741

kişinin defterinde

Şeftali Konservesi Tarifi (videolu)

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlama: 15dk
Pişirme: 30dk

Şeftali Konservesi Tarifi (videolu) İçin Malzemeler

 • 2 kilo şeftali
 • Bir litre su
 • 4 yemek kaşığı toz şeker

Şeftali Konservesi Tarifi (videolu) Yapılışı

Saniye Anne Yemeklerinden herkese Merhaba… Bugün; kışın gönül rahatlığı ile yiyebileceğiniz Şeftali Konservesi Tarifi paylaşıyoruz. İster meyve olarak tüketin, ister tatlılarda veya pastalarda kullanın. 1 sene boyunca tüketebileceğiniz Şeftali Konservesi Tarifine başlıyoruz…

 1. Bir kabın içerisine 2 su bardağı su ve 4 yemek kaşığı şekeri alıp erimesi için karıştıralım.
 2. Diğer yanda şeftalilerin kabuklarını soyalım ve elma dilimi şeklinde keselim. Şeftaliler çok ergin veya ham olmayacak. Tam kararında ve sarı yarma şeftali olursa konserve daha iyi olacaktır.
 3. Tüm şeftalileri elma dilimi şeklinde kestikten sonra yeni alınmış (sıfır) kapakları, tertemiz yıkayalım ve kaynar suya atalım.
 4. Ardından kavanozları da yıkadıktan sonra sıcak suya koyup, ısınması için kavanozu sıcak suyun içerisinde döndürelim.
 5. Kavanozlar ve kapaklar sıcak su işleminden geçtikten sonra içerisine şeftalileri çok ezmeden dolduralım. Şeftalileri doldururken dışından hafif yumruklar vurursak, şeftalilerin yerleşmesi kolaylaşır.
 6. Şeftaliler kavanoza dolduktan sonra şekeri içinde erimiş olan suyu, kavanozlara döküp dolduralım. Suyun yetmediği yerde normal şekersiz su ilave edebiliriz.
 7. Konserve yaparken en önemli ayrıntı ‘hava çıkarma’ kısmına geldik. Bunun için keskin olmayan bir meyve bıçağından yardım alarak, kavanozun dibine yavaşça bıçağı yerleştirelim ve kendimize doğru çekelim. Bu sayede baloncuklar yukarı çıkıp kavanozun içerisinde bulunan hava yok olacaktır. Eğer hava çıkarma işlemini yapmazsak, zamanla konserve patlama yapabilir ve tüm emeğimiz boşa çıkıp konserve ziyan olur. Bu işlemi yaptıktan sonra kavanozda eksilen suları tamamlayıp, kavanozun ağız kısmını tertemiz silelim ve kaynamış olan sıfır kapakları sıkıca kapatalım.
 8. Kavanozların üzerini 2 parmak geçecek şekilde su dolduracağımız geniş bir tencereye, konserveleri yerleştirip suyunu ekleyelim. Konservelerin suyun altında kalması çok önemlidir.
 9. Kaynaması için tencereyi ocağa alalım ve kaynadıktan sonra 20-25 dakika daha kaynatalım.
 10. Zamanı dolan konserveleri ocaktan alıp suyun içinden çıkaralım. Kapaklarını sıkı sıkı kontrol ettikten sonra ters şekilde soğuması için bekletelim.
 11. Soğuduktan sonra eski düz haline getirip serin yerde saklayabiliriz. 1 sene boyunca bozulma yapmaz Afiyet Olsun.

Deneyenlerden Fotoğraflar

(3 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.