Serotonin Nedir? Nelerde Var? Serotonin Değerinizi Uçuracak 10 Besin

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Serotonin Nedir? Nelerde Var? Serotonin Değerinizi Uçuracak 10 Besin Tarifi

Mutluluk Sebebiniz :)

Serotonin Hormonu Hakkında Her Şey

Hormonlar, insan sağlığını her yönden etkiler. Psikolojik durumu değiştirebildiği gibi biyolojik faaliyetlerin de işleyişinde rol alır. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde işlemesi için kadın ve erkeklerde gerekli hormonlar salgılanmaktadır. Bu hormonların salgılanması ise dönem dönem farklılık gösterebildiği gibi besinlerden de etkilenmektedir.

Tükettiğiniz her besinin hormonlarınız üzerinde etkisi olduğu bir gerçektir. Bu hormonlardan sizler için adını sıkça duyduğunuz fakat bir türlü detaylarını bulamadığınız “serotonin” hormonunu incelemek istedik.

Serotonin hormonunun sağlığınıza olan faydasını, salgılanma durumunu ve daha pek çok merak ettiğiniz soruyu cevaplamak için buradayız. Bu yazı sayesinde serotonin etkileri hakkında birçok şey öğrenmiş olacaksınız.

serotonin nedir

Serotonin Nedir?

Serotonin ruh halini, sindirim sistemini, öğrenme yetisini ve iştahı düzenleyen bir hormon türüdür. Merkezi sinir sisteminde yer alır ve mide ile bağlantısı da bulunur. Halk arasında mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin hormonu, duyguların ve davranışların şekillenmesinde rol alır. Serotonin hormonu beyin tarafından salgılanmalıdır. Salgılanmadığı takdirde kişide bazı davranışlara neden olur. Bu davranışların en belirgini de gerginlik olarak dikkat çeker.

Serotonin sinir hücreleri arasında iletişim kurmakla ve sinyal göndermekle görevlidir. Kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak yeterli düzeyde salgılanmadığı durumlarda, medikal tedavi ile yeterli serotonin salgılanması için tedavi süreci başlatılır. Serotonin nerede üretilir diyecek olursanız, bu sorunuzun yanıtı beyin olmaktadır. Beyinde üretilen bir hormondur.

serotonin içeren besinler

Serotonin Nelerde Var? İşte Mucizevi 10 Besin!

Yapılan testler sonucunda vücudunuzda yeterli düzeyde serotonin hormonu tespit edilmediyse, ihtiyacınız olan şey serotonin içeren gıdalar ile beslenmek olmaktadır. Sağlıklı ve kontrollü şekilde beslendiğinizde, serotonin salgılanması için harekete geçebilirsiniz. Serotonin artıran yiyecekler listesinden yola çıkarak düşük olan serotonin seviyesini ideal dengeye getirebilirsiniz. O halde hangi besinleri tüketmelisiniz bir göz atalım:

1) Yumurta

Her sabah 1 adet yumurta yiyerek güne başlarsanız, gergin olma ihtimaliniz olmayacaktır. Çünkü yumurta serotonin hormonunun salgılanmasına etkili olan temel besinlerden biridir.

yumurta

2) Süt

Sütü gün içinde pek çok şekilde tüketebilirsiniz. Sütlü kahve, meyveli süt ya da sütlü tatlılarda. Bu şekilde sütü vücudunuza alarak serotonin hormonunun düzenli salgılanmasına destek olmaktasınız. Doğru yoldasınız.

süt

3) Yoğurt

Kalsiyum ve mineral kaynağı besinlerden biri olan yoğurt, beyin ile bağırsaklar arasında iletişimi sağlayan besinlerden biridir. Yoğurt tüketildiğinde probiyotik maddeler sayesinde beyin uyarılır ve bağırsaklara sinyal gönderir. Bu sinyaller sonucunda ise metabolizmanız aktifleşir.

yoğurt

4) Peynir

Serotonin eksikliği yaşamamak için muhakkak gün içinde peynir tüketmeniz önerilir. Sağlıklı kas, kemik ve bağırsak sistemi için bir porsiyon peynir tüketebilirsiniz.

peynir

5) Kırmızı Et

Serotonin hormonunun çalışması için B vitaminleri yönünden zengin besinler tüketilmelidir. Kırmızı et de protein ve B vitamini içeren bir besindir. Ana yemeklerde ölçülü şekilde tüketmek size iyi gelecektir.

kırmızı et

6) Muz

Potasyum kaynağı muz, serotonin hormonunun istediği meyvelerden biridir. Beyne hızlı sinyaller göndermektedir. Muz yiyerek hem tatlı ihtiyacınızı karşılarsınız hem de hormonların çalışmasını dengelersiniz.

muz

7) Avokado

Serotonin hormonunu çalıştıran bir diğer meyve de avokado oluyor. Avokadoyu mevsiminde tüketerek serotonin dengesini sağlayabilirsiniz.

avokado

8) Kuru Yemişler

Kuru yemiş tüketimi, beyin gelişimini desteklediği gibi hafızayı da güçlendirir. Günlük miktarınız bir avuç kuru yemiş olarak belirlenebilir. Fazlası size kilo aldırabilir bu nedenle dikkatli tüketmekte fayda var.

kuru yemiş

9) Patates

Patates karbonhidrat içeren bir sebzedir. Serotonin hormonun sağlıklı şekilde salgılanması için karbonhidrat da tüketmeniz gerekir. Sebze seçeneklerinizden biri de patates olmaktadır.

patates

10) Somon Balığı

Serotonin hormonu için Omega – 3 yağ asitleri yönünden de zengin beslenmeniz gerekiyor. Sizlere balık önerimiz somon balığı olmaktadır. Çünkü somon balığı vitamin yönünden zengindir ve yağ oranı düşüktür.

somon balığı

Serotonin Eksikliği Nasıl Ölçülür?

Serotonin seviyeniz düşükse kendinizde bazı değişimleri fark edebilirsiniz. Şimdi listede yer alan belirtileri son zamanlarda hissediyorsanız, serotonin seviyenizde düşüş yaşanmıştır diyebiliriz. Serotonin eksikliği sonucunda oluşan bazı belirtiler şöyledir:

 • Aniden gelen tatlı ve çikolata krizleriniz varsa
 • Kendinizi son zamanlarda yorgun ve mutsuz hissediyorsanız
 • Hayata karşı endişeleriniz çok yüksekse
 • Uyku düzensizliği içindeyseniz
 • İştah dengesizliği yaşıyorsanız
 • Sosyalleşmekten korkuyorsanız
 • Son günlerde başınız çok sık ağrıyorsa
 • Hafıza sorunları yaşıyorsanız
 • Metabolizmanız durmuşsa ve sindirim rahatsızlıkları başladıysa
 • Cinsel duygularınız azaldıysa serotonin seviyeniz düşmüş ve eksikliği başlamıştır.

Serotonin testi ise hastanelerde yapılan hormon testi ile belirlenecektir. Bu belirtileri gözlemleyen her kişinin muhakkak test yaptırması tavsiye edilir. Kan testi ile sonuçlanan serotonin seviyesi, doktor yorumu ile netleşmektedir.

Serotonin eksikliğinde olduğu gibi serotonin fazlalığı durumunda da problemler yaşanabilir. Bu durum ise serotonin sendromu olarak ifade edilmektedir. Bu sendromu yaşayan kişiler hem medikal tedavi ile hem de beslenme ile serotonini yükseltmeye çalışırlar. Sendrom sonucunda ise kişi ishal olabilir.

Sendroma neden olan bir diğer faktör de serotonin takviyeleri ile beraber farklı hastalıkların ilaçlarının kullanımı olmaktadır. Bu konuyu netleştirmek ve önlem almak için mutlaka doktorunuza kullandığınız ilaçları belirtmelisiniz.

serotonin eksikliği

Serotonin Neden Düşer?

Hormonlar besinlerden etkilendiği gibi kişinin anlık ruh halinden de etkilenmektedir. Eğer serotonin düşüklüğü teşhisi yapıldıysa bunun mutlaka bir nedeni vardır. Serotonin neden düşer diyecek olursanız size şu faktörleri açıklayabiliriz:

 • Gün içinde yetersiz ve dengesiz beslenmek
 • Yorucu ve stresli bir gün geçirmek
 • Süt ürünlerinden mahrum kalmak
 • Günlük su tüketimini ihmal etmek
 • Stresli bir dönem içinde olmak
 • Yetersiz uyku uyumak
 • Protein açısından eksik beslenmek
 • Hareketsiz kalmak
 • Güneş ışığından faydalanmamak

serotonin nedir

Serotonin Ne İşe Yarar?

Serotonin beyin ile bağırsaklar arasında gizli bir bağ kurmuştur ve tüm vücut dengesini sağlamakla görevlidir. Serotoninin insan sağlığına olan faydasına göz atalım!

 • Serotonin her şeyden önce kişinin ruh halini şekillendirir.
 • Bağırsakların işleyişini düzenler ve sinirleri uyarır.
 • Uyku dengesini sağlar. Sağlıklı ve kesintisiz uyumanızda etkilidir.
 • Kemik sağlığını da korumakla görevlidir.
 • Cinsel duyguları düzenler.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kanamaları durdurmaktadır.
 • Kendinizi daha iyi hissetmenizde rol oynar.

serotonin hormonu

Serotonin Nasıl Artar? Moralinizi Yükseltecek 5 Tavsiye

Serotonin eksikliğinde sağlıklı beslenerek bu eksikliği ortadan kaldırmanız mümkündür. Sadece beslenme yoluyla değil doğal yollarla da serotonin hormonunu dengeleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise çok basit!

1) Spor Yapın

 • Serotonin hormonunun yeterli düzeyde salgılanması için gün içinde en az 45 dakika spor yapabilirsiniz. Bu bazen yürüyüş bazen ip atlamak bazen de yüzmek olabilir. Hangi spor alanına ilginiz varsa, bu alanda kendinize günlük bir pay ayırabilirsiniz.
 • Spor yaparak tüm stresten arınabilirsiniz. Böylece ilaçsız şekilde serotonin düzeyini yükseltebilirsiniz.

serotonin

2) Stresten Kaçın

 • Stres, serotonin hormonunun salgılanmasını önlemektedir. Bu durumun oluşmaması için stresli ortamlardan kendinizi uzak tutmalısınız. Daha mutlu ve neşeli olduğunuz mekanlarda zaman geçirebilirsiniz.

serotonin

3) Sosyalleşin

 • Sevdiklerinizle beraber zaman geçirmek mutluluk düzeyinizi artırabilir. Böylece vücudunuzun ihtiyacı olan serotonin hormonu salgılanır. Bu durum ise tüm bedeninizi olumlu yönde etkiler.
 • Çevrenizle ya da tek başınıza açık havada dolaşmak, piknik yapmak, sosyal aktivitelerde rol almak size iyi gelecektir.

serotonin hormonu

4) Güneşe & Açık Havaya Çıkın

 • Serotonin hormonunun salgılanması ve sinir sistemlerinin uyarılması için D vitamini şart. D vitamini ise en iyi şekilde güneşten alınmaktadır. Bu nedenle güneşli günlerde muhakkak belirli bir süre açık havada yürümelisiniz.
 • Açık hava yürüyüşlerinde hem kemikleriniz ısınır hem de serotonin hormonu salgılandığı için kendinizi daha dinç hissedersiniz. Güneşli günleri fırsat bilmek gerek!

serotonin ne demek

5) Masaj Yaptırın

 • Aromaterapi yağları ile uygulanan masajlar, beyin sistemini uyarır ve serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Böylece masaj ile hem bedeniniz rahatlar hem de ruhunuz.
 • Kan dolaşımını hızlandıran oda kokuları ya da masaj yağları eşliğinde kas ve kemiklerin rahatlayacağı masajları yaptırabilirsiniz.

serotonin hormonu

Mutluluk Hormonu Nedir? Mutluluk Hormonu Sağlayan 10 Yiyecek

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Serotonin Nedir? Nelerde Var? Serotonin Değerinizi Uçuracak 10 Besin 29.01.2019 tarihinde yayınladı.