Tütsüleme Nedir? Nasıl Yapılır? Et Tütsüleme Yöntemleri

2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 2 puan, ortalama: 5,00 (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tütsüleme Nedir? Nasıl Yapılır? Et Tütsüleme Yöntemleri

Gıdaları Korumada Asırlık Yöntem

Tütsüleme Bir Diğer Adıyla Fümeleme

Tüketilecek besinlerin uzun ömürlü olması, hemen hemen herkes tarafından beklenilen bir durumdur. Yiyeceklerin bozulmaması, çürümemesi ve daha sonra da değerlenmesi amacı ile çeşitli teknikler uygulanır. Bu tekniklerden “tütsüleme” türünü bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Yiyeceklerinizi, özellikle de et ürünlerinizi daha uzun süre saklamanız için bu yazıda et tütsüleme ve balık tütsüleme üzerine konuşacağız. Ayrıca evde et tütsüleme denemek isteyenleri de unutmadık. Merak ettiğiniz tüm detaylar işte sizinle.

tütsülenmiş et

Tütsüleme Nedir?

Tütsüleme geçmiş zamandan günümüze kadar bilinen ve sıkça tercih edilen en eski gıda koruma tekniğidir. Geçmişi neredeyse MÖ 9000’e kadar uzanmaktadır. Avcılıkla geçinen eski zaman uygarlıkları, avladıkları etleri ateşin yanında bekletirlermiş. Zamanla ateşe yakın olan etlerin daha uzun ömürlü olduğunu fark etmişlerdir. Daha sonra avlanan etlerin kullanılmayan kısımlarını ateşe tutarak saklamışlardır. Tütsüleme adı verilen bu yöntem bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Genellikle sert odunların yakılması ve elde edilen dumanla etlerin bir ön pişirmeden geçirilmesiyle yapılır. Tütsülemedeki en önemli adım gıdayı ateşe temas ettirmemektir. Bu ön pişirme için duman gereklidir. Bu dumanı da en iyi sağlayan ağaçlar arasında meşe, kayın, kiraz ve erik ağaçları gösterilebilir. Bu ağaçtan elde edilen tütsüleme talaşı ile işlem yapılır.

Fümeleme işlemi iki türdedir. Sıcak tütsüleme ve soğuk tütsülemedir. Sıcak tütsülemeyi açık havada her şekilde yapmanız mümkündür. Soğuk tütsüleme ise biraz daha profesyoneldir ve donanım gereklidir. Özellikle peynir, balık ve et türleri için uygulanan tütsülemede; kullanılan ağaçların aroması is yoluyla gıdalara geçer ve lezzet katar.

Tütsüleme uygun şartlarda yapılmadığı anlarda, sağlık açısından sorun oluşturabilir. Kanserojen etkilerin oluşmaması için tütsüleme işlemini ya çok iyi yapmalısınız ya da kaynağını bilmediğiniz tütsülenmiş gıdaları tüketmemelisiniz.

et tütsüleme mangalı

Tütsüleme Neden Yapılır?

M.Ö dönemlerde gıdaları uzun süre saklamak amacıyla uygulanan tütsüleme, günümüzde de aynı amaçla yapılmaktadır. Bu işlemdeki amaç etleri veya peynirleri daha sonra kullanmak için sağlıklı koşullarda saklamaktır. Ayrıca tütsülenen gıdaların özellikle de etlerin daha lezzetli bir tat aldığı da bilinmektedir. Pastırma veya bacon buna örnek olabilir. Tütsülenmiş et çeşitleri kimi zaman çiğ olarak da yenilebilir.

Ayrıca tütsülenen gıdalarda antioksidan özellik meydana gelmektedir. Sadece uzun ömürlü olması için değil, vücuttan mikropların kolayca atılması için de gıdalar tütsülenmektedir.

balık tütsüleme makinası

Et Tütsüleme Yöntemleri, Nasıl Yapılır?

Etinizi tütsülemek istediğinizde mangal üzerinde, fırında veya özel olarak hazırlanan makinelerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tütsülenecek etlerin güzelce yıkanmış olması gereklidir. Üzerine kan kalmayacak şekilde temizlenmiş ve kurulanmış olmasına da özen gösterilmelidir. Sonra etlerin ince dilimler halinde kesilmesi ile etler tütsülenme için hazır hale gelir.

Dilimlenen etlerin her bölgesini tuzlamanız gereklidir. Tuz, et üzerinde mikrop oluşmasını önleyecektir. Tuzlanan etinizi veya balığınızı kuruması için hafif rüzgarlı bir alanda bekletebilirsiniz. Tuzla beraber kuruyan etler artık tütsüleme işlemi için hazırdır. Bunun için en doğal yöntem odunların yakılarak çıkan isi olacaktır. Bu nedenle açık havada et tütsüleme mangalı yakabilirsiniz.

et tütsüleme

“Soğuk tütsüleme nasıl yapılır?” dediğinizde cevabını bu satırda bulabilirsiniz. Soğuk tütsüleme için ideal sıcaklık 20 ile 30 derece arasında olmalıdır. Sıcaklık birkaç derece artış gösterdiğinde üründe koku meydana gelebilir. Bu işlem diğer tütsüleme türüne göre daha uzun zaman almaktadır.

Balık çeşitleri tütsülenmek istendiğinde özel olarak üretilen balık tütsüleme makinesi tercih edilir. Balıkların sıra halinde asılarak dizildiği bu cihazlarda tütsülenmiş alabalık ve çeşitli balıklar hazırlanır. Yatay olarak tütsülenmek istenen balıklar ise balık tütsüleme fırını içerisinde gerekli işlemden geçerler. Tütsülenmiş balıkların ömürleri, etlere göre çok uzun değildir. Nemlenme olduğu anda bozulma meydana gelecektir.

Evinizde et tütsülemek istediğinizde bir tencereyi tütsüleme tenceresi olarak belirleyebilirsiniz. Tencere dibine talaş ekleyerek, talaşın üzerine de ızgara koyarak etinizi hazırlayabilirsiniz. Püf noktası kısık ateşte olacaktır. Aksi takdirde talaşlarınız işe yaramayacaktır. Büyük firmalar tütsüleme işini daha kolay ve hızlı yapabilmek için et tütsüleme fırını kullanırlar. Bu fırınlar her türlü eti tütsülemek için uygun donanımlara sahiptir.

Hangi Et Nasıl Pişirilir?

Et Mühürleme Teknikleri ve Püf Noktaları

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tütsüleme Nedir? Nasıl Yapılır? Et Tütsüleme Yöntemleri 06.07.2018 tarihinde yayınladı.