Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi

Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma konusunda vatandaşları bilgilendiren konulara değinir. Pek çok kişi uykudan zor uyandığı için sahur yapmadan oruç tutar. Bu durum ise beslenme uzmanlarının dikkatini çeker.

Çünkü sahur yapmadan oruç tutmanın yan etkileri vardır ve birçok kişi bu yan etkileri görebilmektedir. Sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu diye düşünenler için beslenme uzmanlarının görüşlerini bir araya getirdik.

Sahur için zamanı olmayanlar, bir türlü sahur sofrasına uyanamayanlar bu yazımızı dikkatle okusun. Çünkü sahura kalkmadan oruç tutulur mu Diyanet tarafından da yanıtlanan sorulardan biridir. Gerçek kişi ve kaynakların açıklamalarına göre; gece sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusunu bu satırlarda yanıtlıyoruz.

İlginizi çekebilir: İstanbul İftar Vakti, Ramazan İmsakiyesi, İftar Saatleri

sahura kalkmadan oruç tutmak

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Her sene ramazan ayı geldiğinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltilen sorulardan biri de ramazanda sahura kalkmadan oruç tutulur mu oluyor. Pek çok kişi sahur yapmaya zaman bulamadığı için; tutacağı oruç için akşam yediğiyle yetiniyor.

Uzmanlar bu konuda vatandaşları sık sık uyarsa da; sahurun önemini bilmeyen ve ne yazık ki ihmal edenler var. Ancak söz konusu sağlık olduğunda; ihmallerin olmaması öneriliyor. Çünkü sahurun oruç üzerindeki etkisi oldukça fazla.

Sahur zamanını kaçıran ya da uykudan uyanamayan kişiler sabah uyandığında sahura kalkmayı unuttum oruç tutulur mu diyerek iftara kadar sabrediyor. Sahura kalkmadan oruç tutulur mu günah mı diye kafası karışanlar olabilir, sahurun da oruç tutarken farz olduğunu düşünenler de olabilir. Bu soruların cevabı hayırdır. Yani gece sahura kalkmadan oruç tutulur mu diyenler sahursuz da oruç ibadetini yapabilirler.

Sahura kalkmadan oruç tutmak farz mı, sahura kalkmadan oruç tutulur mu günah mı gibi sorularla kafa karışıklığı yaşayanlar da olabiliyor. Ramazan orucu Müslümanlara farzdır; sahur ise orucun farzı yani dinen gerekliliği değildir ancak birçok faydasından dolayı sahur yapılması önerilir.

Gece sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Elbette ki sahursuz da oruç tutulur. Ancak sahur olmadan tutulan oruç bünyenizi her açıdan zorlar. Bu durum sadece ramazanda sahura kalkmadan oruç tutulur mu sorusu için değil üç aylarda sahura kalkmadan oruç tutulur mu ve kandilde sahura kalkmadan oruç tutulur mu soruları için de geçerlidir.

Sahura kalkamamış olanlar sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu diye de endişelenebiliyor. Yoğun bir günden sonra sahura kalkmayı unuttum oruç tutulur mu acaba diye merak ediyor olabilirsiniz. Ramazan orucu, adak orucu ile diğer nafile oruçlar için sahura kalkılamadığı durumlarda niyet zamanı kuşluk vakti bitimine kadar olduğu için sabah kalkınca da niyet edebilirsiniz.

Ramazan ayı boyunca yaklaşık 12-14 saat boyunca açlık söz konusu. Neredeyse 12-14 saat boyunca aç kalan bünye, kan şekerini ciddi boyutta etkileyecek. Eğer gece sahur yaparsanız; iftara çok az zaman kala acıkmaya başlarsınız.

Şayet sahur yapmadan oruç tutmaya başlarsanız; uyandıktan birkaç saat sonra açlık hissedebilirsiniz. Uzun süren oruç hali nedeniyle kendinizi yorgun hissetmemek için sahura kalkmaya özen göstermelisiniz. Sahura kalkmadan oruç tutulabilir mi? Tabii ki tutulabilir ama faydaları üzerine düşününce önemli mazeretler dışında sahura kalkmaya çalışmanızı öneririz zira hem fiziki hem manevi olarak çok fazla yararı olduğu bir gerçektir.

Sahura kalktığınızda 30 gün boyunca süren ramazan sürecinde, kan şekerinizi ve değerlerinizi koruyabilirsiniz. Zaman zaman sahura kalkmayı unutuyor olsanız da; mümkün olduğunca sahur yapmanız sağlığınız için iyi olacaktır. Sahurda alacağınız sıvı besinler ve su sayesinde, gün içinde bedeniniz dinamik kalabilir. Sıvı kaybını önlemek adına sahurda su oranı yüksek besinleri tercih edebilirsiniz.

Sahura kalkmadığınız günlerde, oruç tutarken çok sık susayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için sahur yapmanız tavsiye edilir. Sahura kalkmadan oruç tutulur mu Diyanet tarafından da evet şeklinde yanıtlanan bir sorudur ama sahurun faziletlerinin altı çizilerek sahurla oruç tavsiye edilir.

Sahurun dindeki önemine Diyanet şöyle değinmiştir: “Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).”

İlginizi çekebilir: Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

Sağlıklı bir oruç süreci için besin değeri yüksek, doyurucu, kalorisi düşük sahur tabakları hazırlayabilirsiniz. Sahur sofrasının bereketi ve vücuda olan yararı sayesinde, tutacağınız oruç daha size daha kıymetli gelecektir. Sahur sofrasını hazırlamak için gece zaman bulamıyorsanız; doyurucu bir tabak hazırlayıp streç filmle kapatıp sahur zamanında hemen tüketebilirsiniz.

Oruç tutmak için mutlaka sahurda uyanıp niyet etmenize gerek yoktur. Zaman zaman uyanamadığınız durumlarda kalben edilen niyetlerin de oruç için geçerli olduğu bilinmektedir. Sahur yapamadığınız gecelerde, sabah uyandığınızda niyetinizi ederek oruca devam edebilirsiniz.

Sahura kalkmadan niyet etmeden oruç tutulur mu Diyanet tarafından yanıtlanan bir sorudur. İlgili açıklamada: “Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir.  Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur.” denmiştir. Mendup İslami bir terimdir ve “beğenilen” anlamına gelir.

Oruç tutmak için sahur yaparsanız; bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Aç şekilde uyuyup oruç tuttuğunuzda; vücut direnciniz düşecektir. Gün içinde kan şekerinizin düşmemesi için sahur yaptıktan sonra oruç tutmanız önerilir.

Uzmanlar, sahura kalkanlar için sıvı desteğinin çok önemli olduğunu vurguluyor.  Çay ve kahveyle sıvı ihtiyacının karşılanmaması gerektiğini açıklayan beslenme uzmanları, sahurda içilen su ve meyve suyunun daha doyurucu olduğunu ifade ediyor.

Ayrıca sahura kalkıp oruç tutmak isteyenler, sahurda 1 bardak süt içerek daha doyurucu ve sağlıklı sahur yapabilirler. Oruç sahura kalkmadan tutulur mu, ramazanda sahura kalkmadan oruç tutulur mu gibi soruların hepsinin cevabı aynıdır. Oruç ne zaman tutuluyor olursa olsun sahura kalkmadan da tutulabilir; ancak sahurun önemine dair yazı boyunca değinilen konular da göz ardı edilmemelidir.

İlginizi çekebilir: Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

sahura kalkmadan oruç tutulur mu

Sahura Kalkmadan Niyetsiz Oruç Tutulur Mu?

Oruç tutmak için niyet etmenin çok önemli ve sevap olduğunu bilirsiniz. Bazı durumlarda oruç tutacak kişi niyet etmeyi unutabilir. Hatta sahura kalkamadığı için niyetini de haliyle etmiş olamaz. Böyle nadir anlar için kişinin kalpten niyet ettiği kabul edilir ve dilerse sahura kalkmadan ve diliyle niyet etmeden orucunu tutabilir. Ancak sahura kalkıp açıkça niyet etmenin sevap olduğunu unutmamak gerekir.

Sahura Kalkmadan Niyet Nasıl Edilir?

Oruç tutacak kişinin niyeti diliyle ve kalbiyle etmesi mühimdir. Olası durumlarda sahura kalkma planı olmadığında kişi uykudan önce niyetini edip orucunu tutmak için orucu belirler. Bu kişilerin “Yarınki orucumu tutmaya niyet ettim, kabul eyle Allah’ım.” gibi ifadelerle yarınki orucu için niyetini belli etmesi gerekmektedir.

Öğlen Niyet Edilen Oruç Kabul Olur Mu?

Diyanet’in yaptığı açıklamaya göre; imsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Bu bilgi doğrultusunda uyku saatinize göre niyetinizi edip oruç tutmaya başlayabilirsiniz.

sahura kalkmadan oruç tutulur mu

Sahurda Tok Tutan Besinler Listesi

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

Sahurda Susatmayacak Yiyecekler Listesi

En Güzel Sahur Mesajları, Anlamlı Sözler

Sahurda Ne Yenir? Tok Tutan, Susatmayan Menü

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yumoş mu Yumoş Poğaça Tarifi

Yumoş mu Yumoş Poğaça

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Sahur Simidi Tarifi

Sahur Simidi

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Sahur Çöreği Tarifi

Sahur Çöreği

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sahura Aperatif Tarifi

Sahura Aperatif

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Sahur Pidesi Tarifi

Sahur Pidesi

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Sahura Velibah Bazlamalarım Tarifi

Sahura Velibah Bazlamalarım

4-6 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sahura Yumurtalı Ekmek Tarifi

Sahura Yumurtalı Ekmek

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Sahura Patates Köftesi Tarifi

Sahura Patates Köftesi

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Sahura Kıymalı Börek Tarifi

Sahura Kıymalı Börek

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

2024 Resmi Tatil Günleri, Bayramlar, Güncel Takvim Tarifi
2024 Resmi Tatil Günleri, Bayramlar, Güncel Takvim

2024 Resmi Tatil Takvimi Resmi tatil, bir ülke yönetiminde, devlet otoriteleri tarafından belirlenen, kamu kuruluşlarının…

Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren Philips airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Airfryer Yemek Tarifleri: Videolu, En Kolay 32 Çeşit Tarifi
Airfryer Yemek Tarifleri: Videolu, En Kolay 32 Çeşit

Günlük rutinlerimizin telaşı içindeyken hepimiz hayat ritmini kolaylaştıran ipuçlarını arıyoruz. Ev yaşamında, özellikle sağlıklı bir…

2024 Resmi Tatil Günleri, Bayramlar, Güncel Takvim Tarifi
2024 Resmi Tatil Günleri, Bayramlar, Güncel Takvim

2024 Resmi Tatil Takvimi Resmi tatil, bir ülke yönetiminde, devlet otoriteleri tarafından belirlenen, kamu kuruluşlarının…

Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur? Tarifi
Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur?

Mübarek Kandil Gecelerinde Hangi Dualar Okunur? Kandil duaları, İslam dini için özel gün ve gecelerde…

Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet Tarifi
Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet

Airfryer, tariflerin hızlı ve lezzetli pişirilmesine olanak tanıyan teknolojisi ile son yıllarda popülerleşen bir mutfak…

Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı? Tarifi
Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağıza Gelen Balgamı Yutmak Orucu Bozar mı? Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç…

Tarifler Geri
Videolar Geri