Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti

Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu bereketli geceye isim veren re-ğa-be kökünden gelen kelime; bir şeyi çok istemek anlamına gelir. İstenilen şeyi elde etmek için çaba sarf etme anlamını taşıyan regaip kelimesi, İslamiyet için önemli geceye adını vermiştir. Regaib kandili nedir, kökeni nereye dayanır sorularına geçelim.

18. yy başlarında regaip kandili, gösterişli törenlerle kutlanırmış. Tekke ve zaviyelerde regaip kandili için önceden hazırlıklar yapılırmış. Bu özel ve bereketli gece için şairler “regâibiye” adı verdikleri şiirleri kaleme alırmış. Alimler, regaip kandilinde bolca dua etmek, Allah adını sıkça anarak sohbet etmek ve namaz kılmak gerektiğini vurgularmış. Günümüzde de aynı gelenekler regaip kandilinde devam eder.

Regaip kandilinde yapılması önerilen ibadetlerden biri de regaib kandili orucu tutmaktır. Regaip Kandili’nde  oruç tutmanın sevabı çok fazla olan ibadetlerden biridir. Şimdi sizlere regaip kandilinde oruç tutmak istediğinizde hatırlamanız gereken bilgileri vereceğiz. Bu bereketli gecenin hürmeti adına oruç tutmak isterseniz; yazımızdaki bilgiler size ışık tutacak.

Regaip kandilinde neden oruç tutulur diye merak edenler için de en aydınlatıcı kaynaklardan olan hadislerden örnekler vereceğiz.

İlginizi çekebilir: Zilhicce Orucu Fazileti Nedir? Ne Zaman Tutulur?

regaip kandili oruç

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Kandil gecelerinin bereketini yaşamak isteyen kişiler, bu özel günlerde oruç tutmak isteyebilir. Kandilde oruç tutmanın sevabı elbette vardır, oruç ibadeti hem bedenen hem ahlaken faydalıdır. Oruç tutmak isteyenler, regaip kandilinde sahur yapıp orucu tutabilir. Regaip kandilinde oruç tutulur mu Diyanet İşleri bu konuda net açıklama yapmış mıdır diyenleri de aydınlatalım.

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre üç aylarda oruç tutmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Aksine gücü yeten kişiler oruç tutarsa kazanacağı sevap artar.

Kişinin sağlığı yettiği kadar üç aylar içinde, özellikle de regaip kandilinde oruç tutabilir. Ergenlik dönemini bitirmiş kişiler ve yetişkinler, regaip kandilinde orucunu tutup diğer ibadetlerini yerine getirebilir.

Regaip kandilinde adak orucu tutulur mu sorusu da akıl karıştırıcı olabilmektedir. Kandilde tutulan oruç niyete göre şekillenir. Zamanı belirlenmiş adak orucu tutmak için akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Şevval Ayı Orucu: Ne Zaman Tutulur? Fazileti, Niyeti

Regaip Kandili Orucu Kaç Gün Tutulur?

Regaip kandili orucu kaç gün tutulur 2023 yılında Diyanet görevlilerine sıkça sorulmaktadır. Bu hayırlı gecede oruç tutmak için; tek bir gün oruç tutmak zorunda değilsiniz. Regaib Kandili kaç gün oruç tutulur diyenler kandil tek gün olduğu için o güne niyetle tek gün oruç tutabilir ya da daha fazla güne de oruç tutmayı yayabilir.

Eğer sağlığınız yerindeyse; regaip kandili orucunu, Recep Ayı’nın ilk cuması olan mübarek Regaip Kandili için tutabilirsiniz.

Hatırlamalısınız ki; bu oruç sadece tek gün tutulmuyor. Regaip Kandili orucu tutmak isterseniz; sonraki günü de oruçlu geçirebilirsiniz. Özetle Regaip kandilinde tek oruç tutulur mu sorusunun cevabı evet olmakla birlikte ikiye tamamlamak daha faziletli kabul edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

regaip kandilinde oruç tutulur mu

Regaip Kandili Orucu Ne Zaman, Hangi Gün Tutulur?

Regaip kandili orucu ne zaman tutulur diyenler Recep ayının ilk Cuma gününü beklemek zorundadır. Regaip kandili orucu, Recep ayının ilk Cuma günü için tutulur.

2023 senesi için aklınızda regaip kandili orucu hangi gün tutulur sorusu varsa; 26 Ocak 2023 tarihi regaip orucu günüdür. Bu orucu tutmak için sahura kalkıp regaip kandili orucu niyeti etmeniz uygun görülür. Regaib kandili oruç niyeti cümlesi için kesin bir çerçeve yoktur. Regaip kandilinde tutulan orucun niyeti genel oruç niyeti cümlesine kandil vurgusunu ekleyerek yapılabilir.

Niyet ederken “ Niyet ettim Allah rızası için regaip kandili orucunu tutmaya. Kabul eyle Ya Rabb’im! ” diyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

regaip kandili orucu

Regaip Kandili Orucu Sevabı ve Fazileti Nedir?

Regaip kandili orucu fazileti dini kaynaklarda sık sık vurgulanır. Bu hayırlı gecede, tövbe eden kişinin dilediği dualar kabul olur. Eğer Recep ayında bolca dua edip oruç tutarsanız; alacağınız sevaplar katlanır. Bu aya ‘Recebü’l-asabb’ denilmesi; Recep ayının iyilik ayı olmasındandır.

Peygamberimizin ramazan ayından sonra en fazla oruç tuttuğu ay; Recep ayıdır. Regaip kandilinde oruç tutmak farz değildir, bu oruç nafile oruç türüne girer.

Regaip kandilinde oruç tutma sevabı bugünün manası üzerine derinlemesine düşünüldüğünde daha anlamlı hale gelir. Sevap kişiyi tekamül yolunda hayırla ileri taşır.

İlginizi çekebilir: Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

regaip kandili ne zaman

Regaip Kandili ve Orucuyla İlgili Hadisler

  • Allah Teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. (Gunye, 1/330)
  • Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır. (Ebu Yala, Müsned, 3/61, no: 1486)
  • ″Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Cuma gecesi, Regaib gecesi, Berat gecesi, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı gecesi.″ (Beyhakî, Şu’ab’ul-Îman, Hadis No: 3558)
  • “Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” (bk. el-Hallal, Fadailu Şehri Receb-Daru İbn Hazm, 1416/1996-/ s.62; Kenzu’l-Ummal, h. no: 24261)
  • Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır.” (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)
  • “Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)
  • Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana cennetin 8 kapısı açılır.
  • On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu.” der.
  • Receb ayında Allah Teâlâ Nuh Aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.. (Taberânî, Kebir, 9/197, no: 8877)
  • Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler. (Safuri, Nüzhetü’l-mecalis, 1/144)

İlginizi çekebilir: Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

regaip kandilinde ne olmuştur

Regaib Kandili’nde Oruç Tutulur mu?

Yazımızın tümünde de belirttiğimiz gibi sık sorulan soruların başında geldiği için bu soruya “evet” yanıtını yineleyelim.

Kandil Günü Tek Gün Oruç Tutulur mu?

Kandillerde tek gün oruç tutulabilir. Bu soru için Diyanet cevabı şöyledir: “Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.”

Regaip Kandilinde Oruç Tutarken Nasıl Niyet Edilir?

Yazı içeriğinde de belirtildiği üzere kandil oruçları için özel bir niyet etme kalıbı yoktur. Niyeti Allah rızası için diyerek yapmak ve hangi oruç tutulacaksa ismi belirtilerek etmek uygundur.

regaip kandili oruç

Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Dinimizde Oruç Çeşitleri İsimleri, Anlamları

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Regaib Kandili İçin Kandil Simiti Tarifi

Regaib Kandili İçin Kandil Simiti

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Regaip Kandiline Özel Un Helvası Tarifi

Regaip Kandiline Özel Un Helvası

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yumoş mu Yumoş Poğaça Tarifi

Yumoş mu Yumoş Poğaça

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Hoş Mu Erim (Hoşmerim ) Tarifi

Hoş Mu Erim (Hoşmerim )

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kandil Simidi (Hayırlı Kandiller) Tarifi

Kandil Simidi (Hayırlı Kandiller)

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Kandillerin Vazgeçilmezi Kandil Simidi Tarifi

Kandillerin Vazgeçilmezi Kandil Simidi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kandil Gecelerinin Vazgeçilmezi Kandil Simidi Tarifi

Kandil Gecelerinin Vazgeçilmezi Kandil Simidi

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kandil Simidi Tarifi

Kandil Simidi

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri