İtalyan Mutfağı Yemekleri ve Tarifleri

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
İtalyan Mutfağı Yemekleri ve Tarifleri Tarifi

Akdeniz Mutfağının En Lezzetli Temsilcisi: İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Antik Yunan, Etrüsk, Antik Roma, Arap ve Yahudi mutfak kültürlerinin etkisiyle bir sentez oluşturur ve köklü bir geçmişe dayanır. İtalyan mutfağı menü bakımından çok zengindir. Makarnaları, pizzaları, sosları ve peynirleriyle ünlü İtalyan mutfağında coğrafi konumdan dolayı bölgesel çeşitlilik çok fazladır.

Akdeniz mutfağına has beslenme kültürü gelişmiştir. İtalyan mutfağı, zengin ve fakir mutfağı olarak ikiye ayrılır. Cucina Rica tarzı zengin mutfağı, Cucina Povera fakir mutfağını oluşturur. Rönesans’ın ardından zengin ve fakir ayrımı kalkmış, dolayısıyla bu mutfaklar da birleşmiştir.

İtalyan Mutfağı Hakkında Bilgi: İtalyan Mutfağı Özellikleri Nelerdir?

İtalya’nın iklimi nedeniyle sebze bol bol yetişir. İtalyan mutfağı ana yemekler sebze, tahıl ve meyvelerden oluşur. Güney ve Kuzey İtalya’da beslenme farklıkları vardır:

  • Güney İtalya’da yemekler zeytinyağı, kuru salça ve baharatlarla tatlandırılmış kırmızı soslarla pişirilirken,
  • Kuzey’de ise taze salça, pirinç ve yeşilliklerden oluşan soslar kullanırlar.

İtalyan mutfağında yemekler bol çeşitli yapıldığı için birden çok besin değeri bulunan yemekler pişer. Mutfaklarda en çok patates, pirinç, mısır, ve peynir tüketilir.

Doğal besin kaynakları bakımından Avrupa’nın en verimli alanlarına sahip olan İtalya’da bölgelere göre yemek kültüründe değişiklikler görülür. Örneğin, Orta İtalya’da yaşayan İtalyanlar kuzu şiş yemeye bayılırlar.

Espresso

Hayvan yetiştiriciliği ile ön plana çıkan engebeli bölgelerde bol bol koyun ve keçi yetişir. Beslenme kültürü de bununla doğru orantılı gider bu bölgelerde. İtalyan mutfağı özellikleri bölgeden bölgeye ve hatta şehirden şehre bile değişkenlik gösterir. Tüm bölgelerin kendine has mutfak kültürü vardır, tıpkı bizim mutfaklarımızda olduğu gibi yöresel lezzetleriyle anılan şehirler vardır.

İtalya’nın kuşkusuz en meşhur yiyecek ve içeceklerinin başında peynirleri ve şarapları gelir. Ülkemizde de haklı bir üne sahip olan ve çok sevilen Mozzarella ve çok sert ve sarımtırak bir renge sahip olan Parmesan peyniri mutfak kültürümüze dahil olmuştur. Parmesan peyniri adını üretildiği yerden, yani Parme’den alır.

İtalyan mutfağının en ünlü içecekleri de damak zevklerimiz arasına girmiştir. Bunlardan en ünlüleri, kahve çeşitlerinden olan espresso, cappucino gibi içeceklerdir. İtalyanların en fazla tükettikleri içeceklerse şarap ve kahvedir.

İtalyan mutfağının ülkemizde de meraklıları çoktur ve İtalyan mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için açılmış İtalyan mutfağı kursu alan kişiler vardır.

Bruschetta

İtalyan Mutfağı Başlangıç Yemekleri

İtalyan mutfağının başlangıç yemekleri de çok çeşitlidir. İtalyanlar ana yemek öncesi tüketilen yiyecekleri Antipasto veya Antipasti diye adlandırırlar.

İtalyanlar ana yemeklerden önce başlangıç olarak Bruscetta (kızarmış ekmek dilimine zeytin ve domates karışımı), şarküteri, peynir ve bizde meze olarak bilinen ne varsa tüketirler. Bunu ana yemekler takip eder.

Sezar Salata

İtalyan Mutfağı Salataları

Sezar Salata ve Akdeniz Salatası İtalyan mutfağının en ünlü salatalarındandır. İtalyanlar salatalarına değişik aromalar katarak çok farklı lezzetler elde ederler. Salatalara balık, tavuk veya bakliyat gibi çeşit çeşit malzemeler katarak farklı bir boyut kazandırırlar. Soslar, zeytinyağı, mozzarella ve parmesan peynirleri de salatalarda bolca kullanılır.

İtalyan Mutfağı Çorbaları

İtalyan mutfağında çorbalar sebze çorbaları, bakliyat çorbaları, balık çorbaları, kremalı sebze çorbalarından oluşur. Hepsinin kendine has tarifleri vardır. Kremalar ve fesleğen gibi kokulu otlar yine çorbaların baş tacıdır. Çorbaların en büyük özelliği kızarmış ekmek parçalarıyla servis ediliyor olmasıdır.

İtalyan Mutfağı Et Yemekleri

İtalyan mutfağına ait et yemeklerinde sığır ve domuz eti kullanılır. Dilimlenmiş geyik eti, kurutulmuş söğüş et, peynir ve yumurta ile taçlandırılmış kuzu güveci, kuzu pirzola, domuz filetosu, rosto dana eti, barbekü veya az pişmiş biftek, domuz pirzola, haşlama sığır eti gibi yüzlerce et yemeği çeşidi bulunur.

Tortellini

İtalyan Mutfağı Makarna Çeşitleri

Kuşkusuz İtalyan mutfağının baş tacı makarnalarıdır. 600 çeşit makarnaya sahip İtalyan mutfağı makarna açısından dünyanın en zengin mutfağıdır. İtalyan mutfağı makarna tarifleri sayılamayacak kadar çoktur.

Envaiçeşit peynir ve sosla hazırlanan makarnalar artık sadece İtalyanların değil tüm dünya milletlerinin de en sevdiği tatlar haline gelmiştir. En ünlü makarnalar çeşitli domates soslarıyla hazırlanan spagettiler, kıyma, sos ve baharatlarla hazırlanan nefis lazanyalar, peynir çeşitleri ve yine enfes soslarla hazırlanan tortellini makarnalardır. Spaghetti Bolognese, Spagetti Carbonara, Fettuccine Con Salmone, Fettucine Alfredo gibi dünya çapında şöhret olmuş makarnaları vardır.

Pesto

İtalyan Mutfağı Sosları

Soslara oldukça meraklı olan İtalyanlar, biber, domates, sarımsak, enginar, zeytin ve zeytinyağını bol bol kullanırlar. Dünya çapında üne sahip pesto sosu, zeytinyağı, fesleğen ve çam fıstığı ya da ceviz karışımından elde edilmektedir, meraklıları çoktur.

İtalyan Mutfağı Tatlıları

Canooli, Tramisu, Galeto, Torrone, Panna Cotta, Zabaglione, Dodurmalı Casatta en ünlü İtalyan tatlılarındandır. Tiramisu bizim ülkemizde de en çok sevilen İtalyan tatlılarından biridir.

İtalyan Mutfağını Evinize Taşıyan Enfes Tarifler

İtalyan mutfağında ne yenir sorusunun cevabı herkesçe bilinir. İtalyan mutfağı yemekleri dünya çapında haklı bir şöhrete sahiptir. İtalyan mutfağı ana yemekler pizzalar makarnalar ve et yemeklerinden oluşur. Kuşkusuz İtalyan mutfağının en ünlü yemeği makarnaları ve Ferrari ve Lamborghini’den bile daha önemli icat olarak nitelendirilen enfes pizza çeşitleridir.

İtalyan mutfağına meraklı olanlar için birbirinden lezzetli birçok İtalyan mutfağı yemek tarifi sizlerle buluşur. İtalya’da ve dünyada en çok sevilen tatlı, pasta, makarna, çorba, et yemeği ve antipasti tariflerini bulabilirsiniz.

1) Çocukların Bayılacağı Lezzet Biscotti (İtalyan Kurabiyesi)

Çocuklar için son derece besleyici bir kurabiye tarifi Biscotti. Kuruyemiş ve tereyağı gibi besin değeri yüksek malzemelerle hazırlanan kurabiyelere çocuklar bayılacaklar. İtalyan Kurabiyesi Biscotti

2) İtalyan Mutfağının Baş Tacı İtalyan Makarnası

Her başarılı İtalyan makarnasının arkasında başarılı bir biçimde hazırlanmış İtalyan sosu yatar. İtalyan makarnaları sossuz düşünülemez. İşte İtalyan sosu ile hazırlanmış nefis bir İtalyan makarnası tarifi. İtalyan Makarnası Spagetti Carbonara

3) Makarnaya Farklı Bir Boyut Kazandıran Leziz İtalyan Usulü Bolonez Sos

Makarnaya farklı bir boyut kazandıran enfes bolonez sosuyla makarnalarınız ana yemek vasfı kazanabilir. Bu tarifle en ağır misafirlerinize farklı ve çok lezzetli bir makarna sunumu yapabilirsiniz. İtalyan Usulü Bolonez Sos

4) Gerçek Lezzet İçin: Orijinal İtalyan Usulü Tiramisu

Tiramisunun çıkış noktası İtalya olduğu için orijinal tiramisu İtalya’da yapılır. Gerçek İtalyan usulü tiramisu tarifini burada bulabilirsiniz. Siz de İtalyan mutfağının en iyi tatlılarından olan tiramisu tarifi ile ailenize ve misafirlerinize bu mükemmel tatlıyı yapabilirsiniz. Tiramisu Tarifi

5) Mantıya Bakışınızı Değiştirecek Ispanaklı İtalyan Mantısı (Tortellini)

İtalyan makarnalarının en ünlülerinden olan tortelliniyi denediniz mi? Bu tarifle ıspanaklı nefis tortelliniler hazırlayabilirsiniz. Ispanaklı İtalyan Mantısı Tortellini

6) İtalyan Mutfağından Çok Değerli Reçete: Gerçek İtalyan Pizza Hamuru

Pizzanın en önemli unsurlarından biri hamurudur. Gerçek İtalyan pizza hamuru üzerine yaydığınız pizza malzemesiyle İtalyan mutfağının baş tacı olan pizzalarla yarışmanız mümkün. Bu tarifte gerçek pizza hamuruyla mükemmel bir pizza yapabileceksiniz. Gerçek İtalyan Pizza Hamuru

7) İtalyan Usulü Soslarla Hazırlanmış Enfes İtalyan Soslu Spagetti

Spagettileri ve soslarıyla ünlü İtalyan mutfağından gerçek bir İtalyan soslu makarna tarifini burada bulabilirsiniz. İtalyan Soslu Spagetti (Spagetti Napoletana)

8) Ana yemeklerinize Nefis Bir Başlangıç İçin Sarımsaklı Kaşarlı İtalyan Dilimleri

İtalyanların Antipasti, yani başlangıç yemeklerinden olan, sarımsak, tereyağı, bayat ekmek ve tekerlek kaşardan oluşan sarımsaklı ekmek dilimleriyle ana yemeklerinize nefis başlangıçlar yapabilirsiniz. Sarımsaklı Kaşarlı İtalyan Dilimleri

9) Ana Yemeklerinize Nefis Atıştırmalık Bruschetta (İtalyan Antipasti) ile Harika Bir Giriş

Ekmek dilimleri üzerine peynir, kaşar, şarküteri veya çeşitli soslar sürerek hazırlanan Bruschetta ile ana yemeklere muhteşem bir giriş yapabilirsiniz. İtalyan Antipasti Bruschetta

10) Çikolata ve Fıstık Şöleni Pistachio (İtalyan Kurabiyesi)

Bademli, fıstıklı, çikolatalı Pistachio kurabiyesi ile çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. Bu muhteşem lezzeti misafirlerinize ve sevdiklerinize zevkle ikram edebilirsiniz. Beş çaylarının vazgeçilmezlerinden olmaya aday. İtalyan Kurabiyesi Pistachio

11) İtalyanlar Ekmekten Anlıyor: Mis Kokulu Fokaça Ekmeği (Focaccia Bread)

Halis zeytinyağı ve taze baharatlar kullanılarak hazırlanan Fokaça ekmeği, daha pişerken bile evi saran nefis kokusuyla herkesin hayranlığını kazanır. İtalyanların en meşhur ekmek tariflerinden biri sizlerle. İtalyan Mutfağından Fokaça Ekmeği (Focaccia Bread)

12) Kremalı, Fesleğenli, Kabaklı Enfes İtalyan Makarnas

Peynir, fesleğen, mantar, sarımsak, krema gibi birçok farklı malzeme konularak hazırlanan makarnayı aileniz çok sevecek. Kremalı Kabaklı İtalyan Makarnası

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
İtalyan Mutfağı Yemekleri ve Tarifleri 21.02.2018 tarihinde yayınladı.