Bozanın Faydaları, Tarihçesi ve İçeriğindeki Vitaminler

Bozanın Faydaları, Tarihçesi ve İçeriğindeki Vitaminler Tarifi

Bozayı Yalnızca Kış İçeceği Olmaktan Çıkaracak Faydalı İpuçları

Geleneksel bir Türk içeceği olan boza, zengin besin değeri ve kendine özgü lezzetiyle çok sevilir. Sağlığa faydaları olan bu içecek; darı, mısır veya bulgurla hazırlanır. Kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir. Eskiden kış geceleri sokaklarda boza satıcıları dolaşır, müdavimleri de hemen alırdı.

Tarihi geçmişi 8 – 9 bin yıl öncesine, Mezopotamya’ya kadar dayanan boza, Osmanlı döneminde sıkça tüketilen bir içecek olmuştur. Osmanlılarda “bozahane” adı verilen yerlerde üretilen içecek; sonraları Ortadoğu, Orta Asya, Balkan ve Afrika ülkelerinde de üretilip çok sevilerek tüketilmiştir. O dönemlerde boza, pekmez, tarçın, karanfil, zencefil ve Hindistan cevizi eklenerek içilirmiş. Şimdilerde ise tarçın ve sarı leblebiyle içilir.

Bozanın kendine özgü tadı, kıvamı ve aroması, yapıldığı ham maddelerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Avrupa’da üretilen boza ile Asya’da ya da Türkiye’de üretilen boza aynı lezzette olmaz. Fermente olarak hazırlanan boza, ilk mayalandığı anda daha tatlı olurken bekledikçe ekşimeye başlar. Bozanın faydası, mayalı bir içecek olmasından kaynaklanır. Mayalanma ile elde edilen boza, sindirim sistemi için yararlı bakterileri de içinde barındırır.

Bozanın faydaları hakkında öğrenmek istediğiniz tüm ayrıntıları bu yazıda bulabilirsiniz.

boza

Bozanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Boza cilt sağlığı ve güzelliği için faydalı bir içecektir. Cildinize uygulayacağınız boza maskesi sayesinde harika bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Bozanın bileşiminde bulunan B12 vitamini ve diğer mineraller, cilt sağlığı gibi saç sağlığı için de çok yararlıdır. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar. Bozanın cildi yumuşatma özelliği vardır ve kuru ciltler için çok faydalıdır. Ayrıca kuru ciltlerde döküntü oluşmasını önler. Cilde sağlıklı ve canlı bir görünüm verir.

 • Boza maskesi, deri altına kadar nüfuz ederek ciltteki renk bozukluklarını (leke) dengeler.
 • Ciltteki yeni ve eski lekeleri kısa zamanda yok eder.
 • Matlaşmış ve sağlıksız cildi tedavi eder. Cildinize parlaklık ve canlılık verir.
 • Cildin daha gergin ve diri olmasına yardımcı olur.

Cilt lekelerini ortadan kaldıran boza maskesi şöyle yapılır:

 • 1 tatlı kaşığı boza
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu veya arpa unu

Bozayı ve kullanacağınız unu, bir fincanın içinde iyice karıştırın. Sonra bu karışımı cildinize masaj yaparak özellikle lekelerin üzerine uygulayın. 15 – 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sonra da bir nemlendirici sürün. Bu maskeyi hafta da 2 kez uygulayabilirsiniz.

boza

Hamilelikte Bozanın Faydaları Nelerdir?

Gebelikte bozanın faydaları olduğu ve doktorlar tarafından önerildiği bilinir. Boza hamileler için yararlı bir besin maddesidir. Çünkü içeriğinde; A, B1, B2 ve E vitaminlerini ile kalsiyum, demir, sodyum, fosfor minerallerini barındırır. Bunlar ise anne adayının sütünü artıran, onun bağışıklık sistemini güçlendiren unsurlardır.

Hamilelik ve emzirme döneminde çok fazla olmamak kaydıyla boza tüketmek faydalıdır. Grip ve benzeri enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi, nekahet dönemlerinin sağlıklı olarak geçirilmesi konusunda faydalıdır. Ayrıca bebeğin güçlü bir kemik yapısının oluşmasına katkı sağlar. Annenin kemik sağlığını da korur. Çünkü bozanın kemik erimesini önleme özelliği vardır.

Boza probiyotik zengini bir içecek olduğu için sindirim sistemi, mide yanması ve gaz şikayetlerine karşı çok faydalıdır. Bunların yanı sıra enerji verici bir besin kaynağıdır. Zengin miktarda B vitamini içerdiği için hamileler tarafından düzenli olarak tüketilirse enerji verir. Doğum öncesi ve sonrasında oluşacak güç kayıplarını engeller. Bu nedenlerden dolayı hamilelerin ve emziren annelerin boza içmeleri tavsiye edilir.

boza faydaları

Bozanın Faydaları Öksürük İçin Etkili Mi?

Bozanın faydaları öksürük için oldukça etkilidir. Öksürüğü keser. Çocukların ve yetişkinlerin yaşadığı soğuk algınlığı, grip ve benzeri solunum yolları hastalıklarında oluşan öksürük krizleri için bozadan faydalanmak mümkündür.

Çoğunlukla kış aylarında yaşanan alt ve üst solunum yolları hastalıkları, şiddetli öksürük nöbetlerine yol açmaktadır. Önce bir uzman doktora giderek kontrol yaptırmalısınız. Daha sonra doktorun önerdiği tedavilere ek olarak boza da tüketilebilirsiniz. Bozanın bileşiminde bulunan vitaminler ve mineraller, bağışıklık sistemini güçlendiren yapıya sahiptir. Boza mayalı bir içecek olduğu için bazı bakterilerle savaşabilmektedir. Kış aylarında abartıya kaçmadan düzenli olarak tüketilirse çocukların ve yetişkinlerin bronşlarının rahatlamasına ve balgam çıkartmalarına faydalı olabilmektedir.

Solunum yollarını temizleyerek nefes almayı kolaylaştırır. Özellikle hastalık sırasında içilen boza, bedene tazeleyici güç sunar. Enerji vererek vücudu güçlendirir. Hastalığın daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

bozanın faydaları

Bozanın Faydaları Cinsel Yaşam

Bozanın erkeklere faydaları kadınlara ve çocuklara olan faydaları kadar önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren, stresi azaltan ve enerji veren boza; erkeklerin cinsel yaşamlarına da katkı sağlar.

Afrodizyak etkisine sahiptir. Çünkü boza, içerisindeki vitaminler ve mineraller nedeniyle çoğunlukla sporcular tarafından tercih edilen güçlü bir enerji içeceğidir. B grubu vitaminleri içeriyor olması nedeniyle sinir sistemini rahatlatır ve stresi alır. Ayrıca zihinsel yorgunluğu da giderir. E vitamini içeriyor olması cinsel güç üzerinde faydalı olmasına katkı sağlar. E vitamini cinsel yaşamda canlandırıcı etkiye sahiptir.

leblebi

Bozanın Faydaları İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Profesör İbrahim Saraçoğlu’nun bozanın faydaları hakkındaki görüşleri şu bilgileri içermektedir:

 • Zengin besin değeri, bol kalorisi ve içerdiği vitaminler açısından tam bir enerji içeceğidir. Sporcular, hamile ve emziren kadınlar, güç gerektiren işlerde çalışanlar tarafından tüketilmelidir.
 • Anne sütünü artıran boza; doğum sonrasında ya da grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların ardından tüketilirse vücudun kendisini toplamasına yardım eder. Vücut direncini artırarak hastalıklara karşı korur.
 • Doğal mayalanmış bir içecek olduğu için midedeki yanmaları giderir, hazmı kolaylaştırır. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği B grubu vitaminler, zihinsel aktiviteleri güçlendirir. Zihin ve beden yorgunluğunu alır. Daha iyi düşünmeyi sağlar. Sinir sistemini güçlendirir.
 • Soğuk alma sonucunda oluşan boğaz enfeksiyonları ile öksürüğün tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır. Kanserojen maddelerin vücuda zarar vermesine engel olabilir. İçerdiği yağ oranı sıfıra yakın olduğu için sağlıklıdır.

boza öksürük

Bozanın Zararları ve Yan Etkileri

Bozanın faydaları ve zararları hakkında ayrıntılı bilgiler sunulan bu yazıda sıra bozanın zararlarını anlatmaya geldi. Aslında doğal gıda ürünlerinden fermantasyon yöntemiyle elde edilen bozanın, herhangi bir zararı yoktur. Sadece bazı yan etkileri olabilir. Çok tüketilmesi doğru değildir. Boza darı, mısır veya bulgurla yapıldığı için bu besin maddelerine alerjisi olanalar tarafından tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bozanın faydaları ya da zararları hakkında yapılmış geniş kapsamlı bilimsel çalışmalar yoktur. Türkiye’de TÜBİTAK tarafından yapılan sınırlı bir araştırma çalışması mevcuttur. Araştırma sonucu, bozanın güvenli bir içecek olduğunu göstermiştir.

Her besin ürünün olduğu gibi bozanın da aşırı tüketimi sonucunda bazı yan etkiler oluşmaktadır. Çok tüketildiğinde midede şişkinlik ve bağırsaklarda gaz sorunu yaşanır. Günde en fazla 2 bardak tüketilmesi uygun kullanım şekli olarak önerilir. Mayalanma sırasında oluşan asitler, insan sağlığına faydalı olmakla birlikte aşırı tüketildiğinde vücuttaki asit oranını artırmaktadır. Fazla asit nedeniyle bağırsak hareketleri de artacağı için ishal oluşumuna neden olabilmektedir.

Boza evde kolayca hazırlanabilecek bir içecektir. En doğal ve sağlıklı ürünlerden hazırlayacağınız bozayı, sizler ve çocuklarınız keyifle içebilirsiniz. Aşırıya kaçmadan tüketilen bu içecek, insan sağlığına faydalıdır.

Boza Nasıl Yapılır? Neden Yapılır? Nasıl İçilir? Ev Yapımı Boza Tarifi

Boza Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Diyette İçilir Mi?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Isıtılır Mı? Ne Zaman, Kaç Yaşına Kadar Verilir?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe ilk 6 ay verilebilecek…

Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği Tarifi
Biotin B7 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği

Biotin: B7 Vitamini, Vitamin H Literatürde H veya B7 vitamini olarak bilinen biotin, özellikle cilt…

ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran 14 Besin

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Tarifler Geri
Videolar Geri