Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Göz Altı Morlukları, Yorgun ve Solgun Görünüme Veda Edin!

Gözler, kalbin aynasıdır derler. Mutluluk, hüzün, acı, keder gibi birçok duyguyu yansıtan gözler yüze ifade katarlar ve iletişimin en güçlü araçlarından biri olarak kabul edilirler. Gözler bu kadar önemliyken, yüze yorgun bir ifade katan göz altı morlukları birçok kişinin şikayet ettiği durumlardan biri haline gelir.

Göz altı morluklarının oluşumu kimi zaman genetik sebeplere, kimi zaman yaşam tarzına bağlanır. Göz altı morluklarının görünümü kozmetik ürünleri ve bazı tıbbi uygulamalarla azaltılabilir.

Bu yazıda göz altı morlukları neden olur, göz altı morluklarına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

göz altı morlukları nasıl geçer

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Birçok sorun gibi göz altı morlukları evde çözüm bulabileceğiniz sorunlardan biri. Mutfağınızdan elde edeceğiniz doğal yöntemlerle, göz altı morluklarınızın görünümünü bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. İşte göz altı morlukları için deneyebileceğiniz birkaç doğal içerik:

 • Salatalık: Göz altı morluklarına ne iyi gelir diye sorulduğunda akla ilk gelen besinlerden biri salatalıktır. İçeriği ile cilt renginin açılmasını sağlayan salatalığı, haftalık cilt bakımı rutininize ekleyerek göz altı morluklarınızı hafifletebilirsiniz. Bu yöntem için, sulu olduğuna emin olduğunuz bir salatalığı bir süre buzdolabında bekletin ve daha sonra kabuklarını kesmeden, dilimleyerek göz altlarınıza yerleştirin. Salatalık göz altı morluklarının yanı sıra, göz çevresindeki şişliklerin giderilmesinde de etkilidir.
 • Patates: Göz altı morlukları patates ile de giderilebilir. Göz altı morluklarının giderilmesinde patatesin çeşitli kullanım yöntemleri vardır. Bunlardan biri patatesi çiğ olarak dilimleyip göz çevrenize yerleştirmek ve yaklaşık 20 dakika beklemektir. Bir diğer yöntem de, patatesi rendeledikten sonra, bir tülbent yardımıyla suyunu sıkmak ve bu suyu göz çevresine sürmektir. İçerdiği nişasta ve C vitamini, patatesi göz altı morluklarının tedavisinde faydalı bir besin olarak öne çıkarmaktadır.
 • Yeşil Çay: Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay, göz altı morluklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay poşetlerini gözlerinizin üstüne yerleştirerek göz çevrenizin rengini açabilirsiniz. Yeşil çay, göz çevresindeki kan dolaşımını artırarak göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Üzüm Çekirdeği Yağı: Doğal yağlar göz altı morlukları için etkili çözümlerden biri. Üzüm çekirdeği yağı, içerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde göz altı morluklarının rengini açar. Üzüm çekirdeği yağını, haftada iki üç kere göz çevrenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Gül Suyu: Cildi yenileme özelliği sayesinde, gül suyu, göz altı morluklarına iyi gelen doğal çözümlerden biri olarak kabul edilir. Her gün, bir pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayacağınız gül suyu, dört haftanın sonunda morluklarınızın görünümünü azaltacaktır.
 • Aloe Vera: Göz altlarına masaj yaparak uygulayabileceğiniz aloe vera jeli, göz çevresini nemlendirir ve aynı zamanda pigmentasyonu azaltır.

göz altı morlukları

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

 • Göz altı morluklarının oluşumu çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Göz altı morluğunun sebepleri arasında ilk sırada genetik gelir. Genetik kaynaklı göz altı morlukları, genellikle çocukluk döneminde kendini göstermeye başlar. Genetiğin sebep olduğu göz altı morlukları kesin çözüm arayışında olanları en çok zorlayan göz altı morluğu türüdür. Bu tür morlukların görünümü azaltılabilse de tamamen yok edilmesi neredeyse imkansızdır.
 • Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da göz altı morluklarının başlıca sebeplerindendir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, çok tuzlu yiyecekler yemek, fazla su tüketmemek kişiye göz altı morluğu olarak geri döner.
 • Yetersiz uyku alımı da göz altı morluğuna sebep olmakla birlikte, gereğinden fazla uykunun da benzer bir etki yarattığı bilinmektedir.
 • Bilgisayar önünde çok fazla vakit geçirmek de göz altı çevresindeki morlukları tetikler.
 • Çok fazla bilinmese de göz altı morluğunun bir diğer sebebi de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, göz kapağınız ve burnunuz arasındaki kan damarlarında şişmeye neden olarak göz çevresinin daha koyu görünmesine yol açar.
 • İnce bir cilt ve beyaz ten kombinasyonu da göz altı morluklarının en çok görüldüğü durumlardan biridir. Ayrıca yaşlandıkça, cildin incelmesiyle göz altı morlukları çok daha belirgin bir hal alır.
 • Hormonal değişimler de göz altı morluklarının sorumlusu olabilmektedir. Kadınların yüzde 25’i hamilelik dönemlerinde göz altı morluğuyla karşı karşıya kalırlar. Bunun sebebi kan ve vücuttaki oksijen değerlerindeki değişikliktir.

göz altı morlukları için

Göz Altı Morlukları İçin Maske Tarifleri

 • Karbonat Maskesi: Göz altı morlukları karbonat ve su ile kolayca hazırlayabileceğiniz bir karışım ile azaltılabilir. Her gün, bir pamuk yardımıyla uygulayacağınız karbonat maskesini göz çevrenizde 10-15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Karbonat, hem cilt rengini açmada hem cildi yumuşatmada etkili olduğu için, göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırır ve göz altı morluklarını azaltır.
 • Zerdeçal Maskesi: Göz altı morlukları bitkisel çözüm yolları ile de geçirilebilir. Zengin içeriğiyle zerdeçal göz altı morlukları için önerilen doğal ürünlerden biridir. Tatlı badem yağıyla karıştırarak hazırlayabileceğiniz zerdeçal maskesi, göz çevrenizi rengini açmada oldukça etkilidir. Zerdeçal, günümüzde birçok kremde kullanılan ve beyazlatıcı etkisi kanıtlanmış bir baharattır.
 • Domates Maskesi: Domates de içerdiği likopen ile cilt üzerinde olumlu etkileri olan bir besindir. Püre haline getirdikten sonra eser miktar limon suyuyla karıştırarak hazırlayabileceğiniz domates maskesi göz altı morluklarının rengini açmada faydalı olmaktadır. Bu karışıma bir miktar gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Göz çevresi hassas bir alan olduğu için, bu tarz maskeleri uygulamadan önce ufak bir deneme yapmanızı ve cildinizin tepki verip vermediğini gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

göz altı morlukları neden olur

Göz Altı Morlukları Tedavi Yöntemleri

 • Özellikle son yıllarda estetik sektörünün ilerlemesiyle, göz altı morlukları estetiği de oldukça popüler bir hale geldi. Ameliyatsız veya ayakta yapılabilen bu tarz uygulamalardan biri lazer. Göz altı morlukları lazer tedavisi ile büyük ölçüde yok edilebilir. Lazer tedavisi göz altındaki koyuluğa sebep olan melanini yok etmeyi amaçlar. Araştırmalar, lazerin kolajen üretimini de hızlandırdığını ve hastaların bu sayede daha genç görünen bir göz çevresine kavuştuğunu göstermiştir.
 • Göz altı morlukları ışık dolgusu adı verilen ve göz çevresine hyalüronik asit içeren bir karışımın enjekte edilmesi işlemi olarak bilinen yöntemle de tedavi edilebilir. Göz altı için özel geliştirilmiş bir dolgu maddesiyle yapılan bu tedavi, göz çevresine de nem ve sıkılık kazandırır. Işık dolgusu, göz altı morluklarının yarattığı yorgun havayı da yok ederek, deriye aydınlık bir görünüm katar.
 • Lazer veya dolgu gibi işlemleri yaptırmaktan çekinenler için, göz çevresi kremleri de bir alternatiftir. Bütçenize göre edineceğiniz bir göz altı morlukları kremi ile göz çevrenize bakım yapabilirsiniz. İçeriğinde antioksidan maddeler, peptid, C veya K vitamini bulunan kremler bu tedavi için formüle edilmiştir ve düzenli kullanımda göz altı morluklarını azalttıkları gözlenmiştir.

göz altı morlukları tedavisi

Göz Altı Morlukları Morlukları Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Tıpkı vücudumuzda fark ettiğimiz diğer değişiklikler gibi, göz altı morlukları da hastalık belirtisi olabilirler.

 • Demir eksikliği anemisi,
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları göz altı morluklarına sebep olduğu bilinen bazı rahatsızlıklardır. Özellikle böbrek üstü bezlerinin sağlıklı çalışmaması, vitamin emilimi döngüsünü bozmakta ve göz çevresinde morluklara sebep olmaktadır.
 • Atopik egzama da göz altı morluklarına yol açan rahatsızlıklardan biridir.

göz altı morlukları doğal çözüm

Göz Altı Morlukları Hangi Vitamin Eksikliği Sonucudur?

Vücuttaki:

 • B vitamini,
 • C vitamini,
 • K vitamini,
 • E vitamini eksikliği göz altı morluklarına neden olabilmektedir.

Bu vitaminler yönünden zengin yiyecekleri beslenme düzeninize eklemek, göz altı morluklarını içeriden tedavi etmek açısından oldukça önemlidir.

Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri 6 Doğal Yöntem

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama188
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1614
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama49
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri