Tütsüleme Nedir? Nasıl Yapılır? Et Tütsüleme Yöntemleri

Tütsüleme Nedir? Nasıl Yapılır? Et Tütsüleme Yöntemleri

Gıdaları Korumada Asırlık Yöntem

Tütsüleme Bir Diğer Adıyla Fümeleme

Tüketilecek besinlerin uzun ömürlü olması, hemen hemen herkes tarafından beklenilen bir durumdur. Yiyeceklerin bozulmaması, çürümemesi ve daha sonra da değerlenmesi amacı ile çeşitli teknikler uygulanır. Bu tekniklerden “tütsüleme” türünü bu yazıda sizlerle paylaşacağız.

Yiyeceklerinizi, özellikle de et ürünlerinizi daha uzun süre saklamanız için bu yazıda et tütsüleme ve balık tütsüleme üzerine konuşacağız. Ayrıca evde et tütsüleme denemek isteyenleri de unutmadık. Merak ettiğiniz tüm detaylar işte sizinle.

tütsülenmiş et

Tütsüleme Nedir?

Tütsüleme geçmiş zamandan günümüze kadar bilinen ve sıkça tercih edilen en eski gıda koruma tekniğidir. Geçmişi neredeyse MÖ 9000’e kadar uzanmaktadır. Avcılıkla geçinen eski zaman uygarlıkları, avladıkları etleri ateşin yanında bekletirlermiş. Zamanla ateşe yakın olan etlerin daha uzun ömürlü olduğunu fark etmişlerdir. Daha sonra avlanan etlerin kullanılmayan kısımlarını ateşe tutarak saklamışlardır. Tütsüleme adı verilen bu yöntem bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Genellikle sert odunların yakılması ve elde edilen dumanla etlerin bir ön pişirmeden geçirilmesiyle yapılır. Tütsülemedeki en önemli adım gıdayı ateşe temas ettirmemektir. Bu ön pişirme için duman gereklidir. Bu dumanı da en iyi sağlayan ağaçlar arasında meşe, kayın, kiraz ve erik ağaçları gösterilebilir. Bu ağaçtan elde edilen tütsüleme talaşı ile işlem yapılır.

Fümeleme işlemi iki türdedir. Sıcak tütsüleme ve soğuk tütsülemedir. Sıcak tütsülemeyi açık havada her şekilde yapmanız mümkündür. Soğuk tütsüleme ise biraz daha profesyoneldir ve donanım gereklidir. Özellikle peynir, balık ve et türleri için uygulanan tütsülemede; kullanılan ağaçların aroması is yoluyla gıdalara geçer ve lezzet katar.

Tütsüleme uygun şartlarda yapılmadığı anlarda, sağlık açısından sorun oluşturabilir. Kanserojen etkilerin oluşmaması için tütsüleme işlemini ya çok iyi yapmalısınız ya da kaynağını bilmediğiniz tütsülenmiş gıdaları tüketmemelisiniz.

et tütsüleme mangalı

Tütsüleme Neden Yapılır?

M.Ö dönemlerde gıdaları uzun süre saklamak amacıyla uygulanan tütsüleme, günümüzde de aynı amaçla yapılmaktadır. Bu işlemdeki amaç etleri veya peynirleri daha sonra kullanmak için sağlıklı koşullarda saklamaktır. Ayrıca tütsülenen gıdaların özellikle de etlerin daha lezzetli bir tat aldığı da bilinmektedir. Pastırma veya bacon buna örnek olabilir. Tütsülenmiş et çeşitleri kimi zaman çiğ olarak da yenilebilir.

Ayrıca tütsülenen gıdalarda antioksidan özellik meydana gelmektedir. Sadece uzun ömürlü olması için değil, vücuttan mikropların kolayca atılması için de gıdalar tütsülenmektedir.

balık tütsüleme makinası

Et Tütsüleme Yöntemleri, Nasıl Yapılır?

Etinizi tütsülemek istediğinizde mangal üzerinde, fırında veya özel olarak hazırlanan makinelerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tütsülenecek etlerin güzelce yıkanmış olması gereklidir. Üzerine kan kalmayacak şekilde temizlenmiş ve kurulanmış olmasına da özen gösterilmelidir. Sonra etlerin ince dilimler halinde kesilmesi ile etler tütsülenme için hazır hale gelir.

Dilimlenen etlerin her bölgesini tuzlamanız gereklidir. Tuz, et üzerinde mikrop oluşmasını önleyecektir. Tuzlanan etinizi veya balığınızı kuruması için hafif rüzgarlı bir alanda bekletebilirsiniz. Tuzla beraber kuruyan etler artık tütsüleme işlemi için hazırdır. Bunun için en doğal yöntem odunların yakılarak çıkan isi olacaktır. Bu nedenle açık havada et tütsüleme mangalı yakabilirsiniz.

et tütsüleme

“Soğuk tütsüleme nasıl yapılır?” dediğinizde cevabını bu satırda bulabilirsiniz. Soğuk tütsüleme için ideal sıcaklık 20 ile 30 derece arasında olmalıdır. Sıcaklık birkaç derece artış gösterdiğinde üründe koku meydana gelebilir. Bu işlem diğer tütsüleme türüne göre daha uzun zaman almaktadır.

Balık çeşitleri tütsülenmek istendiğinde özel olarak üretilen balık tütsüleme makinesi tercih edilir. Balıkların sıra halinde asılarak dizildiği bu cihazlarda tütsülenmiş alabalık ve çeşitli balıklar hazırlanır. Yatay olarak tütsülenmek istenen balıklar ise balık tütsüleme fırını içerisinde gerekli işlemden geçerler. Tütsülenmiş balıkların ömürleri, etlere göre çok uzun değildir. Nemlenme olduğu anda bozulma meydana gelecektir.

Evinizde et tütsülemek istediğinizde bir tencereyi tütsüleme tenceresi olarak belirleyebilirsiniz. Tencere dibine talaş ekleyerek, talaşın üzerine de ızgara koyarak etinizi hazırlayabilirsiniz. Püf noktası kısık ateşte olacaktır. Aksi takdirde talaşlarınız işe yaramayacaktır. Büyük firmalar tütsüleme işini daha kolay ve hızlı yapabilmek için et tütsüleme fırını kullanırlar. Bu fırınlar her türlü eti tütsülemek için uygun donanımlara sahiptir.

Hangi Et Nasıl Pişirilir?

Et Mühürleme Teknikleri ve Püf Noktaları

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dondurucuda Domates Saklama  Yöntemleri Tarifi

Dondurucuda Domates Saklama Yöntemleri

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Kışlık Semizotu Saklama Yöntemleri Tarifi

Kışlık Semizotu Saklama Yöntemleri

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Et Yahni (Et Haşlama) Tarifi

Et Yahni (Et Haşlama)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Kırma Yöntemiyle Yeşil Zeytin Salamurası Tarifi

Kırma Yöntemiyle Yeşil Zeytin Salamurası

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Kurban Etinden Et Yemeği Tarifi

Kurban Etinden Et Yemeği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Et Köfte (Et Balığı) Tarifi

Et Köfte (Et Balığı)

10-12 kişilik, 30dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Et Güveç Tarifi

Et Güveç

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri