Adet Gecikmesi Sebepleri, Gebelik Dışında 8 Farklı Neden

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Adet Gecikmesi Sebepleri, Gebelik Dışında 8 Farklı Neden Tarifi

Adet Gecikmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadın sağlığını düzenleyen en önemli biyolojik olay “regl” adı verilen kanamalardır. Bu regl döneminde yumurtalar her ay yenilenir ve kadınlık hormonları sağlanır. Ergenlik döneminden itibaren görülen adet kanamaları, her kadında farklı günlerde yaşanır. Kimi kadınlar düzenli şekilde regl olurken kimileri ise düzensiz şekilde bu durumu yaşar.

Uzmanlar en fazla 5 gün gecikmeleri oldukça normal karşılar. Fakat uzun süreli adet gecikmesi bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Adet gecikmesinin sebepleri araştırıldığında tahmin edilemeyen nedenler ortaya çıkar. Birazdan okuyacağınız yazımızda ise, adet gecikmesinin nedenleri hakkında çok değerli bilgiler yer alıyor.

Bu yazımızda adet gecikmesi sebepleri sizler için incelendi. En ufak bir ihmal çeşitli sağlık sorunlarına davet çıkarabilir. “Aman dikkat!” diyerek sizlere adet gecikmesi nedenleri hakkında hazırladığımız yazıyı sunalım. Sağlık her şeyin başıdır diye belirtir, sağlıklı günler dileriz…

1) Yaş Farklılığı

Regl dönemini yeni yaşayan genç kızlar, bir süre gecikme yaşayabilir. Bu gecikmeler regl döngüsünün düzene girdiği anda biter ve her ay aynı günlerde adet kanaması yaşanır. Aynı durum; menopoz dönemindeki kadınlar için de geçerlidir. Normal günlerde düzenli bir şekilde adet kanaması olan kişilerde, belirli bir yaştan sonra gecikmeler görünüyorsa; bu gecikme menopozun habercisi olabilir.

adet gecikmesinin nedenleri

2) Hareketli Yaşam

Eğer çok hareketli ve düzensiz bir yaşama sahipseniz, mesela sık sık seyahat eden biri iseniz; vücudunuz bu değişen hava ve iklim koşullarına karşı güçsüz kalabilir. Gece ve gündüz saatlerinin değiştiği bölgelerde, uyku düzeninin bozulduğu günlerde hormonların dengesi bozulacağı için adet gecikmesi yaşanabilir.

adet gecikmesi

3) Yoğun Tempolu Spor

Sporu hayatınızın en önemli noktası olarak görüyorsanız, adet gecikmeleri yaşanabilir. Aldığınız kalori miktarı, yoğun spor ile bir anda yakılıyorsa bu durum hormonlarınızı da etkileyecektir. Bizden söylemesi, spor sonrası protein ve vitamin ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Bağışıklık sistemini ve hormonları korumanın en önemli yolu; sağlıklı beslenme ile mümkündür.

adet gecikmesinin

4) Kilo Değişimleri

Kısa süre içinde birden kilo aldıysanız veya birden kilo kaybı yaşadıysanız, bu durum da tıpkı diğer nedenler gibi adet düzenini etkileyecektir. Yeme bozukluğu yaşayan kişilerde adet gecikmesi sıkça yaşanan bir durumdur. Vücut kitle indeksinin dışında kalan rakamlarda, hormonlar dengesini kaybedeceği için adet gecikmeleri yaşanmaktadır.

adet gecikmesi nedenler

5) Kimyasal İlaçlar

Genellikle ilaçların yan etkisi regl gecikmesi olmaktadır. Eğer devamlı kullandığınız bir ilacın dozunda değişiklik yapıldıysa, bu değişim adet gününü etkiler. Ya da doğum kontrol haplarının bilinçsiz kullanılması da adet gecikmesinin nedenlerinden olabilir. Bu gecikmeyi önlemek adına; kullanılan her ilaç için doktordan onay alınması gereklidir.

adet gecikmesi neden olur

6) Çeşitli Hastalıklar

Beklediğiniz adet kanaması bir türlü gelmiyorsa, son günlerde yaşadıklarınızı hatırlamakta fayda olacaktır. Yumurtlama döneminde yaşanılan stres, grip, enfeksiyon gibi rahatsızlıklar bedeninizi etkileyeceği için adet gecikmesi yaşanabilir. Adet düzeninin değişmemesi için sağlıklı beslenerek vücut direncinizi korumalısınız. Grip gibi enfeksiyon hastalıklarında bol vitaminli beslenmeniz sağlığınız için iyi olacaktır.

adet gecikmesi nedenleri

7) Stres

Adet gecikmelerinin en çok bilinen nedeni strestir. Stres nasıl ki her hastalığın sebebi ise adet düzenini de değiştiren bir faktördür. Stresli bir dönemden geçen kadınların adet gecikmesi yaşaması sıkça duyulan bir şikayettir. Gergin ve stresli dönemde olan kadınların vücudunda, yumurtlama hormonu da bir süre işlev göremez. Yumurtlama olmadığı için adet kanaması da geç gelir.

Adet düzeninin dengede kalması için kendinizi her zaman mutlu ve huzurlu hissetmelisiniz. En ufak sorunu bile stres yaptığınızda, beyin kendini programlar ve bedeni yorar. Bu durumun sonucunda adet gecikmesi, sivilce ve şişkinlik gibi yan etkiler görülür. Her işin başı huzur!

adet gecikmesi sebepleri

8) Tiroid Rahatsızlıkları

Vücudun metabolizmasını tiroid bezleri düzenlemektedir. Tiroid bezlerinin çalışmasında görülen bir sorun, tüm vücudunuzu etkileyecektir. Bu sorun korkulacak bir durum değildir. Çünkü ilaçlarla tedavi edilir ve hasta kısa sürede sağlığına kavuşur. Tedaviye başladığınız zaman çok geçmeden adet gecikmesi sorunu da ortadan kalkacaktır.

adet gecikmesi neden olur

Adet Söktürücü Bitki Çayları, Yiyecekler ve Doğal Yöntemler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Adet Gecikmesi Sebepleri, Gebelik Dışında 8 Farklı Neden 27.08.2018 tarihinde yayınladı.