Şevval Ayı Orucu: Ne Zaman Tutulur? Fazileti, Niyeti

Şevval Ayı Orucu: Ne Zaman Tutulur? Fazileti, Niyeti Tarifi

Şevval Ayı Orucu Nasıl Tutulur?

Manevi hayatımıza zenginlik getiren mübarek aylardan biri de şevval ayıdır. Şevval ayı, Müslüman alemi için önemli aylardan biridir ve bu dönemde dileyenler oruç tutarak ibadetlerini yerine getirmiş olur.

Şevval ayı orucu 2023 yılında da her sene olduğu gibi Hicri takvimin 10. ayında tutulan bir oruçtur. Hicri takvimin 10. ayı 2023 senesinde Ramazan Bayramı’nın ilk günü başlayacaktır. Şevval ayında oruç tutmayı dileyenler, Ramazan Bayramı geldiğinde 1. gün ibadetleri için hazırlık yapabilir.

Şevval ayı, Hac aylarından ilkidir. Ramazan ayının peşinden gelen bu mübarek ay, 21 Nisan 2023 tarihinde başlar. Şevval ayında oruç tutmak isteyenler bu tarihe dikkat ederek 6 gün oruç tutabilir ve Şevval ayını 20 Mayıs 2023 tarihinde uğurlayabilir.

İlginizi çekebilir: Mevlit Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

şevval ayı orucu nasıl niyet edilir

Şevval Ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?

Şevval orucu nasıl tutulur diyenler için süreci özetleyelim.

Şevval ayı orucu için şevval ayının başlaması gerekir. Bu orucu tutmak için Kurban ya da Ramazan Bayramı döneminden sonra uygun görülmemektedir. Çünkü şevval ayı, Ramazan Bayramı’nın 1. günü başlar. Ancak bayramın 1. günü oruç tutulmaz. Şevval oruçları için bayramın ilk günü geçmelidir.

Her sene Hicri takvimin 10. ayında şevval ayı başlar ve oruç tutmak isteyenler niyetlenip oruca başlar. Şevval orucunu tutmak için 6 gün oruç yeterlidir. 6 günü peş peşe tutmak zorunluluğu yoktur. Şevval ayı içinde 6 günü aralıklı şekilde tutabilirsiniz. Şevval orucu kaç gün tutulur sorusu şöyle yanıtlanabilir:

21 Nisan 2023 tarihinde başlayan şevval ayı içinde tutacağınız 6 günlük orucu 20 Mayıs 2023 tarihine kadar bitirebilirsiniz. Şevval orucu, ramazan ayı orucu gibi farz değildir. Ancak sünnet olan şevval orucunun sevabı da büyüktür.

İlginizi çekebilir: Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

şevval ayı orucu fazileti

Şevval Ayı Orucu Niyeti Nasıl Edilir?

Tıpkı ramazan orucu gibi sevabı büyük olan şevval orucu, niyet edildikten sonra başlar. Şevval orucunu tutmak isteyenler, içinden geldiği gibi oruç tutmak için niyet edebilir. Allah için, Allah rızası adına niyet ettikten sonra içinizden geçen hayırlı duaları okuyarak niyet edebilirsiniz.

Şevval ayı orucu nasıl tutulur diyenler öncelikle niyet etmeyi unutmamalıdır. Eğer ramazan ayında tutamadığınız oruçların kazasını şevval ayında tutacaksanız; bunu niyetinizde belirtmelisiniz. Din görevlilerine gelen sorulardan biri de şevval ayında tutulan oruç kazaya sayılır mı oluyor.

Ramazan orucunu tutamayanlar, Ramazan Bayramı ile başlayan şevval ayında kaza orucunu tutabilir. Niyet ederken: “Niyet ettim Allah rızası için bugün şevval orucu tutmaya.” denilebilir. Kaza orucunun niyetinde mutlaka kaza orucu olduğunu dile getirmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Nafile Orucu Nedir? Bozunca Kefaret Gerekir Mi?

Şevval Ayı Orucu Fazileti ve Sevabı

Şevval ayında tutulan şevval orucunun kazandıracağı sevap neredeyse 1 sene içinde yapılan iyiliklerle eştir. Bu orucun fazileti büyüktür. Şevval orucu ve ayı hakkında hadis ve ayetler, bu ayın ne kadar bereketli ve hayırlı olduğunu tekrar kanıtlar. Bu orucu tutanların işlediği sevap, onun için büyük bir erdemdir.

  • “Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.”
  • Hadîs-i şerîf-Taberânî
  • “Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.” İbni Mace
  • “Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.” İbni Huzeyme
  • “Ramazân-ı şerîf ayında oruç tutup, ardından Şevvâl ayından da altı gün daha oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi olur.” Hadîs-i şerîf-Müslim
  • “Ramazân-ı şerîf ayında orucunu tutup, ardından Şevvâl ayında altı gün daha oruç tutan, günâhlardan, anadan doğduğu gün gibi sıyrılır, kurtulur.” Hadîs-i şerîf-Taberânî

Şevval ayında tutulan orucun manevi kazancı çok büyüktür. Şevval sözlükte yükselmek ve kaldırmak anlamlarını taşır. Bu orucu tutan kişiler, tıpkı diğer oruçlarda yaşandığı gibi manevi doygunluğa erecektir. İslam dini açısından oldukça önemli olan bu ay, ibadetlerin huzurla ve istekle yapılacağı dönemlerden biridir.

Şevval ayının önemli olmasında etken olan bazı olaylar yaşanmıştır çok eski dönemlerde. Bu olayları hatırlatacak olursak; Benî Kaynukā‘ Gazvesi (2/624), Uhud Gazvesi (3/625), Huneyn Gazvesi (8/630), Tâif Gazvesi (8/630), bir rivayete göre Hz. Peygamber’in oğlu İbrâhim’in vefatı (10/632). akıllara gelmektedir. Dini kaynaklar Şevval ayının önemini bu olaylarla hatırlatır.

Bu oruç kaza orucu olarak tutulmayacağı için nafile oruçlardan sayılmaktadır. Nafile oruç tutup sevap işlemek isteyen kadın ve erkekler, Şevval orucunu tutabilir.

İlginizi çekebilir: Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

şevval ayı orucu nasıl niyet edilir

Şevval Ayında Tutulan Orucun Adı Nedir?

Şevval ayında tutulan 6 günlük oruç Şevval orucu olarak bilinir.

Şevval Orucu Vacip midir? Şevval Orucu Farz mıdır? Şevval Orucu Sünnet midir?

Şevval orucunun hükmü nedir diyenler tüm bu soruları merak ederler. Şevval ayında tutulan oruç farz ya da sünnet değildir, dini olarak müstehap olarak değerlendirilir.

Ramazandan Sonra 6 Gün Oruç Ne Zaman?

Ramazan ayı sonrasındaki ayda tutulan 6 günlük Şevval orucunun tam günlerini kişi kendine göre belirleyebilir.

Şevval Ayı Orucunun Önemi Nedir?

Şevval ayı orucu önemine dair Diyanet’in açıklamalarında şu kesit bulunmaktadır: “Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur.”

Şevval Orucunun Kazası Olur mu?

Şevval orucu diğer nafile oruçlarda olduğu gibi bilerek bozulursa kaza edilmesi gerekir.

Şevval Orucu Ramazan Orucu Kazası Yerine de Geçer mi?

Şevval orucu nafile oruçtur, ramazanda tutulamamış oruçlarına yerine sayılmaz. Ramazan orucu kazasının ayrıca yapılması farzdır.

şevval ayı orucu ne zaman tutulur

Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Dinimizde Oruç Çeşitleri, İsimleri, Anlamları

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

9. Gün İftar Menüsü

En güzel ramazan yemekleri tarifleri vermeye 9. günde de devam ediyoruz! Bugün iftar menüsü için başlangıcı bol vitaminli tutmaç çorbası ile yapıyoruz. Sonrasında göz alıcı ve kiremitte porsiyonluk patlıcan kapama ve yanında humusa rakip yoğurtlu nohut mezesi var. Çok beğenilen iftar tatlıları ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Aydın Yuvarlaması Tarifi

Aydın Yuvarlaması

4-6 kişilik, 45dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Çupra Zamanı Tarifi

Çupra Zamanı

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Sarıkanat Zamanı Tarifi

Sarıkanat Zamanı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Aya Çorbası Tarifi

Aya Çorbası

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Aya Köftesi Tarifi

Aya Köftesi

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Şifa Niyetine Etli Çorba Tarifi

Şifa Niyetine Etli Çorba

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ata Binen Çorba Tarifi

Ata Binen Çorba

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bin Ada Sosu Tarifi

Bin Ada Sosu

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ekşili Aya Sulusu Tarifi

Ekşili Aya Sulusu

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız? Tarifi
Sahurda Tok Tutan Yiyecekler: Ne Yersek Acıkmayız?

Sahurda Uzun Süre Tok Tutan Besinler Ramazanın en önemli öğünü sahurdur. Uzun süreli açlığa dayanabilmenin…

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Oruç Tutarken Sahura Kalkmanın Önemi Uzmanlar ramazan ayı boyunca beslenme ve sağlıklı şekilde oruç tutma…

İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik Tarifi
İftar Yemeğine Uygun En Güzel 12 Müzik

Ramazana Özel İftar Yemeği Şarkıları İftar yemeğinde ortamda çalan müzikler insanın içine farklı bir huzur…

Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Regl Olmak: Diyanet Bilgileri Ergenlik döneminden başlayıp menopoz dönemine kadar devam eden vajinal kanamalar,…

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu? Tarifi
Regaip Kandilinde Oruç Tutulur Mu?

Regaip Kandilinde Oruç Tutmanın Fazileti Regaip kandili, dinimizdeki önemli yere sahip olan kandillerden ilkidir. Bu…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsçada rûze, Arapçada savm ve sıyâm anlamına gelen oruç,…

Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran Tarifi
Bursa İftar Mekanları: En İyi 6 Restoran

Bursa'da Nerede İftar Yapılır? Oruç tutarken dopdolu lezzetlerle bezenmiş kocaman bir sofranın hayalini kurmamak elde…

İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler Tarifi
İstanbul İftar Mekanları: En İyi Tavsiyeler

İstanbul’da İftar Nerede Yapılır? Beklenen ramazan bereketiyle geldi. Mutfaklardaki tatlı telaşlar, adeta zamanla yarışıyor. Pilavların…

Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı Tarifi
Ankara İftar Mekanları: 14 Farklı Lezzet Durağı

Ankara'da Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Ramazan ayında yemeklere duyulan ilgi ve önem ekstra artıyor. Güzel ve…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Tarifler Geri
Videolar Geri