Şevval Ayı Orucu: Ne Zaman Tutulur? Fazileti, Niyeti

Şevval Ayı Orucu: Ne Zaman Tutulur? Fazileti, Niyeti Tarifi

Şevval Ayı Orucu Nasıl Tutulur?

Manevi hayatımıza zenginlik getiren mübarek aylardan biri de şevval ayıdır. Şevval ayı, Müslüman alemi için önemli aylardan biridir ve bu dönemde dileyenler oruç tutarak ibadetlerini yerine getirmiş olur.

Şevval ayı orucu 2023 yılında da her sene olduğu gibi Hicri takvimin 10. ayında tutulan bir oruçtur. Hicri takvimin 10. ayı 2023 senesinde Ramazan Bayramı’nın ilk günü başlayacaktır. Şevval ayında oruç tutmayı dileyenler, Ramazan Bayramı geldiğinde 1. gün ibadetleri için hazırlık yapabilir.

Şevval ayı, Hac aylarından ilkidir. Ramazan ayının peşinden gelen bu mübarek ay, 21 Nisan 2023 tarihinde başlar. Şevval ayında oruç tutmak isteyenler bu tarihe dikkat ederek 6 gün oruç tutabilir ve Şevval ayını 20 Mayıs 2023 tarihinde uğurlayabilir.

İlginizi çekebilir: Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

şevval ayı orucu nasıl niyet edilir

Şevval Ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?

Şevval orucu nasıl tutulur diyenler için süreci özetleyelim.

Şevval ayı orucu için şevval ayının başlaması gerekir. Bu orucu tutmak için Kurban ya da Ramazan Bayramı döneminden sonra uygun görülmemektedir. Çünkü şevval ayı, Ramazan Bayramı’nın 1. günü başlar. Ancak bayramın 1. günü oruç tutulmaz. Şevval oruçları için bayramın ilk günü geçmelidir.

Her sene Hicri takvimin 10. ayında şevval ayı başlar ve oruç tutmak isteyenler niyetlenip oruca başlar. Şevval orucunu tutmak için 6 gün oruç yeterlidir. 6 günü peş peşe tutmak zorunluluğu yoktur. Şevval ayı içinde 6 günü aralıklı şekilde tutabilirsiniz. Şevval orucu kaç gün tutulur sorusu şöyle yanıtlanabilir:

21 Nisan 2023 tarihinde başlayan şevval ayı içinde tutacağınız 6 günlük orucu 20 Mayıs 2023 tarihine kadar bitirebilirsiniz. Şevval orucu, ramazan ayı orucu gibi farz değildir. Ancak sünnet olan şevval orucunun sevabı da büyüktür.

İlginizi çekebilir: Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

şevval ayı orucu fazileti

Şevval Ayı Orucu Niyeti Nasıl Edilir?

Tıpkı ramazan orucu gibi sevabı büyük olan şevval orucu, niyet edildikten sonra başlar. Şevval orucunu tutmak isteyenler, içinden geldiği gibi oruç tutmak için niyet edebilir. Allah için, Allah rızası adına niyet ettikten sonra içinizden geçen hayırlı duaları okuyarak niyet edebilirsiniz.

Şevval ayı orucu nasıl tutulur diyenler öncelikle niyet etmeyi unutmamalıdır. Eğer ramazan ayında tutamadığınız oruçların kazasını şevval ayında tutacaksanız; bunu niyetinizde belirtmelisiniz. Din görevlilerine gelen sorulardan biri de şevval ayında tutulan oruç kazaya sayılır mı oluyor.

Ramazan orucunu tutamayanlar, Ramazan Bayramı ile başlayan şevval ayında kaza orucunu tutabilir. Niyet ederken: “Niyet ettim Allah rızası için bugün şevval orucu tutmaya.” denilebilir. Kaza orucunun niyetinde mutlaka kaza orucu olduğunu dile getirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

Şevval Ayı Orucu Fazileti ve Sevabı

Şevval ayında tutulan şevval orucunun kazandıracağı sevap neredeyse 1 sene içinde yapılan iyiliklerle eştir. Bu orucun fazileti büyüktür. Şevval orucu ve ayı hakkında hadis ve ayetler, bu ayın ne kadar bereketli ve hayırlı olduğunu tekrar kanıtlar. Bu orucu tutanların işlediği sevap, onun için büyük bir erdemdir.

  • “Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.”
  • Hadîs-i şerîf-Taberânî
  • “Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.” İbni Mace
  • “Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.” İbni Huzeyme
  • “Ramazân-ı şerîf ayında oruç tutup, ardından Şevvâl ayından da altı gün daha oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi olur.” Hadîs-i şerîf-Müslim
  • “Ramazân-ı şerîf ayında orucunu tutup, ardından Şevvâl ayında altı gün daha oruç tutan, günâhlardan, anadan doğduğu gün gibi sıyrılır, kurtulur.” Hadîs-i şerîf-Taberânî

Şevval ayında tutulan orucun manevi kazancı çok büyüktür. Şevval sözlükte yükselmek ve kaldırmak anlamlarını taşır. Bu orucu tutan kişiler, tıpkı diğer oruçlarda yaşandığı gibi manevi doygunluğa erecektir. İslam dini açısından oldukça önemli olan bu ay, ibadetlerin huzurla ve istekle yapılacağı dönemlerden biridir.

Şevval ayının önemli olmasında etken olan bazı olaylar yaşanmıştır çok eski dönemlerde. Bu olayları hatırlatacak olursak; Benî Kaynukā‘ Gazvesi (2/624), Uhud Gazvesi (3/625), Huneyn Gazvesi (8/630), Tâif Gazvesi (8/630), bir rivayete göre Hz. Peygamber’in oğlu İbrâhim’in vefatı (10/632). akıllara gelmektedir. Dini kaynaklar Şevval ayının önemini bu olaylarla hatırlatır.

Bu oruç kaza orucu olarak tutulmayacağı için nafile oruçlardan sayılmaktadır. Nafile oruç tutup sevap işlemek isteyen kadın ve erkekler, Şevval orucunu tutabilir.

İlginizi çekebilir: Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

şevval ayı orucu nasıl niyet edilir

Şevval Ayında Tutulan Orucun Adı Nedir?

Şevval ayında tutulan 6 günlük oruç Şevval orucu olarak bilinir.

Şevval Orucu Vacip midir? Şevval Orucu Farz mıdır? Şevval Orucu Sünnet midir?

Şevval orucunun hükmü nedir diyenler tüm bu soruları merak ederler. Şevval ayında tutulan oruç farz ya da sünnet değildir, dini olarak müstehap olarak değerlendirilir.

Ramazandan Sonra 6 Gün Oruç Ne Zaman?

Ramazan ayı sonrasındaki ayda tutulan 6 günlük Şevval orucunun tam günlerini kişi kendine göre belirleyebilir.

Şevval Ayı Orucunun Önemi Nedir?

Şevval ayı orucu önemine dair Diyanet’in açıklamalarında şu kesit bulunmaktadır: “Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur.”

Şevval Orucunun Kazası Olur mu?

Şevval orucu diğer nafile oruçlarda olduğu gibi bilerek bozulursa kaza edilmesi gerekir.

Şevval Orucu Ramazan Orucu Kazası Yerine de Geçer mi?

Şevval orucu nafile oruçtur, ramazanda tutulamamış oruçlarına yerine sayılmaz. Ramazan orucu kazasının ayrıca yapılması farzdır.

şevval ayı orucu ne zaman tutulur

Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Dinimizde Oruç Çeşitleri, İsimleri, Anlamları

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şevval'in Pankeki Tarifi

Şevval'in Pankeki

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Aydın Yuvarlaması Tarifi

Aydın Yuvarlaması

4-6 kişilik, 45dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Aya Çorbası Tarifi

Aya Çorbası

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Aya Köftesi Tarifi

Aya Köftesi

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Sarıkanat Zamanı Tarifi

Sarıkanat Zamanı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Turşu Zamanı Tarifi

Turşu Zamanı

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
İrmikli Aya Köftesi Tarifi

İrmikli Aya Köftesi

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tarhana (Aydın Usulü) Tarifi

Tarhana (Aydın Usulü)

12-14 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, 10dk Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri