Kafur Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Her Derde Deva!

Ateşli Hastalık, Kanama ve Enfeksiyona Doğal İlaç

Kafur Bitkisi

Ana vatanı Uzak Doğu Asya ülkeleri olan kafurun tıpta bilinen adı Japonya kâfurudur. Latince adı Unnamomums olan kâfur bitkisi, sabun ve selüloit sanayinde kullanılır Tropikal bir bitki olan kâfur ağacı ülkemizde pek yetiştirilmez. Bu nedenle yılda 10-15 ton kâfur Uzak Doğu ülkelerinden Türkiye’ye ithal edilir.

kafur nedir

Kâfur Nedir?

Yaz kış yapraklarını dökmeyen kâfur ağacı, 50 metreye kadar uzar. Ağacın gövdesinden renksiz bir yağ elde edilir. Sürekli yeşil kalan tropikal bitki yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Ağacın yaprakları uzun saplı, üst yüzeyi sarımsı yeşil ve ortasında derin bir damara sahiptir. Dalların uç kısımlarında uzun bir sap üzerinde sarımsı boz çiçekleri bulunur.

Türkiye’de Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinin sıcak kesimlerinde ya da evlerde yetiştirilebilen kâfur ağacından kâfur denilen özel bir madde elde edilir. Beyaz renkli ve kristal şeklindeki kâfur, parlaktır.

Yakıcı ve acı bir tada sahip olan madde 20-25 yaşındaki ağaçların gövdelerindeki odunsu kısımlarda bulunur. Odunsu kısımlar uçucu yağ içerir ve bu yağ soğukta bekletilince kristalleşerek çöker. Daha sonra süzülerek kâfur maddesi ayırt edilir. Prizma şeklinde kristaller ya da tablet şeklinde satılan kâfurun kendine özgü güçlü bir kokusu vardır. Tıp alanında kullanılan Vicks Vaporub’ın ana maddesidir. Mumsu ve yarı saydam yapıya sahip olan kâfur ıtırlı bir maddedir.

kafur bitkisi

Kâfur Bitkisi Faydaları Nelerdir?

 • Aşırı terleme, ateşli hastalıklar ve uyuşturucu malzemelerle zehirlenmelere karşı faydalıdır. Kâfur kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk bir şekilde içilirse ateş düşürücü etki gösterir. Aynı zamanda ballı kâfur içeceği kalp hastalıkları riskini de azaltıcı etki gösterir.
 • Güveye karşı faydaları olan kâfur özellikle gardırop içlerine, çarşaf aralarına ve kıyafetlerin ceplerine koyularak kumaşların hasar görmesini engeller.
 • Sirkede eritilen kâfur, burun kanamalarını önlemek için buruna damlatılabilir.
 • Ağız yaralarına karşı faydalı olan kâfur beyin sağlığının gelişiminde ve hafıza sorunlarında faydalıdır. Ağız yaraları için kâfur kaynatılarak balla tatlandırılıp ılık su ile gargara edildiğinde tedavi süresi oldukça kısalır.
 • Kendine has güçlü ve keskin kokusu göğüs tıkanıklıklarının giderilmesini sağlar ve burun tıkanıklıklarını açar.
 • Harici ya da dâhili olarak kullanılabilen kâfur, ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkiye sahiptir.
 • İspirto ile karıştırılıp saça sürüldüğünde saç derisindeki kepeklenmeyi önler.
 • Vücutta meydana gelen herhangi bir kanama durumunda kanayan bölgeye sürülerek kanamanın durmasını sağlar.
 • Göz iltihaplarında ve kanlanmasında kâfur kaynatılıp suyu ile pansuman yapılabilir.
 • Kâfur koklamak ya da çayını içmek vücutta uyarıcı etkiye sahiptir. Kâfur kokusu nedeniyle uzun yol şoförleri tarafından uyanık kalmak için kullanılabilir.
kafur ağacı

Kâfur Yağı Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir?

Yılın her mevsimi kesilebilen kafur ağaçlarının odunsu gövdesi ince kıyılır ve ezilir. Ezilen karışım damıtılarak eter yağı şeklinde kâfur yağı elde edilir.

 • Elde edilen yağ, kâfur ispirtosu ve ilaç yapımında kullanılır.
 • Aromatik tedavilerde de yaygın olarak kullanılan kâfur yağı antiseptik, sedatif, antiromatik, uyarıcı, anti-inflamatuar ve anestezik özelliklere sahiptir.
 • Burun açıcı etkisinden dolayı soğuk algınlıkları tedavisinde kullanılan yağ, günümüzde pek çok sağlık ürününün temel maddesidir.
 • Harici olarak kullanılan kâfur yağı ciltteki iltihap, kızarıklık ve şişlikleri azaltır.
 • Uçuk ve ateş nedeniyle oluşan su toplamalarında hasar gören cilde sürüldüğünde iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Anti-inflamatuar etkiye sahip olan kâfur yağı, her türlü eklem ve kas ağrısına iyi gelir.
 • Güçlü bir antiseptiktir ve özellikle nasır tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Cilt tarafından hızlı bir şekilde emilen kâfur yağı, iltihaplanmaların önüne geçer.
 • Huzursuz bacak sendromuna iyi gelir.
 • Aynı zamanda iltihap önleyici ya da soğutucu özelliği nedeniyle romatizmal hastalıklar ve kas ağrılarının yanı sıra çeşitli spor ve iş kazaları sonucunda ortaya çıkan ezilme, morarma ve burkulma gibi problemlere karşı kullanılabilir.
kafur

Kâfur Zayıflatır Mı?

Kâfur yağı haricen yağlanmanın olduğu bölgeye düzenli olarak sürülürse zayıflamaya yardımcı olabilir. Özellikle egzersiz sonrasında ya da öncesinde cilde sürüldüğünde aynı zamanda cilt çatlaklarının azalmasına da yardımcı olur.

Kâfur yağı, vicks ve karbonat kullanılarak krem şeklinde bir karışım elde edilir. Kâfur kremi olarak adlandırılan karışım 15 gün kadar buzdolabında saklanabilir. Cilt tarafından emilen krem, yağlı bölgedeki kan akımını hızlandırır ve termojenik etkisi ile buradaki yağların erimesini kolaylaştırır. Ancak bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olduğundan dolayı kullanmadan önce mutlaka ciltte test edilmelidir. Özellikle egzersiz öncesinde cilde sürülmesi önerilen kâfur yağı en az bir saat bekletilmelidir. 3 saatten fazla bekletildiğinde ciltte kızarıklıklara ve alerjiye neden olabilir.

Etkisi kişiden kişiye fark eden kâfur yağı kullanımı sonucunda 1 ayda 4-8 santimetre kadar incelme sağlanabilir. Kâfur zayıflama amacıyla içilmesi önerilen bir yağ değildir. Daha çok harici kullanımı ile dikkat çeker. Ancak kâfur yağı zeytinyağı ve bal ile birlikte aç karnına sabah tüketildiğinde bağırsakların çalışmasını destekleyebilir. Özellikle diyet yapanlarda görülen kabızlık probleminin önlenmesi için kullanılabilir.

kafur ne demek

Kâfur Nasıl Eritilir?

Kâfur yağı elde etmek için 25 yaşına gelen kâfur ağaçlarının odun kısımları kesilir ve bu bölgede yer alan tablet ya da kristal haldeki kâfur maddesi çıkarılır. Katı halde bulunan kâfur, su buharı ile damıtılır ve kâfur yağı elde edilir. Keskin aromaya sahip olan şeffaf yapıdaki kâfur, 204 derecede kaynar ve bu sıcaklıkta uçucudur. Suda çok az eriyen madde eter, kloroform, yağ ve benzol de erir. Kaynama sıcaklığında eritilmesi halinde uçucu bir madde olduğu için büyük bir kısmı havaya karışır. Bu nedenle su ile kaynatılması önerilmez.

kafur aktarlarda bulunur mu

Kâfur Zararları ve Yan Etkileri

Kâfur faydaları olduğu kadar diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi zararları da olan bir maddedir.

 • Günlük olarak 1-2 gramdan fazla kâfur kullanımı baş dönmesi, yüksek tansiyon, mide bulantısı ve bilinç kaybına neden olabilir.
 • Önerilen dozdan fazla kullanımı özellikle astım ve enfeksiyon hastalarında ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kâfur yağının saf bir şekilde kullanılmamasıdır. Saf şekilde kullanılan kâfur yağı oldukça etkilidir ve bilinç kaybı ile kulak çınlamasına neden olabilir. Ayrıca yakıcı özelliğe sahip olduğu için iltihap oluşumuna neden olabilir.
 • Genel olarak zeytinyağı ile birlikte kullanılması önerilen kâfur yağının 10 gramı için 100 gram zeytinyağı kullanılmalıdır. Zeytinyağı içinde eriyen kâfur merhem şeklinde istenilen bölgeye uygulanır. Aşırı dozda kullanılan kâfur yağı ciltte kızarma, yanma ve şişme gibi cilt tahrişleri yapabilir.
 • Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır.
kafur

Kâfur Nerede Satılır? Aktarlarda Bulunur mu?

Kâfur bitkisi kullanılarak krem, losyon, merhem ve yağ yapılır. Sabun sanayinde de sıklıkla kullanılan bitki ayrıca kepek önleyici şampuanların yapısında da bulunur. Anti-inflamatuar etkisinden dolayı masaj yağlarının içinde de yer alan kâfur, aromatik yağ satışı yapan özel aktarlarda da satılabilir.

Genellikle tıp alanında kullanılan kâfur, nadir bulunan bir bitki olduğu için her aktarda bulunmayabilir. Büyük alışveriş merkezlerinde ve şifalı ürün satan organik marketlerden satın alınabilir. Aynı zamanda organik ürün satışı yapan firmaların internet sitelerinde de bulunabilir.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Her Derde Deva Ihlamur Tarifi
Her Derde Deva Ihlamur1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama33
Her Derde Deva Brownie Tarifi
Her Derde Deva Brownie4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama15
Her Derde Deva Çayı Tarifi
Her Derde Deva Çayı2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama30
Soğan Suyu (Her Derde Deva) Tarifi
Soğan Suyu (Her Derde Deva)1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama57
Her Derde Deva Bal Zerdeçal Tarifi
Her Derde Deva Bal Zerdeçal1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama129
Her Derde Deva Kızılcık Şerbeti Videolu Tarifi
Her Derde Deva Kızılcık Şerbeti Videolu10-12 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama28
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri