Yaban Mersini Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Yaban Mersini Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Tarifi

Yaban Mersini: Antioksidan Süper Meyve!

Yaban mersini (Vaccinium corymbosum), yuvarlak ve mavimsi siyah renkte olan küçük meyveleriyle bilinen bir çalı türüdür. Bu bitki, Vaccinium ailesine aittir ve genellikle kuzey yarımkürede yaygın olarak bulunur. Yaban mersini, genellikle ormanlık bölgelerde, çalılık alanlarda ve dağlık bölgelerde yetişir. Tazesi, kurusu ve tatlılarda kullanımı ile çok sevilen yaban mersini, yüksek oranda A, C, K vitamini, tiamin, riboflavin gibi bileşenler içerir.

Demir, çinko, manganez, krom ve bakır minerallerinden de zengin bir meyve olan yaban mersini; fenol bileşenlerin de en zengin kaynağıdır. Ülkemizde ise Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak yetişen yaban mersini faydaları ile dikkat çeken hafif ekşi lezzete sahip bir meyvedir. Peki, yaban mersini neye iyi gelir?

Yaban Mersini Faydaları

 • Kan şekerini dengeler.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • Beyin sağlığına iyi gelir.
 • Kalp damar sağlığını korur.
 • Ruh sağlığına iyi gelir.
 • Kanser riskini önleyebilir.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hafızayı iyileştirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Cilt sağlığına iyi gelir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman desteği alınız.

İçeriğimizdeki bilgiler reçete niteliği taşımaz.

Bazı bünyeler yaban mersinine karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Kan Şekerini Dengeler

Yaban mersini, özellikle lif içeriği sayesinde sindirim sürecini yavaşlatarak kan şekerinin daha dengeli bir şekilde yükselip düşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek antioksidan içeriği, hücrelerin insülini daha etkili bir şekilde kullanmasına yardımcı olabilir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Yaban mersini, göz sağlığını koruyabilen lutein ve zeaksantin gibi karotenoidleri içerir. Bu, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi gözle ilgili sorunlara karşı koruma sağlayabilir.

Beyin Sağlığına İyi Gelir

Bazı çalışmalar, yaban mersininin bilişsel fonksiyonları artırabileceğini ve yaşla ilişkili bellek kaybını azaltabileceğini öne sürmektedir.

Kalp Damar Sağlığını Korur

Yaban mersini, potasyum, lif ve antioksidanlar içerir. Bu özelliği ile kalp damar sağlığını koruyabilir; çünkü kan basıncını düzenleme ve kolesterol seviyelerini kontrol etme potansiyeline sahiptir.

Ruh Sağlığına İyi Gelir

Yaban mersini, içerdiği antioksidanlar ve diğer besin öğeleri nedeniyle ruh sağlığına olumlu etkilerde bulunabilir. Araştırmalar, antioksidanların serbest radikallerle savaşarak beyin hücrelerini koruyabileceğini ve bilişsel fonksiyonları artırabileceğini göstermektedir. Yaban mersini içerisindeki antosiyaninler, beyin sağlığını destekleyen ve nörolojik fonksiyonları iyileştiren bileşiklerdir.

Kanser Riskini Önleyebilir

Yaban mersini, antioksidanlar açısından zengin bir meyve olup, antioksidanların hücre hasarını önleyerek kanser riskini azaltabileceği düşünülmektedir. Bazı laboratuvar çalışmaları yaban mersininin kanser hücrelerinin büyümesini durdurabileceğini ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkiler gösterebileceğini öne sürmüştür.

Sindirimi Kolaylaştırır

Yaban mersini, lif içeriği sayesinde sindirim sistemini destekleyebilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yaban mersini, özellikle antosiyaninler ve flavonoidler olmak üzere bir dizi güçlü antioksidan içerir. Bu antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir.

Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, yaban mersini bağışıklık sistemini destekleyebilir ve hastalıklara karşı direnci artırabilir.

Hafızayı İyileştirir

Yapılan bazı çalışmalar, yaban mersini ekstraktlarının özellikle yaşlı yetişkinlerde bilişsel performansı artırabileceğini ve bellek fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyebileceğini öne sürmüştür. Antosiyaninler, yaban mersininde bulunan güçlü antioksidanlar, kan akışını artırabilir ve beyin hücrelerinin işleyişini destekleyebilir. Bu da genel olarak bilişsel sağlık ve hafıza üzerinde olumlu etkiler yapabilir.

Tansiyonu Dengeler

Yaban mersini, içerdiği antioksidanlar, flavonoidler ve diğer besin öğeleri nedeniyle kan damarlarına olumlu etkiler yapabilir. Bu etkiler, kan basıncını düzenleme ve kardiyovasküler sağlığı destekleme potansiyeline işaret edebilir.

Kemikleri Güçlendirir

Magnezyum, C, K vitamini, mangan açısından zengin olan yaban mersini kemik sağlığını desteklemede potansiyel bir rol oynayabilir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

C vitamini cildin yenilenmesi için gereklidir. Yaban mersini yüksek oranda C vitamini ve antioksidan içeren bir meyvedir. Bu özelliği ile ciltteki toksinlerin atılmasını sağlayarak cildi yeniler, besler.

yaban mersini faydaları

Yaban Mersini Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Antioksidan Etkiler

Kaynak: Prior, R. L., Cao, G., Martin, A., Sofic, E., McEwen, J., O’Brien, C., & Lischner, N. (1998). Antioxidant capacity as influenced by total phenolic and anthocyanin content, maturity, and variety of Vaccinium species. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 46(7), 2686-2693.
Bulgular: Yaban mersini, antioksidan kapasitesi yüksek bir meyve olarak bilinir. Bu çalışma, yüksek antioksidan kapasitesinin yaban mersininde bulunan fenolik ve antosiyanin bileşenleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

Kardiyovasküler Sağlık

Kaynak: Basu, A., Du, M., Leyva, M. J., Sanchez, K., Betts, N. M., Wu, M., & Lyons, T. J. (2010). Blueberries decrease cardiovascular risk factors in obese men and women with metabolic syndrome. The Journal of Nutrition, 140(9), 1582-1587.
Bulgular: Bu çalışma, yaban mersini tüketiminin metabolik sendromlu obez bireylerde kardiyovasküler risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bilişsel Fonksiyonlar

Kaynak: Krikorian, R., Shidler, M. D., Nash, T. A., Kalt, W., Vinqvist-Tymchuk, M. R., Shukitt-Hale, B., & Joseph, J. A. (2010). Blueberry supplementation improves memory in older adults. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 58(7), 3996-4000.
Bulgular: Bu çalışma, düzenli yaban mersini tüketiminin yaşlı yetişkinlerde bellek performansını artırabileceğini göstermektedir.

 

Anti-İnflamatuar Etkiler

Kaynak: Vendrame, S., Daugherty, A., Kristo, A. S., & Klimis-Zacas, D. (2013). Wild blueberry (Vaccinium angustifolium) consumption improves inflammatory status in the obese Zucker rat model of the metabolic syndrome. The Journal of Nutritional Biochemistry, 24(8), 1508-1512.
Bulgular: Bu çalışma, yaban mersini tüketiminin obez farelerde inflamatuar durumu iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bu çalışmalar, yaban mersininin sağlık üzerinde olumlu etkileri olabileceğini gösterse de, herhangi bir diyet değişikliği öncesinde veya mevcut sağlık durumlarına yönelik özel endişelerle birlikte her zaman bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

yaban mersini faydaları

Yaban Mersini Nedir?

Yaban mersini, gökyüzünü andıran mavimsi tonları ve hafif mayhoş özel tadıyla öne çıkan küçük, yuvarlak meyveleri olan bir çalı türüdür. Doğada genellikle ormanlık bölgelerde ve dağlık alanlarda bulunan yaban mersini, C, K vitamini ve antioksidanlar gibi besin öğeleri bakımından zengindir. Taze veya kurutulmuş olarak çeşitli şekillerde kullanılabilen bu meyve, sağlıklı beslenme ve lezzetli tarifler için keyifli bir tercihtir.

Yaban mersini, dünya genelinde genellikle kuzey yarımküre bölgelerinde, özellikle Kuzey Amerika, Kanada, Avrupa’nın kuzey kısımları ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişir. Türkiye’de ise yaban mersini genellikle Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı ormanlık alanlarında ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin bazı bölgelerinde bulunabilir. Ayrıca, ülkemizde tarım alanlarında yetiştirilen yaban mersini çeşitleri de giderek artmaktadır.

İlginizi çekebilir: Yaban Mersini Nasıl Tüketilir, Yenir? Lezzetli İpuçları

yaban mersini nedir

Yaban Mersini Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Kalsiyum, magnezyum, çinko, manganez, demir ve potasyum gibi yüksek mineral içeriği ile dikkat çeken yaban mersini suyu, kemik ve diş gelişimini destekleyici rol oynar.
 • Antiinflamatuar özelliklere sahip olan yaban mersini suyu, vücuttaki iltihaplanmaların tedavisinde büyük önem taşır.
 • Yüksek antioksidan özelliğinden dolayı kalp ve damar hastalıkları riskini minimuma indirir. Tansiyon yüksekliği ve kalp krizi gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Düzenli olarak yaban mersini suyu içilmesi oksit stresi azaltarak hafızayı güçlendirici rol oynar.
 • Yaban mersini göze faydaları ile dikkat çeken bir meyvedir. Göz yorgunluğu, miyopluk, retinopati gibi göz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca göz içindeki kılcal damarların azaltılması ve gece körlüğünün önlenmesinde oldukça etkilidir.
yaban mersini suyunun faydaları

Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rolü olan yaban mersini çayı, kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında oldukça faydalı olan yaban mersini çayı, bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı önler.
 • Güçlü antioksidan içeriği sayesinde LDL kolesterolünün düşürülmesinde oldukça etkili olan yaban mersini çayı, kolesterolü dengeler.
 • Böbreklerin çalışmasını düzenler.
 • Yaban mersini yaprakları ve meyvesi kullanılarak hazırlanan çay, boğaz ağrısı ve boğaz iltihaplanmasına iyi gelebilir.
yaban mersini çayı faydaları

Yaban Mersini Kalori ve Besin Değerleri

Yaban mersini, düşük kalorili olmasının yanı sıra zengin bir besin profiline sahip olan küçük, mor renkli meyvelerdir. 100 gram yaban mersini yaklaşık 57 kalori içerir. Özellikle C vitamini bakımından zengin olan yaban mersini, aynı zamanda lif, potasyum, manganez ve antioksidanlar, özellikle de flavonoidler ve antosiyaninler açısından zengindir.

100 gram yaban mersini için kalori ve besin değerleri tablosu aşağıdaki gibidir:

Porsiyon Miktarı: 100 gr
Kalori (kcal) 57
Toplam Yağ 0,3 g
Doymuş Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1 mg
Potasyum 77 mg
Karbonhidrat 14 g
Diyet Lifi 2,4 g
Şeker 10 g
Protein 0,7 g
C Vitamini 9,7 mg
Demir 0,3 mg
B6 Vitamini 0,1 mg
Magnezyum 6 mg
Kalsiyum 6 mg
D Vitamini 0 IU
Kobalamin 0 µg
yaban mersini faydaları

Yaban Mersini Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yaban Mersini Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yaban mersini içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından bazı hastalıklara iyi gelebilir veya etkilerini hafifletebilir:

 • Göz hastalıkları,
 • Hafıza problemleri,
 • Sindirim ve bağırsak sorunları,
 • Kolesterol,
 • Cilt bozuklukları,
 • Tansiyon.

Yaban Mersini Kimler Kullanamaz?

Alerjik bünyeler, diyabet hastaları, kronik ilaç kullanan kişiler, emzirme sürecindeki anneler, gebeler veya gebelik şüphesi olanlar yaban mersini tüketmeden önce doktora danışmalıdır.

Yaban Mersininde Ne Vitamini Var?

Taze yaban mersini aşağıdaki vitamin ve mineralleri içerir:

 • C Vitamini
 • K Vitamini
 • A Vitamini
 • Folat (B9 Vitamini)
 • Magnezyum
 • Mangan
 • Potasyum
 • B6 Vitamini
yaban mersini neye iyi gelir

Ahududu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Yaban Mersini Kurusu Faydaları, Ne Kadar Yemeli?

Böğürtlen Faydaları: Meyvesi, Çayı, Yaprağı Faydaları

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Şifa Kaynağı Kurt Üzümü

Goji Berry Nasıl Kullanılır? Diyete Uygun Zayıflatan Tavsiyeler

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yaban Mersini Keki Tarifi

Yaban Mersini Keki

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Yaban Mersini Limonlu Kek Tarifi

Yaban Mersini Limonlu Kek

8-10 kişilik, 35dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Şekersiz Yaban Mersini+Ahududu Reçeli Tarifi

Şekersiz Yaban Mersini+Ahududu Reçeli

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kemik suyu nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 4 saat ve üzeri Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. pazar gününe denk…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi Sünnet mi? Şartları, Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Diyanet Cevapladı Farz, Allah’ın kesin emirleridir. Farzlar usulüne uygun ve Allah…

Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024 Tarifi
Güncel Kurbanlık, Hisse ve Kilogram Fiyatları 2024

2024 Kurbanlık ve Hisse Fiyatları Ne Kadar? Kurban fiyatları geçen seneye göre bazı değişikliklere uğramıştır.…

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024
Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Vakıf Bağış Ücretleri 2024

Kurban Bayramında Bağış Yapabileceğiniz Kurumlar Müslüman dünyası için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda, çocukların…

Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası Tarifi
Kurban Eti Nasıl Pişirilir? En İyi 7 Püf Noktası

Kurban Eti En Lezzetli Nasıl Pişirilir? Kurban Bayramında kurban etinin bir miktarı komşuya, ihtiyaç sahiplerine…

Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Oldu Mu? 2024

Kurban Bayramı Resmi Tatili 9 Gün Olacak Mı? 2024 yılında Kurban Bayramı haziran ayına denk…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Resimli Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Resimli Tebrik Mesajları Birlik, beraberlik ve desteğin pekiştiği mübarek Kurban Bayramı günlerinde,…

Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet Tarifi
Kurban Vekâleti Nasıl Verilir, Alınır, Ücreti Ne Kadar? Diyanet

Kurban Vekâleti Verirken ve Alırken Ne Söylenmeli? Kurban vekaleti ne demek bu konuda kısaca bilgi…

Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024 Tarifi
Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır? 2024

Kurban Bayramı Namazı Saatleri ve Kılınışı Kurban Bayramı namazı ne zaman hangi saatlerde okunacak diye…

Tarifler Geri
Videolar Geri