Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı Tarifi

Bayram Günlerinde Oruç Tutulur Mu?

Ramazan ve Kurban Bayramı, hemen hemen pek çok evde ayrı bir heyecanla yaşanır. Oruçların bitişi, Ramazan Bayramı’nda kutlanırken; birlik ve beraberliğin pekişmesi de Kurban Bayramı’nda mutlu anlar yaşatır. Dini açıdan sevabı çok büyük olan oruç tutmak, bayram öncesinde birçok kişinin yaptığı davranışlardandır. Ancak bazı zamanlarda, oruç tutan kişiler ikilemde kalabiliyor. Bu durumda ise akıllarda şu soru oluşuyor: “Bayram günü oruç tutulur mu? ”

Bayramda oruç tutmak Diyanet tarafından açıklığa kavuşan bir konu olmuştur. Çünkü binlerce kişinin merak ettiği bu konu, her sene bayram öncesinde gündeme gelmektedir. Bayram günü oruç tutmanın hükmü nedir diyenlere en net yanıtları vereceğimiz bu yazımız, sizlere bayram öncesinde yardım edecek. Kurban Bayramı’nda ya da Ramazan Bayramda oruç tutulur mu diyenler, yazımızda aradığı yanıtları bulabilir!

İlginizi çekebilir: Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

Bayramlar, insanların bir araya geldiği ve huzurla zaman geçirdiği mübarek dönemlerdir. Bayram günlerinde birlik ve beraberlik içinde yemekler hazırlanır, afiyetle tüketilir. Aç olanlar el birliği ile doyurulur, ihtiyaç sahipleri ise yardımlarla mutlu edilir.

Bayramlarda bir arada olup yemek yemek, sohbetlerde buluşmak ve neşeyle bayramı bitirmek insanlık için en uygun davranıştır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı, Müslümanlar için oldukça önemli olan 2 dini bayramdır. Bu günlerde oruç tutmak isteyenler olabilir.

Oruç tutmak için, belirlenen günler vardır. Ancak bayramda oruç tutmak mekruh olan bir davranıştır. Peki, mekruh nedir? Oruç tutmak bayramda nasıl mekruh olur?

Mekruh kelimesi, İslam dini içinde yasaklanmayan; ancak yapılmaması istenen davranışlardır. Bayram günlerinde oruç tutmak da mekruh kabul edilen bir davranıştır. Kurban Bayramı’nda ve Ramazan Bayramı’nda oruç tutmak isteyenlere kesin bir yasak yoktur; ancak bu günlerin tadını çıkarmak ve bir arada hoş zaman geçirmek için oruç tutma önerilmez.

Bayramın 1. günü orucun tutulması önerilmemektedir. Diyanet tarafından sunulan kaynaklarda bu ifadeyi doğrulayan cümleler vardır. Kurban Bayramı’nın 4 günü oruç tutmak isteyenlere de açıklama getirelim. Bu bayramın 4 günü oruç tutmak mekruhtur.

Dini kaynaklarda yazan bilgilere göre; bayram günlerinde sevdiklerinizle ve ailenizle geçirmeniz en hayırlı davranış olacaktır. Kurban kesen ailelerin ağız tadıyla bu duyguyu yaşaması, ihtiyaç sahiplerini sevindirmesi daha hayırlı kabul edilecektir.

Bayram arefesi oruç tutulur mu sorusunun cevabı ramazan bayramı için evet, Kurban Bayramı içinse kişinin tercihine kalmış şeklinde cevaplanabilir. Özellikle de 30 günlük ramazan ayı sonrasında, Ramazan Bayramı’nın 1. günü oruç tutulması mekruh olacaktır.

bayramda oruç tutulur mu

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isteyenler, bu dileğini diğer günlerde gerçekleştirebilir. Hz. Peygamber (s.a.v); iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki, biri Ramazan Bayramı’nın ilk günü, diğeri Kurban Bayramı günleridir.

Dini açıdan Ramazan Bayramı, Allah rızası için tutulan oruçların genel iftarı olarak kabul edilir. Ramazan ilk günü bayram coşkusunun en güzel şekilde yaşandığı gündür. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde topluca ve huzurlu bir ortamda ziyafet verilmesi büyük sevap kazandırır.

Hac ve Umre görevini yapan kişilerin, bayram günlerinde o bölgede oruç tutması da mekruhtur. Çünkü Umre’de ve Hac’da zinde şekilde görevlerini yerine getirmelidir. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı günlerinde kurulan sofralar, Allah’ın sembolik sofrası olarak kabul edilir.

Sabahtan akşama kadar yapılan öğünlere oruç tutanların katılmaması, yakışıksız olarak görülür. Bu nedenle bayram günlerinde oruç tutmak isteyenler, daha sonrası için oruç tutabilirler. Bayram günleri dışında tutulan pek çok oruç, oruç tutmak isteyenler için uygundur.

Dileyenler Ramazan Bayramı’nın 2. ya da 3. gününde oruç tutabilirler. Bu günlerde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Kaza orucunu, bayramda tutmak isteyenler daha sonraki döneme erteleyebilir.

Bayramda oruç tutulur mu haram mı diye merak edenler için en iyi açıklama Diyanet’in oruçla ilgili verdiği şu cevap içerisindedir: Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur.

Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49)

Bayramda şevval orucu tutulur mu sorusu özellikle ramazan ayı sonuna yaklaşıldığı dönemde gündeme gelen sorular arasındadır. Regaipte oruç tutulur mu sorusunun cevabı ise tüm kandiller için kapsayıcı olacak şekilde evettir. Konu ile ilgili Diyanet’in açıklaması şöyledir: Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Bayram öncesi oruç tutulur mu diye özellikle kurban öncesinde merak edilir. Zilhicce ayının başlamasıyla birlikte ilk 9 gün oruç tutulması müstehaptır. Zilhicce’nin dokuzuncu günü arefe gününe denk gelir ve o gün bu orucun son günü kabul edilir. Zilhicce ayının önemi hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanların kesildiği zamana denk gelmesindendir.

İlginizi çekebilir: Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

bayramda oruç tutulur mu

Hangi Bayramda Oruç Tutulur?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için oruç tutmanız dinen mekruhtur. Yani yasaklı bir davranış değildir ancak yapılması önerilmemektedir. Bayramda oruç tutmak, bayram heyecanını yaşamanızı erteleyeceği için bu konu senelerdir tartışılmaktadır. Özellikle de Kurban Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isterseniz; sonraki günlerde tutmayı planlayabilirsiniz. Arefe günlerini oruç tutmak için değerlendirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmanız önerilmez. Diğer günlerde tercihinize göre hareket edebilirsiniz.

Bayramda Oruç Tutmak Haram Mıdır?

Dini bayram süreçleri içinde oruç tutmak haram değildir; ancak dinen hoş karşılanmamaktadır. Nedenine gelecek olursak bayram günleri sevinç ve neşe günleridir. Birlik ve beraberliğin pekiştiği özel günlerdir. Bu günlerde ailece yemek yemek, zaman geçirmek gerekir. Oruç borcu olanlar bayram sonrasında oruç tutabilir. Bayramda oruç tutmak mekruh olacağından sonraki günlerde oruç tutmaya devam edebilirsiniz.

bayramda oruç tutulur mu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

En Güzel Sahur Mesajları: Anlamlı Sözler

Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter?

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yumoş mu Yumoş Poğaça Tarifi

Yumoş mu Yumoş Poğaça

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Hoş Mu Erim (Hoşmerim ) Tarifi

Hoş Mu Erim (Hoşmerim )

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bayram Çikolataları Tarifi

Bayram Çikolataları

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Bayram Çöreği Tarifi

Bayram Çöreği

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bayram Kahkesi Tarifi

Bayram Kahkesi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bayram Kömbesi Tarifi

Bayram Kömbesi

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bayram Kömbesi Tarifi

Bayram Kömbesi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bayram Böreği Tarifi

Bayram Böreği

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bayram Yuvalaması Tarifi

Bayram Yuvalaması

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori? Besin Değerleri

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem pratik bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri