Süt Besin Değerleri, Zayıflatır Mı? Süt Detoksu Nasıl Yapılır?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Süt Besin Değerleri, Zayıflatır Mı? Süt Detoksu Nasıl Yapılır?

Su Hayat, Süt İhtiyaçtır!

Her yaştan tüketiciye önerilen ve sağlıklı bir besin kaynağı olarak bilinen süt, kalsiyum zenginliği bakımından önemli bir kaynaktır. Çocukların gelişimi için çok küçük yaşlardan itibaren önerilen besin, özellikle kemik gelişimini büyük ölçüde destekler.

Hayvansal veya bitkisel kaynaklı olabilen sütlerin pek çok çeşidi bulunur. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan inek sütünün yanı sıra keçi sütü, koyun sütü gibi çeşitler de farklı ihtiyaçlara ve damak tatlarına hitap eder.

Süt Nedir?

Pek çok dişi canlının vücudunda süt bezleri bulunur. Bu süt bezleri aracılığıyla üretilen besin değeri yüksek beyaz renkli sıvıya süt adı verilir. Gıda maddesi olarak kullanılan sütün içerisinde kalsiyum, potasyum, protein, karbonhidrat, yağ ve çinko bulunur. Gıda sektöründe ham madde olarak da yaygın olarak tercih edilen doğal besin kaynağı, profesyonel süt çiftlikleri kontrolünde üretilip paketlenerek kullanıcılara ulaştırılır.

Bu işlemler sırasında dikkat edilen sağlık açısından önemli unsurlar bulunur. İşlemler aşamasında süt ph değerleri, şoklama standartları ve paketleme alanları gibi önemli konular esas alınarak bir takım kontrollere tabi tutulur.

Üretimde kullanılan süt makinesi hijyenik açıdan değerlendirilir, şoklama sıcaklıkları süt termometresi ile ölçülür ve tüm ürünlerin aynı standartlar ile kullanıcılara ulaştırılması sağlanır.

Süt Besin Değerleri, İçeriğindeki Vitaminler

Sütlerin çerisinde barındırdığı yağ oranına göre, kalori miktarı da farklılık gösterir. Süt yağ oranı yüksek ise kalori değeri de doğru orantıda ilerler. Yaklaşık bir su bardağına yakın bir değer vermek gerekirse, ölçü 200 gr olarak alınabilir. 200 gr yarım tam yağlı süt kalori bakımından 128 – 135 kcal arası bir değere sahipken, yağsız olarak tüketiciye sunulan süt çeşitlerinde yaklaşık 68 – 72 arası kalori değeri bulunur.

İçerisindeki vitaminler bakımından oldukça zengin olan süt, B vitamini deposu olarak bilinir. B1, B2 ve B12 vitaminleri sütte en yoğun olarak bulunan vitaminlerdir. Bu vitamin türlerinin yanı sıra B3, B5, B6, A, C, D, E ve K vitaminleri de sütün içerisinde bulunan besin değerleri arasındadır.

Detaylı bilgi için: Süt Kaç Kalori?

Süt Zayıflatır Mı? Süt Detoksu Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalara göre günde bir ya da iki bardak süt ile zayıflamak mümkün. Dengeli ve sağlıklı kilo vermek için metabolizmanın normal düzeyde çalışması gerekir. Süt tüketimi yavaşlayan metabolizmanın hızlandırılmasını, yağların daha hızlı şekilde yakılmasını ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

Zayıflama yöntemlerinden biri olarak kabul edilen süt detoksu, bir ay boyunca uygulandığında yaklaşık 2-4 kilo arasında yağ yakılmasını sağlar. Bir bardak süt ile yaklaşık 5 saat boyunca yaşanan tokluk hissi, kilo sorunu yaşayan kişilerin daha az gıda tüketimine ihtiyaç duymasını sağlar. Süt özellikleri ve vücuda etkisi sayesinde eş zamanlı olarak yağların daha hızlı yakılması da kısa zamanda dengeli kilo kaybını sağlar.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Kemik gelişiminin önemli destekçilerinden olan sütün cilde ve vücuda etki eden pek çok faydası bulunur. Süt faydaları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Kasların yeniden yapılanması için ihtiyaç duyulan protein sütün içerisinde bol miktarda bulunur. Özellikle spor sonrası az yağlı süt tüketimi, içerisindeki zengin süt protein değeri sayesinde kas gelişimi açısından büyük fayda sağlar.
  • Bir bardak sütün içerisinde ortalama 299 miligram kalsiyum bulunur. Sağlıklı kemik gelişimi için vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun önemli bir kısmı bir bardak süt tarafından karşılanır.
  • Sütün içerisinde bulunan enerji miktarı vücudun gün boyu daha zinde tutulmasını sağlarken, metabolizmayı da hızlandırır. İdeal hızına geri dönen metabolizma sayesinde kilo verme süreci hızlanarak daha kolay bir hale gelir. Bu sayede kilo problemleri de büyük ölçüde engellenmiş olur.

Süt Ürünleri Nelerdir?

Sütün ham madde olarak kullanıldığı pek çok gıda türü bulunur. Süt ürünleri olarak adlandırılan bu besin grubunun içinde sıklıkla tüketilen peynir, yoğurt, süt kaymağı, kefir, süt kreması, tereyağı, süt tozu, labne, ayran gibi çok sayıda gıda yer alır. Çeşitli süt mayalama teknikleri ile üretilen süt ürünleri çiğ olarak tüketilebileceği gibi, yemek ve tatlıların içerisinde pişirilerek de kullanılabilir.

Süt üretimi ve sütün ham madde olarak kullanıldığı besin tiplerinin imalatının önemli bir kısmını süt endüstrisi kurumu gerçekleştirir. Kurum, tüm süt ürünlerinin bilinçsiz üretimi sonucu ortaya çıkan süt zehirlenmeleri gibi sorunlarla mücadele eder. Üretim standartlarını geliştirmek amacıyla sürekli eğitim ve nitelikli personel yetiştirme gibi konularla ilgilenen kurum tüm ülkeye sağlıklı gıdalar sunar.

Süt Çeşitleri Nelerdir?

Hayvansal besinlerin içinde en çok tercih edilenler arasında bulunan süt bazı memeli hayvanlardan elde edilir. İnek, koyun, keçi ve manda gibi hayvanların sütü sıklıkla kullanılırken, bu sütler işlenerek çeşitli besinler de meydana getirilir. Süt çeşitlerinin kaynağı, sütün bulunabilirliği ve elde edilme yöntemlerine göre değişen süt fiyatları da çeşitlilik gösterir.

Veganlar ve laktoz intoleransı olanlar için ise bitkisel kaynaklı sütler bulunur. Laktoz intoleransı vücudun süt şekerine karşı gösterdiği hassasiyet olarak adlandırılabilir. Soya sütü, pirinç sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü gibi bitkisel bazlı ürünler ise laktoz intoleransı yaşayan kişiler için son yıllarda oldukça popüler.

Gıdaların ve içeceklerin içinde sıklıkla kullanılan süt çeşitleri, süt köpürtücü gibi işlevsel araçlarla da rahatlıkla formu değiştirilerek kullanılabilir.

Süt Alerjisi Nedir?

Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan süt proteinleri vücutta bazı tepkimelere yol açabilir. Bu gibi durumlarda vücudun reaksiyon vermesi durumuna süt alerjisi denir. Süt alerjisi vücutta çok farklı şekillerde görülebilir. Çocuk yaşlardan itibaren ortaya çıkan alerji tipi, çocuklarda sıklıkla görülür. Ciltte kızarıklık ve tahriş görünümü oluşturan süt alerjisi hayvansal sütlerin yanı sıra, çok nadir olarak anne sütünün etkisiyle de görülebilir.

Bilinen alerjik reaksiyonların yanı sıra, süt tüketimi bazı kısa süreli rahatsızlıklara sebep olabilir. Örneğin, vücutta süt laktik asit birikimine bağlı yoğun egzersiz sonrası yorgunluk hissi oluşabilir. Bununla birlikte, mide hassasiyeti yaşayan kişiler yoğun süt tüketiminden kaynaklanan mide problemleri yaşayabilir.

Süt asit mi baz mı? Sorusunun da en net cevabı olan bu durum, sütün asidik yapısı nedeniyle yoğun tüketimde midede yanma hissi oluşturabileceğini kanıtlar niteliktedir.

Birbirinden Leziz ve Hafif Sütlü Tatlı Tarifleri

Hafifliği ve hafızalarda yer edecek lezzetleri ile en popüler süt tatlıları bir arada! Süt ve süt ürünleri ile hazırlanabilen tatlıların sevilen tariflerine ulaşabilir, açıklayıcı anlatımlarından faydalanabilirsiniz.

Sütlü tatlıları ilk kez deneseniz dahi detaylı tarifler sayesinde etkileyici sonuçlar alabilir, sevdiklerinize bir lezzet şöleni yaşatabilirsiniz.

1) Kahvaltının Göz Bebeği: Süt Reçeli

Süt sevmeyenlerin bile yemeye doyamayacağı süt reçeli ile ön yargıları yıkabilirsiniz. Videolu tarifi ile süt reçelini yapmak artık daha kolay. Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

2) Çocuklar İçin Müthiş Atıştırmalık Süt Dilimi

Çocuklar için hem sağlıklı hem de leziz bir atıştırmalık arayanlar bu tarifte buluşabilir. Pratik süt dilimi tarifi ile çocuklar da, anneler de mutlu! Süt Dilimi Nasıl Yapılır?

3) Hızlı Atıştırmalıkta Bir Devrim: Süt Burger

Kolay atıştırmalık tariflerinden olan süt burger, yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de gözdesi. Kakaoyla sütün mükemmel uyumuna şahit olacağınız tarif ile kısa sürede harikalar yaratmak mümkün! Kakaolu Süt Burger

4) Her Tatlı Krizinde Aynı Soru: Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

Geleneksel lezzetlerden olan sütlaç bronzlaşınca daha güzel! Fırında hem görünüm hem de tadı bakımından bambaşka bir deneyim yaşatan sütlaç, tatlı krizlerine birebir. Fırın Sütlaç

5) Mutfağınızı Yeniliğe Açmanın Vakti Geldi: Trileçe Tarifi

Akılları karıştıran ‘trileçe tarifi Balkan mı, yoksa İspanyol mu?’ sorusunu bir kenara bırakıp tadını çıkarın! Ağızda eriyen lezzetiyle eşsiz bir tarif mutfağınızın yeni konuğu. Trileçe

Tarif: Trileçe

6) Saraydan Mutfağınıza: Şerbet-i Sütlü Tarifi

Geleneksel tatlar arasındaki en popüler tariflerden biri olan şerbet-i sütlü hafif tadı, saraylı havası ve videolu tarifi ile mutfağın yıldızı! Şerbet-i Sütlü Tatlı

7) Tam Kıvamında Bir Lezzet: Saray Muhallebisi

Tam kıvamında muhallebi için tüm detayları bulabileceğiniz videolu anlatım sayesinde mutfakta efsaneler yaratmak mümkün! Her seferinde aynı lezzet ve kıvam için ideal ölçüleriyle saray muhallebisi.  Saray Muhallebisi

8) Lezzeti Üzerinde Geleneksel Tatlı: Kazandibi

Maharetli ellerden çıkan tam kıvamında kazandibi tarifi artık sizde! Lezzeti üzerini kaplayan mükemmel tatlıyı sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Kazandibi

Tarif: Kazandibi

9) Pratik Tarif Sevenlere: Tavuk Göğsü

Hafif tatlı arayışının tam karşılığı olan tavuk göğsü, zahmetsiz ve lezzetli tarifi ile aile üyelerinin yeni favorisi. Tadıyla etkileyen tavuk göğsü, kıvamıyla da tam istediğiniz gibi! Yalancı Tavuk Göğsü

10) Asırlardan Beri Değişmeyen Tat: Keşkül

Osmanlı’dan bu yana mutfaklara konuk olan keşkül, bu kez sizin mutfağınızda! Ustaların tarifi, detaylı videosu ile artık keşkül yapmak çok daha kolay! Fıstıklı Keşkül

Laktozsuz Süt Nedir? 

Süt ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Süt Besin Değerleri, Zayıflatır Mı? Süt Detoksu Nasıl Yapılır? 19.01.2018 tarihinde yayınladı.