Goji Berry Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Kurt Üzümü

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Tarifi

Goji Berry Nedir?

Goji berry; daha çok Çin’de yetişen, Türkiye’de de kurt üzümü olarak anılan, çilekgiller familyasından bir meyvedir. Çin’de yaklaşık 1700 yıldır kullanılan meyvenin tadı, hem yaban mersinine hem de kiraza benzemektedir. Parlak kırmızı renkli, tatlı ve sulu bir meyvedir. Taze ya da kurutulmuş halde tüketilebilir. Ülkemizde genellikle kurutulmuş hali bulunsa da üretim sahalarının artmasıyla birlikte taze haline de ulaşmak çok daha kolay hale gelecektir.

Meyve, Çin’de yüzyıllardır; yemeklerde, tatlılarda ve çay olarak tüketilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında büyük bir yeri vardır. Son yıllarda sağlığa olan faydaları fark edilince tüm dünyada yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Güçlü bir antioksidan olan ve C vitamini içeren goji berry’nin Asya’da uzun yaşama katkı sağladığı düşünülmektedir.

goji berry

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

 • C vitamini deposu olan goji berry, soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bir portakalın dört katı kadar C vitamini içerdiği iddia edilmektedir.
 • Sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkisi vardır. İçeriğinde depresyon ve anksiyeteye iyi gelen maddeler keşfedilmiştir.
 • Gastrit ve ülser gibi mide sorunlarında faydalı bulunmuştur.
 • Uzak Doğu ve Asya’da kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Şeker hastaları üzerinde faydaları görülmüştür. Ancak ilaç kullanan diyabet hastalarının bu meyveyi kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 • Kötü kolesterol üzerinde azaltıcı etkisi vardır.
 • İçeriğindeki A vitamini gözler için çok faydalıdır.
 • Enerji verir, halsizliğe iyi gelir.
 • Kanser hastalarının iyileşmesinde etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Karaciğer ve böbrek hastaları için faydalıdır. Çin’de karaciğer kanseri tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir. Erken yaşlanmayı önleyici özelliği vardır.
 • Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun miktarını artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle büyüme, gelişme üzerine olumlu etkisi vardır.
 • İçerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Yağ yakımını hızlandıran goji berry  zayıflamada destek olarak kullanılabilir.
 • İçeriğindeki kalsiyum kemik sağlığı için faydalıdır.
 • Kararınca kullanıldığında uykuyu düzenlediği, rahat bir uyku düzeni sağladığı ileri sürülmektedir.
 • İçeriğindeki aminoasitler nedeniyle tokluk hissi verir.

goji berry faydaları

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Modern tıp, insan yaşamının süresini ve kalitesini artırmak için sürekli çalışıyor. Bir yandan da geleneksel tıbbın nimetlerinden faydalanıyor. Bunu yaparken de en çok bitki ve doğal besin kaynaklarını kullanıyor. Goji berry meyvesi de son yıllarda popüler hale gelen, doğal ve faydalı besinler arasında. Çin’de binlerce yıldır faydasından istifade edilen meyve, artık batılı toplumlar tarafından da büyük talep görüyor.

“Goji berry nedir, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir?” gibi temel soruların yanı sıra “Goji berry meyvesi nerede satılır?”, “Goji berry nereden bulabilirim?” gibi sorularınıza da yazımız aracılığıyla yanıt bulabilirsiniz.

goji berry nedir

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Bir dolu faydasından bahsettiğimiz goji berry meyvesinin elbette zararları da bulunmaktadır. Goji berry, her ne kadar şeker hastaları için faydalı olsa da ilaç kullanan hastaların bu meyveyi kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Goji berry, kanı sulandıran ilaçların etkisini artırmaktadır. Bu ilaçları kullanan hastaların da meyveyi tüketmeden önce hekimlerine danışmaları gerekir. Aşırı tüketildiğinde ishal yapıcı etkisi vardır ve hipertansiyona yol açabilir.

Goji berry yüksek miktarda selenyum içerdiğinden hamile bayanların bu meyveyi tüketmesi sakıncalıdır. Enerji düzeyini artırıcı etkisi nedeniyle hiperaktiviteye yol açabilir. Goji berry’i fazla tüketmek baş dönmesine neden olabilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde; kaşıntı, hapşırma ve öksürüğe neden olabilir.

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Meyvenin faydalarından yararlanmak için günlük 30-50 gram arası goji berry tüketebilirsiniz. Daha fazla miktarda goji berry tüketimi, yukarıda saydığımız olumsuz durumlara yol açabilir. 100 gram yaş goji berry meyvesi yaklaşık 83 kaloridir. Kurutulmuş halinin 1 tatlı kaşığı ise 15 kalori içermektedir. Goji berry meyvesi salatalarda, çorbalarda ve çay olarak tüketilebileceği gibi kek ve kurabiyelere katılabilir. Müsli ile karıştırılarak nefis bir kahvaltı hazırlanabilir.

Goji Berry Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Goji berry meyvesi, son zamanlarda diyet listelerinde sıkça yer almakta, zayıflamak isteyen kişiler tarafından büyük ilgi görmektedir. “Goji berry diyeti” olarak adlandırılan diyetler de mevcuttur. Bu tip diyetler şayet tek bir besinin kullanımına ağırlık veren sağlıksız diyetler ise tercih edilmemelidir. Ancak sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, faydalarını göz önünde bulundurarak bu meyveyi tüketebilir. Goji berry zayıflama hapı ve goji berry kreminin yanı sıra zayıflamaya etki ettiği iddia edilen goji berry  çayı ve goji berry suyu gibi ticari ürünler, pek çok noktada satışa sunulmaktadır.

goji berry nedir

Peki, Goji Berry Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Goji berry, tatlı bir meyve olmasına rağmen düşük glisemik indekse sahiptir. Kan şekerini hızlı yükseltmediği gibi iştahı azaltır.  Çok yüksek kalori içeren diğer tatlıları tüketmek yerine bu meyveyi tüketerek tatlı ihtiyacınızı giderebilir, daha az kalori alabilirsiniz.

Aminoasitlerden yana zengin bir besin olması meyvenin uzun süre tok hissettirmesine yardımcı olur. Bu nedenle ara öğünlerde tüketildiğinden, ana öğünlere kadar tok kalmanıza imkan tanır. Goji berry’nin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Günlük lif ihtiyacını büyük  oranda karşılar. Yüksek lif içeriği ile kabızlığı önler. Sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek verir. İçeriğindeki yüksek krom nedeni ile şekerin parçalanmasını hızlandırır, yağların depolanmasını azaltır. Goji berry’deki tiamin, hem karbonhidrat metabolizmasına hem de tiroit bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Goji berry meyvesi, diyetin yanında mutlaka tavsiye edilen egzersizleri de daha kolay yapmanızı sağlar. Kas kuvvetini arttırmasının yanı sıra ekstra enerji verir. Goji berry meyvesinin taze tüketilmesinin zayıflama üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Kuru meyvenin zayıflama üzerindeki etkisi daha sınırlıdır.

Diyet yaparken hiçbir besin maddesine mucize gözüyle bakmamak gerekir. Hiç bir besin tek başına zayıflatmaz. Goji berry meyvesi de tek başına mucizeler yaratan bir besin değildir. Diyetisyenin düzenleyeceği uygun bir diyet listesi ve düzenli spor ile birlikte diyete yardımcı olarak kullanılabilir.

Goji Berry Nerede Satılır?

Goji berry meyvesini nerede bulabilirim derseniz;taze goji berry meyvesi ülkemizde yeni yeni bulunmaya başlamıştır. Kurusuna pek çok market ve kuru yemişçiden ulaşabilirsiniz. Meyvenin kilogram fiyatı 60-80 TL arasında değişmektedir.

Daha sağlıklı bir tüketim için vakumlu ve kapalı ambalajlarda satılanları tercih etmek gerekir. Rengi bozulmuş ya da değişmiş halde satılan meyveler, sağlınıza zarar verebilir. Bu nedenle satın alırken dikkatlice kontrol etmenizi öneririz.

goji berry yetiştiriciliği

Goji Berry Nerede Yetişiyor?

Goji berry meyvesinin ana vatanı Çin’dir. “Goji berry Türkiye’de nerede yetişir?” sorusunun yanıtı ise şimdilik yoktur. Ancak Karadeniz ve Akdeniz’in nemli iklimi meyvenin fidanları için özellikle uygundur. Taze meyvenin halihazırda satışı olmasa da son yıllarda goji berry fidanı ülkemizde de satışa sunulmuş ve pek çok yerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Hatta satılan fidanlardan satın alıp balkonda yetiştirmek bile mümkündür. Ancak ana vatanına göre farklı iklim ve toprak özelliklerinde yetişen goji berry’nin besin özelliklerinin de farklı olacağı unutulmamalıdır.

Goji Berry Fidanı Nerede Satılır?

Goji berry fidanlarına fidan satışı yapan fidanlıklar, seralar aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi İnternet üzerinden; bitki, bitki tohumu ve fidan satan e-ticaret sitelerinden de ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Tohumu Nerede Satılır?

Goji berry tohumdan da rahatlıkla yetiştirilebilir. Goji berry tohumlarına İnternet üzerinden satış yapan sitelerden ve fidanlıklardan ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Çayı Nerede Satılır?

Zayıflamaya destek veren bir içecek olduğu iddia edilen goji berry çayı, poşetler halinde satılan hazır paketlerden yapılacağı gibi doğrudan kuru meyvelerin kaynatılmasıyla da hazırlanıyor. Yeşil çaylı ya da sade goji beryy çay çeşitleri; İnternet sitelerinde, aktarlarda ve bazı marketlerde satışa sunuluyor. Bu çay özetle; “Goji berry nerede bulunur?” sorusuna yanıt olabilecek tüm satış noktalarında tüketicilere ulaştırılmaktadır.

goji berry faydası

Goji Berry Kremi Nerede Satılır?

Goji berry zayıflama hapı ve zayıflama kremi gibi ürünler çoğunlukla İnternet üzerinden pazarlanmaktadır. Ayrıca aktarlarda da rahatlıkla bulabilirsiniz. Goji berry kremi kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunabilmektedir. Pek çok merdiven altı ürünün de İnternet’ten pazarlandığı göz önüne alındığında bu ürünleri özellikle resmi satış sitelerinden temin etmek çok önemlidir.

Goji berry nereden alınır, faydaları nelerdir öğrendiğinize göre alternatif tıbbın dikkatlerini üzerine çektiği goji berry meyvesini uygun miktarlarda, sağlık durumunuza göre doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili pek çok konuda meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tarif: Goji Berry Çayı Tarifi

--

4.9 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

6. Gün İftar Menüsü

En güzel iftar menüleri için fikir vermeye 6. günde devam ediyoruz! İftar çorbaları tarifleri için besleyici ve nefis lezzetli mahluta çorbası ilk sırada. Ardından ramazan yemekleri arasında fırında beyaz lahana dolması ve yanında iftar salatası olarak yoğurtlu köz patlıcanlı biber salatası var ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi Tarifi

Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 4 saat Pişirme
Şifa Kaynağı Çorba Tarifi

Şifa Kaynağı Çorba

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Şifa Kaynağı Çorba Tarifi

Şifa Kaynağı Çorba

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Şifa Kaynağı Nar Şerbeti Tarifi

Şifa Kaynağı Nar Şerbeti

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Şifa Kaynağı Kekik Çayı Tarifi

Şifa Kaynağı Kekik Çayı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Şifa Kaynağı Tavuk Haşlama Tarifi

Şifa Kaynağı Tavuk Haşlama

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Zeytinyağlı Enginar Şifa Kaynağı Tarifi

Zeytinyağlı Enginar Şifa Kaynağı

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Şifa Kaynağı Isırgan Çorbası Tarifi

Şifa Kaynağı Isırgan Çorbası

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları

Anadolu Yakası'nda En İyi İftar Mekanları Bir yıl boyunca heyecanla beklenen o mübarek ay geldi.…

Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları

İstanbul Boğazı En İyi İftar Mekanları Ramazan gelmesiyle evlerde oluşan şenlikler, tüm aile üyelerini mutlu…

İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları Tarifi
İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları

İstanbul Boğaziçi Manzarasında İftar Yemeği Turu Bu yıl ramazanda teknede iftar yaparak sevdiklerinizle ve ailenizle…

Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları Tarifi
Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları

Sultanahmet'te Nerede Oruç Açılır? İstanbul’un her karışında tarihten birer iz olduğunu sadece Türkiye değil, neredeyse…

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları Tarifi
İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

İstanbul’da Uygun Fiyatlı İftar Mekanları Ramazan ayı İslamiyet için oldukça değerli bir dönemdir. Bu ayda…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran Tarifi
Avrupa Yakası İftar Mekanları: En İyi 12 Restoran

Avrupa Yakası’nda Oruç Açabileceğiniz Restoranlar Herkesin heyecanla beklediği 11 ayın sultanı ramazan, bereketi ve birliği…

Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Anadolu Yakası İftar Yemeği Mekanları

Anadolu Yakası'nda En İyi İftar Mekanları Bir yıl boyunca heyecanla beklenen o mübarek ay geldi.…

Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları Tarifi
Boğaz’da Nezih İftar Yemeği Mekanları

İstanbul Boğazı En İyi İftar Mekanları Ramazan gelmesiyle evlerde oluşan şenlikler, tüm aile üyelerini mutlu…

İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları Tarifi
İstanbul Teknede İftar Yemeği Turları

İstanbul Boğaziçi Manzarasında İftar Yemeği Turu Bu yıl ramazanda teknede iftar yaparak sevdiklerinizle ve ailenizle…

Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları Tarifi
Sultanahmet En Meşhur İftar Mekanları

Sultanahmet'te Nerede Oruç Açılır? İstanbul’un her karışında tarihten birer iz olduğunu sadece Türkiye değil, neredeyse…

İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları Tarifi
İstanbul’un En Ucuz İftar Mekanları

İstanbul’da Uygun Fiyatlı İftar Mekanları Ramazan ayı İslamiyet için oldukça değerli bir dönemdir. Bu ayda…

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler Tarifi
İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

İftar: 11 Ayın Sultanı Ramazan Sofraları Her yıl gelmesi büyük bir sabırsızlıkla beklenen ramazan günleri,…

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri Tarifi
İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır? Ramazan Sunum Önerileri

Ramazanın Tatlı Telaşı: İftar Sofrası Hazırlama 11 ayın sultanı geldiğinde en büyük heyecan mutfakta hissedilir.…

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri Tarifi
İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

İslam Alemine Özel Dilekler: Hayırlı İftarlar! Ramazan coşkusu ülkemizde büyük bir neşe ile yaşanmaktadır. Ramazan…

İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı Tarifi
İftar Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Anlamı

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır? Yılın en bereketli dönemidir ramazan ayı. İslam dini için…

Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi Tarifi
Leziz ve Kaliteli 11 Resimli Hurma Çeşidi

Resimli Hurma Çeşitleri ve Özellikleri Hurma çeşitleri ve faydaları ülkemizde sık sık gündeme gelen bir…

Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Taze, Kuru Hurma Kilo Aldırır Mı?

Hurma Yemek Kilo Yapar Mı? Hurma; yüksek lif, demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri