Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi

Akdeniz’in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti taşır turunç meyvesi. Görünümü ile portakalın tıpatıp aynısı olan turunç, adından da anlaşıldığı gibi turunçgiller familyasına adını veren asıl meyvedir. Halk arasında portakalın aşılanmamış yabani hali olarak tanınan meyve, portakaldan daha acı ve ekşimtırak bir tada sahiptir. Özellikle suyu greyfurt ve portakala göre daha acı olduğu için meyve olarak daha az tercih edilir.

Turunç Meyvesi Nedir?

 • Turunç meyvesi doğada kendiliğinden yetişen 2 – 2,5 metre boyundaki yaprağını dökmeyen turunç ağacında büyür. Sağlam kökleri, dikenli dalları ve çok çatallı tacı ile ayırt edilir.
 • Portakalla birlikte limon da turunç ağacının aşılanması ile türetildiği için turunç ağacı, turunçgillerin atası sayılır.
 • Turunç meyvesi başlangıçta koyu yeşil renkte iken olgunlaştığında canlı parlak bir turuncu renk kazanarak tıpkı portakala benzer.
 • Turunç meyvesinin tadı dışında portakaldan asıl farkı ise kalın kabuğudur.
 • Kabuğu diğer turunçgillere oranla da daha kalın ve pürüzlü olan turunç meyvesi, görünümü ile portakaldan ayırt edilemese de ele alındığında farkı anlaşılır.

Mini Turunçgil Kamkat Yemenin 6 Enfes Yolu

turunç meyvesi nedir, faydaları nedir?

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

 • Çiçeği, yaprağı, kabuğu ve meyvesi ile farklı faydaları olan turunç meyvesinin kabuğu, çay yapılarak içilirse iştah açar ve susuzluğu giderir. İştah açarken aynı zamanda vücuda kuvvet ve enerji verir.
 • Turunç yaprağı, çiğnenerek tüketildiğinde ağız kokusuna iyi gelirken turunç çekirdeği ya da turunç meyvesinden hazırlanan turunç suyu yılan, akrep gibi böcek sokmalarına karşı panzehir olarak kullanılır.
 • Turunç meyvesi, mideyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Şerbeti veya suyu içilirse mideyi temizler ve özellikle kusma, bulantı, safra gibi durumlara karşı iyileştirici etki taşır.
 • Ayrıca meyvesi çay olarak hazırlanıp tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırır.
 • Turunç kabuğunun iç kısmı, kanın temizlenmesini sağlar ve kalbi kuvvetlendirir. Özellikle çarpıntı gibi durumlara karşı geleneksel tıpta başvurulan meyve, kalp ritmini düzenlemeye yardımcıdır.
 • Sinirleri azaltıcı etkiye sahip olan turunç, yatıştırıcı etki gösterir ve rahatlama sağlar. Üzüntü ve sıkıntıyı gidermede kullanılır. Özellikle stres kaynaklı depresyonda etkili bir besindir.
 • Tansiyonu dengelerken aynı zamanda kan şekerini düşürmek de turunç meyvesi faydaları arasında yer alır. Kan şekerini düşürmesine rağmen şeker hastaları tarafından dengeli ve doğru kullanılması büyük önem taşır.

Turunçgiller Nelerdir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Çeşitleri

Turunç Nasıl Kullanılır?

 • Çiçeğinden kabuğuna kadar birçok farklı şekilde tüketilen turunç, ferahlatıcı tadıyla yalnızca evlerde değil farklı sanayi kollarında da kullanılır.
 • Kabuğundan ve çiçeklerinden elde edilen uçucu yağdan parfüm yapılır. Çiçekleri oldukça güzel bir kokuya sahip olduğu için esans yapımında ana malzeme olur ve esansı sabunlara, şampuanlara katılarak mis gibi ferahlatıcı bir koku verir. Ayrıca esansı gıda sanayide de tatlandırıcılara koku vermesi için eklenir.
 • Çiçeklerinden daha farklı bir koku taşıyan turunç kabuğunun aromatik kokusu yemeklere tat vermek için kullanılır. Genelde kabukları rendelenerek yardımcı malzeme olarak tarifleri süsler ya da özel tariflerin ana malzemesi olarak masalara gelir.
 • Mutfakta yine salatalara ya da et yemeklerine tat vermek için limona alternatif olarak tercih edilebildiği gibi nar ekşisi gibi turunç ekşisi yapılarak market reyonlarında yerini alır.
 • Ayrıca güzel kokusu sayesinde kabuklarından merhem, tentür ve macun yapılır.
 • Kabuklarının besin değeri yüksek olduğu için kurutulur ve turunç yaprakları ile birlikte çay ya da şurup yapılarak değerlendirilir.
 • Kabuklarının ve çiçeklerinin yanı sıra turunç çiğ meyve olarak da yenir. Acımsı tadı yüzünden doğrudan yenmesi çok yaygın olmayan meyvenin bazı yörelerde acılığını alması için üzerine şeker serpilerek ya da bal dökülerek yenmesi hiç de şaşırtıcı değildir.

 

Turunç Meyvesi Nerede Yetişir?

 • Turunç meyvesi, tıpkı diğer turunçgiller gibi bir Akdeniz meyvesidir.
 • Asıl ana vatanı Güneydoğu Asya olan ve Asya’dan İpek Yolu vasıtası ile dünyaya yayıldığı tahmin edilen meyve, bugün ağırlıklı olarak kışın ılıman geçtiği yörelerde yetişir.
 • Geçmişten günümüze Akdeniz havzasında yabani olarak yetişen meyve, Amerika’nın soğuk geçen iç kısımları dışında neredeyse tamamında yetiştirilir. Bununla beraber Orta Doğu’nun bazı bölümlerinde de bu bitkiye rastlanır.
 • Türkiye’de Akdeniz ve Ege çevresinde kıyı şeritte yetiştirilen meyve, asıl olarak Aydın ve Nazilli yöreleri ile özdeşleşir.
 • Ege ile birlikte Marmara’da kışın ılıman geçen yörelerde yetişmesi mümkündür.
 • Soğuğa bir noktaya kadar dayanıklı olan meyve kışın -4 derecenin altına düşmeyen yörelerde büyür.

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

Turunç Meyvesi Nerede Satılır?

 • Bulunması hiç de zor olmayan turunç, diğer Akdeniz meyveleri gibi manavlarda bulunabilir.
 • Kış aylarının yaklaşması ile tezgahlarda görülmeye başlar ve market reyonlarından manavlara kadar meyve sebze satan her yerden temin edilebilir.
 • Ayrıca Akdeniz yöresinde organik ürün satan birçok dükkândan alınabilen turunç, semt pazarlarında satılır.
 • Turunç meyvesi satış kanalları arasında internet de bulunmaktadır.
 • Hasat başladığında yani mevsimi geldiğinde online olarak da turunç meyvesini sipariş edebilirsiniz.
 • Dalından taze koparılarak adrese gönderilen meyveyi, farklı internet adreslerinden satın alabilirsiniz.

Turunç Meyvesini Kimler Tüketebilir?

 • Turunç meyvesinin faydalarını aslında herkes alabilir. Ancak özel durumlarda tüketimi kısıtlanabilir. Asitli meyvelere karşı mideniz çok hassas ise tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Son günlerde kendinizi gergin ve yorgun hissediyorsanız bu meyve tam size göre.
 • Bağışıklık sisteminin yavaşladığını düşünenler turunç meyvesiyle tanışmalıdır.
 • Ağız içi enfeksiyonu olan kişiler, düzenli olarak turunç tüketerek enfeksiyonu temizleyebilir.
 • Cildinin daha sağlıklı görünmesini isteyenler daha fazla geç kalmadan turunç tüketmelidir.
 • Kan şekerini dengelemek adına faydalı besin arayanlar turunç meyvesini evinden eksik etmemelidir.
 • Soğuk algınlığı yaşadığınızda daha çabuk toparlanmak için turunç meyvesini tüketmeniz önerilir. Sahip olduğu C vitaminleri sayesinde hastalık günlerini daha hızlı atlatabilirsiniz.
 • Turunç meyvesi, vücudunuzdaki bakteri ve enfeksiyonu en kısa sürede temizler.

Bergamot Nedir? Faydaları Nelerdir? Bergamot Çayı ve Yağı Kullanımı

En Lezzetli 2 Farklı Turunç Reçeli Tarifi

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan turunç, mutfakta tatlılardan marmelatlara kadar birçok tarifte boy gösterir. Acımsı ekşi bir tada sahip olduğu için meyve olarak çiğ tüketimi çok rağbet görmemesine rağmen marmelat ve tatlı yapımlarında tercih edildiği için çokça aranan bir meyvedir.

Tatlı yapılarak tüketilen turunç meyvesi, mutfaklarda en sık reçel haliyle görülür. Bilhassa ekşimsi tadı ile reçel yapımında diğer turunçgillerden daha çok rağbet görür ve turunç reçeli sevenler tarafında mevsiminde hemen değerlendirilir.

Geleneksel Akdeniz reçellerinden biri olarak sofralara konuk ettiğimiz turunç reçeli, hafif ekşi tadı ve rengi ile en popüler tariflerden biri. Şeker ve limon tozuyla yapılan turunç reçelinin hazırlanması ise biraz uzun sürer. Turunç kabuklarının acımsı tadını kaybetmesi için üç gün suda bekletme sürecinden geçirilerek hazırlanan reçel tarifi, lezzeti ile tüm zahmetlere değer. Üstelik canlı turuncu rengi sayesinde hoş bir görünümü olan ve tadı ile masaları şenlendiren geleneksel turunç reçeli, şerbeti ile birlikte sunulmadığı için reçelin şerbetini kek gibi tatlıları ıslatmak amacıyla kullanabilirsiniz.

1) Kahvaltı Sofralarınızın Yeni Gözdesi! Turunç Reçeli Tarifi

Kahvaltılarınıza yeni bir lezzet katmaya ne dersiniz? Ferahlatan portakal – limon karışımı aromasıyla krep ve pankeklerinizde bahar havası estirin! Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

2) Tam Ölçülü Lezzet Garantili! Turunç Reçeli Tarifi

Daha önce hiç turunç reçeli hazırlamadınız mı? Kolayı var! Tam ölçülü bu tarif, dalından sofraya turuncun hikayesini sizlere sunmak için sabırsızlanıyor, kaçırmayın!

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

Turunç ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Portakallı Çok Beğenilen 32 Farklı Tarif

Vitamin Deposu Portakalın 10 İnanılmaz Faydası

Mandalina ile Tadına Doyamayacağınız 10 Farklı Tarif

Misket Limonu Faydaları Nelerdir? Limon ile Arasındaki Fark Nedir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Turunç Reçeli Tarifi
Turunç Reçeli12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 1 saat Hazırlama13
Turunç Reçeli Tarifi
Turunç Reçeli10-12 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama17
Turunç Reçeli Tarifi
Turunç Reçeli10-12 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 1 saat Hazırlama12
Turunç Reçeli Tarifi
Turunç Reçeli10-12 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 2 saat Hazırlama44
Meyve Aşuresi Nasıl Yapılır? (videolu)
Meyve Aşuresi Nasıl Yapılır? (videolu)4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama10 B
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi
Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Listesi

Polikistik Over Hastalarına Özel Diyet Listesi Günümüzde pek çok kadın polikistik over sendromu (pcos) ile…

Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle
Müsli Nedir? Nasıl Yenir? 8 Leziz Tarifiyle

Diyet Kahvaltıların Yüksek Besin Kaynağı Müsli İsviçre’den dünyaya yayılan ve ezme, lapa anlamına gelen müsli,…

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm Tarifi
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir? 7 Bitkisel Çözüm

Diz Ağrısı Artık Kaderiniz Değil, Çözümü Basit! Diz ağrısı, pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı…

Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler Tarifi
Kepek Nasıl Geçer? Evde Kesin Çözüm, Doğal Yöntemler

Kepek Sorunu Yaşayanlara Özel Etkili Tavsiyeler Dünya üzerindeki her iki kişiden birinde kepek sorunu görülmektedir.…

Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri Tarifi
Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

Yoğurt Kürü Eşliğinde Zayıflatan Bilgiler Sofralardan eksik edilmeyen tatlardan biri olan yoğurt, yemeklerin en önemli…

Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler
Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Püf Noktalı Tarifler

Sabrın Sonu Bereket: Ekşi Maya Soğuk kış günlerinde sobanın üzerinde kızartılmış ekmeğin buram buram kokusunu…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Tarifler Geri
Videolar Geri