Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Göz Altı Morlukları, Yorgun ve Solgun Görünüme Veda Edin!

Gözler, kalbin aynasıdır derler. Mutluluk, hüzün, acı, keder gibi birçok duyguyu yansıtan gözler yüze ifade katarlar ve iletişimin en güçlü araçlarından biri olarak kabul edilirler. Gözler bu kadar önemliyken, yüze yorgun bir ifade katan göz altı morlukları birçok kişinin şikayet ettiği durumlardan biri haline gelir.

Göz altı morluklarının oluşumu kimi zaman genetik sebeplere, kimi zaman yaşam tarzına bağlanır. Göz altı morluklarının görünümü kozmetik ürünleri ve bazı tıbbi uygulamalarla azaltılabilir.

Bu yazıda göz altı morlukları neden olur, göz altı morluklarına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

göz altı morlukları nasıl geçer

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Birçok sorun gibi göz altı morlukları evde çözüm bulabileceğiniz sorunlardan biri. Mutfağınızdan elde edeceğiniz doğal yöntemlerle, göz altı morluklarınızın görünümünü bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. İşte göz altı morlukları için deneyebileceğiniz birkaç doğal içerik:

 • Salatalık: Göz altı morluklarına ne iyi gelir diye sorulduğunda akla ilk gelen besinlerden biri salatalıktır. İçeriği ile cilt renginin açılmasını sağlayan salatalığı, haftalık cilt bakımı rutininize ekleyerek göz altı morluklarınızı hafifletebilirsiniz. Bu yöntem için, sulu olduğuna emin olduğunuz bir salatalığı bir süre buzdolabında bekletin ve daha sonra kabuklarını kesmeden, dilimleyerek göz altlarınıza yerleştirin. Salatalık göz altı morluklarının yanı sıra, göz çevresindeki şişliklerin giderilmesinde de etkilidir.
 • Patates: Göz altı morlukları patates ile de giderilebilir. Göz altı morluklarının giderilmesinde patatesin çeşitli kullanım yöntemleri vardır. Bunlardan biri patatesi çiğ olarak dilimleyip göz çevrenize yerleştirmek ve yaklaşık 20 dakika beklemektir. Bir diğer yöntem de, patatesi rendeledikten sonra, bir tülbent yardımıyla suyunu sıkmak ve bu suyu göz çevresine sürmektir. İçerdiği nişasta ve C vitamini, patatesi göz altı morluklarının tedavisinde faydalı bir besin olarak öne çıkarmaktadır.
 • Yeşil Çay: Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay, göz altı morluklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay poşetlerini gözlerinizin üstüne yerleştirerek göz çevrenizin rengini açabilirsiniz. Yeşil çay, göz çevresindeki kan dolaşımını artırarak göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Üzüm Çekirdeği Yağı: Doğal yağlar göz altı morlukları için etkili çözümlerden biri. Üzüm çekirdeği yağı, içerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde göz altı morluklarının rengini açar. Üzüm çekirdeği yağını, haftada iki üç kere göz çevrenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Gül Suyu: Cildi yenileme özelliği sayesinde, gül suyu, göz altı morluklarına iyi gelen doğal çözümlerden biri olarak kabul edilir. Her gün, bir pamuk yardımıyla göz çevrenize uygulayacağınız gül suyu, dört haftanın sonunda morluklarınızın görünümünü azaltacaktır.
 • Aloe Vera: Göz altlarına masaj yaparak uygulayabileceğiniz aloe vera jeli, göz çevresini nemlendirir ve aynı zamanda pigmentasyonu azaltır.

göz altı morlukları

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

 • Göz altı morluklarının oluşumu çeşitli sebeplere bağlı olabilir. Göz altı morluğunun sebepleri arasında ilk sırada genetik gelir. Genetik kaynaklı göz altı morlukları, genellikle çocukluk döneminde kendini göstermeye başlar. Genetiğin sebep olduğu göz altı morlukları kesin çözüm arayışında olanları en çok zorlayan göz altı morluğu türüdür. Bu tür morlukların görünümü azaltılabilse de tamamen yok edilmesi neredeyse imkansızdır.
 • Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da göz altı morluklarının başlıca sebeplerindendir. Aşırı alkol ve sigara tüketimi, çok tuzlu yiyecekler yemek, fazla su tüketmemek kişiye göz altı morluğu olarak geri döner.
 • Yetersiz uyku alımı da göz altı morluğuna sebep olmakla birlikte, gereğinden fazla uykunun da benzer bir etki yarattığı bilinmektedir.
 • Bilgisayar önünde çok fazla vakit geçirmek de göz altı çevresindeki morlukları tetikler.
 • Çok fazla bilinmese de göz altı morluğunun bir diğer sebebi de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı, göz kapağınız ve burnunuz arasındaki kan damarlarında şişmeye neden olarak göz çevresinin daha koyu görünmesine yol açar.
 • İnce bir cilt ve beyaz ten kombinasyonu da göz altı morluklarının en çok görüldüğü durumlardan biridir. Ayrıca yaşlandıkça, cildin incelmesiyle göz altı morlukları çok daha belirgin bir hal alır.
 • Hormonal değişimler de göz altı morluklarının sorumlusu olabilmektedir. Kadınların yüzde 25’i hamilelik dönemlerinde göz altı morluğuyla karşı karşıya kalırlar. Bunun sebebi kan ve vücuttaki oksijen değerlerindeki değişikliktir.

göz altı morlukları için

Göz Altı Morlukları İçin Maske Tarifleri

 • Karbonat Maskesi: Göz altı morlukları karbonat ve su ile kolayca hazırlayabileceğiniz bir karışım ile azaltılabilir. Her gün, bir pamuk yardımıyla uygulayacağınız karbonat maskesini göz çevrenizde 10-15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Karbonat, hem cilt rengini açmada hem cildi yumuşatmada etkili olduğu için, göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırır ve göz altı morluklarını azaltır.
 • Zerdeçal Maskesi: Göz altı morlukları bitkisel çözüm yolları ile de geçirilebilir. Zengin içeriğiyle zerdeçal göz altı morlukları için önerilen doğal ürünlerden biridir. Tatlı badem yağıyla karıştırarak hazırlayabileceğiniz zerdeçal maskesi, göz çevrenizi rengini açmada oldukça etkilidir. Zerdeçal, günümüzde birçok kremde kullanılan ve beyazlatıcı etkisi kanıtlanmış bir baharattır.
 • Domates Maskesi: Domates de içerdiği likopen ile cilt üzerinde olumlu etkileri olan bir besindir. Püre haline getirdikten sonra eser miktar limon suyuyla karıştırarak hazırlayabileceğiniz domates maskesi göz altı morluklarının rengini açmada faydalı olmaktadır. Bu karışıma bir miktar gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Göz çevresi hassas bir alan olduğu için, bu tarz maskeleri uygulamadan önce ufak bir deneme yapmanızı ve cildinizin tepki verip vermediğini gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

göz altı morlukları neden olur

Göz Altı Morlukları Tedavi Yöntemleri

 • Özellikle son yıllarda estetik sektörünün ilerlemesiyle, göz altı morlukları estetiği de oldukça popüler bir hale geldi. Ameliyatsız veya ayakta yapılabilen bu tarz uygulamalardan biri lazer. Göz altı morlukları lazer tedavisi ile büyük ölçüde yok edilebilir. Lazer tedavisi göz altındaki koyuluğa sebep olan melanini yok etmeyi amaçlar. Araştırmalar, lazerin kolajen üretimini de hızlandırdığını ve hastaların bu sayede daha genç görünen bir göz çevresine kavuştuğunu göstermiştir.
 • Göz altı morlukları ışık dolgusu adı verilen ve göz çevresine hyalüronik asit içeren bir karışımın enjekte edilmesi işlemi olarak bilinen yöntemle de tedavi edilebilir. Göz altı için özel geliştirilmiş bir dolgu maddesiyle yapılan bu tedavi, göz çevresine de nem ve sıkılık kazandırır. Işık dolgusu, göz altı morluklarının yarattığı yorgun havayı da yok ederek, deriye aydınlık bir görünüm katar.
 • Lazer veya dolgu gibi işlemleri yaptırmaktan çekinenler için, göz çevresi kremleri de bir alternatiftir. Bütçenize göre edineceğiniz bir göz altı morlukları kremi ile göz çevrenize bakım yapabilirsiniz. İçeriğinde antioksidan maddeler, peptid, C veya K vitamini bulunan kremler bu tedavi için formüle edilmiştir ve düzenli kullanımda göz altı morluklarını azalttıkları gözlenmiştir.

göz altı morlukları tedavisi

Göz Altı Morlukları Morlukları Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Tıpkı vücudumuzda fark ettiğimiz diğer değişiklikler gibi, göz altı morlukları da hastalık belirtisi olabilirler.

 • Demir eksikliği anemisi,
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları göz altı morluklarına sebep olduğu bilinen bazı rahatsızlıklardır. Özellikle böbrek üstü bezlerinin sağlıklı çalışmaması, vitamin emilimi döngüsünü bozmakta ve göz çevresinde morluklara sebep olmaktadır.
 • Atopik egzama da göz altı morluklarına yol açan rahatsızlıklardan biridir.

göz altı morlukları doğal çözüm

Göz Altı Morlukları Hangi Vitamin Eksikliği Sonucudur?

Vücuttaki:

 • B vitamini,
 • C vitamini,
 • K vitamini,
 • E vitamini eksikliği göz altı morluklarına neden olabilmektedir.

Bu vitaminler yönünden zengin yiyecekleri beslenme düzeninize eklemek, göz altı morluklarını içeriden tedavi etmek açısından oldukça önemlidir.

Cilt Lekelerine Çözüm Önerileri 6 Doğal Yöntem

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

Farklı İhtiyaçlara Özel 8 Cilt Maskesi Tarifi

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021 Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive Tarifi
Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive

14 Şubat Sevgililer Günü Evde Neler Yapılabilir? 14 Şubat Sevgililer Günü’ne az bir zaman kaldı.…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Günü’ne Özel Sofra Hazırlıkları 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik akşam…

Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel Tarifi
Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel

Sevgililer Gününe Özel Romantik Seçkin Sözler Birbirini seven insanlar arasında her sene Şubat ayının 14.…

Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif Tarifi
Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif

Akdeniz iklimine özgü sebzeleri, ada kültürü ve yörenin sevilen baharatları ile hazırlanmış tariflerden oluşan leziz…

Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı Tarifi
Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı

Farklı Ciltlere Özel Ev Yapımı Yüz Temizleme Jeli Yüz temizleme jelleri, cilt bakımında en sık…

Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif Tarifi
Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif

Bugünkü enfes konu: Medeniyetler şehri Adıyaman'ın meşhur yemekleri! Bulgurun, kırmızı etin, sebzelerden özellikle patlıcanın bolca…

Mantı Kaç Kalori? Tarifi
Mantı Kaç Kalori?

Sevilen Hamur İşlerinden Mantı Çeşitleri Kalori Değerleri Çin, Japon, Kore, Özbek, Moğol, Boşnak, İtalyan, Azeri…

Rafine Şeker Nedir? Zararları, Nelerde Var? Tarifi
Rafine Şeker Nedir? Zararları, Nelerde Var?

Rafine Şekersiz Beslenmek Neden Önemli? Şeker  meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve kuru…

Bağırsak Florasını Düzenleyen Beslenme Tüyoları Tarifi
Bağırsak Florasını Düzenleyen Beslenme Tüyoları

Bağırsak Florası (Mikrobiyota) Nasıl Düzelir? Birçok uzmanın da söylediği gibi; bağırsaklar ikinci beynimiz. Dolayısıyla bağırsak…

Kiraz Kaç Kalori? Besin Değeri – Zayıflatır Mı, Diyette Yenir Mi? Tarifi
Kiraz Kaç Kalori? Besin Değeri – Zayıflatır Mı, Diyette Yenir Mi?

Yaz Mevsimini Tatlandıran Meyve: Kiraz Kaç Kalori? Kirazın kalorisi, yaz mevsimi geldiğinde tabaklar dolusu kiraz…

Granül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?
Granül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Granül (Instant) Kahve: Saniyeler İçinde Hazır! Kahve çekirdekleri öğütülür ve çeşit çeşit kahve türü oluşturulur.…

Tarifler Geri
Videolar Geri