Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? Süt Azalır Mı?

Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? Süt Azalır Mı? Tarifi

Emziren Annelerin Oruç Tutması Sağlıklı Mı?

Ramazan ayına günler kala oruç tutacak birçok kişi oruçla ilgili aklına takılanları araştırmaya başladı. Yeni doğum yapan anneler ise bebek emziren anne oruç tutabilir mi ya da oruç tutan kişiler emzirebilir mi diye merak etmekte.

Siz de Emziren anneler oruç tutarken nasıl beslenmeli ya da emziren anneler oruç tutabilir mi öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam olarak size göre. İşte, emziren annelerin oruç tutması hadis ve Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda yaptığı açıklamalar…

İlginizi çekebilir: Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diyanet Cevapladı: Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan ayında emziren anneler oruç tutabilir mi diye merak eden annelere en doğru yanıtı vermek için hazırladık bu yazımızı. Çünkü pek çok anne ramazan günlerinde emzirme ve oruç etkisini merak eder. Emziren anneler oruç tutar mı tutarsa nasıl bir yol izlemelidir diye merak eden anneler, bu yazımızda aradığı yanıtları bulacak.

Diyanet emziren anne oruç tutabilir mi sorusunu hadis örnekleriyle yanıtlamıştır. Emziren anne oruç tutabilir mi Diyanet İşleri Başkanlığına bu aralar en çok sorulan sorulardan biri. Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki açıklaması aynen şu şekildedir:

“Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).”

Hadislere bakıldığında 6 aylık hamileler oruç tutabilir mi, 7 aylık emziren anne oruç tutabilir mi ya da 8 aylık hamile kadın oruç tutabilir mi veya 3 aylık bebeği olan anne oruç tutabilir mi gibi aylara göre sorulan soruların hepsinin cevabı da aynıdır. Emzirmenin ya da gebeliğin hangi ayında olunursa olunsun oruç tutulmaması durumuna sonra kazası yapılması şartıyla dini bir hoşgörü vardır.

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Emziren Anne Oruç Tutarsa Sütü Azalır Mı?

Oruç tutmak anne sütünü azaltır mı sorusu zihninizi meşgul ediyor olabilir. Bebeklerini yeni kucağına alan anneler emziren anne oruç tutarsa sütü azalır mı diye merak ediyor. Emziren anne oruç tutarsa sütü azalır mı sorusunun yanıtını heyecanla bekleyen annelerimize birçok bilgi vereceğiz. İşte bu konuya dair detaylar: Bebek emzirmek orucu bozmaz. Bebek kaç aylık olursa olsun bu durum değişmez. Orucu bozan vücudu giren şeylerdir. Bebek emzirirken vücuttan süt çıkar bu nedenle oruç bozulmaz.

Yine de emziren anneler oruç tutmayabilir. Bebeğin aç kalması ya da yetersiz beslenmesi gibi bir durumla karşılaşmamak için emziren anneler Ramazan ayında oruç tutmayıp daha sonra bu orucun kazasını tutabilirler.

Yapılan araştırmalarda süt miktarını susuzluk ya da açlıktan kesin olarak etkilendiğine dair net bir bilgi bulunamamıştır. Fakat uykusuzluk, susuzluk, açlık ve yorgunluğun bazı kişilerde süt miktarını etkileyebileceği görülmüştür. Vücudun aşırı susuz kalması vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Vücut fonksiyonlarının dengeli olması süt üretimi açısından çok önemlidir.

Ayrıca önemli olan sadece sütün miktarı değildir. Sütün içerik yapısı da çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı olarak büyümesi için anne sütündeki mineraller oldukça önemlidir. Emziren annelerin oruç tutmaması ile ilgili görüşlerin başlıca sebeplerinden biri de oruç tutarken sütün içerik yapısının değişebilmesidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda oruç tutan annelerde bazı vitamin değerlerinin ve magnezyum, çinko ve potasyum gibi minerallerin bu durumdan etkilendiği gözlemlenmiştir.

Anne sütü bebeğin ilk 24 aylık temel besin kaynağıdır. Bu temel besin kaynağındaki değişiklikler bebeğin gelişimi için risklidir. Bu nedenle bu riski göze alamayan anneler ramazan ayında oruç tutmayabilir.

Ayrıca bebeğiyle tüm gün ve gece ilgilenmek zorunda olan annelerin yorgun, aç ve susuz olması bebeğe olan bakımını olumsuz etkileyebilir. Annenin bebekle en iyi şekilde ilgilenebilmesi için enerjisi yüksek olmalıdır. Dini kaynaklarda da hamile ya da emziren anneler için bir oruç tutma zorunluluğu yoktur.

Anneler bu mübarek ayda tutamadıkları oruçları daha sonra kaza edebilirler. Bu nedenle emziren anneye bu konuda bir baskı yapılmamalıdır. Emziren anneler oruç tutabilir mi Diyanet tarafından her sene resmi açıklamalarla duyurusu yapılan bir konudur. Çünkü her sene anneler bu konuyu merak etmektedir.

İlginizi çekebilir: Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

emziren anneler oruç tutabilir mi diyanet

Emzirme ve oruç tutma konusunu özetlemek gerekirse:

  • Kendi sağlığınızı ve bebeğin sağlığını düşünerek emzirme sürecinde oruç tutmayabilirsiniz.
  • Dinen bu konuda hiçbir anneye baskı ve zorlama yapılmamaktadır.
  • Şayet kendinizi iyi hissediyorsanız; oruç tutabilirsiniz. Ancak uzun süre aç kalacağınız için sütün yapısında bulunan minerallerin kaybolacağı söz konusu olduğunu da unutmamalısınız.
  • Ramazan ayında tutamadığınız oruçları, kendinizi iyi hissettiğiniz dönemde kaza orucu olarak tutabilirsiniz.

Şayet çevrenizde emziren bir anne varsa ve oruç tutmak istiyorsa onun için şu bilgileri kısaca dile getirebilirsiniz: Emziren annelerin gün içinde açlığa dayanacak gücü varsa oruç tutmalarında bir sakınca görülmemektedir. Ancak bazı riskler vardır.

  • Oruç tutan emziren annenin gün içinde kan şekeri düşebilir. Eğer çok hassas bir bünyeye sahipse kan şekerinin düşmesi bayılmasına da neden olabilir.
  • Yanında ufak bir çocuk olacağından dolayı emziren anne, her zaman enerjili ve dinç kalmalıdır. Oruç enerjisini alabilir.
  • Dinen bir sakınca görülmemektedir; ancak sağlığı tehdit eden durumlar yaşanabilir.
  • Emzirmeye devam edip oruç tutmak isteyen kadınların daha rahat ve uygun zamanda kaza orucu tutabileceği tatlı bir dille hatırlatılmalıdır.
emziren anneler oruç tutabilir mi

Emziren Anneler Oruç Tutabilir mi Ayet Açıklaması Nedir?

Bakara Suresi oruçla ilgili detaylı bilgi verir:

“Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.” (Bakara, 2/183-184)

İlgili ayetlere göre her ne kadar tanım olarak direkt “hasta” olarak nitelendirilemese de gebe ya da hamile kadınlar bir nevi hastalıktan dolayı oruç tutamayanlara benzer durumda sayılabilirler bu yüzden oruç tutmamaları hoşgörüyle karşılanır.

emziren anneler oruç tutabilir mi

Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Oruç Tutmanın 6 Kolay ve Sağlıklı Yolu

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Orucu Bozan Şeyler: 10 Durum – Soru Cevap

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

--

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Ütünün Altı Nasıl Temizlenir? En Kolay 7 Yöntem

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir? Ütünün altı nasıl temizlenir sorusu en çok ütü ile samimi…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli

Resimli En Güzel Babalar Günü Sözleri Babalar günü sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde heyecanla…

Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler Tarifi
Babalar Günü Şiirleri: Kısa, Resimli, Duygusal Şiirler

Resimli, En Güzel Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için…

Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri Tarifi
Babalar Günü Hediyeleri: Özel El Yapımı Hediye Fikirleri

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2023

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları: Resimli, Kısa, Duygusal

Resimli En Güzel Babalar Günü Mesajları Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak…

Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi Tarifi
Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir? 12 Bitkisel Tedavi

Dikkat Eksikliği Tedavisi Mümkün Mü? Son dönemlerde çocukların çok hareketli olması bazı aileleri mutlu ederken…

Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023 Tarifi
Starbucks Yiyecek Menüsü Güncel Fiyat Listesi 2023

Starbucks Yiyecekleri, Tatlıları Ne Kadar? Starbucks, kahve denildiğinde akla gelenler listesinde yerini çoktan zirveye taşımış…

Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023 Tarifi
Starbucks Kahve Fiyatları: En Son Zamlı Liste 2023

Starbucks Kahve Fiyatları: Hangi Kahve Ne Kadar? Günün her anında kahve içmek isteyenlere, vakti az…

4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi Tarifi
4 Farklı Filtre Kahve Demleme Yöntemi

Evde En İyi Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Kahve  çekirdeklerinin farklı büyüklüklerde öğütülmesi ve değişik tekniklerle…

Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım Tarifi
Evde Domates Nasıl Kurutulur? Fırında, Güneşte, Adım Adım

Kurutulmuş Domates Nasıl Yapılır? Annelerimiz, anneannelerimiz, komşularımız muhakkak domates kurutuyordur. En kolay ve ekonomik olan…

Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri Tarifi
Filtre Kahve Nedir? Nasıl İçilir? Çeşitleri, Özellikleri

Filtre Kahve: Aromatik Demleme Tekniği Kafeinli içecekler arasında hemen hemen pek çok kişinin favorisi kahvedir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri