Hurmanın Faydaları Nelerdir?

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hurmanın Faydaları Nelerdir? Tarifi

Kutsal Topraklardan Gelen Lezzet Hurma

İftar sofralarına baş tacı ettiğimiz hurma, şekerli tadıyla özellikle orucu açarken yediğimiz yegâne meyve. Özgün lezzeti ile tatlı meyvelerden biri olarak kurutulmuş halde satılan besin, faydaları sayesinde evlere daha sık girmeye başlayan bir yiyecek.

Gelin, bu yiyeceğe daha yakından bakalım.

Hurma Nedir?

Kuran-ı Kerim’de adının çokça geçmesi ile tanıdığımız hurma, palmiyegiller familyasının bir üyesi. Tıpkı Hindistan cevizi gibi bir çeşit palmiye olan verimli hurma ağaçları, 30 metreye kadar uzayabilir. Meyvesinden yaprağına kadar her yönü ile değerlendiren ağacın üzerinde bağ halinde yetişen hurma meyveleri, yüksek besleyici değerleri ile insanlık tarihinin en kadım besinleri arasında yer alır.

Sıcak iklimlerde yetişen ve Arabistan’la özdeşleşen yapısı ile kutsal topraklardan soframıza gelen hurma, taze hurma ve hurma kurusu olarak tüketilir. Taze haliyle altın sarısı renkli ve dış yüzeyi daha pürüzsüz olan hurma meyvesi, ülkemizde tazesinden ziyade kurusuyla tanınır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek besleyici değerleri ile tansiyonu dengeleyen besin hiç kolesterol içermediği için kalp dostu besinlerden biridir.
 • A ve B vitaminleri ile hafızanın güçlenmesini destekler ve hafıza kaybının önlenmesine karşı faydalı olduğu bilinir.
 • Lif içerdiği için sindirim sistemini düzenleyen besin; gaz, şişkinlik, bağırsak huzursuzluğu gibi sorunlara karşı doğal bir ilaçtır. Özellikle mide şişkinliğini geçirmek hurma çekirdeğinin faydaları arasındadır.
 • Kalsiyum ve demir içeren yapısı ile kemikleri güçlendirerek kansızlık çekenlere çare olan meyveden yapılan sirke iştah açıcı etkiye sahiptir. Açlık hissini bastıran hurma meyvesinin aksine, aç karnına tüketildiğinde iştahsız insanlarda hazmı düzenlemek hurma sirkesinin faydaları arasında gösterilir.

Hurma Kalori ve Besin Değeri Nedir?

Şekerli tadı ile kan şekerini hızlıca yükselttiği için iftar sofralarında ilk yenilen besin olan hurma, tam anlamıyla vitamin deposu dediğimiz besinlerden biri. Protein, karbonhidrat, yağ ve lif ile birlikte potasyum, selenyum, demir, klor, kükürt gibi daha sayamadığımız birçok mineral içeren hurma vitamin açısından A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, K vitaminlerini taşıyarak besin değerleri ile herkesi şaşırtır. 100 gram hurmada toplam yağ oranı 0.4 g, sodyum 2 mg, potasyum 656 mg, karbonhidrat 75 g ve protein 2.5 g’dır.

Besin değerinin yanında şekerli bir meyve olduğu için 1 hurma kaç kalori diye merak edilir. 100 gramında 281 kalori bulunan hurmanın bir tanesinde yaklaşık 25 kalori bulunur. Yüksek oranda şeker içermesi ile kilo aldıracağı sanılsa da kan şekerini dengeleyen hurma faydası ile açlık hissini bastırmayı sağlar. Öğünlerde aşırı yemenin önüne geçmeyi sağlayarak hurma diyeti olarak zayıflamayı destekler.

Hurma Ağaçları Nerede Yetişir?

Arap toplumlarıyla özdeşleşen hurma ağacı, sıcak ve kurak iklimleri sever. Meyve Arap Yarımadası ile birlikte çöl ikliminin görüldüğü Kuzey Afrika ve Orta Doğu sahasında büyük bahçelerde yetiştirilir. Bilhassa ilk çağlardan itibaren Basra Körfezi çevresinde hurma bahçeleri kurulmuştur. Hurma, kurak çöl ikliminin ağacı olmasına rağmen bu Türkiye’de hiç hurma ağacı yetişmediği anlamına gelmez.

Türkiye’de daha düşük sıcaklıklar isteyen türleri Akdeniz ve Kıbrıs çevrelerinde yetişir. Nerede yetiştiği ile birlikte hurma ağacı nasıl olur ya da nasıl yetişir sorusu da çokça merak edilir. Hurma yetiştirme sürecinde sabır isteyen bir meyvedir. Yetişkin ağaçlar erkek ve dişi olarak tıpkı insan gibi ayrılır. Eril ve dişil olarak değişen ağaçlar dölleme yöntemi ile meyve verir.

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

Cennet nimetleri arasında adı anılan hurmanın onlarca farklı türü vardır ve türleri genellikle yetiştirildiği yöreye bağlı olarak değişir. En yaygın bilinen türleri :

 • Hudri
 • Benli
 • Mebrum
 • Safavi
 • Medjou Hurma isimleri ile anılan Arabistan kökenli hurmalardır.
  Türkiye’de en çok tüketilen Medine kökenli hurmalardan
 • Mebrum
 • Mabroom çeşitleri, yumuşak kuru meyveleri ile ayırt edilir.
 • Cezayir ve Tunus kökenli Deglet Noor Hurması, yarı kuru ve sakızlı kıvamı ile tat kazanır. Tabii İran kökenli hurmaları da unutmamak gerekir.
 • İran hurmalarında Dayri büyük ve siyah bir tür iken,
 • Bahri en tatlı,
 • Emir Hac yarı tatlı ve etli hurma türleri arasındadır.

Hurma Fiyatları Nasıldır?

Ramazan aylarında çeşitliliği ve satışları artsa da hurma, ülkemizde birçok türü ile her dönem satışta bulunan bir meyvedir. Aktarlarda, marketlerde veya özel gurme dükkanlarda satışa sunulan hurmalar, çeşitlerine bağlı olarak fiyat alır.

Peygamber Hurması olarak bilinen kilogram fiyatı 100 TL ile 120 TL arasında değişen Ajve en pahalı türlerden biridir.

Kudüs hurması, Mebrun Hurması ve Siyah Medine Hurması 30 TL ila 45 TL arasında seyrederken,

Arabistan hurması Safavi 25 TL ile 30 TL’den satılır.

Hurmalarda yine yaygın tüketilen ve kızıla çalan rengi ile tanınan Benli Hurması ise 60 TL’den satışa sunulur.

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Sağlıklı kişiler, hurmayı doğru tükettiğinde herhangi bir yan etki ile karşılaşmaz. Fakat şekerli yapısı ile hurmanın diyabet hastaları için aşırı tüketimi söz konusu olamaz. Hızlıca kana karışarak yağlanmaya neden olabileceği için de kilo problemi olanların doğru oranda tüketmesi gerekir, zira aşırı tüketildiğinde hurmanın zayıflamayı destekleyen özellikleri ters tepki verir. Fazla tüketildiğinde baş ağrısı yapabilen ve dalağa zarar verebilen meyveyi, bilinçli tüketerek şekere elveda diyebilirsiniz.

Hurma Nasıl Saklanır?

Genellikle kurutulmuş haliyle masamıza gelen hurmayı saklamak oldukça kolaydır. Sıcak yaz aylarında buzdolabının arka kısımlarında saklanması uygun olan besin, hava almayacak şekilde sıcaklığın çok yüksek olmadığı ortamlarda muhafaza edilebilir.

Yaş hurmayı muhafaza etmek ise biraz daha titizlik ister. Taze haliyle çürümeye oldukça elverişli olan besin, paketlenerek dondurucuda saklanır. Tüketileceği zaman ise sadece gerektiği kadarını çıkarmak gerekir. Yaş hurmaları suyun altında yıkamak yerine ıslak bir peçete ile silerek temizlemek yeterli olur.

Hurmanın Kullanım Alanları

Genellikle kurumuş meyve haliyle yemeye alışık olduğumuz hurma, tepeden tırnağa kadar değerlendirilen bir meyve. Hurma yağı, ağaçtan ve hurma meyvelerinden elde edilerek alternatif tıpta kullanılır. Yine hurma ağacından elde edilen ve kür olarak kullanılan hurma suyu diğer bir adıyla hurma özü enerji kaynağı iken kadın hastalıklarında kullanılan hurma yaprağı, çay olarak tüketilir ve çiçeklerinden elde edilen hurma poleni kısırlık tedavisinde etkilidir.
Hurma şurubu ve hurma pekmezi ise vitamin takviyesi olarak aç karnına yenen ürünler arasında. Yine vitamin takviyesi olarak kullanılan hurma tozu ise hurma çekirdeğinden elde edilir ve kahve olarak da tüketilebilir.

Mutfakta kullanılan hurma sirkesi ise tadı sayesinde yemeklere aromatik bir lezzet katar. Hurma sirkesi, özgün tadı ile klasik salata soslarına karşı alternatif bir tercih olur. Hurmadan yapılan şeker ise lezzetli bir atıştırmalık olarak karşınıza çıkar.

Kolayca Hazırlayabileceğiniz Hurma Tarifleri

1) Farklı Tarifler Peşindeyseniz Tam Size Göre Hurmalı Sütlü Tatlı İçin:

Hurma, mutfakta tatlılarda ve hamur işlerinde kullanılan bir meyve. Doğal tadı ve aroması ile daha nadir bir tat yakalamak isteyenlerin tercihi olan hurmayla hazırlanan ilk tarif hurmalı sütlü tatlı tarifi. Oldukça hafif ve yapımı gayet kolay olan sütlü tatlı, hurma püresi eşliğinde yeni bir lezzet denemek isteyenlere göre. Hurmalı Sütlü Tatlı

2) Bir Yiyen Bir Daha Yiyecek Hurmalı Lokum İçin:

Hurmalı lokum ise en az sütlü tatlı kadar basit hazırlanan şık bir sunum. Lokuma bisküvi ve ceviz eşliğinde katılan hurma, besleyici değerleri yüksek lezzetli bir tarifin ana malzemesidir. Hurmalı Lokum

3) Kurabiye Denince Sizi Parmakla Gösterecekler Hurmalı Kurabiye İçin:

Çay sunumlarının keyfine keyif katacak olan hurmalı kurabiye tarifi ise bir ısırık daha almak isteyeceğiniz türden bir lezzet. Fındık ve kuru üzümle birlikte iç malzeme olarak kullanılan hurma, kurabiyeye özel aromasını katarak orijinal bir atıştırmalığa dönüşür. Hurmalı Ay Kurabiye

4) Hurmalı Truff İçin:

Hurmayı faydalı ve şık bir atıştırmalığa dönüştüren diğer tarif, hurmalı truff. Şık görünümü ile yemeye kıyamayacağınız truff, yüksek besin değeri ile doping etkisi yaratmakla kalmaz; ara öğünlerde yiyebileceğiniz harika bir atıştırmalık olur. Hurmalı Cevizli Truff

Birbirinden lezzetli hurma tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hurmanın Faydaları Nelerdir? 06.10.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: