Tarhun Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tarhun Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi

Faydalarını Öğrendiğinizde Mutfağınızda Yer Edecek: Tarhun Otu

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres doğanın ta kendisi!

Son dönemde doğaya ve doğala bunca yönelişin altında tam da bu gerçek yatar. Her şeyin en iyisini doğadan yiyebiliriz ve daha sağlıklı bir yaşam için onunla temasımızı kesmeyiz. Doğadan öğreneceklerimizin sonu kolay kolay gelmez. Doğanın, belki de bugüne kadar karşılaşmadığınız nimetlerinden biriyle daha tanışacaksınız bugün: Tarhun otu!

Tarhun Otu Nedir?

Peki nedir bu tarhun? Anavatanı Sibirya olan tarhun otu papatyagiller familyasının bir üyesi. Ayırt edilebilir ince uzun yapraklara, açık yeşil renge ve keskin fakat hoş bir kokuya sahip. Bugün Avrupa’da genellikle kültürü yetiştirilir.

Ülkemizde tarhun otunun yetiştirildiği başlıca şehirler ise Ankara, Erzurum, Bayburt, Gaziantep ve Şanlıurfa olarak sıralanabilir.

Fransız mutfağının olmazsa olmaz bir baharı konumunda yer alan ve pek çok farklı yemekte kullanılabilen tarhun otu diğer isimleri ile de bilinir. Bunlar arasında ejder otu, yeşil altın ve dargun başlıcalarıdır.

Tarhun Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Son derece etkili bir iştah kabartıcı olarak kullanılabilir. Bilhassa kilo alamamaktan mustaripseniz tarhun otu derdinize derman olabilir.
  • Sindirim salgılarını destekleyerek bunların miktarını artırır ve bu yolla sindirime yardımcı olur. Buna bağlı olarak mide ağrılarına da iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak gazları için iyi bir gidericidir. Ayrıca özellikle yemek sonrası ortaya çıkan şişkinlikler için de kullanılabilir. Hazmı kolaylaştırarak sizi epeyce rahatlatır. İdrar söktürücüdür. Eğer şişkinlik ve gaz sorununuz varsa tarhun otunu deneyebilirsiniz.
  • Regl dönemlerinde zaman zaman kadınların korkulu rüyası haline gelen ağrı ve sancıların giderilmesinde kullanılır.
  • Tarhun otu faydaları arasında ödem söktürücü özellik de vardır. Vücudunuzun çeşitli bölgelerinde toplanan tuz ve suyu tarhun otu yardımıyla atabilirsiniz.
  • Sahip olduğu güzel ve etkili koku sayesinde ağız kokusu problemine çözüm olur.
  • Antiseptik özelliğe sahiptir. Bu sayede vücudunuzda varlık gösteren her türlü mikropla savaşır. Özellikle çay olarak içildiğinde diş ve diş eti iltihaplarına karşı mücadele eder, bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.
  • Tarhun otu ne işe yarar diye soranlara ne işe yaramaz ki diye cevap verebiliriz. İşte harika bir faydası daha; günümüz yoğun ve stresli yaşam koşulları içinde sıklıkla karşılaştığınız uykusuzluk ve stres gibi problemlerin giderilmesinde iyi bir destekçi konumundadır. Sinir sisteminin doğru bir biçimde işlemesine yardımcı olur.
  • Son olarak besleyici, güçlendirici ve uzun süreli tonik etkisi vardır.

Tarhun Otu Nerede Satılır?

Tarhun otu iki ayrı şekilde bulunur ve satılır. Genellikle taze olarak kullanılan bu bitki daha keskin bir aroma sevenler için kurutulmuş halde de tercih edilebilir. Bir kıyaslama yapmak gerekirse 2 gram kuru tarhun 10 gram taze tarhuna bedeldir! Bu nedenle yemeklerde kurutulmuş tarhun kullanırken dikkat etmenizde fayda var, zira yemeğin tadını bastırabilir. Kurutulmuş tarhun ince dallarıyla birlikte her türlü baharatın bulunduğu aktarlardan ya da marketlerden edinilebilir.

Bu bitkiyi ayrıca kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Bunun için tarhun otu tohumu nerede bulunur, nasıl edinebilirim diye düşünmeyin. Çiçek ve fide satan pek çok mağazada bulabileceğiniz gibi günümüzde tarhun otu tohumu ya da tarhun otu fidesi için internet üzerinden bile kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Satın aldığınız tohumları 1 gün kadar suda beklettikten sonra toprağa bırakabilir, nemli tutarak çimlenmesini hızlandırabilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede tarhun otunuza kavuşursunuz.

Tarhun Otu Fiyatı Nedir?

Diğer pek çok bitki ve baharata benzer şekilde tarhun otu da kuru ve serin bir hava gibi gerekli koşulların sağlandığı ortamlarda uzun süre dayanabilir. Az miktarlarda kullanılan baharat tüm yıl isteklerinizi karşılayabilir. Dolayısıyla bir kere satın aldıktan sonra artık uzun bir süre bu bitkiden yararlanabilirsiniz.

Tarhun otunu bugün pek çok aktarda kolaylıkla bulabileceğiniz gibi internet aracılığıyla da satın alabilirsiniz. Tarhun otu fiyatı satın aldığınız yere göre değişiklik gösterebilir. 100 gram için ortalama fiyatı 25 ila 35 lira arasında seyrederken otu değil de tohumunu satın alıp evde kendiniz yetiştirerek daha ucuza da mal edebilirsiniz.

Tarhun Otunun Zararları Nelerdir?

Tarhun otunun gereğinden fazla tüketilmesi sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olumsuz etki ve tahribatlara yol açabilir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Tarhun otu zararları arasında sayılabilecek olan bu türden olumsuzluklarla karşılaşmamak için daima aşırı tüketimden uzak durun. Eğer gebelik ya da emzirme söz konusuysa asla doktorunuza danışmadan hareket etmeyin. Özellikle zayıflamak gibi bir amacınız varsa hekim gözetiminden çıkmayın.

Tarhun Otu Zayıflatır mı?

Her ne kadar tarhun otu zararsız bir iştah açıcı olarak bilinse de faydaları arasında yer alan pek çok özellik aynı zamanda zayıflama çabalarına da yardımcı olur. Bunların başında idrar söktürücü etki gelir. Ayrıca bağırsak ve midede bulunan gazı hafifletir. Vücudunuzda ödeme sebep olan tuzu ve suyu atmanıza yardımcı olur.

Tüm bu gerekçelere bağlı olarak diyet listenize, elbette doktorunuza danıştıktan sonra, tarhun otu çayı da ekleyebilirsiniz. Bunun için bir – iki kaşık kuru tarhun yaprağını bir bardak kaynamış suya atarak demlemeye bırakın. Beş dakika sonra çayınız hazır.

Tarhun Otu Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Tüm özelliklerini ayrıntısıyla anlattığımız tarhun otu hangi yemeklerde kullanılır diye sorduğunuzda vereceğimiz ilk cevap et, tavuk ve balık yemekleri olur. Bunun yanında sebze çorbaları ve sulu yemeklerde de lezzet artırıcı olarak faydalanabilirsiniz. Lazanya, yumurtalı yemekler tarhun otunun yakıştığı diğer yemek çeşitleri arasında yer alır.

Hafif tatlı bir baharat türü olan tarhun otu güçlü bir etkiye sahiptir. Bu nedenle bu baharatı yemeklerin içinde cüzi miktarlarda kullanın ki neticede kendinizi sadece tarhun otu yiyormuş gibi hissetmeyin. Ayrıca baharat, yemek suyunun içinde kaldıkça yemeğe bıraktığı aroma daha da fazla olur. Dolayısıyla yemek piştikten sonra değil de başlangıç aşamasında eser miktarda yemeğin suyuna ilave ederseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Tarhun, sirke ile birlikte de iyi bir ikili olur. Sirke şişesinin içine ince tarhun dallarından bir – iki tane attığınızda çok daha lezzetli bir sirke elde edebilirsiniz. Bu işlem için mümkünse yaş tarhun tercih edin. Eğer bulamıyorsanız kuru tarhun de işinizi görür. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta tarhunun sirke üzerindeki etkisini görebilmek için bir ila iki hafta arasında beklemeniz gerektiğidir. Baharatının lezzetinin sirkeye geçmesi için bu süreye ihtiyacınız var.

Elde ettiğiniz sirkeyi gönül rahatlığıyla salatalarınızın içinde tüketmeniz mümkün. Öte yandan Rusya, Ermenistan, Azerbaycan gibi ülkelerde tarhun otu yemeklerin dışında gazlı içecek üretim aşamalarında da kullanılır.

Tarhunu çay olarak tüketmeniz de pek tabii ki mümkün. Sıcak suyun içine koyduğunuz bir parça tarhun otunun iyice demlenmesini bekleyin. Demlenme işlemi tamamlandıktan sonra çayı süzebilir ve afiyetle içebilirsiniz.

Tarhun Otunun Püf Noktaları

Tüm bunların haricinde tarhun otu nasıl kullanılır sorusu için verebileceğimiz bir yanıt da kullanılmadan önce tarhun dallarının iyice temizlenmesi gerektiğidir. Aksi takdirde yemek yerken bitkinin dalları ağzınıza gelerek sizi rahatsız edebilir.

Ayrıca kuru tarhun yapraklarını da kullanmadan önce mümkün olduğunca ufalayın. Tüm bu öneri ve bilgi paylaşımından sonra ne olursa olsun tarhun çayını düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tarhun Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? 06.10.2017 tarihinde yayınladı.