Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? Süt Azalır Mı?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? Süt Azalır Mı? Tarifi

Emziren Annelerin Oruç Tutması Sağlıklı Mı?

Ramazan ayına günler kala oruç tutacak birçok kişi oruçla ilgili aklına takılanları araştırmaya başladı. Yeni doğum yapan anneler ise bebek emziren anne oruç tutabilir mi ya da oruç tutan kişiler emzirebilir mi diye merak etmekte.

Siz de Emziren anneler oruç tutarken nasıl beslenmeli ya da emziren anneler oruç tutabilir mi öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam olarak size göre.

İşte, emziren annelerin oruç tutması hadis ve Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda yaptığı açıklamalar…

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diyanet Cevapladı: Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Emziren anne oruç tutabilir mi Diyanet İşleri Başkanlığına bu aralar en çok sorulan sorulardan biri. Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki açıklaması aynen şu şekildedir:

“Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).”

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Emziren Anne Oruç Tutarsa Sütü Azalır Mı?

Bebeklerini yeni kucağına alan anneler emziren anne oruç tutarsa sütü azalır mı diye merak ediyor. İşte bu konuya dair detaylar:

  • Bebek emzirmek orucu bozmaz. Bebek kaç aylık olursa olsun bu durum değişmez. Orucu bozan vücudu giren şeylerdir. Bebek emzirirken vücuttan süt çıkar bu nedenle oruç bozulmaz. Yine de emziren anneler oruç tutmayabilir. Bebeğin aç kalması ya da yetersiz beslenmesi gibi bir durumla karşılaşmamak için emziren anneler Ramazan ayında oruç tutmayıp daha sonra bu orucun kazasını tutabilirler.
  • Yapılan araştırmalarda süt miktarını susuzluk ya da açlıktan kesin olarak etkilendiğine dair net bir bilgi bulunamamıştır. Fakat uykusuzluk, susuzluk, açlık ve yorgunluğun bazı kişilerde süt miktarını etkileyebileceği görülmüştür. Vücudun aşırı susuz kalması vücut fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Vücut fonksiyonlarının dengeli olması süt üretimi açısından çok önemlidir.
  • Ayrıca önemli olan sadece sütün miktarı değildir. Sütün içerik yapısı da çok önemlidir. Bebeğin sağlıklı olarak büyümesi için anne sütündeki mineraller oldukça önemlidir. Emziren annelerin oruç tutmaması ile ilgili görüşlerin başlıca sebeplerinden biri de oruç tutarken sütün içerik yapısının değişebilmesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda oruç tutan annelerde bazı vitamin değerlerinin ve magnezyum, çinko ve potasyum gibi minerallerin bu durumdan etkilendiği gözlemlenmiştir.
  • Anne sütü bebeğin ilk 24 aylık temel besin kaynağıdır. Bu temel besin kaynağındaki değişiklikler bebeğin gelişimi için risklidir. Bu nedenle bu riski göze alamayan anneler ramazan ayında oruç tutmayabilir.
  • Ayrıca bebeğiyle tüm gün ve gece ilgilenmek zorunda olan annelerin yorgun, aç ve susuz olması bebeğe olan bakımını olumsuz etkileyebilir. Annenin bebekle en iyi şekilde ilgilenebilmesi için enerjisi yüksek olmalıdır.
  • Dini kaynaklarda da hamile ya da emziren anneler için bir oruç tutma zorunluluğu yoktur. Anneler bu mübarek ayda tutamadıkları oruçları daha sonra kaza edebilirler. Bu nedenle emziren anneye bu konuda bir baskı yapılmamalıdır.

 

Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Oruç Tutmanın 6 Kolay ve Sağlıklı Yolu

6 Adımda Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Orucu Bozan Şeyler: 10 Durum – Soru Cevap

Oruç Açma ve Oruca Niyet Duası Nasıl Edilir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi? Süt Azalır Mı? 17.04.2020 tarihinde yayınladı.