Süt Kaç Kalori? Besin Değerleri

Süt Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi

Süt Diyet Sırasında Nasıl Tüketilmeli?

Zayıflatır mı, Kilo Aldırır mı?

Hayata merhaba dediğimiz andan itibaren ilk besinimiz olan süt, yalnızca bir içeceğin çok ötesinde, bebek ve çocuk gelişimi dönemi ve ertesinde de tüm ömür boyunca insan sağlığı için elzem vitamin ve mineral kaynaklarını bünyesinde barındıran bir kaynak. Süt denilince akla gelen ilk çeşidi inek sütü, özellikle kalsiyum ve protein başta olmak üzere sodyum, potasyum ve fosfor açısından da oldukça zengin.

İnek sütünün yanında keçi sütü, koyun sütü, soya sütü, badem sütü hatta eşek sütü gibi çok kaynağı olan süt, gelişme çağını takip eden süreçlerde de insan vücudu için günlük alınması gereken besin değerlerini bünyesinde barındıran yegane kaynaklardan biri.

Bu yazıda kilo kontrolünde olanlar için süt kalori değerleri, süt çeşitlerinin kalorileri ve sütün zayıflama sürecindeki etkisine değiniyor olacağız. Keyifli okumalar!

süt kaç kalori

Süt Kaç Kalori?

Her ne kadar zengin besin değerleriyle ideal bir içecek olsa sütün içeriğindeki yağ oranı kilo kontrolü sürecinde dikkatli tüketilmesini gerekli kılıyor. Zayıflamak isteyenler, kolesterol değerleri yüksek olanlar yarım yağlı ve light sütleri tercih edebilirler. Tam yağlı süt kalori değerleri gramaj ve bardak ölçülerine göre şu şekildedir:

 • 1 su bardağı (200 ml) tam yağlı süt 128 kcal
 • Yarım su bardağı (100 ml) tam yağlı süt 64 kcal
 • Çeyrek su bardağı (50 ml) tam yağlı süt 32 kcal
 • 1 çay bardağı (100 ml) tam yağlı süt 64 kcal
 • 1 kahve fincanı (75 ml) tam yağlı süt 48 kcal
 • 1 çorba kaşığı (10 gr) tam yağlı süt 6 kcal

1 bardak süt kaç kalori? 200 ml süt kaç kalori? Sorularınız için: 1 su bardağı (200 ml) tam yağlı süt 128 kcal değerindedir.

1 litre süt kaç kalori? 1000 ml 1 kilo tam yağlı süt 640 kcal değerindedir.

Yarım yağlı süt kaç kalori?

 • 1 su bardağı (200 ml) yarım yağlı süt 94 kcal
 • Yarım su bardağı (100 ml) yarım yağlı süt 47 kcal
 • Çeyrek su bardağı (50 gr) yarım yağlı süt 24 kcal
 • 1 çorba kaşığı (10 gr) yarım yağlı süt 5 kcal

Diyet (light) süt kaç kalori?

 • 1 su bardağı (200 ml) light süt 62 kcal
 • Yarım su bardağı (100 ml) veya 1 çay bardağı (100 ml) light süt 31 kcal

Diyet menülerinde süt ile hazırlanan tariflerde ya da zayıflama sürecinde süt tüketiminde yarım yağlı süt tercih edilmesi daha verimli olacaktır.

bir bardak süt kaç kalori

Muzlu Süt Kaç Kalori?

Zayıflama sürecinde olanlar, muzlu süt hazırlarken yarım yağlı, light süt ile şeker kullanmadan, küçük bir muzla daha düşük kalorili bir süt elde edebilirler. Diyet sabah kahvaltıları için enerji veren bir seçenek oluşturabilirsiniz. Ancak, şeker ya da bal ilavesi, farklı meyvelerin ya da büyük gramajlı bir muzun kullanılması kalori miktarını yükseltecektir.

Lif kaynağı olarak uzun süre tok tutma özelliğine sahip muzlu süt kaç kalori, merak edenler için cevabımız:

 • 200 ml’lik 1 su bardağı muzlu süt, 173 kaloridir.

Tarif için: Muzlu Süt

Tarçınlı Süt Kaç Kalori?

Kalori değeri kilo kontrolü sürecinde normal olarak kabul edilir, yani kalorisi yüksek olan bir içecek değildir. Sütünüzü yarım yağlı tercih ederseniz zayıflamaya da yardımcı olur; ayrıca tarçın yağ yakan ve metabolizmayı hızlandıran bir baharattır. Bunun dışında kan şekerini de dengeleyeceğinden, ara öğünlerde, tatlı ihtiyacı duyduğunuz süreç içerisinde şekersiz olmak kaydıyla güvenle tüketebilirsiniz. Tarçınlı süt uyku kalitesini arttırdığı gibi gece siz uyurken duran metabolizmanızı da çalıştırmaya devam edecektir; uyurken zayıflamak ideal fikir değil mi?

1 su bardağı tarçınlı süt kalori değeri düşük olduğundan kolayca yakabilirsiniz. Tarçınlı süt içtikten sonra 25 dakikalık tempolu bir yürüyüş ya da 11 dakikalık bir koşu aldığınız kaloriyi yakmanıza yardımcı olacaktır.

 • 1 su bardağı (200 ml) tarçınlı süt 150 kaloridir. 

Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne Zaman İçilmeli?

süt kalori

Çikolatalı Süt Kaç Kalori?

1 bardak (200 ml) çikolatalı süt 237 kaloridir. Yalnızca 1 su bardağında yüksek kaloriye sahip olmasının yanı sıra çikolatalı süt şeker içeriği de fazladır. Kilosuna dikkat edenler, zayıflamak isteyenler ya da şeker hastaları mümkünse çikolatalı süt tüketmemeye özen göstermelidir. 1 bardak çikolatalı süt içtiğinizde 39 dakika tempolu yürüyüş ya da 18 dakikalık bir koşu ile bu kaloriyi yakabilirsiniz.

Kakaolu süt kaç kalori?

Çikolatalı süte daha sağlıklı ve düşük kalorili bir alternatifimiz var kakao süt. Kakao magnezyum, potasyum, E ve B vitamini, demir açısından zengin bir kaynak olmakla birlikte yarım yağlı süt ile ölçülü miktarlarda birleştirildiğinde tatlı istediğini baskılayabilecek lezzetli ve sağlıklı bir seçenek olacaktır.

 • 1 bardak (200 ml) kakaolu süt 156 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 ml) kakaolu süt 110 kcal
süt kaç kalori

Ballı Süt Kaç Kalori?

Özellikle gelişme çağındaki çocuklar için uyku öncesi rahatlatıcı ve besleyiciliği yüksek ballı süt, diyet kahvaltıları için de tercih edilebilir. Ballı süt kalori değeri sütün yağlılık oranına ve kullandığınız balın miktarına göre değişkenlik gösterecektir. Ilık ballı süt aynı zamanda mideyi yumuşatır, bal ve sütün probiyotik içeriği de sindirimi kolaylaştırır. Ara öğünlerinizde lezzetli ve tok tutabilecek bir alternatif olmakla birlikte kilo kontrolü sürecinde tatlı ihtiyacınızı da bu yolla karşılayabilirsiniz. Kullandığınız balın organik olması da büyük bir etken, dilerseniz tarçın gibi hoş kokulu ve yağ yakan bir baharatla da bu aromayı zenginleştirebilirsiniz.

Ballı süt kaç kalori, merak edenler için detaylar şu şekildedir:

 • 1 bardak tam yağlı süt ile hazırlanan ballı süt 145 kcal
 • 1 bardak yarım yağlı süt ile hazırlanan ballı süt 123 kcal
 • 1 bardak yağsız (light) süt ile hazırlanan ballı süt 92 kcal

Zerdeçallı Ballı Süt

Zerdeçallı Ballı Süt

Süt Tozu Kaç Kalori?

Sütün suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen süt tozu, bazı kahve veya çay çeşitleri gibi sert içimli içeceklerin aromasının yumuşatılmasında tercih edilir. Süt şekeri ve yağ içeriği yüksek olduğu için diyet içeceklerde kullanılması tavsiye edilmez. Ancak lezzetinden vazgeçemeyenler ve içeceklerini daha yumuşak sevenler için süt tozu kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 tatlı kaşığı (5 gr) süt tozu 10 kcal
 • 1 çorba kaşığı çok tepeleme (7 gr) süt tozu 35 kcal
 • 10 gram süt tozu 50 kcal

süt kalori

Süt Besin Değeri Tablosu

Doğduğumuz andan itibaren anne sütü ile başlayan süt serüveni, kemik ve zihin gelişimi çağında tüm hızıyla devam ettiği gibi hayatın tüm döneminde cilt, saç, diş, mide, kalp-damar, bağışıklık sistemi ve pek çok alanda sağlığımız için düzenli tüketilmeyi hak eden en gerekli kaynaklardan birisi elbette. Laktoz alerjisi olmayanlar için gün içerisindeki protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmek adına her gün düzenli olarak bir bardak süt içmek sayısız beslenme uzmanı tarafından gerekli görülüyor. Laktoz intorelansına sahip olan kişiler, laktozsuz sütleri ya da soya sütünü tercih edebilirler.

Protein ve kalsiyum başta olmak üzere yüksek oranda vitamin ve mineral içeren 1 bardak (200 ml) tam yağlı süt besin değeri tablosu şu şekildedir:

Karbonhidrat 9.6
Protein 6.6
Yağ 6.6
Lif 0
Kolesterol 0
Sodyum 98
Potasyum 304
Kalsiyum 238
Demir 0.2
A Vitamini 252
C Vitamini 2

 

süt besin değeri

Süt Kilo Aldırır Mı? Diyette Süt İçilir Mi?

 • Kilo kontrolü sürecinde olanların merak ettiği konulardan biri de süt kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı?
 • Sütün içeriğindeki kalsiyum miktarının yağ yakımını hızlandırdığı yönünde birtakım araştırmalar yapılmıştır. Elbette içtiğiniz sütün içeriğindeki yağ oranının da bu süreçte etkisi büyük.
 • Tam yağlı bir bardak sütün 128 kcal, yarım yağlı bir bardak sütün 94, yağsız 1 bardak diyet (light) sütün ise 62 kcal olduğunu belirtirsek bu yargı daha da somutlaşabilir.
 • Diyette süt tüketimi, kısıtlı kalorili bir menü için gerekli vitamin ve mineral takviyesini sağlayacağı gibi tok tutma özelliğine de sahiptir.
 • Zayıflama süreci esnasında süt tüketmek isteyenler için bir önerimiz de sütü ılık-sıcak içmeleri yönünde. Sıcak süt, soğuk süte göre mideyi daha geç terk edeceğinden açlık hissettiğiniz anlarda sizi tok tutmaya yardımcı olacaktır
 • Aynı zamanda süt kas oluşumuna katkıda bulunur. Özellikle spordan sonra içeceğiniz yarım yağlı süt, yağ yakımını da hızlandırır, özellikle göbek-bel bölgesi yağların yakılmasında etkilidir.
 • Probiyotik içeriği ile süt, sindirim ve boşaltım sistemini dengeler. Mideyi rahatlatır. Böylece kabızlık ya da ishal gibi şikayetleriniz varsa düzenli süt tüketimi size iyi gelecektir.
 • Kabızlıkla oluşan şişkinliğe karşı ılık ve yarım yağlı bir bardak süt tercih edebilirsiniz.

süt kaç kalori

Süt Diyeti ile 3 Günde 2 Kilo!

Bu bilgilerin ışığında, kilo verme sürecini hızlandıran süt tüketimi hakkında süt diyeti nasıl yapılır, merak ediyorsanız kısa sürede zayıflatma etkisi bulunan 3 günlük süt diyeti listesi şu şekildedir:

Verilen listede besin kaynakları sınırlı olduğundan bu diyeti uzun süreler boyunca uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Kendi bünyeniz için en doğru diyet listesini beslenme uzmanı ile hazırlayabileceğinizi önemle belirtmek isteriz.

Sabah: 

 • 1 bardak az yağlı ılık süt
 • 1 adet orta boy muz
 • 1 fincan bitki çayı veya şekersiz kahve

Öğlen:

 • 100 gr yulaf ezmesi
 • 1 bardak az yağlı ılık süt
 • 200 gr az tuzlu peynir

Akşam:

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 1 orta porsiyon cacık

Gece:

 • 1 bardak az yağlı ılık süt veya 1 adet meyve

En Kolay ve Hafif 21 Sütlü Tatlı Tarifi

süt diyeti

Zayıflamaya Yardımcı Sütlü 3 Diyet Tarif

1) Zayıflamaya Yarayan Tarçınlı Süt Mucizesi

Yağsız light süt ve yağ yakmaya yardımcı tarçın baharatı ile hazırlanan tarçınlı süt kürü uyku öncesinde tükettiğiniz zaman metabolizmanızı gece boyu çalıştıracak; siz uyuyacaksınız o yağ yakacak ;) Harika değil mi? 5 dakikada hazırlayıp afiyetle tüketebileceğiniz bu kür kilo verme sürecinde yardımcınız olacak.

Tarçın Süt Mucizesi

Tarçın Süt Mucizesi

2) Yeşil Çaylı Süt Detoksu ile 1 Günde 1 Kilo

Vücudunuzda şişlik mi hissediyorsunuz? Zayıflamaya çalışıyor, aynı zamanda da evde pratik yöntemler mi arıyorsunuz? Kolayı var; çünkü biz varız ;) Yağ yakmada eline kimsenin su dökemediği yeşil çay kalsiyum kaynağı sütle birleşince enfes bir detoks ikilisi çıktı ortaya. Küçük bir püf noktası, sütünüzü light süt kullanmanız yönünde olacak ;)

Yeşil Çaylı Süt Detoksu

Yeşil Çaylı Süt Detoksu

3) Diyete Uygun Fit Sütlü Tatlı: İncir Uyutması

İncir süt ile birleşti, tam da diyet menünüze uygun masum bir tatlı oluverdi! Sadece malzemeyle hazırlanan bu tatlının üzerine serpiştireceğiniz bol tarçın metabolizmanızı hızlandıracağı gibi elmayla enfes bir uyum yakalayacak. Dolapta dinlendirin ve serin serin tüketin!

İncir Uyutması

İncir Uyutması

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Soya Sütü Faydaları Nelerdir? İnek Sütüne Laktozsuz Alternatif

Süt Besin Değeri, Faydaları ve Alerjisi

Yoğunlaştırılmış Süt Nerede Satılır? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler, İçecekler ve Doğal Çözümler

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Benim Sütlacım Tarifi

Benim Sütlacım

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Benim Magnolyam Tarifi

Benim Magnolyam

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Süt Kaymağı Tarifi

Süt Kaymağı

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Süt Turtası Tarifi

Süt Turtası

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Süt Helvası Tarifi

Süt Helvası

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Tarifi
Bebeklerde Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Ağız Kokusu Normal Mi? En değerli varlığınız minik bebeğinizin ağzında oluşan koku son zamanlarda…

Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi Tarifi
Bebekler İçin En İyi Mamalar Listesi

En İyi Devam Sütü ve Bebek Maması Markaları Yenidoğan bebeğe anne sütü yetersiz kalıyorsa ya…

Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri Tarifi
Bebek Gelişimi, Doğum Sonrası 12 Aylık Bebek Gelişim Evreleri

Doğum Sonrası Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğiniz, günden güne sağlıkla…

Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır? Tarifi
Anne Sütü Saklama Koşulları, Nasıl Isıtılır, Kullanılır?

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır? Anne sütü nasıl saklanır? Çalışan annelerin ve tüm annelerin aklını…

Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi Tarifi
Anne Sütü Faydaları: Bebek Gelişimindeki Önemi

Anne Sütü: Bebeğin İlk Mucizevi Besini! Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal…

Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı! Tarifi
Keçi Sütlü Mama: Anne Sütünden İlham Alındı!

Keçi Sütlü Mama Bebekler İçin Sağlıklı Mı? Mama, anne sütünün çok az geldiği dönemlerde bebeklere…

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur? Tarifi
Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Gebelikte Baş Ağrısı Normal Mi? Gebelik dönemi kadınlar için çok özel ve bir bakıma da…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları, Nasıl Yapılır?

Gebelikte Pilates Yapmak Sağlıklı Mı? Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek çok…

Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Hamilelikte Şişkinliğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Şişkinlik Kaçıncı Haftada Başlar? Hamilelik dönemi hem bedenin hem hormonların hem de ruhun değiştiği…

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar? Tarifi
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Başlar?

Gebelik Belirtisi: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım? Hamilelik, sağlıklı kadın ve erkeğin cinsel ilişkisi sonucunda, adet…

Tarifler Geri
Videolar Geri