Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Evde Bitkisel Tedavisi

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Evde Bitkisel Tedavisi Tarifi

Göz Kuruluğu Yaşıyorsanız Dikkat!

Göz sağlığı için gözyaşı üretilmesi gereklidir. Gözlerin kuru kalmaması ve nemli olması için gözyaşı bu konuda büyük role sahiptir. Gözyaşı; daha rahat görmek ve gözün yapısını korumakla görevlidir. Gözün ön kısmını kaplar ve oksijen alarak beslenmesini sağlar. Gözlerin herhangi bir enfeksiyon almaması için adeta bir koruyucudur. Bazı durumlarda gözyaşı yetersiz kalır. Böyle zamanlarda ise gözünüz çeşitli hastalıklara davet çıkarır.

Hayatınızın her anında göz sağlığınıza dikkat etmeniz amacıyla sizlere göz kuruluğu hakkında bir yazı hazırladık. Göz doktorlarının görüşlerinden yola çıkarak incelediğimiz bu yazıda, göz kuruluğu kesin çözüm önerileri yer alıyor. Göz kuruluğu neden yaşanır? Tehlikeli midir? ve daha pek çok sorunun yanıtı bu sayfada!

göz kuruluğu belirtileri

Göz Kuruluğu Nedir?

Toplumda pek çok kişide görülen göz kuruluğu, gözyaşının yetersiz salgılanmasından kaynaklanan bir göz rahatsızlığıdır. Kuru göz sendromu olarak ifade edilir. Sağlıklı bir göz her an nemli kalmak zorundadır. Nem dengesini kaybeden gözlerde bu rahatsızlık meydana gelir. Kişiye görme açısından rahatsızlık veren göz kuruluğu, iki gözde de oluşabilir. Bazen tek bir gözde de bu rahatsızlığın etkileri görülmektedir.

Kuru göz sendromunu açık havada çalışanlar, masa başında çalışanlar, bilgisayar karşısında uzun süre iş yapanlar ve nemsiz ortamda kalanlar yaşamaktadır. Çevresel faktörlerin etkisi olduğu gibi biyolojik faktörler de bu sendromu oluşturabilir. Yaşın ilerlediği zamanlarda, diyabet hastalarında, menopoz sonrasında, gözyaşı bezleri iltihaplandığında ve lazerli göz ameliyatı olma durumunda gözyaşı üretimi azalmaktadır.

göz kuruluğu neden olur

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz sağlığını etkileyen kuru göz sendromunun şu şekilde belirtileri olmaktadır:

 • Gözün birinde veya ikisinde de yanma, batma ve kaşınma hissi
 • Duman, sis, rüzgar ve tozlu ortamda gözün çabuk şekilde rahatsız olması
 • Uyandığınız zaman göz çukurunda oluşan çapaklanma
 • Işıklı ortama karşı hassasiyet, ışığa uzun süre bakamama
 • Birkaç dakikalık okuma sonrasında gözün yanması
 • Lens kullananlarda, lensi takarken zorlanma ve yanma
 • En olmadık anlarda uzun süre gözlerin sulanması
 • Bir nesneye odaklandıktan birkaç dakika sonra bulanık görme hissi. Genelde akşam vakitlerinde daha çok yaşanır.
 • Güne başlarken gözlerde görülen kızarıklık

göz kuruluğu neden oluşur

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğu gözün yeteri kadar gözyaşı üretemediği durumlarda yaşanır. Su, yağ ve minerallerden oluşan gözyaşı üretimi durduğunda veya kalitesi bozulduğunda, gözlerinizde kuruma meydana gelir. Biyolojik nedeni gözyaşı üretilmemesidir. Çevresel faktörleri incelediğimizde ise:

 • Kurak, sıcak ve tozlu ortamlar gözyaşının birikmesine engel olur.
 • Klimalı odada uzun süre kalmak gözyaşını kurutur.
 • Elektronik cihazlara uzun süre bakıldığında göz kırpma refleksi yavaşlar. Bu nedenle göz kuruması meydana gelir.
 • İdrar söktürücü gibi diüretik ilaçların yan etkisinden dolayı göz kuruluğu yaşanabilir.
 • Kontak lens kullanımında gerekli hijyen sağlanmadığında gözyaşı kalitesi bozulur.
 • Yoğun ışığa maruz kalan kişilerin gözleri kurumaya başlar.
 • Dakikalarca ağlamak gözyaşı üretiminin dengesini bozabilir.
 • Sigara kullanımı ve yoğun dumana maruz kalmak da göz kuruluğunun nedenlerindendir.

göz kuruluğu tedavisi

Göz Kuruluğu Bitkisel Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Göz yapısında meydana gelen tahrişleri ve rahatsızlıkları omega-3 yağ asitleri iyileştirmektir. Bu nedenle omgea-3 yağ asidi bakımından zengin olan besinlerle beslenebilirsiniz. Yemek ve salatalara eklemek üzere kanola yağı ve soya yağı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde keten tohumu yağını da tüketmeniz iyi olacaktır. Deniz ürünleri ile aranız iyi ise, bu alışkanlık sayesinde göz kuruluğunu önleyebilirsiniz. Ayrıca vücut su dengesini sağlamak için gün içinde bol su tüketilmesi önerilmektedir. Göz temizliğine önem verildiğinde kuruluk önlenebilir. Bebe yağı ile gözlerini yıkayanların göz kuruması şikayeti sona erdiği de bilinmektedir.

Göz kuruluğu bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu tarafından da vurgulanmaktadır. Bitkilerin doktoru İbrahim Saraçoğlu, göz kuruluğunu iyileştirmek için haşlanmış karnabaharın suyunu içmenizi tavsiye ediyor. Ayrıca dereotu ve turp tüketiminin de göz pınarlarının sağlığını desteklediğini ifade eder.

 • Zeytinyağı: Göz kuruluğuna zeytinyağı ilaç gibi gelecektir. Zeytinyağında bulunan mineraller, gözyaşı oluşumunu destekler ve gözünüzün nemli kalmasını sağlar. Göz pınarına parmak ucuyla zeytinyağı masajı yapın. Bir damlası iki gözünüz için de yeterli olacaktır.
 • Papatya Yağı: Papatya yağı gözde oluşan iltihaplanmayı ve çapaklanmayı ortadan kaldırır. Bu nedenle göz kuruluğu yaşayan kişilere papatya yağı ile göz pınarına masaj tavsiye edilmektedir.
 • Aloe Vera: Aloe vera ile göz kapaklarınıza masaj yaptığınız günlerde, gözlerdeki nem dengesini sağlanır. Göz kuruluğunun önüne geçilir. Ayrıca aloe vera gözünüzü mikroplara karşı da korur.
 • Salatalık Dilimleri: Salatalıkları ince ince dilimleyip gözünüze masaj yapabilirsiniz. Salatalık E vitamini açısından zengindir. Ayrıca antioksidan bir besindir. Gözlerinize yapacağınız masajı hergün deneyebilirsiniz. Gözdeki nemi korur ve kuruluğu önler.

göz kuruluğu tedavi

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu tedavileri kuruluğun uzun süre devam ettiği kişilerde yapılabilir. Öncelikle göz hastalıkları bölümüne gidip rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiğini belirtmelisiniz. Doktor, göz kuruluğu testi yaparak gözyaşı kalitesini tespit edecektir. Schirmer adı verilen bu test ile özel bir kağıt göze temas ettirilir. Yaklaşık 5 dakika süren bu test sonucunda gözyaşı kalitesi belirlenir. Rahatsızlığın boyutuna göre göz kuruluğu damlası ile tedavi süreci başlar. Damlalar gözünüzün sürekli nemli kalmasını sağlar. Orta derecedeki göz kuruluğu için damlalar yeterli olacaktır.

Göz kuruluğu bir ilacın yan etkisinden dolayı oluşuyorsa, doktorunuz kullandığınız ilacı farklı bir ilaçla değiştirebilir. Göz kapağı yapısından dolayı bir kuruma meydana geliyorsa, cerrahi müdahale için gerekli bilgi verilir. Gözde oluşan bir iltihaplanma da kuruluğa neden olacağı için antibiyotik desteği gerekli olacaktır.

Güneşli ve tozlu ortamlarda güneş gözlüğü kullanarak göz kuruluğu tedavisini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar ortamında çalışan kişiler için ise bilgisayar ışığı önemlidir. Çok yüksek ışıklar göz kaslarını yorar. Bu durumun sonucunda ise göz kuruluğu meydana gelir. Gözleri az yoran renkler bilgisayarda arka plan olarak seçildiğinde, bilgisayar etkisini azaltabilirsiniz. Örnek verecek olursak siyah arka planda çalışan kişilerin gözleri daha az yorulmaktadır. Kitap okurken zaman zaman dinlenmek, ev ortamında odanın nem dengesini sağlamak kuruluğu önlemek için bir seçenek olabilir.

 göz kuruluğu baş ağrısı yapar mı

Göz Kuruluğu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Uzmanlara göre göz kuruluğu baş ağrısı oluşturmaz. Fakat göz kuruluğuna neden olan farklı bir etken baş ağrısı oluşturabilir. Klimalı ortamda olmak da bunlardan biridir. Klimalı odada gözler kuruyabilir. Aynı zamanda klima bazı kişilerde baş ağrısı da yapar. İki durum aynı anda yaşandığı zaman hasta “Göz kuruluğu baş ağrısı yaptı.” gibi düşünebilir. Bu düşünce bilgisayar etkeni için de geçerli olacaktır. Gözlerin kurumasına neden olan sürekli bilgisayar kullanımı, radyasyondan dolayı baş ağrısı da meydana getirir. Bu gibi nedenlerden daha farklı bir şikayetiniz varsa, göz doktoruna danışıp daha iyi bilgi alabilirsiniz.

Göz Kanlanması Neden Olur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysan Pastası Tarifi

Ne Bulduysan Pastası

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 55dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Kuruluk Dolması Tarifi

Kuruluk Dolması

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Evde Ne Varsa Çorbası Tarifi

Evde Ne Varsa Çorbası

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Tarifler Geri
Videolar Geri