Aloe Veranın Az Bilinen 6 Zararlı Etkisi

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Aloe Veranın Az Bilinen 6 Zararlı Etkisi Tarifi

4000 Yıldır Kullanılan Aloe Vera Zararlı Mı?

Liliaceae familyasına ait olan aloe vera; sarı çiçekleri ve üç köşeli yaprakları olan bir bitkidir. Ülkemizde sarı sabır adıyla bilinen bu bitki şifalı etkileriyle dikkat çekmektedir. 360 türü olduğu bilinen aloe vera, 4 bin yıldır sağlık amacıyla kullanılmaktadır. Aloe veranın birçok çeşidi faydaları ve şifalı etkileri sayesinde günümüzde ticari olarak yetiştirilmektedir.

Aloe vera insan vücuduna faydalı birçok vitamin, element ve mineral ihtiva eder. Folik asit, salistik asit, antrakinonlar, kolin, sakaridler başta olmak üzere 75’den fazla aktif bileşen içerir. Ayrıca A,C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Aloe veranın yapraklarında bulunan jel iyi bir nemlendiricidir. Bu jel yüzyıllardır dünyanın hemen her yerinde cildi nemlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

aloe vera zararları

Evlerde süs bitkisi olarak da kullanılan aloe veranın sağlık üzerinde onlarca faydası bulunmaktadır. Bu bitki özellikle cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Aloe vera yüze zararları var mıdır, yüz bölgesinde güvenle kullanılabilir mi?

Aloe vera yüz bölgesi başta olmak üzere tüm vücutta güvenle kullanılabilir. Aynı şekilde saç bakımında da etkili bir bitkidir. Aloe vera saça zararları var mıdır sorusunun cevabı hayırdır. Ayrıca diyabet, iltihabi hastalıklar, kabızlık, kalp hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve bağışıklık sorunlarına karşı destek tedavi olarak kullanılmaktadır.

Peki aloe veranın zararları yok mudur? Bu kadar çok faydadan bahsettikten sonra bazı kişilerin aklına bu sorunun geldiğine eminiz. Gelin birlikte bu sorunun yanıtını arayalım.

7 Farklı İhtiyacınıza Özel En İyi Aloe Vera Maskesi Tarifleri

aloe veranın zararları

Aloe Veranın Az Bilinen 6 Zararlı Etkisi

Aloe veranın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin bilinmesine rağmen “aloe vera bitkisinin zararları var mıdır” sorusu sıklıkla akla gelmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, aloe veranın antioksidan ve antibakteriyel özellikleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini desteklediği ve yaşlanma belirtilerini geciktirdiği ortaya konmuştur. Bununla birlikte aloe vera kullanımı sırasında şu hususlara dikkat edilmelidir:

1) Doz Aşımına Dikkat!

 • Aloe veranın önerilen günlük dozdan daha fazla kullanılması durumunda ishal, idrar ve dışkıda kan, kilo kaybı, kas güçsüzlüğü, düşük potasyum, kalp sorunları gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Yüksek dozda kullanımı vücut esansiyel elektrolit kaybına yol açabilmektedir.
 • Özellikle diyabet hastalarının, böbrek problemleri olanların, chron ve ülseratif kolit hastalarının, hamile ve emziren kadınların, çocukların aloe vera kullanmadan önce doktora danışmaları önerilmektedir.

sindirim sorunu

2) Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

 • Aloe vera kullanımı bazı hassas bünyelerde alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu durum hem bölgesel hem de dahili kullanımda görülebilmektedir.
 • Aloe vera kullanımı sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyon veya yan etki ile karşılaşırsanız kullanıma mutlaka son vermelisiniz. Gerekli durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

Alerjik Kaşıntıya İyi Gelen 9 Bitkisel Çözüm

alerji

3) Yaşlıların Kullanımına Uygun Değildir

 • Aloe veranın laksatif etkisi kanda elektrolit dengesizliklerine sebep olabilmektedir. Bu durum düzensiz kalp atışlarına ve halsizliğe neden olmaktadır.
 • Uzmanlar bu nedenler dolayısıyla yaşlıların aloe vera kullanmasına izin vermemektedir.

aloe vera cilde zararları

4) Mide Sorunlarına Neden Olabilir

 • Aloe veranın fazla kullanımı mide sorunu yaşayan kişilerde mide ağrısı ve kramplar gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Sindirim Sistemi Hastalıklarında 4 Beslenme Tedavisi

sindirim sorunu

5) Bazı Yaralarda İyileşme Sürecini Uzatır

 • Aloe vera cilde zararları var mıdır, yanık yaralarına iyi gelir mi? Gelin bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.
 • Yapılan araştırmalarda aloe vera jelinin bazı kısmi yanıkların iyileşmesinde olumlu etki gösterdiği ortaya konmuştur.
 • Bununla birlikte aloe vera jelinin iyileşme sürecini uzatması nedeniyle çok ağır yanıklarda ve cerrahi yaralarda kullanılmaması önerilmemektedir.

aloe vera cilde zararları

6) Ameliyat Öncesi ve Sonrası Kullanıma Ara Verilmelidir

 • Aloe vera kan şekerini etkileyebilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi ve sonrasında en az 2 hafta kullanımına ara verilmesi önerilmektedir.

ameliyat

Aloe veranın diğer yan etkileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Aloe vera jeli oral yolla alındığında karın ağrısı, kramplar ve ishale neden olabilmektedir.
 • İlaçların emilimini azaltabilir. Düzenli olarak kullandığınız herhangi bir ilaç varsa aloe vera kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışmanızı öneririz.
 • Yüksek dozda kullanımı böbreklere zarar verebilir.
 • Hamilelik döneminde kullanımı düşüğe neden olabilir.
 • Ağız yoluyla alındığında kadınlarda adet dönemi kanamalarını arttırabilir.
 • Uzun süreli aloe vera kullanımı potasyum kaybına neden olabilir.
 • Meyan kökü gibi farklı bitkiler ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Aloe Vera Jeli Faydaları, Nasıl Saklanır, Kullanılır?

Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Aloe Vera Suyunun Sizi Hayrete Düşürecek 8 Faydası

Aloe Vera Yağı Nasıl Yapılır, Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır? Çok İşinize Yarayacak 7 Farklı Yöntem

Aşamalarıyla Aloe Vera Bakımı, İhtiyacınız Olan Tüm Püf Noktaları

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Aloe Veranın Az Bilinen 6 Zararlı Etkisi 14.10.2020 tarihinde yayınladı.