Acı Çehre Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı?

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Acı Çehre Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı? Tarifi

Zayıflatan Özellikleriyle Mucizevi Acı Çehre

Tüm dünyada büyük bir hızla gelişen kilo problemlerine karşı her geçen gün bir başka zayıflama çözümü eklenmektedir. Son günlerde metabolizma hızını ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı için gündemde olan acı çehre tohumu ve acı çehre otu zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra sağlığa faydalı diğer etkileri ile de dikkat çekmektedir. Her ne kadar zayıflamaya yardımcı olsa da acı çehrenin sağlıklı ve dengeli bir diyet ve egzersize ek olarak kullanılması gerekir.

Bütün bitkisel ürünlerde olduğu gibi acı çehre de kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle kronik hastalığa sahip olanların bu tarz ürünleri kullanırken çok daha dikkatli olmaları gerekir.

Vücutta biriken aşırı suyun dışarı atılmasına yardımcı olarak zayıflamayı destekleyen acı çehre ile vücuttan yağ atımı gerçekleşmez. O yüzden kalıcı bir kilo verme söz konusu değildir. Etkisini tam olarak gösterebilmesi ve zayıflamayı destekleyebilmesi için yeterli ve dengeli beslenmek önemlidir.

Ayrıca vücuttan su atımını gerçekleştirdiğinden dolayı acı çehre kullanılırken bol su tüketilmesi büyük önem taşır. Aksi halde vücudun sıvı elektrolit dengesi bozulabilir ve vücut halsiz kalabilir. Latince ismi rhammus catharcitus olan acı çemen idrar söktürücü etkisinden dolayı bazı müshil haplarının üretiminde kullanılır.

Acı çehre bitkisini kendine özgü bir renge sahiptir. Acı çehreden kahverengi sarı ya da yeşil boya elde edilerek kâğıt boyası olarak değerlendirilir. Ayrıca acı çehre ağacı odunu küçük mobilyaların yapımı için tornada işlenilir.

acı çehre otu

Acı Çehre Tohumu Nedir?

Faydaları ve zayıflamaya etkisi ile adından söz ettiren acı çehre nedir? Halk arasında acı çehre olarak bilenen Akdiken ağacının tohumu olan bitkinin tarihi çok eskilere dayanır. 4-9 santimetre arasında değişen yapraklara sahiptir ve 6-25 milimetre genişliğindeki sapları dikenlidir. Haziran ayında çiçeklenmeye başlayan acı çehre meyvesi ekim ayında olgunlaşır. Böcekler ve kuşlar sayesinde üretimi sağlanan acı çehre kendiliğinden yetişmez. Bazik özelliğe sahip toprakları ve güneşli ortamları sever.

Acı çehre tohumu kullanılarak hazırlanan bitkisel destek ürünleri özellikle kilo vermeye yardımcı olduğundan dolayı son yıllarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Alacehri, Cehri, Barut ağacı, ateş Tacı, Gövem eriği, Geyikdikeni, Cumurd ve Mürdeşe olarak da bilinen acı çehre, damarlı yapıya sahip parlak yeşil renkte dikenli bir çalıyı andırır.

Yeşil renkte meyvelere sahip olan bitkinin meyveleri olgunlaştığında mor ile siyah arası bir renge dönüşür. Meyve olarak tüketildiğinde tatlı ve acımsı bir buruk tada sahiptir.

Acı Çehre Nasıl Kullanılır?

Olgunlaşan meyveler toplanarak sıkılır. Sıkma sonucu elde edilen meyve özü şekerle karıştırılarak şurup olarak tüketilir ya da meyveler kurutularak toz haline getirilip sulandırılarak içilir. Bir diğer acı çehre kullanımı ise bitki çayı şeklinde hazırlanmasıdır.

Bitkinin tohumları kaynatılan su içinde 5 dakika bekletilir ve demleme gerçekleştikten sonra acı çehre çayı olarak tüketilir. Zayıflamaya yardımcı etkisinden yararlanmak için iki farklı kullanımı önerilir:

Yemeklerden yarım saat önce ya da yemeklerden yarım saat sonra acı çehre tüketilebilir. Acı çehre yaprakları dövülerek kanayan yaralara sürülebilir. Kanamayı azaltıcı etkisi olan acı çehre ayrıca siğillere de sürülebilir. Ciltteki kaşıntıları acı çehre meyvesi sürüldüğünde kaşıntı ortadan kalkar. Ayrıca bitkisel ilaç olarak da piyasada yer alan acı çehre hapı doktor kontrolünde kullanılabilir.

acı çehre

Acı Çehre Faydaları Nelerdir?

  • İdrar söktürücü özelliğe sahip olan acı çehre bitkisi vücutta biriken fazla suyun atımını kolaylaştırır. Böbrek ve prostat rahatsızlıklarının tedavisini desteleyici rol oynar.
  • Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve kronik kabızlık gibi ciddi problemlerin üstesinden gelmede vücuda destek olur.
  • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler toksin maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayarak vücut direncini güçlendirir ve bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını arttırır.
  • Bağırsak ve midede oluşan gazları yok eder. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi problemlerin ortadan kaldırılmasında vücudu destekler.
  • Cilt hücrelerinin sıkılaşmasını sağlayarak deri sarkmalarının engellenmesinde etkin bir rol oynar.

acı çehre otu

Acı Çehre Zayıflatır Mı?

Acı çehre ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de acı çehre çayı zayıflatır mı sorusudur. Acı çehre zayıflama konusunda en etkin bitkisel kaynaklardan biridir.

Peki, acı çehre nasıl zayıflatır? Acı çehre ile hazırlanan çay yemeklerden önce 1 bardak tüketilirse iştah kontrolü sağlar. İştahı keserek yemek yemeyi azaltan acı çehre çayı ayrıca kan şekerini dengeleyerek uzun süre tokluk hissi yaratır.

Vücutta oluşan fazla suyun atımını da sağlayan acı çehre çayı düzenli olarak kullanıldığında yağ yakımını arttırıcı özellik de gösterir. Metabolizmayı hızlandıran acı çehre günlük kalori yakımında belirgin farlılıklara neden olarak zayıflamaya yarımcı olur.

Yemeklerden sonra tüketilen 1 bardak acı çehre çayı ise bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bağırsaklarda yağ emilimini engelleyerek yağ atımını hızlandırdığı düşünülen acı çehre çayı kilo vermede etkili bir yöntemdir.

acı çehre tohumu

Acı Çehre Ne İşe Yarar?

Vücut üzerinde önemli fonksiyonlara sahip olan acı çehre neye iyi gelir? Acı çehre birincil olarak kilo kontrolünün sağlanmasında etkindir. İştahı kapatıcı etkisinden dolayı zayıflamaya yardımcıdır. Bağırsakları yumuşatan acı çehre kabızlığa iyi gelir.

Acı çehre ağacının gövde ve dal kabukları kullanılarak hazırlanan çayı ishal yapıcı özelliğe sahiptir. Kronik kabızlık problemi olanlar sabah kahvaltısından önce acı çehre meyvesi tükettiklerinde hızlı bir şekilde etkisini görebilir. Hazmı kolaylaştıran acı çehre gaz sancısı ve şişkinlik sonucu oluşan karın gerilmelerine iyi gelir. Diyabet hastalarının kan şekerinin düzenlenmesinde etkindir. Kolesterolü düzenleyici etki gösterir. Özellikle kötü huylu LDL kolesterolünü düşürürken iyi huylu HDL kolesterolünün yükselmesini sağlayabilir.

acı çehre tohumu

Acı Çehre Zararları ve Yan Etkileri

Doğal zayıflatıcı etkisinden dolayı belirgin bir yan etkiye sahip olmadığı düşünülen acı çehrenin aşırı tüketilmesi sağlık problemlerine yol açabilir. Peki, acı çehre zararları nelerdir?

  • Aşırı acı çehre çayı tüketimi vücuttan su atımını arttırarak vücudun sıvı elektrolit dengesini bozabilir.
  • Çift görme, mide bulantısı, şiddetli ishal acı çehre otunun zararları arasında yer alır.
  • Her ne kadar kan şekeri üzerine faydaları olsa da özellikle insülin kullanan tip 1 diyabet hastaları, karaciğer hastaları ve böbrek yetmezliği bulunan hastaların doktora danışmadan acı çehre otu kullanmaları önerilmemektedir.
  • Aynı şekilde antidepresan kullanan, kortizon kullanan ve morbid obez hastaları ile kalp hastalarının da mutlaka doktor kontrolünde kullanmaları gerekir.
  • Sağlıklı bireylerin bile acı çehre otunu kullanırken dikkatli olmaları uzun süre ve aşırı dozda tüketmemeleri sağlıkları açısından önemlidir.

acı çehre

Acı Çehre Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda, büyük alışveriş marketlerinden, şifalı ürün satan dükkânlardan, organik ürün satan mağazalardan ve online alışveriş sitelerinden satın alınabilen acı çehre, çay, tohum ve ticari bitkisel haplar şeklinde bulunabilir.

Acı çehre tohumu 100 gramlık paketlerde 20 lira ile 100 lira arasında değişir. Acı şehre çayı tek kullanımlık paketler halinde de satılmaktadır. 40’lı acı çehre çayı paket fiyatları ise 25 ile 50 lira arasında değişiklik göstermektedir. Piyasada satılan ticari amaçlı üretilen acı çehre hapları ise mutlaka bilinen ve güvenilir bir markadan satın alınmalıdır. 1 kutu acı çehre otu hapı fiyatı ise 45 ile 125 lira arasında değişmektedir.

acı çehre tohumu

Acı Çehre Nerede Yetişir?

Gövde ve dal kabukları, meyveleri ve tohumları kullanılan bitkinin ana vatanı Britanya’dır. Buradan başta Kırgızistan ve Fas olmak üzere tüm dünyaya yayılan acı çehre ülkemizde genellikle Karadeniz’de yetişir. Mineral açısından zengin ve nemli topraklarda daha kolay yetişen bitki kuru topraklarda da yetişebilir.

Tohumundan üretilen acı çehre, sonbaharda olgunlaştığı anda soğuk seralara alınır. Filizlendikten sonra saksılara alınarak sıcak seralara aktarılır. -1 ile -5 arasındaki soğukluklara dayanabilen bitki yarı gölge ya da bol güneşli yerleri sever ve mutlaka güneş görmesi gerekir. 5-8 santimetre çapa sahip meyveleri eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Acı çehre bitkisinde antrasen, flavon türleri ve aromatik yağlar bulunur.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Acı Çehre Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Zayıflatır Mı? 14.11.2017 tarihinde yayınladı.