Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Evde Bitkisel Tedavisi

Göz Kuruluğu Yaşıyorsanız Dikkat!

Göz sağlığı için gözyaşı üretilmesi gereklidir. Gözlerin kuru kalmaması ve nemli olması için gözyaşı bu konuda büyük role sahiptir. Gözyaşı; daha rahat görmek ve gözün yapısını korumakla görevlidir. Gözün ön kısmını kaplar ve oksijen alarak beslenmesini sağlar. Gözlerin herhangi bir enfeksiyon almaması için adeta bir koruyucudur. Bazı durumlarda gözyaşı yetersiz kalır. Böyle zamanlarda ise gözünüz çeşitli hastalıklara davet çıkarır.

Hayatınızın her anında göz sağlığınıza dikkat etmeniz amacıyla sizlere göz kuruluğu hakkında bir yazı hazırladık. Göz doktorlarının görüşlerinden yola çıkarak incelediğimiz bu yazıda, göz kuruluğu kesin çözüm önerileri yer alıyor. Göz kuruluğu neden yaşanır? Tehlikeli midir? ve daha pek çok sorunun yanıtı bu sayfada!

göz kuruluğu belirtileri

Göz Kuruluğu Nedir?

Toplumda pek çok kişide görülen göz kuruluğu, gözyaşının yetersiz salgılanmasından kaynaklanan bir göz rahatsızlığıdır. Kuru göz sendromu olarak ifade edilir. Sağlıklı bir göz her an nemli kalmak zorundadır. Nem dengesini kaybeden gözlerde bu rahatsızlık meydana gelir. Kişiye görme açısından rahatsızlık veren göz kuruluğu, iki gözde de oluşabilir. Bazen tek bir gözde de bu rahatsızlığın etkileri görülmektedir.

Kuru göz sendromunu açık havada çalışanlar, masa başında çalışanlar, bilgisayar karşısında uzun süre iş yapanlar ve nemsiz ortamda kalanlar yaşamaktadır. Çevresel faktörlerin etkisi olduğu gibi biyolojik faktörler de bu sendromu oluşturabilir. Yaşın ilerlediği zamanlarda, diyabet hastalarında, menopoz sonrasında, gözyaşı bezleri iltihaplandığında ve lazerli göz ameliyatı olma durumunda gözyaşı üretimi azalmaktadır.

göz kuruluğu neden olur

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz sağlığını etkileyen kuru göz sendromunun şu şekilde belirtileri olmaktadır:

 • Gözün birinde veya ikisinde de yanma, batma ve kaşınma hissi
 • Duman, sis, rüzgar ve tozlu ortamda gözün çabuk şekilde rahatsız olması
 • Uyandığınız zaman göz çukurunda oluşan çapaklanma
 • Işıklı ortama karşı hassasiyet, ışığa uzun süre bakamama
 • Birkaç dakikalık okuma sonrasında gözün yanması
 • Lens kullananlarda, lensi takarken zorlanma ve yanma
 • En olmadık anlarda uzun süre gözlerin sulanması
 • Bir nesneye odaklandıktan birkaç dakika sonra bulanık görme hissi. Genelde akşam vakitlerinde daha çok yaşanır.
 • Güne başlarken gözlerde görülen kızarıklık

göz kuruluğu neden oluşur

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğu gözün yeteri kadar gözyaşı üretemediği durumlarda yaşanır. Su, yağ ve minerallerden oluşan gözyaşı üretimi durduğunda veya kalitesi bozulduğunda, gözlerinizde kuruma meydana gelir. Biyolojik nedeni gözyaşı üretilmemesidir. Çevresel faktörleri incelediğimizde ise:

 • Kurak, sıcak ve tozlu ortamlar gözyaşının birikmesine engel olur.
 • Klimalı odada uzun süre kalmak gözyaşını kurutur.
 • Elektronik cihazlara uzun süre bakıldığında göz kırpma refleksi yavaşlar. Bu nedenle göz kuruması meydana gelir.
 • İdrar söktürücü gibi diüretik ilaçların yan etkisinden dolayı göz kuruluğu yaşanabilir.
 • Kontak lens kullanımında gerekli hijyen sağlanmadığında gözyaşı kalitesi bozulur.
 • Yoğun ışığa maruz kalan kişilerin gözleri kurumaya başlar.
 • Dakikalarca ağlamak gözyaşı üretiminin dengesini bozabilir.
 • Sigara kullanımı ve yoğun dumana maruz kalmak da göz kuruluğunun nedenlerindendir.

göz kuruluğu tedavisi

Göz Kuruluğu Bitkisel Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Göz yapısında meydana gelen tahrişleri ve rahatsızlıkları omega-3 yağ asitleri iyileştirmektir. Bu nedenle omgea-3 yağ asidi bakımından zengin olan besinlerle beslenebilirsiniz. Yemek ve salatalara eklemek üzere kanola yağı ve soya yağı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde keten tohumu yağını da tüketmeniz iyi olacaktır. Deniz ürünleri ile aranız iyi ise, bu alışkanlık sayesinde göz kuruluğunu önleyebilirsiniz. Ayrıca vücut su dengesini sağlamak için gün içinde bol su tüketilmesi önerilmektedir. Göz temizliğine önem verildiğinde kuruluk önlenebilir. Bebe yağı ile gözlerini yıkayanların göz kuruması şikayeti sona erdiği de bilinmektedir.

Göz kuruluğu bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından da vurgulanmaktadır. Bitkilerin doktoru İbrahim Saraçoğlu, göz kuruluğunu iyileştirmek için haşlanmış karnabaharın suyunu içmenizi tavsiye ediyor. Ayrıca dereotu ve turp tüketiminin de göz pınarlarının sağlığını desteklediğini ifade eder.

 • Zeytinyağı: Göz kuruluğuna zeytinyağı ilaç gibi gelecektir. Zeytinyağında bulunan mineraller, gözyaşı oluşumunu destekler ve gözünüzün nemli kalmasını sağlar. Göz pınarına parmak ucuyla zeytinyağı masajı yapın. Bir damlası iki gözünüz için de yeterli olacaktır.
 • Papatya Yağı: Papatya yağı gözde oluşan iltihaplanmayı ve çapaklanmayı ortadan kaldırır. Bu nedenle göz kuruluğu yaşayan kişilere papatya yağı ile göz pınarına masaj tavsiye edilmektedir.
 • Aloe Vera: Aloe vera ile göz kapaklarınıza masaj yaptığınız günlerde, gözlerdeki nem dengesini sağlanır. Göz kuruluğunun önüne geçilir. Ayrıca aloe vera gözünüzü mikroplara karşı da korur.
 • Salatalık Dilimleri: Salatalıkları ince ince dilimleyip gözünüze masaj yapabilirsiniz. Salatalık E vitamini açısından zengindir. Ayrıca antioksidan bir besindir. Gözlerinize yapacağınız masajı hergün deneyebilirsiniz. Gözdeki nemi korur ve kuruluğu önler.

göz kuruluğu tedavi

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu tedavileri kuruluğun uzun süre devam ettiği kişilerde yapılabilir. Öncelikle göz hastalıkları bölümüne gidip rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiğini belirtmelisiniz. Doktor, göz kuruluğu testi yaparak gözyaşı kalitesini tespit edecektir. Schirmer adı verilen bu test ile özel bir kağıt göze temas ettirilir. Yaklaşık 5 dakika süren bu test sonucunda gözyaşı kalitesi belirlenir. Rahatsızlığın boyutuna göre göz kuruluğu damlası ile tedavi süreci başlar. Damlalar gözünüzün sürekli nemli kalmasını sağlar. Orta derecedeki göz kuruluğu için damlalar yeterli olacaktır.

Göz kuruluğu bir ilacın yan etkisinden dolayı oluşuyorsa, doktorunuz kullandığınız ilacı farklı bir ilaçla değiştirebilir. Göz kapağı yapısından dolayı bir kuruma meydana geliyorsa, cerrahi müdahale için gerekli bilgi verilir. Gözde oluşan bir iltihaplanma da kuruluğa neden olacağı için antibiyotik desteği gerekli olacaktır.

Güneşli ve tozlu ortamlarda güneş gözlüğü kullanarak göz kuruluğu tedavisini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar ortamında çalışan kişiler için ise bilgisayar ışığı önemlidir. Çok yüksek ışıklar göz kaslarını yorar. Bu durumun sonucunda ise göz kuruluğu meydana gelir. Gözleri az yoran renkler bilgisayarda arka plan olarak seçildiğinde, bilgisayar etkisini azaltabilirsiniz. Örnek verecek olursak siyah arka planda çalışan kişilerin gözleri daha az yorulmaktadır. Kitap okurken zaman zaman dinlenmek, ev ortamında odanın nem dengesini sağlamak kuruluğu önlemek için bir seçenek olabilir.

 göz kuruluğu baş ağrısı yapar mı

Göz Kuruluğu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Uzmanlara göre göz kuruluğu baş ağrısı oluşturmaz. Fakat göz kuruluğuna neden olan farklı bir etken baş ağrısı oluşturabilir. Klimalı ortamda olmak da bunlardan biridir. Klimalı odada gözler kuruyabilir. Aynı zamanda klima bazı kişilerde baş ağrısı da yapar. İki durum aynı anda yaşandığı zaman hasta “Göz kuruluğu baş ağrısı yaptı.” gibi düşünebilir. Bu düşünce bilgisayar etkeni için de geçerli olacaktır. Gözlerin kurumasına neden olan sürekli bilgisayar kullanımı, radyasyondan dolayı baş ağrısı da meydana getirir. Bu gibi nedenlerden daha farklı bir şikayetiniz varsa, göz doktoruna danışıp daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Göz Kanlanması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1609
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri