İtalyan Mutfağı Yemekleri ve Tarifleri

Akdeniz Mutfağının En Lezzetli Temsilcisi: İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan Antik Yunan, Etrüsk, Antik Roma, Arap ve Yahudi mutfak kültürlerinin etkisiyle bir sentez oluşturur ve köklü bir geçmişe dayanır. İtalyan mutfağı menü bakımından çok zengindir. Makarnaları, pizzaları, sosları ve peynirleriyle ünlü İtalyan mutfağında coğrafi konumdan dolayı bölgesel çeşitlilik çok fazladır.

Akdeniz mutfağına has beslenme kültürü gelişmiştir. İtalyan mutfağı, zengin ve fakir mutfağı olarak ikiye ayrılır. Cucina Rica tarzı zengin mutfağı, Cucina Povera fakir mutfağını oluşturur. Rönesans’ın ardından zengin ve fakir ayrımı kalkmış, dolayısıyla bu mutfaklar da birleşmiştir.

İtalyan Mutfağı Hakkında Bilgi: İtalyan Mutfağı Özellikleri Nelerdir?

İtalya’nın iklimi nedeniyle sebze bol bol yetişir. İtalyan mutfağı ana yemekler sebze, tahıl ve meyvelerden oluşur. Güney ve Kuzey İtalya’da beslenme farklıkları vardır:

  • Güney İtalya’da yemekler zeytinyağı, kuru salça ve baharatlarla tatlandırılmış kırmızı soslarla pişirilirken,
  • Kuzey’de ise taze salça, pirinç ve yeşilliklerden oluşan soslar kullanırlar.

İtalyan mutfağında yemekler bol çeşitli yapıldığı için birden çok besin değeri bulunan yemekler pişer. Mutfaklarda en çok patates, pirinç, mısır, ve peynir tüketilir.

Doğal besin kaynakları bakımından Avrupa’nın en verimli alanlarına sahip olan İtalya’da bölgelere göre yemek kültüründe değişiklikler görülür. Örneğin, Orta İtalya’da yaşayan İtalyanlar kuzu şiş yemeye bayılırlar.

Espresso

Hayvan yetiştiriciliği ile ön plana çıkan engebeli bölgelerde bol bol koyun ve keçi yetişir. Beslenme kültürü de bununla doğru orantılı gider bu bölgelerde. İtalyan mutfağı özellikleri bölgeden bölgeye ve hatta şehirden şehre bile değişkenlik gösterir. Tüm bölgelerin kendine has mutfak kültürü vardır, tıpkı bizim mutfaklarımızda olduğu gibi yöresel lezzetleriyle anılan şehirler vardır.

İtalya’nın kuşkusuz en meşhur yiyecek ve içeceklerinin başında peynirleri ve şarapları gelir. Ülkemizde de haklı bir üne sahip olan ve çok sevilen Mozzarella ve çok sert ve sarımtırak bir renge sahip olan Parmesan peyniri mutfak kültürümüze dahil olmuştur. Parmesan peyniri adını üretildiği yerden, yani Parme’den alır.

İtalyan mutfağının en ünlü içecekleri de damak zevklerimiz arasına girmiştir. Bunlardan en ünlüleri, kahve çeşitlerinden olan espresso, cappucino gibi içeceklerdir. İtalyanların en fazla tükettikleri içeceklerse şarap ve kahvedir.

İtalyan mutfağının ülkemizde de meraklıları çoktur ve İtalyan mutfağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için açılmış İtalyan mutfağı kursu alan kişiler vardır.

Bruschetta

İtalyan Mutfağı Başlangıç Yemekleri

İtalyan mutfağının başlangıç yemekleri de çok çeşitlidir. İtalyanlar ana yemek öncesi tüketilen yiyecekleri Antipasto veya Antipasti diye adlandırırlar.

İtalyanlar ana yemeklerden önce başlangıç olarak Bruscetta (kızarmış ekmek dilimine zeytin ve domates karışımı), şarküteri, peynir ve bizde meze olarak bilinen ne varsa tüketirler. Bunu ana yemekler takip eder.

Sezar Salata

İtalyan Mutfağı Salataları

Sezar Salata ve Akdeniz Salatası İtalyan mutfağının en ünlü salatalarındandır. İtalyanlar salatalarına değişik aromalar katarak çok farklı lezzetler elde ederler. Salatalara balık, tavuk veya bakliyat gibi çeşit çeşit malzemeler katarak farklı bir boyut kazandırırlar. Soslar, zeytinyağı, mozzarella ve parmesan peynirleri de salatalarda bolca kullanılır.

İtalyan Mutfağı Çorbaları

İtalyan mutfağında çorbalar sebze çorbaları, bakliyat çorbaları, balık çorbaları, kremalı sebze çorbalarından oluşur. Hepsinin kendine has tarifleri vardır. Kremalar ve fesleğen gibi kokulu otlar yine çorbaların baş tacıdır. Çorbaların en büyük özelliği kızarmış ekmek parçalarıyla servis ediliyor olmasıdır.

İtalyan Mutfağı Et Yemekleri

İtalyan mutfağına ait et yemeklerinde sığır ve domuz eti kullanılır. Dilimlenmiş geyik eti, kurutulmuş söğüş et, peynir ve yumurta ile taçlandırılmış kuzu güveci, kuzu pirzola, domuz filetosu, rosto dana eti, barbekü veya az pişmiş biftek, domuz pirzola, haşlama sığır eti gibi yüzlerce et yemeği çeşidi bulunur.

Tortellini

İtalyan Mutfağı Makarna Çeşitleri

Kuşkusuz İtalyan mutfağının baş tacı makarnalarıdır. 600 çeşit makarnaya sahip İtalyan mutfağı makarna açısından dünyanın en zengin mutfağıdır. İtalyan mutfağı makarna tarifleri sayılamayacak kadar çoktur.

Envaiçeşit peynir ve sosla hazırlanan makarnalar artık sadece İtalyanların değil tüm dünya milletlerinin de en sevdiği tatlar haline gelmiştir. En ünlü makarnalar çeşitli domates soslarıyla hazırlanan spagettiler, kıyma, sos ve baharatlarla hazırlanan nefis lazanyalar, peynir çeşitleri ve yine enfes soslarla hazırlanan tortellini makarnalardır. Spaghetti Bolognese, Spagetti Carbonara, Fettuccine Con Salmone, Fettucine Alfredo gibi dünya çapında şöhret olmuş makarnaları vardır.

Pesto

İtalyan Mutfağı Sosları

Soslara oldukça meraklı olan İtalyanlar, biber, domates, sarımsak, enginar, zeytin ve zeytinyağını bol bol kullanırlar. Dünya çapında üne sahip pesto sosu, zeytinyağı, fesleğen ve çam fıstığı ya da ceviz karışımından elde edilmektedir, meraklıları çoktur.

İtalyan Mutfağı Tatlıları

Canooli, Tramisu, Galeto, Torrone, Panna Cotta, Zabaglione, Dodurmalı Casatta en ünlü İtalyan tatlılarındandır. Tiramisu bizim ülkemizde de en çok sevilen İtalyan tatlılarından biridir.

İtalyan Mutfağını Evinize Taşıyan Enfes Tarifler

İtalyan mutfağında ne yenir sorusunun cevabı herkesçe bilinir. İtalyan mutfağı yemekleri dünya çapında haklı bir şöhrete sahiptir. İtalyan mutfağı ana yemekler pizzalar makarnalar ve et yemeklerinden oluşur. Kuşkusuz İtalyan mutfağının en ünlü yemeği makarnaları ve Ferrari ve Lamborghini’den bile daha önemli icat olarak nitelendirilen enfes pizza çeşitleridir.

İtalyan mutfağına meraklı olanlar için birbirinden lezzetli birçok İtalyan mutfağı yemek tarifi sizlerle buluşur. İtalya’da ve dünyada en çok sevilen tatlı, pasta, makarna, çorba, et yemeği ve antipasti tariflerini bulabilirsiniz.

1) Çocukların Bayılacağı Lezzet Biscotti (İtalyan Kurabiyesi)

Çocuklar için son derece besleyici bir kurabiye tarifi Biscotti. Kuruyemiş ve tereyağı gibi besin değeri yüksek malzemelerle hazırlanan kurabiyelere çocuklar bayılacaklar. İtalyan Kurabiyesi Biscotti

Tarif: İtalyan Kurabiyesi Biscotti

2) İtalyan Mutfağının Baş Tacı İtalyan Makarnası

Her başarılı İtalyan makarnasının arkasında başarılı bir biçimde hazırlanmış İtalyan sosu yatar. İtalyan makarnaları sossuz düşünülemez. İşte İtalyan sosu ile hazırlanmış nefis bir İtalyan makarnası tarifi. İtalyan Makarnası Spagetti Carbonara

Tarif: İtalyan Makarnası Spagetti Carbonara

3) Makarnaya Farklı Bir Boyut Kazandıran Leziz İtalyan Usulü Bolonez Sos

Makarnaya farklı bir boyut kazandıran enfes bolonez sosuyla makarnalarınız ana yemek vasfı kazanabilir. Bu tarifle en ağır misafirlerinize farklı ve çok lezzetli bir makarna sunumu yapabilirsiniz. İtalyan Usulü Bolonez Sos

Tarif: İtalyan Usulü Bolonez Sos

4) Gerçek Lezzet İçin: Orijinal İtalyan Usulü Tiramisu

Tiramisunun çıkış noktası İtalya olduğu için orijinal tiramisu İtalya’da yapılır. Gerçek İtalyan usulü tiramisu tarifini burada bulabilirsiniz. Siz de İtalyan mutfağının en iyi tatlılarından olan tiramisu tarifi ile ailenize ve misafirlerinize bu mükemmel tatlıyı yapabilirsiniz. Tiramisu Tarifi

Tarif: Tiramisu Tarifi

5) Mantıya Bakışınızı Değiştirecek Ispanaklı İtalyan Mantısı (Tortellini)

İtalyan makarnalarının en ünlülerinden olan tortelliniyi denediniz mi? Bu tarifle ıspanaklı nefis tortelliniler hazırlayabilirsiniz. Ispanaklı İtalyan Mantısı Tortellini

Tarif: Ispanaklı İtalyan Mantısı Tortellini

6) İtalyan Mutfağından Çok Değerli Reçete: Gerçek İtalyan Pizza Hamuru

Pizzanın en önemli unsurlarından biri hamurudur. Gerçek İtalyan pizza hamuru üzerine yaydığınız pizza malzemesiyle İtalyan mutfağının baş tacı olan pizzalarla yarışmanız mümkün. Bu tarifte gerçek pizza hamuruyla mükemmel bir pizza yapabileceksiniz. Gerçek İtalyan Pizza Hamuru

Tarif: Gerçek İtalyan Pizza Hamuru

7) İtalyan Usulü Soslarla Hazırlanmış Enfes İtalyan Soslu Spagetti

Spagettileri ve soslarıyla ünlü İtalyan mutfağından gerçek bir İtalyan soslu makarna tarifini burada bulabilirsiniz. İtalyan Soslu Spagetti (Spagetti Napoletana)

Tarif: İtalyan Soslu Spagetti (Spagetti Napoletana)

8) Ana yemeklerinize Nefis Bir Başlangıç İçin Sarımsaklı Kaşarlı İtalyan Dilimleri

İtalyanların Antipasti, yani başlangıç yemeklerinden olan, sarımsak, tereyağı, bayat ekmek ve tekerlek kaşardan oluşan sarımsaklı ekmek dilimleriyle ana yemeklerinize nefis başlangıçlar yapabilirsiniz. Sarımsaklı Kaşarlı İtalyan Dilimleri

Tarif: Sarımsaklı Kaşarlı İtalyan Dilimleri

9) Ana Yemeklerinize Nefis Atıştırmalık Bruschetta (İtalyan Antipasti) ile Harika Bir Giriş

Ekmek dilimleri üzerine peynir, kaşar, şarküteri veya çeşitli soslar sürerek hazırlanan Bruschetta ile ana yemeklere muhteşem bir giriş yapabilirsiniz. İtalyan Antipasti Bruschetta

Tarif: İtalyan Antipasti Bruschetta

10) Çikolata ve Fıstık Şöleni Pistachio (İtalyan Kurabiyesi)

Bademli, fıstıklı, çikolatalı Pistachio kurabiyesi ile çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. Bu muhteşem lezzeti misafirlerinize ve sevdiklerinize zevkle ikram edebilirsiniz. Beş çaylarının vazgeçilmezlerinden olmaya aday. İtalyan Kurabiyesi Pistachio

Tarif: İtalyan Kurabiyesi Pistachio

11) İtalyanlar Ekmekten Anlıyor: Mis Kokulu Fokaça Ekmeği (Focaccia Bread)

Halis zeytinyağı ve taze baharatlar kullanılarak hazırlanan Fokaça ekmeği, daha pişerken bile evi saran nefis kokusuyla herkesin hayranlığını kazanır. İtalyanların en meşhur ekmek tariflerinden biri sizlerle. İtalyan Mutfağından Fokaça Ekmeği (Focaccia Bread)

Tarif: İtalyan Mutfağından Fokaça Ekmeği (Focaccia Bread)

12) Kremalı, Fesleğenli, Kabaklı Enfes İtalyan Makarnas

Peynir, fesleğen, mantar, sarımsak, krema gibi birçok farklı malzeme konularak hazırlanan makarnayı aileniz çok sevecek. Kremalı Kabaklı İtalyan Makarnası

Tarif: Kremalı Kabaklı İtalyan Makarnası

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Risotto - (İtalya Mutfağı) Tarifi
Risotto - (İtalya Mutfağı)2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama30
Niyokki ( İtalyan Mutfağı) Tarifi
Niyokki ( İtalyan Mutfağı)4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 30dk Hazırlama626
Lazanya (İtalyan Mutfağı) Tarifi
Lazanya (İtalyan Mutfağı)4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama1
Frittata - Kabaklı ( İtalyan Mutfağı) Tarifi
Frittata - Kabaklı ( İtalyan Mutfağı)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama1074
İtalyan Mutfağından Bruschetta Tarifi
İtalyan Mutfağından Bruschetta Tarifi2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama36
Somonlu Tagliette (İtalyan Mutfağı) Tarifi
Somonlu Tagliette (İtalyan Mutfağı)2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Minestrone Çorbası (İtalyan Mutfağı) Tarifi
Minestrone Çorbası (İtalyan Mutfağı)4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 20dk Hazırlama61
Osso Buco (İtalyan Mutfağı) Tarifi
Osso Buco (İtalyan Mutfağı)1-2 kişilik, 3 saat 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama68
Minostrone ( İtalyan Mutfağı Hayranları İçin) Tarifi
Minostrone ( İtalyan Mutfağı Hayranları İçin)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama165
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi Tarifi
Akne Nedir? Kesin Sonuç Veren Tedavisi

Akne Tedavisinde En Etkili Çözümler Tıp terimi olarak akne, gençlerin yetişkinlik dönemine geçerken yani ergenlik…

Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır? Tarifi
Bulaşık Makinesi Nasıl Daha Verimli Çalışır?

Bulaşık Makinesini Doğru Kullanmanın İpuçları Bulaşık makinesi evdeki en önemli yardımcımız. Mutfaktaki yükümüzün büyük bir…

Mandalina Kaç Kalori? Tarifi
Mandalina Kaç Kalori?

Kış Mevsiminin Vitamin Deposu Mandalina Kaç Kalori? Mandalina soğuk mevsimlerde sizi hastalıklardan koruyan bir meyvedir.…

Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Soğuk Su İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Suyu Soğuk İçmek Sağlıklı Mı? Su, insanoğlunun adeta yaşam kaynağı. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız…

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori? Tarifi
Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Hangi Poğaça Kaç Kalori? Yumuşacık kabarık hamuru ve lezzetli ile kahvaltı için zaman kalmadığında harika…

Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme Tarifi
Menopoz Belirtilerini Hafifleten Beslenme

Menopoz Ağrıları ve Ateş Basmasına Ne İyi Gelir? Kadınların korkulu rüyası olan menopoz, kadın hayatının…

Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif Tarifi
Enginar Yemekleri: Lezzet Garantili 24 Tarif

Sebze yemekleri; faydaları, mideye iyi gelen yanı ve lezzeti ile bizim sofralarımızda çok yer eder.…

Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri Tarifi
Ayran Kaç Kalori? Hazır, Sodalı, Ev Yapımı Ayran Kalori Değerleri

Ayran Kilo Verdirir Mi? Ayran Kalori Değerleri Geleneksel Türk lezzetleri denince ilk akla gelen içeceklerden…

Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri Tarifi
Portakal Kaç Kalori? Portakal Suyu, 1 Adet Portakal Kalori Değeri

Sindirim Sistemi Dostu Portakal Kaç Kaloridir? Turuncu rengi ile manav ve market reyonlarını süsleyen portakal,…

Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi
Kolay ve Lezzetli 23 Fırınsız Tatlı Tarifi

Tatlı yaparken hep pratik tarifleri seçenler, mutfağında fırını olmayanlar, bu tarifler sizin için seçildi: Harika…

Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi Tarifi
Bel Fıtığı Nedir? En Yaygın 5 Belirtisi

Bel Fıtığı: Tanıdan Tedaviye Gerekli İpuçları Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve…

Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı? Tarifi
Her Gün Çay İçmek Faydalı mı Zararlı mı?

Çay: Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder.…

Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tavuk Nugget Kalori ve Besin Değerleri

Yemesi Pratik Çıtır Lezzet Nugget Kaç Kalori? Tavuk etinin küçük atıştırmalıklar halinde hazırlandığı nugget, hem…

Tarifler Geri
Videolar Geri