Goji Berry Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Kurt Üzümü

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Kurt Üzümü Tarifi

Goji Berry Nedir?

Goji berry; daha çok Çin’de yetişen, Türkiye’de de kurt üzümü olarak anılan, çilekgiller familyasından bir meyvedir. Çin’de yaklaşık 1700 yıldır kullanılan meyvenin tadı, hem yaban mersinine hem de kiraza benzemektedir. Parlak kırmızı renkli, tatlı ve sulu bir meyvedir. Taze ya da kurutulmuş halde tüketilebilir. Ülkemizde genellikle kurutulmuş hali bulunsa da üretim sahalarının artmasıyla birlikte taze haline de ulaşmak çok daha kolay hale gelecektir.

Meyve, Çin’de yüzyıllardır; yemeklerde, tatlılarda ve çay olarak tüketilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında büyük bir yeri vardır. Son yıllarda sağlığa olan faydaları fark edilince tüm dünyada yoğun ilgi görmeye başlamıştır. Güçlü bir antioksidan olan ve C vitamini içeren goji berry’nin Asya’da uzun yaşama katkı sağladığı düşünülmektedir.

goji berry

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

 • C vitamini deposu olan goji berry, soğuk algınlığına çok iyi gelir. Bir portakalın dört katı kadar C vitamini içerdiği iddia edilmektedir.
 • Sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkisi vardır. İçeriğinde depresyon ve anksiyeteye iyi gelen maddeler keşfedilmiştir.
 • Gastrit ve ülser gibi mide sorunlarında faydalı bulunmuştur.
 • Uzak Doğu ve Asya’da kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Şeker hastaları üzerinde faydaları görülmüştür. Ancak ilaç kullanan diyabet hastalarının bu meyveyi kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 • Kötü kolesterol üzerinde azaltıcı etkisi vardır.
 • İçeriğindeki A vitamini gözler için çok faydalıdır.
 • Enerji verir, halsizliğe iyi gelir.
 • Kanser hastalarının iyileşmesinde etkileri olduğu gözlemlenmiştir.
 • Karaciğer ve böbrek hastaları için faydalıdır. Çin’de karaciğer kanseri tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Cildin yaşlanmasını geciktirir. Erken yaşlanmayı önleyici özelliği vardır.
 • Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun miktarını artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle büyüme, gelişme üzerine olumlu etkisi vardır.
 • İçerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Yağ yakımını hızlandıran goji berry  zayıflamada destek olarak kullanılabilir.
 • İçeriğindeki kalsiyum kemik sağlığı için faydalıdır.
 • Kararınca kullanıldığında uykuyu düzenlediği, rahat bir uyku düzeni sağladığı ileri sürülmektedir.
 • İçeriğindeki aminoasitler nedeniyle tokluk hissi verir.

goji berry faydaları

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Modern tıp, insan yaşamının süresini ve kalitesini artırmak için sürekli çalışıyor. Bir yandan da geleneksel tıbbın nimetlerinden faydalanıyor. Bunu yaparken de en çok bitki ve doğal besin kaynaklarını kullanıyor. Goji berry meyvesi de son yıllarda popüler hale gelen, doğal ve faydalı besinler arasında. Çin’de binlerce yıldır faydasından istifade edilen meyve, artık batılı toplumlar tarafından da büyük talep görüyor.

“Goji berry nedir, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir?” gibi temel soruların yanı sıra “Goji berry meyvesi nerede satılır?”, “Goji berry nereden bulabilirim?” gibi sorularınıza da yazımız aracılığıyla yanıt bulabilirsiniz.

goji berry nedir

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Bir dolu faydasından bahsettiğimiz goji berry meyvesinin elbette zararları da bulunmaktadır. Goji berry, her ne kadar şeker hastaları için faydalı olsa da ilaç kullanan hastaların bu meyveyi kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Goji berry, kanı sulandıran ilaçların etkisini artırmaktadır. Bu ilaçları kullanan hastaların da meyveyi tüketmeden önce hekimlerine danışmaları gerekir. Aşırı tüketildiğinde ishal yapıcı etkisi vardır ve hipertansiyona yol açabilir.

Goji berry yüksek miktarda selenyum içerdiğinden hamile bayanların bu meyveyi tüketmesi sakıncalıdır. Enerji düzeyini artırıcı etkisi nedeniyle hiperaktiviteye yol açabilir. Goji berry’i fazla tüketmek baş dönmesine neden olabilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde; kaşıntı, hapşırma ve öksürüğe neden olabilir.

Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Meyvenin faydalarından yararlanmak için günlük 30-50 gram arası goji berry tüketebilirsiniz. Daha fazla miktarda goji berry tüketimi, yukarıda saydığımız olumsuz durumlara yol açabilir. 100 gram yaş goji berry meyvesi yaklaşık 83 kaloridir. Kurutulmuş halinin 1 tatlı kaşığı ise 15 kalori içermektedir. Goji berry meyvesi salatalarda, çorbalarda ve çay olarak tüketilebileceği gibi kek ve kurabiyelere katılabilir. Müsli ile karıştırılarak nefis bir kahvaltı hazırlanabilir.

Goji Berry Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Goji berry meyvesi, son zamanlarda diyet listelerinde sıkça yer almakta, zayıflamak isteyen kişiler tarafından büyük ilgi görmektedir. “Goji berry diyeti” olarak adlandırılan diyetler de mevcuttur. Bu tip diyetler şayet tek bir besinin kullanımına ağırlık veren sağlıksız diyetler ise tercih edilmemelidir. Ancak sağlıklı beslenmek isteyen kişiler, faydalarını göz önünde bulundurarak bu meyveyi tüketebilir. Goji berry zayıflama hapı ve goji berry kreminin yanı sıra zayıflamaya etki ettiği iddia edilen goji berry  çayı ve goji berry suyu gibi ticari ürünler, pek çok noktada satışa sunulmaktadır.

goji berry nedir

Peki, Goji Berry Zayıflamaya Nasıl Yardımcı Olur?

Goji berry, tatlı bir meyve olmasına rağmen düşük glisemik indekse sahiptir. Kan şekerini hızlı yükseltmediği gibi iştahı azaltır.  Çok yüksek kalori içeren diğer tatlıları tüketmek yerine bu meyveyi tüketerek tatlı ihtiyacınızı giderebilir, daha az kalori alabilirsiniz.

Aminoasitlerden yana zengin bir besin olması meyvenin uzun süre tok hissettirmesine yardımcı olur. Bu nedenle ara öğünlerde tüketildiğinden, ana öğünlere kadar tok kalmanıza imkan tanır. Goji berry’nin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Günlük lif ihtiyacını büyük  oranda karşılar. Yüksek lif içeriği ile kabızlığı önler. Sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına destek verir. İçeriğindeki yüksek krom nedeni ile şekerin parçalanmasını hızlandırır, yağların depolanmasını azaltır. Goji berry’deki tiamin, hem karbonhidrat metabolizmasına hem de tiroit bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Goji berry meyvesi, diyetin yanında mutlaka tavsiye edilen egzersizleri de daha kolay yapmanızı sağlar. Kas kuvvetini arttırmasının yanı sıra ekstra enerji verir. Goji berry meyvesinin taze tüketilmesinin zayıflama üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Kuru meyvenin zayıflama üzerindeki etkisi daha sınırlıdır.

Diyet yaparken hiçbir besin maddesine mucize gözüyle bakmamak gerekir. Hiç bir besin tek başına zayıflatmaz. Goji berry meyvesi de tek başına mucizeler yaratan bir besin değildir. Diyetisyenin düzenleyeceği uygun bir diyet listesi ve düzenli spor ile birlikte diyete yardımcı olarak kullanılabilir.

Goji Berry Nerede Satılır?

Goji berry meyvesini nerede bulabilirim derseniz;taze goji berry meyvesi ülkemizde yeni yeni bulunmaya başlamıştır. Kurusuna pek çok market ve kuru yemişçiden ulaşabilirsiniz. Meyvenin kilogram fiyatı 60-80 TL arasında değişmektedir.

Daha sağlıklı bir tüketim için vakumlu ve kapalı ambalajlarda satılanları tercih etmek gerekir. Rengi bozulmuş ya da değişmiş halde satılan meyveler, sağlınıza zarar verebilir. Bu nedenle satın alırken dikkatlice kontrol etmenizi öneririz.

goji berry yetiştiriciliği

Goji Berry Nerede Yetişiyor?

Goji berry meyvesinin ana vatanı Çin’dir. “Goji berry Türkiye’de nerede yetişir?” sorusunun yanıtı ise şimdilik yoktur. Ancak Karadeniz ve Akdeniz’in nemli iklimi meyvenin fidanları için özellikle uygundur. Taze meyvenin halihazırda satışı olmasa da son yıllarda goji berry fidanı ülkemizde de satışa sunulmuş ve pek çok yerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Hatta satılan fidanlardan satın alıp balkonda yetiştirmek bile mümkündür. Ancak ana vatanına göre farklı iklim ve toprak özelliklerinde yetişen goji berry’nin besin özelliklerinin de farklı olacağı unutulmamalıdır.

Goji Berry Fidanı Nerede Satılır?

Goji berry fidanlarına fidan satışı yapan fidanlıklar, seralar aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi İnternet üzerinden; bitki, bitki tohumu ve fidan satan e-ticaret sitelerinden de ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Tohumu Nerede Satılır?

Goji berry tohumdan da rahatlıkla yetiştirilebilir. Goji berry tohumlarına İnternet üzerinden satış yapan sitelerden ve fidanlıklardan ulaşabilirsiniz.

Goji Berry Çayı Nerede Satılır?

Zayıflamaya destek veren bir içecek olduğu iddia edilen goji berry çayı, poşetler halinde satılan hazır paketlerden yapılacağı gibi doğrudan kuru meyvelerin kaynatılmasıyla da hazırlanıyor. Yeşil çaylı ya da sade goji beryy çay çeşitleri; İnternet sitelerinde, aktarlarda ve bazı marketlerde satışa sunuluyor. Bu çay özetle; “Goji berry nerede bulunur?” sorusuna yanıt olabilecek tüm satış noktalarında tüketicilere ulaştırılmaktadır.

goji berry faydası

Goji Berry Kremi Nerede Satılır?

Goji berry zayıflama hapı ve zayıflama kremi gibi ürünler çoğunlukla İnternet üzerinden pazarlanmaktadır. Ayrıca aktarlarda da rahatlıkla bulabilirsiniz. Goji berry kremi kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunabilmektedir. Pek çok merdiven altı ürünün de İnternet’ten pazarlandığı göz önüne alındığında bu ürünleri özellikle resmi satış sitelerinden temin etmek çok önemlidir.

Goji berry nereden alınır, faydaları nelerdir öğrendiğinize göre alternatif tıbbın dikkatlerini üzerine çektiği goji berry meyvesini uygun miktarlarda, sağlık durumunuza göre doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili pek çok konuda meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tarif: Goji Berry Çayı Tarifi

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi Tarifi

Şifa Kaynağı Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 4 saat Pişirme
Şifa Kaynağı Çorba Tarifi

Şifa Kaynağı Çorba

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Şifa Kaynağı Çorba Tarifi

Şifa Kaynağı Çorba

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Şifa Kaynağı Paça Çorbası Tarifi

Şifa Kaynağı Paça Çorbası

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 2 saat 30dk Pişirme
Şifa Kaynağı Karaduttan Meyve Suyu Tarifi

Şifa Kaynağı Karaduttan Meyve Suyu

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Starbucks Berry Hibiscus Tarifi

Starbucks Berry Hibiscus

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Semizotu Salatası (Tam Şifa Kaynağı) Tarifi

Semizotu Salatası (Tam Şifa Kaynağı)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri