut ağacı, çoğunlukla…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Yüksek Protein ve Lif Kaynağı Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Cennet Hurmasının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Cennet Hurması: C Vitamini Deposu Doğal Tatlı! Türkiye’de Trabzon hurması adıyla bilinen cennet hurması, botanik…

Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Brokoli Faydaları: Brokoli Yemek Neye İyi Gelir?

Brokoli: Faydalarıyla Sizi Şaşırtacak Lif Deposu! Turpgiller (Brassicaceae) familyasının en gözde sebzelerinden biri olan brokoli,…

Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi
Biberiye Çayının Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Biberiye Çayı: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Birebir! Akdeniz mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan biberiye hem taze…

Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Ayvanın Faydaları: Ayva Yemek Neye İyi Gelir?

Ayva: C Vitamini ve Lif Zengini, Antioksidan! Ayva, Rosaceae ailesine ait bir ağacın meyvesidir ve…

Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Avokadonun Faydaları: Avokado Yemek Neye İyi Gelir?

Avokado: Besleyici, Lif ve Vitamin Zengini! Avokado, Persea americana adlı ağaçtan gelen meyve olarak bilinir.…

Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir? Tarifi
Yeşil Çayın Faydaları: Ne İşe Yarar, Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilir?

Yeşil Çay: 5000 Yıllık Antioksidan Kaynağı Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir…

Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Propolisin Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Antioksidan Propolis: Güçlü Bağışıklığın Anahtarı! Propolis Yunanca bir kelimedir. "Korunan bölge, şehir" anlamını taşır. Arılar…

Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Narın Faydaları: Nar Yemek Neye İyi Gelir?

Nar: Antioksidan Zengini Süper Meyve! Nar, Punica granatum adı verilen bir ağaç türünün meyvesidir ve…

Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir? Tarifi
Muzun Faydaları: Muz Yemek Neye İyi Gelir?

Muz: Potasyum ve Lif Zengini Mucize Meyve! Dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra en çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri