Çukurcuma’da Ne Yenir? Eski Günlere Döndürecek 5 Nostaljik Mekan

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çukurcuma’da Ne Yenir? Eski Günlere Döndürecek 5 Nostaljik Mekan Tarifi

Tarih, Sanat ve Edebiyat Beşiği!

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi

İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da bu semtlerden biridir. Sokaklarında tarih kokan, gezerken kendinizi kaybedeceğiniz Çukurcuma’ya gidelim bu yazımız aracılığıyla. Dik yokuşlardan çıkarak adım adım Çukurcuma’yı tanımak için hazırsanız, İstanbul serüvenine bir sayfa daha açabiliriz!

çukurcuma nerede

Şehrin Tarih Aynası: Çukurcuma

Semti gezmeden önce neden bu ismin verildiğini merak edebilirsiniz. Günlerden bir gün; Fatih Sultan Mehmet bu semtte Cuma namazı kılmak için bulunur. Şehri şöyle bir inceledikten sonra anlar ki; bu bölge çevresine göre daha çukurda kalır. Taksim, Beyoğlu ve Galatasaray daha yüksekte kalan semtler olduğu için zamanla bu semtin adı Çukurcuma olarak hafızalara işlenir.

Çukurcuma’yı gezerken antika eşya satan Çukurcuma antikacıları, uzun yıllardır ayakta kalmayı başarmış esnafları ve buram buram tarih kokan evleri görebilirsiniz. İstanbul’un kalabalık yaşamını bir kenara bırakıp Çukurcuma’da biraz olsun sakin bir gün geçirmek için haydi yola çıkma zamanı!

çukurcuma

Çukurcuma Nerede, Nasıl Gidilir?

  • Beyoğlu’na bağlı Çukurcuma’ya Taksim’den çok kısa bir süre içinde yürüyerek ulaşmanız mümkün.
  • Eğer farklı semtlerden geliyorsanız, Taksim’e hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.
  • Taksim’e vardığınızda Sıraselviler Caddesi’ne doğru ilerleyin ve cadde bitimine yaklaştığınızda sağ taraftan devam edin. Çukurcuma karşınızda olacak.

çukurcuma antikaciları

Çukurcuma’da Ne Yenir? Çok Hoşunuza Gidecek 5 Enfes Mekan

Çukurcuma’da gün içindeki gezinizi tamamladıktan sonra midenizi şenlendireceğiniz mekanlara göz atmaya ne dersiniz? Bu mekanlardan her biri, Çukurcuma’yı daha iyi hatırlamanız için önerilmekte.

1) Cuma Kafe

Cuma Kafe, Çukurcuma’da yıllardır canlılığını korumaktadır. Her güne özel olarak hazırlanan pasta çeşitleri ile gelenlerin kahve keyfini ikiye katlıyor. Cuma Kafe’de bulunduğunuz her an stresten uzak kalıp yeni bir gün için enerji depolayabilirsiniz.

Adres: Kuloğlu Mahallesi Çukurcuma Caddesi. No: 53/A Cihangir, Beyoğlu

İletişim: 0212 293 20 62

cuma kafe

2) 49 Çukurcuma

49 Kafe, pizzaları ile Çukurcuma’da ün salmış bir mekan. Çıtır çıtır lezzeteki pizzaları ile civar bölgelerde kendini epey tanıtmış. Şarap, pizza, fast food yiyecekler ve doyumsuz huzurun adresi Çukurcuma 49!

Adres: Kuloğlu Mahallesi. Turnacıbaşı Caddesi No: 49, Beyoğlu, İstanbul

İletişim: 0212 249 00 48

çukurcuma 49

3) Asri Turşucusu

Çukurcuma’ya geldiyseniz Asri Turşucusu’nu muhakkak görmelisiniz. Yeşilçam’ı hatırlatacak bu turşu dükkanı sizlere bir sahneyi yaşatacaktır: Turşu sirkeyle mi yapılır limonla mı? Asri Turşucusu Neşeli Günler filminin çekildiği mekanlardan biri olarak da dikkat çeker. Çukurcuma günlüklerinize eklemeden dönmeyin. Turşuları da mutlaka deneyin!

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak 9/A, Beyoğlu, İstanbul

İletişim: 0212 244 47 24

asri turşucu çukurcuma

4) Corinne Brasserie

Çukurcuma’da içinizi huzurla doldurmak istediğinizde gideceğiniz mekanlardan biri de Corinne Brasserie oluyor. Bu mekanda aradığınız sakinlik ve lezzetli içecekler yer alıyor. Şarap seviyorsanız peynir tabağı ile sipariş etmenizi öneririz. Kahveleri ise enfes! Biraz olsun dinlenmek, kitap okumak, sevdiklerinize tatlı sohbetler etmek için iyi bir adres. Ayrıca konaklama imkanı bile var!

Adres: Kuloğlu Mahallesi. Turnacıbaşı Caddesi. Ayhan Işık Sokak No: 41 Beyoğlu İstanbul

İletişim: 0212 293 94 94

croinne brasserie

5) Çukurcuma Köftecisi

Çukurcuma sokaklarını köfte kokusu sarıyorsa, bilin ki Çukurcuma Köftecisi’nde köfteler hazırlanıyor. Burada sadece köfte değil leziz tavuklar da pişirilmekte. Dilerseniz iç mekanda sakinlik ile karnınızı doyurabilirsiniz. İsterseniz kapı önündeki masalarda Çukurcuma’yı seyredebilirsiniz. Seçim sizin!

Adres: Firuzağa Mahallesi, Çukurcuma Caddesi, Hacıoğlu Sokak, No 1/A, Beyoğlu, İstanbul

İletişim: 0212 245 08 33

çukurcuma köftecisi

Çukurcuma Gezilecek Yerler – Yapabileceğiniz Aktiviteler

Çukurcuma’da gün içinde neler mi yapılır? İşte keyifli bir gün geçirmek için tavsiyeler:

1) Masumiyet Müzesi

Çukurcuma Masumiyet Müzesi ile adını duyuran bir yerdir. Masumiyet Müzesi, Nobel ödülü alan yazar Orhan Pamuk’un kitabının somutlandırıldığı bir müzedir. Kemal ve Füsun’un etkileyici aşk hikayesini bu müzede gözlerinizin önünde canlandırabilirsiniz. Kitapta yer alan neredeyse bütün nesneler, bu müzede sergileniyor. Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi’ni açmak için epey beklemiş ve sabretmiştir. 2012’de ziyarete açılan Masumiyet Müzesi’ni muhakkak görmelisiniz.

Adres: Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çıkmazı, 2, Beyoğlu, İstanbul

çukurcuma masumiyet müzesi

2) Galeri Apel

Çukurcuma’da sanata da yer var! Galeri Apel, Çukurcuma’da yaşayanlar ve pek çok yerden gelenler için açılan bir sergidir. Pek çok temada yer alan sanat eserlerini daha yakından görmek ve ruhunuzu arındırmak için ziyaret edebileceğiniz bir sanat merkezi önerimiz olacak.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Hayriye Caddesi. No: 5, Beyoğlu, İstanbul

İletişim: 0212 292 72 36

galeri apel çukurcuma

3) Çukurcuma Antikacıları

Çukurcuma’nın tüm sokaklarında karşınıza çıkabilecek antikacılar, sizi günümüzden alıp çok eskilere götürebilir. Eski eşyalar üzerinde kalan hatıralar ile duygulanmak ve biraz olsun maziye dönmek için antikacıları es geçmeyin deriz. Burada tarih sizi bekliyor.

çukucuma antikacıları

4) Cezayir Sokağı

Galatasaray Lisesi’nin alt sokağından başlayan bu sokak, şimdilerde Fransız Sokağı olarak bilinmekte. Çıkmaz bir sokak olan Cezayir Sokağı’nda pek çok mekan yer alıyor. Çiçeklerle ve çeşitli dekorlarla süslenmiş bu sokağı görmeden Çukurcuma’dan ayrılmamalısınız.

cezayir sokağı çukurcuma

5) Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi, Çukurcuma’nın edebiyat ve sanat kokan yerlerinden biridir. Edebiyata ilgisi olanların muhakkak ziyaret etmesi gereken bu müzede, Orhan Kemal’e ait eşyalar ve eserler sergilenmekte. Türk Edebiyatı’nda iz bırakan Orhan Kemal eserleri nasıl yazıldı diye merak ediyorsanız, müzeyi gezi listenize eklemelisiniz.

Adres: Kılıçalipaşa Mahallesi, No: 30, Akarsu Yokuşu, Beyoğlu, İstanbul

orhan kemal müzesi

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karaköy Kafeleri – Orijinal ve Nezih! En İyi 10 Mekan Tavsiyesi

İstanbul Kitap Kafe, Motivasyonunuzu Yükseltecek 10 Entelektüel Yer

Pera Müzesi’ni Neden Ziyaret Etmelisiniz? Tek Yazıda Sanat Yolculuğu

Yeldeğirmeni Mekanları – Sizi Mutlu Edecek En Gözde 10 Adres

Samatya Restoranları – Tarihin İzini Takip Edebileceğiniz 10 Mekan

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çukurcuma’da Ne Yenir? Eski Günlere Döndürecek 5 Nostaljik Mekan 11.02.2019 tarihinde yayınladı.