Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı Tarifi

Bayram Günlerinde Oruç Tutulur Mu?

Ramazan ve Kurban Bayramı, hemen hemen pek çok evde ayrı bir heyecanla yaşanır. Oruçların bitişi, Ramazan Bayramı’nda kutlanırken; birlik ve beraberliğin pekişmesi de Kurban Bayramı’nda mutlu anlar yaşatır. Dini açıdan sevabı çok büyük olan oruç tutmak, bayram öncesinde birçok kişinin yaptığı davranışlardandır. Ancak bazı zamanlarda, oruç tutan kişiler ikilemde kalabiliyor. Bu durumda ise akıllarda şu soru oluşuyor: “Bayram günü oruç tutulur mu? ”

Bayramda oruç tutmak Diyanet tarafından açıklığa kavuşan bir konu olmuştur. Çünkü binlerce kişinin merak ettiği bu konu, her sene bayram öncesinde gündeme gelmektedir. Bayram günü oruç tutmanın hükmü nedir diyenlere en net yanıtları vereceğimiz bu yazımız, sizlere bayram öncesinde yardım edecek. Kurban Bayramı’nda ya da Ramazan Bayramda oruç tutulur mu diyenler, yazımızda aradığı yanıtları bulabilir!

İlginizi çekebilir: Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Bayramda Oruç Tutulur Mu? Diyanet Yanıtladı

Bayramlar, insanların bir araya geldiği ve huzurla zaman geçirdiği mübarek dönemlerdir. Bayram günlerinde birlik ve beraberlik içinde yemekler hazırlanır, afiyetle tüketilir. Aç olanlar el birliği ile doyurulur, ihtiyaç sahipleri ise yardımlarla mutlu edilir.

Bayramlarda bir arada olup yemek yemek, sohbetlerde buluşmak ve neşeyle bayramı bitirmek insanlık için en uygun davranıştır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı, Müslümanlar için oldukça önemli olan 2 dini bayramdır. Bu günlerde oruç tutmak isteyenler olabilir.

Oruç tutmak için, belirlenen günler vardır. Ancak bayramda oruç tutmak mekruh olan bir davranıştır. Peki, mekruh nedir? Oruç tutmak bayramda nasıl mekruh olur?

Mekruh kelimesi, İslam dini içinde yasaklanmayan; ancak yapılmaması istenen davranışlardır. Bayram günlerinde oruç tutmak da mekruh kabul edilen bir davranıştır. Kurban Bayramı’nda ve Ramazan Bayramı’nda oruç tutmak isteyenlere kesin bir yasak yoktur; ancak bu günlerin tadını çıkarmak ve bir arada hoş zaman geçirmek için oruç tutma önerilmez.

Bayramın 1. günü orucun tutulması önerilmemektedir. Diyanet tarafından sunulan kaynaklarda bu ifadeyi doğrulayan cümleler vardır. Kurban Bayramı’nın 4 günü oruç tutmak isteyenlere de açıklama getirelim. Bu bayramın 4 günü oruç tutmak mekruhtur.

Dini kaynaklarda yazan bilgilere göre; bayram günlerinde sevdiklerinizle ve ailenizle geçirmeniz en hayırlı davranış olacaktır. Kurban kesen ailelerin ağız tadıyla bu duyguyu yaşaması, ihtiyaç sahiplerini sevindirmesi daha hayırlı kabul edilecektir.

Bayram arefesi oruç tutulur mu sorusunun cevabı ramazan bayramı için evet, Kurban Bayramı içinse kişinin tercihine kalmış şeklinde cevaplanabilir. Özellikle de 30 günlük ramazan ayı sonrasında, Ramazan Bayramı’nın 1. günü oruç tutulması mekruh olacaktır.

bayramda oruç tutulur mu

Ramazan Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isteyenler, bu dileğini diğer günlerde gerçekleştirebilir. Hz. Peygamber (s.a.v); iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki, biri Ramazan Bayramı’nın ilk günü, diğeri Kurban Bayramı günleridir.

Dini açıdan Ramazan Bayramı, Allah rızası için tutulan oruçların genel iftarı olarak kabul edilir. Ramazan ilk günü bayram coşkusunun en güzel şekilde yaşandığı gündür. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde topluca ve huzurlu bir ortamda ziyafet verilmesi büyük sevap kazandırır.

Hac ve Umre görevini yapan kişilerin, bayram günlerinde o bölgede oruç tutması da mekruhtur. Çünkü Umre’de ve Hac’da zinde şekilde görevlerini yerine getirmelidir. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı günlerinde kurulan sofralar, Allah’ın sembolik sofrası olarak kabul edilir.

Sabahtan akşama kadar yapılan öğünlere oruç tutanların katılmaması, yakışıksız olarak görülür. Bu nedenle bayram günlerinde oruç tutmak isteyenler, daha sonrası için oruç tutabilirler. Bayram günleri dışında tutulan pek çok oruç, oruç tutmak isteyenler için uygundur.

Dileyenler Ramazan Bayramı’nın 2. ya da 3. gününde oruç tutabilirler. Bu günlerde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Kaza orucunu, bayramda tutmak isteyenler daha sonraki döneme erteleyebilir.

Bayramda oruç tutulur mu haram mı diye merak edenler için en iyi açıklama Diyanet’in oruçla ilgili verdiği şu cevap içerisindedir: Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur.

Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49)

Bayramda şevval orucu tutulur mu sorusu özellikle ramazan ayı sonuna yaklaşıldığı dönemde gündeme gelen sorular arasındadır. Regaipte oruç tutulur mu sorusunun cevabı ise tüm kandiller için kapsayıcı olacak şekilde evettir. Konu ile ilgili Diyanet’in açıklaması şöyledir: Kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Bayram öncesi oruç tutulur mu diye özellikle kurban öncesinde merak edilir. Zilhicce ayının başlamasıyla birlikte ilk 9 gün oruç tutulması müstehaptır. Zilhicce’nin dokuzuncu günü arefe gününe denk gelir ve o gün bu orucun son günü kabul edilir. Zilhicce ayının önemi hac ibadetinin yapıldığı ve kurbanların kesildiği zamana denk gelmesindendir.

İlginizi çekebilir: Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

bayramda oruç tutulur mu

Hangi Bayramda Oruç Tutulur?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı için oruç tutmanız dinen mekruhtur. Yani yasaklı bir davranış değildir ancak yapılması önerilmemektedir. Bayramda oruç tutmak, bayram heyecanını yaşamanızı erteleyeceği için bu konu senelerdir tartışılmaktadır. Özellikle de Kurban Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmak isterseniz; sonraki günlerde tutmayı planlayabilirsiniz. Arefe günlerini oruç tutmak için değerlendirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nın ilk gününde oruç tutmanız önerilmez. Diğer günlerde tercihinize göre hareket edebilirsiniz.

Bayramda Oruç Tutmak Haram Mıdır?

Dini bayram süreçleri içinde oruç tutmak haram değildir; ancak dinen hoş karşılanmamaktadır. Nedenine gelecek olursak bayram günleri sevinç ve neşe günleridir. Birlik ve beraberliğin pekiştiği özel günlerdir. Bu günlerde ailece yemek yemek, zaman geçirmek gerekir. Oruç borcu olanlar bayram sonrasında oruç tutabilir. Bayramda oruç tutmak mekruh olacağından sonraki günlerde oruç tutmaya devam edebilirsiniz.

bayramda oruç tutulur mu

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

En Güzel Sahur Mesajları: Anlamlı Sözler

Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter?

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yumoş mu Yumoş Poğaça Tarifi

Yumoş mu Yumoş Poğaça

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 25dk Pişirme
Bayram Çöreği Tarifi

Bayram Çöreği

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bayram Kahkesi Tarifi

Bayram Kahkesi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bayram Kömbesi Tarifi

Bayram Kömbesi

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bayram Kömbesi Tarifi

Bayram Kömbesi

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bayram Böreği Tarifi

Bayram Böreği

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Bayram Yuvalaması Tarifi

Bayram Yuvalaması

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Bayram Kurabiyesi Tarifi

Bayram Kurabiyesi

8-10 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bayram Çöreği Tarifi

Bayram Çöreği

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir? Tarifi
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Evde Hamsi En Kolay Nasıl Ayıklanır? Karadeniz mutfağını şekillendiren balıklardan biri olan hamsi, hemen hemen…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu Tarifi
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu

Yılbaşı Masası: Yeni Yıla Nefis Başlangıç! Ne derler bilirsiniz; yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir…

Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel Tarifi
Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel

Yılbaşı Hediyeleri ile Yeni Yılda Mutlu Sürprizler Uzun bir kış gecesinde gireceğimiz yılbaşı yeni yıl…

Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Yılbaşı gecesi evde olacaklar için birbirinden eğlenceli aktivite önerilerimizle geldik!…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı Tarifi
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir? Tarifi
Resimli: Evde Hamsi En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Evde Hamsi En Kolay Nasıl Ayıklanır? Karadeniz mutfağını şekillendiren balıklardan biri olan hamsi, hemen hemen…

Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması Tarifi
Yılbaşı Kaktüsü: Evde Bakımı ve Çoğaltılması

Yılbaşı Kaktüsü Evde Nasıl Yetiştirilir? İçinde bulunduğumuz bu günler sadece yeni yılın habercisi değil, aynı…

Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu Tarifi
Yılbaşı Sofrası Nasıl Hazırlanır? Yeni Yıl Yemeği İçin 7 İpucu

Yılbaşı Masası: Yeni Yıla Nefis Başlangıç! Ne derler bilirsiniz; yeni yıla nasıl girerseniz bütün bir…

Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel Tarifi
Yılbaşı Hediyeleri: En İyi Fikirler, 2024 Özel

Yılbaşı Hediyeleri ile Yeni Yılda Mutlu Sürprizler Uzun bir kış gecesinde gireceğimiz yılbaşı yeni yıl…

Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite Tarifi
Yılbaşı Gecesi Evde Ne Yapılır? En İyi 20 Aktivite

Yılbaşı Gecesi Evde Yapılabilecek Aktiviteler Yılbaşı gecesi evde olacaklar için birbirinden eğlenceli aktivite önerilerimizle geldik!…

Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı Tarifi
Yılbaşı Çiçeği Kokina Bakımı, Çoğaltılması ve Anlamı

Kokina: Yılbaşının Şans, Mutluluk, Huzur Çiçeği Her yıl aralık ayının son haftasında pek çok evi…

2024 Yılbaşı Filmleri: Yeni Yıl Temalı En İyi 46 Film Tarifi
2024 Yılbaşı Filmleri: Yeni Yıl Temalı En İyi 46 Film

2024 Yeni Yıl Akşamında Soluksuz Film Keyfi! Yılbaşında insanlar ikiye ayrılır: Evde girenler ve dışarıda…

Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2024 Tarifi
Yılbaşı Şarkıları: En İyi Çalma Listesi 2024

Klasik, Eğlenceli Yılbaşı Şarkıları: 2024 Özel Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak yılbaşı akşamınıza renk ve…

Yılbaşı Ne Zaman? 2024 Yılbaşı Tatili Kaç Gün? Tarifi
Yılbaşı Ne Zaman? 2024 Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

2024 Yılbaşı Tarihi ve Yeni Yıl Tatil Takvimi Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız günlerdeyiz...…

Dünya Türk Kahvesi Günü: UNESCO Onayladı! Tarifi
Dünya Türk Kahvesi Günü: UNESCO Onayladı!

Türk Kahvesi Günü: Kültürel Miras! Türk kahvesi, Türkler’in geçmişinde oldukça önem taşıyan bir sıcak içecektir.…

Uluslararası Kurabiye Günü: Tatlı Bir Gelenek! Tarifi
Uluslararası Kurabiye Günü: Tatlı Bir Gelenek!

Dünya Kurabiye Günü: Merhaba Susam Sokağı! Dünya genelinde kutlanan özel ve eğlenceli günlerden biri olan…

Öğretmenler Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Sözler Tarifi
Öğretmenler Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Sözler

Öğretmenler Günü Sözleri ve Kutlama Mesajları Öğretmenlerin desteğine ve rehberliğine her zaman ihtiyaç duyarız. 24…

Tarifler Geri
Videolar Geri