Göz Seyirmesi Neden Olur? Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Neye İşaret, Neyin Belirtisi?

Halk arasında göz seyirmesi ya da göz atması olarak bilinen göz kapağı seyirmesinin tıp dilindeki adı, blefarospazmdır. Göz kapağı anlamına gelen blefaro kelimesi ile kontrol edilemeyen, istemsiz kas kasılması anlamına gelen spazm kelimesinin birleşiminden oluşmuştur. Göz kapağı, birkaç dakika boyunca, birkaç saniyede bir istemsizce kasılır. Bazen gözdeki bu kasılma oldukça şiddetli hale gelir ve dışarıdan bakıldığında bile fark edilebilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Göz seyirmesi nedenleri:

 • Göz yorgunluğu
 • Uykusuzluk
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Stres
 • Alerji
 • İltihap gibi çeşitli şekillerde sayılabilir.

Göz seyirmesinin sebebi, seyirmenin geçici olduğu durumlarda uykusuzluk, yorgunluk, stres, göz yorgunluğu kaynaklı olduğu düşünülebilir ve dinlenme neticesinde göz seyirmesi de geçebilir. Ancak uzun sürelerle tekrarlanan göz seyirmeleri altta yatan başka bir sebep olduğunu düşündürerek tetkik edilmelidir.

Devamlı göz seyirmesi durumunda B12 vitamini, D vitamini, potasyum ve magnezyum seviyeleri kontrol ettirilmelidir. Gözde iltihabi veya alerjik bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Bu tetkiklerden bir sonuç elde edilemiyorsa beyinle ilgili tetkikler yapılmalıdır.

göz seyirmesi neden olur

Göz Seğirmesi Ne Anlama Gelir?

Göz seyirmesi dini olarak bir takım yanlış inançlara konu edilmesi hatalı olarak yorumlansa da batıl inançlara sahip bazı kişiler tarafından göz seyirmesi anlamı ile ilgili bazı görüşler ileri sürülmüştür. Bunlar genellikle çok eski devirlerden gelen inançlardır ve göz seyirmesi neye işaret diye sorulduğunda şöyle sıralanabilirler:

 • Gözün dışının seyirmesi: Sağ gözde ise kötülemeye işarettir, sol göz seyirmesi ziynete yorulur.
 • Göz bebeğinin seyirmesi: Sağ gözde sıkıntı, solda ise sevinç olarak yorumlanır.
 • Göz kuyruğunun seyirmesi: Sağda sevinç, solda mal anlamlarına gelir.
 • Göz altının seyirmesi: Sağda iyiliğe, solda mevkiye işarettir.

Göz seyirmesi Marifetname adlı kitapta da görülebileceği gibi buna paralel şekillerde anlamlandırılmıştır. Ayrıca halk arasında bununla ilgili “sağ göz sağlığa, sol göz varlığa” diye de bir söyleyiş vardır. Göz seyirmesi batıl inanç ile açıklanabilecek bir durum değildir ve sağlıkla ilgili ciddi sorunlara işaret edebileceğinden ihmal edilmemelidir.

göz seyirmesi nedeni

Göz Seğirmesine Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz seyirmesi tedavisi bazen çok basit bir şekilde olabileceği gibi bazen de kaynaklandığı sebebe göre daha uzun ve zorlu tedavi süreci gerektirebilir. En basitinden başlayarak bu tedavi yöntemlerini sıralayacak olursak:

 • Yeterli sürelerde uyumaya özen gösterilmelidir. 7-8 saatlik uyku ihtiyacı karşılanmaldır.
 • Göz seyirmesi geçmiyorsa ılık ve temiz su ile göze kompres yapılmalıdır. Ilık su göz kaslarını rahatlatacaktır.
 • Stres yaratan kişi ve ortamlardan uzak durulmalıdır. Yorgun ve sinirliyken göz seyirmeleri artar. Rahatlamak için açık havada gezinti, sakin müzikler tercih edilebilir.
 • Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerin tüketimine sınırlama getirilmelidir.
 • Göz seyirmesi baş ağrısı ile ilintiliyse baş ağrınızı tedavi etme yoluna gitmelisiniz.
 • Geçmeyen sol göz seyirmesi için potasyum, magnezyum gibi mineral ve D, B12 gibi vitamin seviyeleri kontrol ettirilmelidir.
 • Rahatsız edici ve geçmek bilmeyen göz seyirmeleri için nöroloji veya beyin cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz. Göz seyirmesi beyin tümörü gibi bir sebebe dayanıyor olabilir.
 • Göz seyirmesi MS hastalığı gibi bazal ganglion türde bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bunun için de bir nöroloji uzmanına muayene olmak gerekebilir.

göz seyirmesi tedavi

Göz Seğirmesi Bitkisel Tedavisi, Doğal Yöntemler

Göz kaslarının çeşitli nedenlerle spazm geçirmesi durumu olan göz seyirmesi için çeşitli bitkisel tedaviler de uygulanabilir. Kasları rahatlatacak, sinirleri yatıştıracak, rahat uyumayı sağlayacak bitki çayları ya da kürleri denenebilir. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Papatya Çayı: Sakinleştirici etkisiyle bilinen papatya çayı içilebilir. Kaynatılmış suda demlenen bir tutam papatya ile hazırlanacak bu çay sinirlerinizi rahatlatıp, daha iyi bir uyku uyumanızı sağlayabilir.
 • Çinko Takviyesi: Balık, karides, et, karaciğer, ceviz, badem, tahıllar, kabak çekirdeği, ay çiçeği çekirdeği gibi çinko içeren besinler tüketmek de stresinizi azaltır.
 • Muz: Muz gibi hem potasyum hem de magnezyum içeren besinler tüketebilirsiniz.
 • Siyah Banotu: Antispazmodik etkisi bilinen siyah banotu isimli bitki, bu tür kas seyirmelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak banotu dikkatli kullanılmadığında zehirleyici olabildiğinden bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Çayının tüketilmesi önerilmez, bunun yerine haşlanarak hazırlanan lapası veya yağı ilgili bölgeye tatbik edilmek suretiyle kullanılır.
 • Karabaş Otu Çayı: Göz seyirmesi tedavisi İbrahim Saraçoğlu tarafından şöyle önerilmektedir: Akşam yatmadan önce karabaş otu çayı içilebilir. Sedatif etkisi olan limon melisa otu çayı da gün için de iki kez tüketilebilir. Bir ay süresince bu bitkisel tedavinin sürdürülmesi nöropatik rahatsızlıklarda fayda sağlayacaktır.
 • Ancak yine de tüm bu bitkisel tedavilerin öncesinde doktora başvurulması ve doktorun tavsiyelerine uyulması önemlidir.

göz seyirmesi ne anlama gelir

Göz Seğirmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gözünüzün seyirmesi süre olarak bir haftayı aştıysa, göz kapağınız tamamen kapandıysa, yüzünüzün başka kısımlarında da seyirmeler varsa, gözünüzde seyirmenin yanı sıra kızarıklık, akıntı veya şişlik varsa, üst göz kapağınızda sarkmalar varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Göz seyirmesinin süresine ve sıklığına göre, size verdiği rahatsızlığın şiddetine göre başvurulabilecek farklı uzman doktorlara yönelebilirsiniz:

 • Göz seyirmesinin göz alerjisi ya da göz iltihabı, göz yorgunluğu gibi sebeplere dayanıyor olma olasılığına karşılık bir göz doktoruna başvurulmalıdır.
 • Ayrıca göz seyirmesinin gizli astigmat, miyop veya hipermetrop gibi bir nedeni de olabilir.
 • Göz seyirmesi stres veya uykusuzluk kaynaklı ise bir psikolog doktora, psikiyatri uzmanına başvurmak faydalı olacaktır.
 • Uzun süre devam eden, sık sık tekrarlayan göz seyirmelerinde nöroloji uzmanına ya da beyin cerrahına başvurulmaldır. Sorunun sebebinin anlaşılabilmesi için MR çekilmesi gerekebilir,
 • Mineral ve vitamin seviyelerinizin kontrolü için bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Yapılacak tahlil sonuçlarına göre doktorunuz sizi yönlendirecektir.
 • Stresinizi azaltmak için akupunktur uzmanı gibi alternatif tedavi uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Uzun süreli göz seyirmelerinde, yapılan tüm tetkiklere rağmen hastalıktan kaynaklı bir neden bulunamıyorsa, bir dermatoloji uzmanı tarafından sorunu kalıcı olarak çözecek botulinum enjeksiyonu yapılabilir. Botulinum enjeksiyonu ile kası uyaran sinir hücrelerindeki kimyasal bloke edilerek kasılma engellenir. Bu yöntem, gerçekten tüm tetkikler yapılıp altta yatan bir sorun bulunamadığında tercih edilmelidir.

sol göz seyirmesi

Sağ Göz Seğirmesi ve Sol Göz Seğirmesi Ne Demektir?

Aslında sağ göz seyirmesi de sol göz seyirmesi de benzer sorunlardan kaynaklanabilmektedir ve benzer şekillerde tedavi edilebilmektedir. Ancak göz seyirmesi genellikle tek bir gözde ortaya çıkar ve sağ göz seyirmesi ya da sol göz seyirmesi olarak adlandırılır. Üstelik çoğu durumda gözün seyiren kısmı göz kapağıdır. Daha az sıklıkla da gözün alt kısmında seyirme olur. Göz seyirmesi genel olarak önemsiz ve geçici sebeplerden kaynaklanmakta iken bazı nadir durumlarda nörolojik sebeplere dayanmaktadır.

 • Sağ göz seyirmesi daha çok stres kaynaklı iken uykusuzluktan kaynaklı seyirme, hem sağ gözde hem de sol gözde ortaya çıkabilmektedir.
 • Göz kuruluğu ve göz yorgunluğu gibi nedenler, her iki gözde de seyirme sorununa yol açabilmektedir.
 • Alerjik problemler sağ veya sol gözde rahatsızlık yaratabilir.
 • Önemli olan nokta, basit tedbirlerle göz seyirmesi rahatsızlığınızdan kurtulamıyorsanız ve seyirme şiddetini artırıyorsa mutlaka bir uzman doktordan yardım almanız gerektiğidir.

Seğirmek kelimesinin doğru yazımı için “ğ” harfi kullanılır. Ancak yaygın kullanıma hitap edebilmek için bu yazıda göz seyirmesi ve göz seğirmesi kullanımları karışık olarak kaleme alınmıştır. İlginize teşekkür ederiz…

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama1610
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı Tarifi
Ege Mezeleri: Ferah, Leziz ve Sağlıklı

Ege'de yetişen çeşit çeşit otlar, bölgenin şifa sunan zeytinyağı, sebzeleri ve süt ürünleri ile hazırlanan…

Tarifler Geri
Videolar Geri