Bel Bölgesi Yağlarını Eritmenin 5 Yolu

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Bel Bölgesi Yağlarını Eritmenin 5 Yolu Tarifi

Bel Çevresi Yağları En Hızlı Nasıl Eritilir?

Karın yağını kaybetmek yaygın bir kilo verme hedefidir. Karın yağı özellikle zararlı bir tiptir. Araştırmalar, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklarla güçlü bağlantılar olduğunu göstermektedir. Belinizin çevresini bir mezura ile ölçerek karın yağınızı değerlendirebilirsiniz. Erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerindeki ölçüler karın çevresi yağlanması obezite riski olarak bilinir. Bazı kilo verme stratejileri, karın çevresindeki yağların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bel bölgesi eritme yöntemleri arayanların çok işine yarayacak en sağlıklı tavsiyelerimi bu yazıda derledim Keyifli okumalar!

bel çevresi yağları nasıl eritilir

1) Şeker ve Eklenen Şekeri Kesin

 • Eklenen şeker, modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Çoğu insan çok fazla tüketir.
 • Araştırmalar, şeker (ve yüksek fruktozlu mısır şurubu) tüketiminin, artan obezite riski ile birlikte tip 2 diyabet ve kalp hastalığına da neden olduğunu göstermektedir.
 • Bel bölgesi inceltme çözümleri arıyor ve kilo vermek istiyorsanız, ilave şekeri kesmelisiniz. Çünkü sağlıklı yiyecekler şeklinde satın aldıklarınızda bile eklenmiş şeker olabilir.
 • Etiket okumayı alışkanlık haline getirin.

şeker

2) Daha Fazla Protein Tüketin

 • Protein kilo kaybı için en önemli makrobesin olarak değerlendirebiliriz. Araştırmalar, protein alımının arttırıldığında metabolizmayı günde 80-100 kalori hızlandırdığını ve günlük 440 kkal kadar daha az kalori almanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.
 • Kilo verme hedefinizse, protein eklemek diyetinizde yapabileceğiniz en etkili değişiklik olacaktır.
 • Protein sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo almanızı önlemeye yardımcı olacaktır. Karın yağının azaltılmasında özellikle etkilidir.
 • Yapılan birçok bilimsel çalışma daha fazla ve kaliteli protein kaynakları tüketen kişilerin daha az karın yağına sahip olduğunu göstermiştir.
 • Başka bir araştırma ise, kadınlarda günlük yeterli protein alımının karın çevresi yağ önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.
 • Proteinin kilo kaybına yardımcı olduğunu gözlemleyen çalışmaların çoğu, insanların kalorilerinin % 25-30’unu proteinden aldığını göstermektedir. Bu nedenle, protein kısmını dengeli ayarlamak faydalı olacaktır.
 • Protein kaynaklarına baktığımızda en kaliteli kaynakları; yumurta, peynir, süt, yoğurt, et, tavuk ve balık gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Bunlara ek olarak kurubaklagiller ve ceviz, fındık gibi besinler bitkisel kaynaklı proteinler olarak yer almaktadır.
 • Vücutta yararlılık açısından değerlendirildiğinde hayvansal kaynaklı proteinler bitkisel kaynaklara göre daha kullanışlıdır.
 • Her iki grubunda dengeli bir biçimde alınması, akşam yemeğinde bitkisel kaynaklı proteinlere yer verilmesi daga sağlıklı olacaktır.

protein

3) Rafine Karbonhidrat Yemeyi Azaltın

 • Rafine karbonhidratlar, lifli, besleyici kısımlarından sıyrılmış şeker ve tahılları içermektedir.. Bunlar beyaz ekmek ve makarna gibi grupları içerir.
 • Araştırmalar, rafine karbonhidratların kan şekerini hızla artırabileceğini ve birkaç saat sonra açlığa, isteklere ve gıda alımının artmasına neden olabileceğini göstermektedir.
 • Rafine karbonhidrat yemek, obezite ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır bu yüzden diyetinizde karbonhidrat yiyecekseniz, doğal lifleriyle beraber yediğinizden emin olmalısınız.

karbonhidrat

4) Lif Bakımından Zengin Yiyecekler Tüketin

 • Diyet lifi çoğunlukla sindirilemeyen bitki maddesidir. Bol miktarda lif yemek yardımcı olmaktadır.
 • Bununla birlikte, lif tipi önemlidir. Çoğunlukla çözünür ve yapışkan liflerin yağ kaybı üzerinde bir etkisi olduğu görülmektedir. Bunlar suyu bağlayan ve bağırsağınızda kalın bir jel oluşturan liflerdir.
 • Lifler, besinlerin sindirimini ve emilimini yavaşlatarak, uzun süreli doygunluk hissi ve iştah azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Daha fazla lif elde etmenin en iyi yolu, sebze ve meyve (kabuklu daha iyi olur) dahil olmak üzere birçok bitki bazlı besinler yemektir. Baklagiller ve yulaf gibi bazı tahıllar da iyi bir lif kaynağıdır.
 • Yapılan bir araştırmada, günde 14 gram ilave lifin, kalori alımında % 10’luk bir azalmaya ve 2 ay boyunca yaklaşık 4 kg kilo kaybı sağladığını bulmuştur.
 • Başka bir araştırmada ise günlük 10 gr lif alınmasının, karın boşluğundaki yağ miktarında % 3.7’lik bir azalma sağlamıştır. Bu yüzden lifli beslenmek karın yağlarını azaltmada etkilidir.

lifli yiyecekler

5) Düzenli Egzersiz Kuvvet Antrenmanı Yapın

 • Egzersiz, uzun, sağlıklı bir yaşam ve hastalıktan korunmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Karın yağını azaltmaya yardımcı olmak, egzersizin birincil sağlık yararları arasındadır.
 • Egzersiz ayrıca vücuttaki inflamasyonun azalması, kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve aşırı karın yağıyla ilişkili diğer metabolik problemlerde iyileşmelere yol açmaktadır.
 • Çalışmalar, kuvvet antrenmalarının metabolizma hızınızı yüksek tutmanıza, yağ kaybının desteklenmesinine ve mevcut kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diyetisyen Hilal ERYİĞİT

Tarifleri için: Hilal ERYİĞİT

Instagram: @dythilaleryigit

İletişim: dyt.hilaleryigit@gmail.com

 

İlginizi çekebilir:

En Hızlı Bel İncelten 10 Sağlıklı Çözüm

En Etkili Göbek Eritme Yolları, Hareketleri, Diyeti

Göbek Eriten Kür Tarifleri, Egzersizler, Yiyecek ve İçecekler

Basen Eritme Yöntemleri: Egzersizler, Kür Tarifleri, Bitkisel Çözüm

Karın Egzersizleri: Evde Kısa Sürede Karın Eriten 10 Kolay Hareket

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Bel Bölgesi Yağlarını Eritmenin 5 Yolu 19.06.2020 tarihinde yayınladı.